NoyMark 2x30watt SET Lambali Amplifikator projesi

Projeleriniz » Elinizde olan veya hazırladığınız projelerinizi ayrıntılı açıklama ve resimleriyle beraber gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

Okunmamış iletigönderen drhardware » 08 Ağu 2007, 15:25

Aslen bu mecrada siyasi tartışmaya girmek istemezdim ama;
Pek çok ecnebiyle tanışıp özellikle de elektronik konusunda pek çok fikir teatisinde bulundum ve beraber iş yaptım. Hepsini aynı kefeye koymak istemememe rağmen,
- Batılı basma kalıpçıdır. Kuralların dışına çıkmaz. Oysa ki kuralları da zamanında onun gibi birileri koymuştur. Buna dikkat etmez. Kendisini her zaman kurallarla sınırlı görür.
- Anglo sakson ırk, kendini diğer ırklardan üstün görür, tavsiyeler aldırmaz, başkalarının da iyi bişeyler yapabileceğine inanmaz.
- Yeni tasarımlara şüphe ile bakar, eleştirel yaklaşır, yeni bir konseptin başarılı olacağına inanmaz.
- Optimum maliyet ve minimum harcama dengesine inanmaz. Genellikle en pahalı ekipmanın ancak en iyi sonucu vereceğine inanır. Oysa ki kendi hayatında böyle değildir. En ucuzuna bakar.
- Bizim gibi ülkeleri "üçüncü dünya ülkesi" olarak tanımlar, ciddiye almaz, yardımcı olmaz, malını almak istemez.
Bu saptamalar bana ait. Ancak sanırım pek çoğunuz da aynı fikirdesiniz. Ancak gördüğüm kadarıyla Sayın Noyan bunları aşma azminde. Ne yazık ki Türkiyemizden şimdiye dek batılı kalite normlarını zorlayacak herhangi bir ürün ihraç edilmiş değil. Bizim parlak beyinlerimizin üretimleri, tasarımları, fikirleri ne yazık ki batılı firmalar tarafından çok yüksek paralara tahvil edilmekte. Bugün dünya devi pek çok firmada Türk tasarımcılar ön saflarda yer almakta.
Şimdi belki de Sayın Noyan sayesinde biz de admızı duyurabilmek için, biz de varız diyebilmek için bir adım atacağız. Küçük ya da büyük....
Yanındayız Sayın Noyan. Emeğine, yüreğine sağlık!
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

GM70 Monoblok Lambali Amplifikator

Okunmamış iletigönderen noyan » 08 Ağu 2007, 17:57

Katiliyorum. Ama bunda biraz da bizlerin payi da var. Yuzyillarca uyumus, dusunmemis, mucadele etmemis, uretmemis, icat etmemis hep hazir lop almisiz. Sonucun boyle olmasi gayet normal. Bu Anglo-Sakson irk zaten sehir efsaneleri uretmesiyle de meshur. Rus mali lambalari da bize tu-kaka diye lanse ettiler uzun zaman ama baktik ki simdi neredeyse hi-end aletleri cogunda Rus lambalar kullaniliyor. Yani bir cihazin ille de iyi ses vermesi icin RCA veya Telefunken lambalari olmasi hic gerekmiyor.
noyan
DIY Audio Takipçisi

Cevap: NoyMark 2x30watt SET Lambali Amplifikator projesi

Okunmamış iletigönderen noyan » 09 Ağu 2008, 17:36

Noymark yeni modeli icin amorphous core cikis trafolari hazir. Her biri 10kg agirlikta. Diger trafoyla karsilastirinca iki misli buyuk ve agir.
En son noyan tarafından, 30 Arl 2008, 22:30 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
noyan
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen noyan » 09 Ağu 2008, 17:47

Bu da Lundahl sok trafolarindan biri... Cok ozel bir ampli projesi olacak.

Resim
noyan
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen infernus » 10 Ağu 2008, 21:43

tam bir hi-end çalışma olmuş emeğinize sağlık.
Kullanıcı avatarı
infernus
Yeni Üye

İl: izmir
Meslek: öğretmen

Okunmamış iletigönderen noyan » 11 Ağu 2008, 21:49

Tesekkurler.
noyan
DIY Audio Takipçisi

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen noyan » 23 Arl 2008, 13:56

Yeni projem compact Monoblok GM70 V-II SET Class A1 no feedback ampli calismam devam ediyor. Kolay tasinabilen derli toplu, cokagir olmayan ama ayni zamanda hi-end ses verecek ve guclu bir SET tasarlamaya calistim. Onune kalin aluminyumdan veya belki pleksiglastan bir faceplate yerlestirecegim. Sinyal girisi 6N8S(6SN7) Lambanin hemen yanina yerlestirecegim tos fisle olacak. Bias ayar gostergesini bi color led ile ya da analog gosterge ile yapmayi planladim ama henuz son kararimi vermedim. Ampli konsepti kisaca soyle; 6N8S input-driver lambasi anod soklu olmak uzere direkt kuple edilerek arada herhangi bir parca olmadan GM70 lambayi fixed bias olacak sekilde suruyor. GM70 katodu galvanik olarak negatif kutba bagli yani arada bir direnc ve kondansator bulunmuyor. Tum anod gerilimleri mosfetli devrelerce saglaniyor. GM70 anodunda 1100V. gerilim var. Lamba isitma devreleri de regule devrelerle ve birbirinden tamamen bagimsiz sekilde DC olarak besleniyor. Ampli on pozisyona getirildiginde, lambayi korumak ve omrunu uzun tutmak acisindan GM70 HV beslemesi olan 1100V timer ile 60sn. sonra lambaya veriliyor. Ampli class A1 modda ve sifir feedback olarak calisiyor. Point to point wiring seklinde Turretler ile calisiyorum. Cikis trafosu 0,05mm kalinlikta sactan double C core 45Watt. 6 ve 8 ohm olmak uzere iki empedansta hoperlor cikisi var.

Resim Resim Resim Resim Resim Resim
En son noyan tarafından, 30 Arl 2008, 22:32 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
noyan
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen supernova » 23 Arl 2008, 18:23

Hocam azım açık kaldı yahu.çok takdir ettim gerçekten.kendi adıma alıcak çok yolumuz var yani.bir çok kalitesiz amplifikatör devresinden sonra ilk gainclone umu yapmaya çalışıyorum.mali yönden dolayı yavaş ilerliyor proje .yani çok ilerde sanırım bunlarıda yapıcaz allah kısmet ederse.hoşgeldiniz sitemize.verdiğiniz bilgileri dikkatle takip edicez...
"Başkalarının bilgisiyle bilgin olsak bile, kendi aklımız kadar akıllıyız."
Kullanıcı avatarı
supernova
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul

Okunmamış iletigönderen e_cag » 23 Arl 2008, 21:41

Amplifikatör dizaynı konusunda yorum yapmaya mezun sayılmam ama gözün gördüğü, her iki çalışmanızdaki kasaların inceliği, zarafeti. Forumda bu konuda herkesin zaman zaman dile getirdiği sıkıntıları görmüşsünüzdür. Elimde kimi pratik, kimi nispeten kaliteli birkaç amplifikatör kartı var ama iş bitmiş ürün haline getirmeye gelince tıkanıyorum. O anlamda kasalarınızdaki detay çözümlerini görmeye çalışıyorum. Elinize sağlık!..

Lambalılara geçiş için daha zamana ihtiyacım var ama kulak kabartmaya da çalışıyorum olup bitene. Başlangıç uygulaması için tavsiyelerinizi ve rehberliğinizi esiremeyeceğinizi umuyoruz. Malzemeler, başlangıç için uygulanabilecek basit, hata kaldıran (ilk kez başlayan birini daha ileri gitmeye cesaretlendirecek kadar lambalı tınısı, görgüsü sağlayabilecek) bir şema önerisi, böyle bir başlangıç uygulamasının kabaca maliyeti, kendi adıma aşina olmadığım lambalılar aleminin chiplerde gainclone'un olduğu gibi referans alınan anfilerinin hangileri olduğu gibi sorular uyanıyor aklımda. Gainclone'u, bizim forumu, yabancıların forumlarını ararken sıfırdan başlamıştım herşeye. Lambalılar için ödevimizi kolaylaştıracak siteler hangileri olabilir? Sözün özü: nereden başlayacağız?
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen noyan » 25 Arl 2008, 19:15

Begendiginiz icin tesekkurler. Madem ki lambali ampli yapimina merakiniz var o zaman oncelikle internet uzerinden bilgi edinebilirsiniz. Ornegin http://www.diyaudio.com sizin, benim gibi elektronik diy calismalara merakli insanlarin kuresel olarak Ingilizce dilinde yazistigi bilgi paylasiminda bulundugu bir sitedir. Orada gerekli herseyi bulabilirsiniz. Bence lambali ampli yapimina girismeden once yeterli elektrik-elektronik altyapinizi olusturmalisiniz. Bu devreler yuksek voltaj barindirdigindan, kucuk bir dalginlik ve hata hayati tehlike olusturabilir asla bunu akildan cikartmamak gerekiyor. Baslangic olarak 250-300V ile calisan basit EL34 veya 2A3 lambali single ended bir ampli yapimina girisebilirsiniz. Tatmin edici bir tini alirsiniz. Yurtdisindan malzeme getirtmek gumruge takilma ihtimali yuzunden risklidir. Lambalari ve soketleri Ankara`da Adisa`dan temin edebilirsiniz. Cikis trafosunu ve power trafosunu Ankara`da Eka audio`dan Sn. Ekrem Agirkan ile irtibat kurarak (yurtdisina gore) hesapli sekide sardirtabilirsiniz. En cetrefilli ve pahali olan, sinirlerinizi yipratacak konu istediginiz gibi bir kutu yaptirmaktir. Bunun icin sanayi sitelerine gidip fikir ve fiyat alabilirsiniz. Genel olarak herkesin isi gucu oldugundan sizin ivir zivir! islerinizle ugrasmak istemeyecekler ve baslarindan savacaklar veya iyi fiyat cekeceklerdir. Imalatin istediginiz gibi olmamasi da cabasi. Bu ugras malesef solid state devre hobisine gore cok pahali bir ugrastir. Dogru malzeme secimlerini yapmak da paranizi heba etmemek acisindan onemlidir. Ekte sizin icin uygulamasi kolay ve ucuza cikacak bir sema var. Surucu lamba 6n8s yerine 6sn7`yi direkt olarak kullanabilirsiniz. Veya muadil olarak kucuk 9 pin soketle birlikte 6n1p lamba da kullanabilirsiniz. Surucu lamba double triode yani bir lamba icinde iki adet ayri lamba oldugundan stereo ampli icin 1 adet surucu lamba + 2 adet EL34 kullanmaniz yeterlidir.
Lambaylakalin!

Resim Resim Resim
noyan
DIY Audio Takipçisi

ÖncekiSonraki

Projeleriniz

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir