LM3886 Projesi Giriş

Projeleriniz » Elinizde olan veya hazırladığınız projelerinizi ayrıntılı açıklama ve resimleriyle beraber gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

Cevap: LM3886 Projesi Giriş

Okunmamış iletigönderen drhardware » 21 Eyl 2008, 10:30

Vishay dale şart diil de, on board rezervuarları muhakkak Low ESR alman lazım. Tavsiye ettiğim ebay satıcısında Nichicon FX ve FW serisi 2,200 ler var.. Onları alabilirsin. 220pF ları da yüksek voltajlı seramik veya polyester al (MKS, MKT)...
Şu kutucu işini iyice merak ettim..
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen supernova » 21 Eyl 2008, 14:00

Evet şimdi temize çekersek dr.un verdiği devreyi kullanıcam ve malzemler :

Potansiyometre : ALPS RK27 Attenuator VolumeControl 100K Stereo/BALANCED--11$
Kondansatörler: 1-) 15 Arcotronics (MKP) Class X2 2.2uF 275VAC Capacitors—20$ (CI1)
2-) Nichicon 220UF 50V MUSE KZ Series for Audio HI-FI Caps--9$ (CI)
3-) Panasonic's Polyeste capacitors 0.1uf/63v ,25pcs---4$ (C7,CSN,C8)
4-) PANASONIC FM series radial capacitors 1,000uf / 50v---7$ (C6,C5)
5-) 220pF @ 630 Volt 5% Axial Polystyrene Capacitors:QTY=19---13$ (CB)
Entegreler: 1-) LM3886 TF 68W Audio Power Amp IC, HiFi Chip Amp (x2)---14$ maliyet: 78 $.dirençler ve diyotlar istabuldan alınacak..Birde 3 farklı devre var.2007 de yayınlanan makaledeki devre national semiconductorsun yayınladığı devreden farklı.açıklamaları okudum aslında.ama bu en son dr un verdiği devre de makaledeki devreden farklı.özellikle değerlerde büyük fark var.bunlar nasıl etkiliyo devreyi?mesela cb ve rb nin işlevi nedir burda?
Eklentiler
3886gcym6.png
"Başkalarının bilgisiyle bilgin olsak bile, kendi aklımız kadar akıllıyız."
Kullanıcı avatarı
supernova
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul

Okunmamış iletigönderen supernova » 21 Eyl 2008, 15:21

Diğer iki devre...
Eklentiler
acikdevre.gif
acikdevre.gif (24.62 KiB) 1726 defa görüntülendi
LM3886_datasheet-1.gif
LM3886_datasheet-1.gif (5.87 KiB) 1719 defa görüntülendi
"Başkalarının bilgisiyle bilgin olsak bile, kendi aklımız kadar akıllıyız."
Kullanıcı avatarı
supernova
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen drhardware » 22 Eyl 2008, 09:39

Dostum iki devre arasındaki fark, geri beslemede kullanılan filtrasyondan kaynaklanıyor. Eski uygulamamızda, 2.1 yerine aynı efekti yapabilecek bir 2.0 devreyi öngörmüştük. Bunu elde edebilmek için 100Hz in altını 20Hz e kadar bir miktar güçlendirmek gerekli oldu. Bu geri besleme şekli, bunu realize etmek için kullanıldı. Lakin açıkçası HI-FI bakımından pek de parlak sayılmazdı.
En yalın HI-FI için geri besleme hattın oldukça basit tutmak gerekir. Ki dediğim gibi geri besleme hattındaki kondansatör (220u) bile kanımca gereksizdir. Ancak DC offset endişeleri yüzünden buraya ekledim. Bu uygulamamız yaygın adıyla gainclone nin en yalın halidir. Kazancı referans (National) devreye göre bir miktar artırılmıştır. Ancak preamp kullanmayı planlıyorsan 20K/1K kombinasyonuna geri dönebilirsin. Ancak bence bu haliyle preampa gerek yok.. Bu haliyle iyi bir hoparlörle harikalar yaratır.. Ama unutmayın iyi bir hoparlörle!
Diğer yandan malzeme listene gelecek olursak; Bu amplifikatörün giriş empedansı 22K dır. Ve pot değerinin de yakın olması beklenir. Ancak 25K pot bulmak güçtür, bunu kabul etmekle birlikte 100K yerine mümkünse 25K veya en kötü ihtimalle 10K pot koymanı tavsiye ederim. Diğer malzemeler uygun ancak 220p ler bir miktar pahalı.. Bunun yerine yüksek voltajlı seramik kullan.. En fazla 10 kuruşa kapatırsın.
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen drhardware » 22 Eyl 2008, 10:25

Kusura bakma atlamışım :)
On board rezervuar=Kart üzerindeki rezervuar yani ara akım deposu kondansatörleri.. Amplifikatörün anlık akım ihtiyaçları buradan karşılanır ki özellikle ağır ve sürekli baslarda amplifikatör tüm ihtiyacını beslemeden karşılarken anlık meydana gelen tiz pikleri için yeterli akım güç kaynağından sağlanamaz, bunun nedeni; ana rezervuar (10,000uF) kondansatörleri çok büyük dielektrik alana ve eşdeğer iç dirence (ESR) sahiptir ve 3-5 milisaniyelik aşırı akım taleplerine duyarsız kalırlar, bu tür talepler için daha düşük kapasite gereklidir (<1uF) ancak bununla birlikte bu talepler genellikle ard arda gelir ve düşük kapasite yetersiz kalır. Bu anlamda düşük kapasiteli son rezervuara (100nF) paralel bir batarya kondansatörü gereklidir bu da muhakkak hem low ESR tipinde hem de bu son rezervuara çok yakın olmalıdır. Ticari deyimle bu kondansatöre koltukaltı ambarı da denilebilir.
PSU üzerindeki rezervuarlar gerek diğer kanal amplifikatör tarafından da paylaşıldıklarından ve gerekse amplifikatöre uzak kaldıklarından bu amaç için değil daha çok uzun vadeli akım taleplerini dengelemek ve şebeke ripple lerini almak için kullanılır.
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Ynt: Cevap: LM3886 Projesi Giriş

Okunmamış iletigönderen madmaxzek » 09 Mar 2011, 02:55

Arkadaşlar bende lm3886tf ile gain clone amfi yapmayı düşünüyorum parçaları da farnell veya ebay'den sipariş vereceğim. Elektronik bilgim pek yok fakat pcb yapabiliyorum ve elim havya tutuyor az çok. Siz bana kaliteli malzemelerden oluşan bi liste oluşturursanız bende ona göre alış veriş yapıp projeme başlıyayım..
En son madmaxzek tarafından, 09 Mar 2011, 15:14 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
madmaxzek
Yeni Üye

Meslek: öğrenci

Reklamlar

Ynt: LM3886 Projesi Giriş

Okunmamış iletigönderen Zagor » 09 Mar 2011, 15:12

Sayın madmaxzek; Dr.Hardware forumdan ayrılmıştır. Sorunuzun muhattabını değiştirirseniz daha kolay bilgiye ulaşabilirsiniz diye düşünüyorum. Kolay Gelsin.
Mazeretim var, asabiyim ben.
Kullanıcı avatarı
Zagor
DIY Audio Fanatiği

İl: Antalya

Ynt: Cevap: LM3886 Projesi Giriş

Okunmamış iletigönderen Hazar » 09 Mar 2011, 18:56

madmaxzek yazdı:Arkadaşlar bende lm3886tf ile gain clone amfi yapmayı düşünüyorum parçaları da farnell veya ebay'den sipariş vereceğim. Elektronik bilgim pek yok fakat pcb yapabiliyorum ve elim havya tutuyor az çok. Siz bana kaliteli malzemelerden oluşan bi liste oluşturursanız bende ona göre alış veriş yapıp projeme başlıyayım..

Merhaba,

İki üst mesajda makul bir malzeme listesi görüyorum. Referans alabilirsiniz.
projeleriniz/lm3886-projesi-giris-t536-10.html#p5324

Kolaylıklar.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İl: İstanbul

Önceki

Projeleriniz

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi