NoyMark 2x30watt SET Lambali Amplifikator projesi

Projeleriniz » Elinizde olan veya hazırladığınız projelerinizi ayrıntılı açıklama ve resimleriyle beraber gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

NoyMark 2x30watt SET Lambali Amplifikator projesi

Okunmamış iletigönderen noyan » 08 Ağu 2007, 01:11

Ilk lambali amplifikatorumu bundan 5 sene kadar once imal etmistim. Ikincisini 4 yil once. Bu sonuncu projem icin isten gucten zaman bulamadigimdan birkac sene beklemem gerekti. Cocukluk yillarimdan beri bir elektronik altyapim vardi. Lambali devrelere merak sardiktan sonra ss devrelerle bagimi tamamen kopardim. Daha once yaptigim lambali amplifikatorler paralel single ended EL34 Ultralinear stereo idi. Guzel ses veriyorlardi. Ancak su an bu konuda Mimar Sinan'in ustalik zamanindaki gibi hissediyordum ve cok daha iyisini yapmak istiyordum. Oyle bir lambali amplifikator yapmalidim ki; teknik acidan sese olumlu olarak etki edecek hemen her seye dizaynimda yer vermeliydim. (altin, gumus kablo vs. utopyalari disinda). Projemin Turkiye'de daha once yapilmamis; hem cok kaliteli ses verecek hem de guclu bir amplifikator olmasini, bir ilki basarmayi da arzuluyordum. Bu amacla yurtdisindan lambalari, cikis ve interstage trafolari ile hoperlor baglanti konnektorlerini getirttim. Diger parcalari yurt icinden temin ettim. Sonucta amplifikatoru once deneme maksatli calistirdim. EL34 amplifikatorumle mukayese edeyim dedim, daha ilk birkac saniyede aradaki farki duyunca ''iste budur'' dedim. Arzuladigim genis govde ve sahne, bass ve tiz performansindan belki de daha iyisi olmustu. Sesler cok daha dinamik geliyordu. Orta frekanslar guclu, dolu dolu idi. Daha sonra amplifikatorumu test edip kalitesini baska arkadaslarla birlikte degerlendirmek istedim ki emin olabileyim. Cok pahali ve hi-end tabir edilen bir amplifikator ile karsilastirma yaptik. Assagi kalmadigi gibi, bass performansi daha derin ve guclu, govdesi daha genis, tizler ise daha yuksekti. Istedigim neticeyi almistim, odyofil arkadaslarim biryandan muzigi dinliyor, biryandan tebrik ediyorlardi boyle bir amplifikatoru gerceklestirdigim icin. Amplifikatorumun konseptini kisaca ozetlersem;

1-Amplifikatorumde en yuksek ses kalitesini saglamak icin sadece triyod lamba kullanmak istedim. Pentod lambadan kactim. Giris lambasi olarak 6C45P triyod lamba kullandim. Bu minyatur lambanin yukseltme faktoru 50 civarinda ve plate dissipation'u 8watt oldugundan hem bir imput lambasi gibi sinyal yukseltme fonksiyonu var, hemde yaklasik 2watt kadar cikis yapabilen bir cikis lambasi olarak da kullanilabilir. Cok guclu ve ilginc karakteristigi olan bir lamba. Giriste, cok guclu oldugundan zorlanmadan ve distorsiyon yapmadan cok rahat calismasini temin etmek icin %50 kapasitede calistirdim.
2-Surucu lamba olarak Svetlana 6C4C ditekt isitmali triyod lamba kullandim. Bu lamba ses karakteristigi ve yapisi itibariyle RCA 2A3 lambanin birebir kopyasi olarak nitelenmektedir. Klasman olarak 2A3, 6B4G,300B lambalar ailesinden ve bunlar ayarinda ses veren bir lambadir.
3-Cikis lambasi olarak GM70 bakir anod, direkt isitmali power triyod lamba kullandim. Plate dissipation'u 125 watt olan bir hi-end lambadir.
4-Ses yolunda herhangi bir kondansator kullaniminin ses sinyalinin dogalligini bozacagini dusunerek, kuplaj kondansatorlerine amlifikatorumde yer vermedim. Bunun yerine, input lambasi ile surucu arasinda kablo ile direkt kuplaj yaptim. Surucu lamba ile GM70 arasindaki ses aktarimini ise interstage trafo ile yaptim. Bu sayede ses sinyalinin naturalligini korumak istedim.
5-Amplifikatorumun tum lambalarinin ayri ayri heater ve anod besleme uniteleri ile birbirinden bagimsiz sekilde beslenmesini hedefledim ve dizayni buna gore yaptim. Bu sayede, lambalar calisirken bir sekilde birbirini etkilememesini saglamis oldum. Ayni zamanda sifir seviyede yani 96 db. kolonun yaninda bile herhangi bir hum (vinilti) duyulmamasini temin etmek istedim. Bunun icin, lambalarin filamanlarinin beslemelerini DC voltajla yapip, entegre devreler ile tam sessizligi sagladim. Anod beslemeleri icin de GM70 icin 900volt da dahil olmak uzere yine entegre devreler kullanarak beslemeyi gerceklestirdim, hum olayini tumden yok ettim.
6-Surucu ve cikis lambalarini auto-bias yapmak istemedim cunki lamba katodu ile sasi arasindaki kapasitorun ses sinyalinin frekansina paralel sekilde bir performans sergileyemeyecegini dusunup bunu yerine fixed bias tercih ettim. Bu sekilde katodlardaki beni tedirgin edecek elektrolitik kondansatorlerden de kurtulmus oldum. Fixed bias'in daha dinamik ve canli bir performansa yol actigi kanaatindeyim.
7-Interstage ve Output trafolarini yurtdisinda 0,05mm kalinlikta sacdan double C core cekirdege sardirdim ki bu kadar emek bosa gitmesin, devre tasariminin ve lambalarin kalitesinin neticesini hoperlorlerden en iyi sekilde alabileyim.
8-Power supply trafosunu Istanbul'da toroid trafo olarak sardirdim ki elektriksel parazitler en za seviyeye insin ve verimli olsun, az yer tutsun. Boyle bir kalitedeki amplifikatore de yakismis olsun.
9-Kabinin icerisinde iki ayri bolum olusturarak, power supply unitesi ile lambalarin bulundugu bolumu sacla birbirinden yalittim.
10-Kabinin modern gorunmesini ve akilda kalacak degisik bir dizayninin olmasini hedefledim. Kabin icerisindeki sogutucularin isisini disari vermek amaciyla anfinin onunde ve uzerinde meyal izgaralar kullandim. Cercevelerini bakirdan yaptirdim.
11-Diger komponentleri Istanbul'dan temin ettim. Kablolamalarda uygun kalinliklarda silikon kilifli bakir kablolar kullandim. Kablolamalarda gumus vs. kablo kullaniminin gerekli olmadigina inaniyorum, bunun yerine oversize olacak sekilde bakir kabloyu yegledim. Sadece power supply unitesini baskili devre hazirlayip ona monte ettim. Bakir devre yollarini birbirinden acikta ve olabildigince genis yaptim ki kayip yasanmasin. Ayni zamanda devre 1000volt DC yuksek voltaj icerdiginden bir sekilde ark yapmamasi icin de ozen gosterdim.
Fotograflarini da ekleyecegim...
noyan
DIY Audio Takipçisi

NoyMark Monoblok GM70 SET Amplifikator projesi

Okunmamış iletigönderen noyan » 08 Ağu 2007, 01:23

Resim Resim Resim
En son noyan tarafından, 30 Arl 2008, 22:33 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
noyan
DIY Audio Takipçisi

NoyMark Monoblok SET amplifikator projesi

Okunmamış iletigönderen noyan » 08 Ağu 2007, 01:53

Resim Resim Resim Resim Resim Resim Resim Resim
En son noyan tarafından, 30 Arl 2008, 22:35 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
noyan
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen berat23 » 08 Ağu 2007, 09:35

tek kelime ile müthiş.gerçek bir hi-end diy çalışma.

siteyede hoşgeldiniz
Resim
berat23
DIY Audio Fanatiği

NoyMark monoblok GM70 SET amplifikator projesi

Okunmamış iletigönderen noyan » 08 Ağu 2007, 09:45

Tesekkurler, hosbulduk...
noyan
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen drhardware » 08 Ağu 2007, 10:08

Sayın Noyan,
Aramıza hoşgeldiniz...
Böyle bir çalışmayı bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim. Ancak anladığım kadarıyla bu sizin için bir profesyonel uğraş, tam olarak amatör ruhla hazırlanmış bir DIY çalışma değil. Ayrıca sitenizden anladığım kadarıyla başka bu tür çalışmalarınız var.
Arkadaşlarımızın daha rahatça anlayabilmeleri açısından site adresinizi veriyorum:
http://www.noymark-tubeamps.com/
Ayrıca, amplifikatörleriniz hakkında daha detaylı AMA TÜRKÇE bilgi vermenizi rica ediyorum. Acaba bu amplifikatörler ürün olarak mı satılmakta (ya da satılmakta mı?) yoksa proje ve kit olarak da satılacak mı (ya da satılıyor mu?)
Türkiye'de böyle bir çalışma yapılıyor olması doğrusu beni gururlandırdı.
Elinize, beyninize sağlık.
Acilen detaylı açıklama bekliyorum.
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen Hazar » 08 Ağu 2007, 10:20

Galiba bu site de sizin:
http://nostubes.tripod.com/

Ve lambalar burada satışta. Yanlışsam düzeltin lütfen.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İl: İstanbul

GM70 SET

Okunmamış iletigönderen noyan » 08 Ağu 2007, 13:06

Dogrudur benim...
noyan
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen Kapibara » 08 Ağu 2007, 13:27

Profesyonel bi çalışma olmuş, bu işlerden anladığınız gerçekten belli oluyor.
Özellikle de kutulama işini çok iyi yapmışınız.
Kullanıcı avatarı
Kapibara
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya

Okunmamış iletigönderen noyan » 08 Ağu 2007, 13:46

drhardware yazdı:Sayın Noyan,
Aramıza hoşgeldiniz...
Böyle bir çalışmayı bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim. Ancak anladığım kadarıyla bu sizin için bir profesyonel uğraş, tam olarak amatör ruhla hazırlanmış bir DIY çalışma değil. Ayrıca sitenizden anladığım kadarıyla başka bu tür çalışmalarınız var.
Arkadaşlarımızın daha rahatça anlayabilmeleri açısından site adresinizi veriyorum:
http://www.noymark-tubeamps.com/
Ayrıca, amplifikatörleriniz hakkında daha detaylı AMA TÜRKÇE bilgi vermenizi rica ediyorum. Acaba bu amplifikatörler ürün olarak mı satılmakta (ya da satılmakta mı?) yoksa proje ve kit olarak da satılacak mı (ya da satılıyor mu?)
Türkiye'de böyle bir çalışma yapılıyor olması doğrusu beni gururlandırdı.
Elinize, beyninize sağlık.
Acilen detaylı açıklama bekliyorum.
Kolay gelsin.

Tesekkurederim. Sn drhardware ben henuz profesyonel olarak uretime gecmedim. Oncelikle el yapimi bir prototip yaparak ses kalitesini ve insanlarin begenisini gormek istedim. Mutevazi olmayacagim. Bu isi en azindan Turkiye'de en iyi bilen birkac kisiden biriyim. Bilmekten de cok, bu isi gonulden sevdigimden dolayi baskalari gibi EL84, EL34 veya KT88 li siradan amplifikatorler yapmaktan cok kendimi de tatmin etmek icin buyuk triyot lambali amplifikatorler yapma isine soyundum. Hani hep arkadas muhabbetlerinde deriz ya ''arkadas biz niye hic ucak, araba, hi-end cihaz uretmiyoruz? Neyimiz eksik? Hep yabancilara paralarimizi aktariyoruz'' diye. Iste bu kisir donguyu bozup Turk mali ve Turk dizayni bir hi-end amplifikator yaptim. Dinleyen arkadaslar hi-end bircok cihaz test etmis, kulagi cok hassas insanlardi. Onlar da ben de cok begendik. Ancak, malesef bu cihazin sesi 30.000 dolarlik anfilerle mukayese edilebilecek seviyede olmasina ragmen, bunun 4 te biri hatta 5 te biri fiyatlar nedense ulkemizde cok gorunuyor insanlara. Bu yuzden yurtdisindaki lamba severleri hedefledim. Su an piyasayi yokluyorum...Bu is ticarete doner veya donmez emin degilim su anda ancak, ne olursa olsun benim projelerim surecek :)Sirada 75watt SET monoblok 833 lambali anfi projem olacak. Bunun da gerceklestigini insallah hep beraber gorecegiz. 833 SET haliyle cok daha pahali bir cihaz olacak, dolayisiyla Turkiye'de bir potansiyeli olacagini hic sanmiyorum ama yurtdisindakiler de Turkiyede birseyler oldugunu, cilgin Turklerin sahaya ciktigini gorecekler...
Saygilar

Resim Resim Resim
En son noyan tarafından, 30 Arl 2008, 22:36 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
noyan
DIY Audio Takipçisi

Sonraki

Projeleriniz

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir