STK 465 2X30Watt power ampli

Projeleriniz » Elinizde olan veya hazırladığınız projelerinizi ayrıntılı açıklama ve resimleriyle beraber gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

STK 465 2X30Watt power ampli

Okunmamış iletigönderen onursal » 26 Haz 2013, 18:27

Gelen istek üzerine amplifikatörümü sökmüş bulunuyorum.
STK 465 ile yapılmış bu amplifikatörü 10 yıldır kullanmaktayım. Özel olarak ekranlanmış tone kontrol ve pre amplifikatör katları ile sinyal/noise oranını oldukça düşürebildim.
Cihazın en can alıcı noktası, tüm sinyal yollarının sadeleştirilerek ve ilk giriş bölgesinde röleler vasıtasıyla seçilebilir olmasıdır.
Bu sayede sinyaller fazla dolaşmadan röle ile kontrol edilmekte, sadece ana sinyal yolu için kablo kullanılmaktadır. Böylece kablolamada oluşulabilecek gürültünün önüne geçilmiştir.
Tüm sistem sinyal akış hatlarında, özel zayıflatıcı kullanılmıştır. Bu sayede tüm giriş ve çıkış empedansları sorunsuz uyarlanmıştır. Virtual surround sistemlerde balans ayarının hassas olması nedeni ile de böyle bir uygulama zaten gereklidir.
Ampli'de muhtelif besleme üniteleri kullanılmış olup bunlar aynı trafodan alınan ayrı voltajlar ile yapılmıştır. Bu sayede voltaj üzerindeki dalgalanmalar en az seviyeye indirilmiştir.
Resim

Resim

Resim
En son onursal tarafından, 18 Oca 2014, 12:15 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Ynt: STK 465 2X30Watt power ampli

Okunmamış iletigönderen Amatör » 26 Haz 2013, 20:07

Amaca yönelik oldukça düzgün bir çalışma yapmışsınız,resimlerden belli oluyor.
Sesi de çok güzeldir muhtemelen

STK entegrelerin sesini bildiğim söylenemez zira daha önce entegreler konusundaki düşüncelerimi yazmıştım.

Stereo modda vokallerin ve enstrümanların harmoniklerinin doğallığı ne düzeyde acaba?

Hazır bir ticari sistem ile karşılaştırdığınızda ses kalitesi açısından rakipleri ne düzeyde cihazlardır?

Kendi yaptıklarımın haricinde pek fazla hazır cihaz dinlememiş biri olarak hangi seviye cihazların performansını ,yaptığımız cihazlar ile alabiliyoruz acaba merakından ötürü sorma ihtiyacı hissettim.

Ben kendi diy cihazlarımın hakkında kendime göre bazı tahminler yapıyorum ancak orta ve üst düzey hi fi cihazların performanslarını bilemediğim için net bir karşılaştırma yapamıyorum.
Siz benden daha tecrübelisiniz ve daha çok hazır sistemler ile haşır neşir olmuşsunuzdur, benden daha sağlıklı bir karşılaştırma yapabilirsiniz.

Ayrıntılı fotoğraflar için teşekkürler
Selamlar
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

Okunmamış iletigönderen onursal » 26 Haz 2013, 20:45

Amatör yazdı:Amaca yönelik oldukça düzgün bir çalışma yapmışsınız,resimlerden belli oluyor.
Sesi de çok güzeldir muhtemelen

STK entegrelerin sesini bildiğim söylenemez zira daha önce entegreler konusundaki düşüncelerimi yazmıştım.

Stereo modda vokallerin ve enstrümanların harmoniklerinin doğallığı ne düzeyde acaba?

Hazır bir ticari sistem ile karşılaştırdığınızda ses kalitesi açısından rakipleri ne düzeyde cihazlardır?

Kendi yaptıklarımın haricinde pek fazla hazır cihaz dinlememiş biri olarak hangi seviye cihazların performansını ,yaptığımız cihazlar ile alabiliyoruz acaba merakından ötürü sorma ihtiyacı hissettim.

Ben kendi diy cihazlarımın hakkında kendime göre bazı tahminler yapıyorum ancak orta ve üst düzey hi fi cihazların performanslarını bilemediğim için net bir karşılaştırma yapamıyorum.
Siz benden daha tecrübelisiniz ve daha çok hazır sistemler ile haşır neşir olmuşsunuzdur, benden daha sağlıklı bir karşılaştırma yapabilirsiniz.

Ayrıntılı fotoğraflar için teşekkürler
Selamlar

Aslında birkaç yıl önce oluşan bir arızadan dolayı biraz mıncıklamıştım. Dolayısı ile çoğu kablo acele ile lehimlenmiş ve karmakarışık halde bırakılmış. (Senin sayende temizliyeceğim :D )
STK'lar genel olarak orta sınıf ürünlerdir. Distorsiyon, S/N ve frekans responsu olarak tatminkardır. Kalın HYBRID amplifikatörlerde en iyi üretimlerin SANKEN firması tarafından üretildiğini daha önceleri duymuş ve test etmiştim.

Stereo modunda da olsa surround modunda da olsa bu konuda şunu söyleyebilirim.
İlk yaptığım yıllarda bu amplifikatör üzerine iddiaya girmiştim. 90 dbA ses şiddetindeki çıkış gücünde, 300 kişilik bir philharmony orkestrası çalarken kafamızın üzerinde uçan bir sineğin sesini de duyabilmekteyiz. Garip bir test olsa da, iddiayı kazanmış ve iddiaya girdiğim arkadaşımıza da böyle bir ampli yapmıştım.
Şöyle anlatayım.
Sistemi dinlerken duyulan enstrumanların ne olduğunu anlamaya çalışmıyoruz. Stereo üçgeni içerisinde bulunan ve ilgimizi çeken herhangi bir enstrumanın ne olduğunu anında biliyoruz. Hatta virtual surround sistemde orkestra yayılımı EXPAND (genişlemiş) olduğu için bu enstrumanların ayrımı ve yayılımı daha iyi olmaktadır.

Daha önce bu amplifikatör birkaç markalı ürünler ile aynı koşullarda test edilmiştir. Benim ampliye en yakın performansı NAD amplifikatörlerde almıştık. Ancak NAD'ın üst frekans seviye güç bandı, benimkisine göre çok az idi. Sadece SONY nin çok eski olan bir özel üretimi ile benimkisi kulak ile ölçülemeyecek derecede yakın idi.
Karşılaştırarak yarıştırmış olduğum Technics, Pioneer, Kenwood, Marantz gibi markaları rakip olarak bile görmedim. Sadece Marantz'ın üst seviye ürünleri biraz iyi idiler.
NOT: Testler sadece kulak ve duyum olarak yapılmamıştır. Çalıştığım yıllarda işyerinde sıklıkla kullanmakta olduğumuz NEUTRIK AUDIO ANALYZER ile teknik ölçümleri bilimsel olarak yapılmıştır.
Resim
Zaten bu alete hastayımdır. Ama pahalı bir alet olduğu için kendime temin edemiyorum.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Amatör » 26 Haz 2013, 22:00

Şu anda hazırda çalışan 2 adet kendi yapmış olduğum amplim var
Biri ab sınıfı 60W ,diğeri Hamit Bey in WCF SE class A amplisi

Daha önce paylaşmış olduğum 3 yollu hp ile yapmış olduğum dinlemelerde
Class A ampli bariz şekilde doğal tonalite farkını ortaya koyuyor,bütün duyulabilir frekans bandında özellikle alt mid bölümlerde

Mevcut hoparlörlerde bass hp 800hz frekansta kesim yapılmış,dome mid 3500hz de kesilmiş 12db filtre ile
Ab sınıfı amplim çalışırken bass ları gümbür gümbür olmasına rağmen 200-800hz bandında eksiklik hissediyorum,Class A ile karşılaştırdığımda
STK larda yanılmıyorsam ab snıfı
Siz böyle bir durum ile karşılaştınız mı acaba?
Amatör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hakan-imp » 26 Haz 2013, 22:43

Onursal bey lm 3886 ve aynı tür entegrelerin STK serilerinden müzikal anlamda daha iyi olduğunu belirtiyorlar siz hiç karşılaştırma fırsatı buldunuz mu acaba ?
hakan-imp
DIY Audio Fanatiği

İl: Gaziantep

Okunmamış iletigönderen onursal » 26 Haz 2013, 23:08

Amatör yazdı:Şu anda hazırda çalışan 2 adet kendi yapmış olduğum amplim var
Biri ab sınıfı 60W ,diğeri Hamit Bey in WCF SE class A amplisi

Daha önce paylaşmış olduğum 3 yollu hp ile yapmış olduğum dinlemelerde
Class A ampli bariz şekilde doğal tonalite farkını ortaya koyuyor,bütün duyulabilir frekans bandında özellikle alt mid bölümlerde

Mevcut hoparlörlerde bass hp 800hz frekansta kesim yapılmış,dome mid 3500hz de kesilmiş 12db filtre ile
Ab sınıfı amplim çalışırken bass ları gümbür gümbür olmasına rağmen 200-800hz bandında eksiklik hissediyorum,Class A ile karşılaştırdığımda
STK larda yanılmıyorsam ab snıfı
Siz böyle bir durum ile karşılaştınız mı acaba?

Benim amplifikatörde COMPANSATOR denilen bir olay vardır. Pre amplifikatör içerisinde ayarlanmaktadır. Ancak...;
Kullanılan sistem hoparlörü testlerden geçirilir. Her hoparlörde olduğu gibi bu hoparlörlerdeki birkaç db lik sapmalar tespit edilir. Özellikle yüksek frekans bölgesi ve alt bölgeler (10 Hz ila 100 hz ve 15KHz ve yukarısı) lineeritenin bozulduğu bölgeler kompanze edilir. Zaten bu bölgeler genellikle 40 Hz ve aşağısı, yüksek frekans bölgesinde ise 15KHz ve yukarısıdır. Uygun şekilde artırılıp azaltılarak lineerite sağlanmış olur. Eğer power amplinin çıkış gücü, belirtilen frekanslarda yeterli güç bandını vermiyorsa bu kompansatör sistemi ile tam olarak verim alınabilmektedir. Bu yüzden CLASS A ya da AB sınıfının pek önemi bizler için pek yoktur diyebilirim. Sadece companze için eşik değerleri fazla olabilir. Eğer lambalı bir ampli yapmış olsaydım bu kompanzasyona belki ihtiyaç duymazdım.
Bunlara ilaveten, increesed tasarlanmış ve turnover frekans bölgesi ultra değerlere getirilmiş tone kontrol devresi (15Hz- 22KHz) ve loudness devresi tam anlamıyla sistemi tamamlamaktadır. Genel kullanımda loudness ve ton kontrol artırımına ihtiyaç duyulmasa da, çok az seviyede dinlerken loudness etkisi gerçekten işe yaramaktadır.
Zaten gerçek Hi_Fi sisteminde tek bir kural vardır.
Bir enstruman canlı olarak karşında çalarken, duyduğun tüm frekanslar ve ses seviyesi ne ise, bir ses sisteminde de aynısını alabilmelisin. Bir amplifikatörün bu kriterlerde olmaması sadece gücü ile doğru orantılı değildir. Benim sistemde MAX. seviyede yaklaşık 110dbA lık bir şiddet vardır. Bu şiddette ses üretebilen bir enstruman pek nadirdir.
Eğer bir amplifikatörün güç bandını kompanze edebilir, uygun gürültü ve distorsiyon seviyesine ulaşabilirsen o amplifikatör mükemmel olur.

Ben yıllardır gümbür gümbür müzik deyimini unutmuş gibiyim. Halk müziği dinlerken bile bir bağlamadaki alçak frekans bölgelerini duyabildiğim gibi, çalan vatandaşın el hareketlerini de algılayabilecek seviyede geniş bir frekans bandında dinlemekteyim.
Çoğu arkadaşımızın bass'lı müzik dediği uyduruk kayıtları dinlerken ise deprem oluyor hissine kapılmaktayız. Artık, tabiri caizse DUMM TISS müzikleri dinlemek yerine bir enstrumanı karşımda hissederek dinlemekteyim.
Özellikle iyi icra edilmiş eserlerdeki enstrumanları, ayırarak dinlemek gibi zevkli birşey olamaz.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen onursal » 26 Haz 2013, 23:16

hakan-imp yazdı:Onursal bey lm 3886 ve aynı tür entegrelerin STK serilerinden müzikal anlamda daha iyi olduğunu belirtiyorlar siz hiç karşılaştırma fırsatı buldunuz mu acaba ?

Böyle bir kural yoktur.
Bir power amplifikatör belli bir gücü üretebilmek için tasarlanmaktadır. Benim amplim STK465 serisi ve 30W çıkış verebilen bir amplidir. (Aslında ben 40W alıyorum da neyse :mrgreen: ) Ama 3886 100W olarak anılsa da nasıl bir frekans responsu olduğunu ve güç bandından bahsedilmesi de gereklidir.
Daha iyi müzikal demek yanlış bir ifadedir. Eğer bir amplifikatörün frekans bandı yeterli değilse o amplifikatörden tabiri caizse..;
Bass sesleri iyi veremiyorsa; Teneke gibi deyimi kullanılır.
Tiz sesleri yeterli veremiyorsa; Bu ampli boğuk çalıyor denilmektedir.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen zunda » 27 Haz 2013, 00:31

bu stk entegreler çok ilginç malzemeler lm 4780 2*60 watt ,lm3886 68watt ,tda 7294 100 watt maxsimum deniyor ben bunların 3 nu de yaptım her 3 nüde son seste dinleme imkanım oldu ama malzemeleri için aldıgım pıonerr setten çıkan 4141 ıı karttan ayırıp daha sonra buldugum bir baskı devrede yeniden toplamıştım 90watt 2*25 vac trafo ile besledim volüme dokunamıyordum bile 2*25 watt bir entegre için oldukça güçlü çalan bir yapısı vardı yada bana öyle geldi sizce de durum nedir son sesini duyamadan manisalı bi arkadaşa devretmiştim hamit abinin wcf sini yapmadan önce sırf meraktan stk 465 entegre almıştım bu aralar sıkıntıdan onunla ugraşıyorum devre kutuda degil çok hafif bir dit sesi var ama kutulanırsa kablolama ile kaybolur gibi ama bu hali ile stk 4141 göre sesin daha sakin oldugunu söyleyebilirim.
Kullanıcı avatarı
zunda
DIY Audio Gurusu

İl: kütahya
Meslek: revizör.

Okunmamış iletigönderen Amatör » 27 Haz 2013, 00:36

Teşekkür ederim açıklamalar için
Yazınızda biraz da fazla teknik terim kullanmışsınız,umarım yanlış anlamamışımdır

Gümbür gümbür müzik dinlemeyi seviyorum ama ara sıra :) Ayrıca 40 yaşından sonra rock müziği keşfettim,şu an en fazla ilgim de bu yönde.

Bu gümbürtü ile Ab amplimin alt frekanslarda başarısından söz etmek istemiştim,ancak altlardaki bu başarısını dediğim 200-800hz bandında gösteremiyor,class a ile karşılaştırdığımda

Sizin uyguladığınız kompanzasyon meselesini çok merak ettim doğrusu
Ampli fark etmiyorsa gerçekten olağanüstü bir eklenti olmuş yaptığınız kompanzasyon

Biz yaklaşık olarak tam düz bir frekans cevabı beklemiyormuyuz cihazlardan.Kaynaktan hoparlöre kadar
Pre de kullandığınıza göre companzasyonu,giriş sinyalini işleyerek ampliye uyguluyor.Bunu otomatik olarak mı yapıyor?Bir nevi eqolizasyon mu?

Zaten her cihaz kendi ürettiği harmonikleri ile ses rengini oluşturmaz mı?
Pre ve power amplilerin frekans cevaplarının geniş olmasını ,özellikle üst frekanslarının baya üstlere çıklmasını ,bunun tiz seslerin doğallığına ve detaylarına daha elverişli bir durum yarattığı düşünüyorum,bilmem katılırmısınız.
Amatör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen onursal » 27 Haz 2013, 01:01

zunda yazdı:bu stk entegreler çok ilginç malzemeler lm 4780 2*60 watt ,lm3886 68watt ,tda 7294 100 watt maxsimum deniyor ben bunların 3 nu de yaptım her 3 nüde son seste dinleme imkanım oldu ama malzemeleri için aldıgım pıonerr setten çıkan 4141 ıı karttan ayırıp daha sonra buldugum bir baskı devrede yeniden toplamıştım 90watt 2*25 vac trafo ile besledim volüme dokunamıyordum bile 2*25 watt bir entegre için oldukça güçlü çalan bir yapısı vardı yada bana öyle geldi sizce de durum nedir son sesini duyamadan manisalı bi arkadaşa devretmiştim hamit abinin wcf sini yapmadan önce sırf meraktan stk 465 entegre almıştım bu aralar sıkıntıdan onunla ugraşıyorum devre kutuda degil çok hafif bir dit sesi var ama kutulanırsa kablolama ile kaybolur gibi ama bu hali ile stk 4141 göre sesin daha sakin oldugunu söyleyebilirim.

Güç kavramına fazla takılmayın. İster 100W olsun isterse 5W olsun ikisi arasındaki logaritmik değer sadece 5-6 desibeldir.
Önemli olan frekans karakteristiği ve gürültü olayıdır. Sizin dit sesi dediğiniz aslında osilasyondan kaynaklanan bir gürültüdür aslında.
Benim amplifikatörde sesi sonuna kadar da açsam boşta herhangi bir ses duyulmamaktadır. Bazen bu yüzden açık unuttuğum da oluyor.
Eğer iyi bir şaseleme yapar ve sistemin GROUND özelliklerini iyi tespit edersen hiçbir amplifikatörde gürültü olmaz. Elbette belli miktar olacaktır. Bunun her entegre veya hybrid amplilerde bir değeri vardır ve teknik özelliklerde anlatılmıştır.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Sonraki

Projeleriniz

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi