lm3875 ile dıy audio'ya giriş

Projeleriniz » Elinizde olan veya hazırladığınız projelerinizi ayrıntılı açıklama ve resimleriyle beraber gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

Ynt: lm3875 ile dıy audio'ya giriş

Okunmamış iletigönderen scarab » 22 Arl 2009, 00:01

IEEE yazdı:Eğer devre üzerinde yeterince kazanc elde edebilmiş iseniz size Buffer devrelerinden B1 simetrik buffer öneririm.Bir diy sitesinde pcb group buy var.Ben katıldım sanırım bir ay sonra dağıtılmaya başlanacak.

buffer'ler hakkında bilgim yok ne işe tam olarak ne işe yarar bilmiyorum ama giriş sinyali biraz daha yüksek olursa sanki daha iyi sonuç vercekmiş gibi bir his var içimde
fatih karali
scarab
DIY Audio Gurusu

İl: ist
Meslek: eski marangoz :)

Okunmamış iletigönderen scarab » 22 Arl 2009, 00:08

hoparlör yazdı:Vay canına! Müthiş güzel olmuş :D Elinize sağlık.

beğenmenize sevindin bu arada hoparlor hocam elimde piyasada jamo d590 hoparlorü diye dolaşan midbaslardan bir çift var bunu nasıl değerlendiririm
ben bi-amp tarzı bir tasarım düşünüyorum bu amfi ile midbas ve tizleri besliycem daha sonra yapacağım amfi ilede subwoofer beslemeyi düşünürorum bu elimdeki moparlorler işe yaramı?
fatih karali
scarab
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 22 Arl 2009, 14:17

Alüminyum ve ahşap bileşimini çok da severim. Oldukça farklı ve güzel uygulamalarını gördüm, sizin ki de güzel bir uygulama olmuş. Eğer herhangi bir parazitikm etki yoksa bu haliyle muhteşem. En kötüsü sonradan kutunun içini 1 mm kalınlığında alümünyum vb. bir malzeme ile kaplayıp topraklayabilirsiniz. Ama yoksa bu hali güzel, ama ahşap kısmını koyu renk verip verniklemeyi düşünürseniz o zaman soğutucular da eloksal isteyecektir. Yok bu renk kalacaksa ben pek beğendim.

Jamo'lar konusunda henüz çalışmayı bitiremedim maalesef. Ama elinizde tutun, 2 ve ya 4 tane ile 2 ve 3 yollu güzel tasarımlar yapmak mümkün. Hoparlör kevlar felan değil ama ses kalitesi oldukça iyidir, mid-bas-orta üst frekanslara kadar geniz ve temiz bir sesi var. Hatta abartıp tek sürücülü bir sistem bile düşünebilirsiniz, ama alt ve üst frekanslar desteklenirse gayet kaliteli bir çift kabin yapmak mümkün. Tıpkı sizin düşündüğünüz gibi bi-amp hatta tri-amp bir uygulama olacak. Deneme tasarımını bitirmek üzereyim, ama bağlantı fişlerinde kararsız kaldığımdan bitmedi. Ama Ersoy'un bir önerisi var, onu değerlendirip sizlerle paylaşacağım.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen scarab » 22 Arl 2009, 15:01

evet ahşap ve aleminyum güzel duruyor ama ahşap sıcağa ve soğuğa çok fazla tepki veriyor öyleki atölyede yaptığım üst kapağı amfiye çok sıkı bir şekilde takmıştım ama ev deki sıcaklık farkı sabaha kadar kapağın 2mm küçülmesine neden oldu :D bu ağacın iyi fırınlanmamış olduğunu gösteriyor bu tip uygulamalar için maun,ayons vb ithal ağaçlar daha iyi olur diye tahmin ediyorum

hoparlor ile ilgili çalışmanızı merak ile bekliyorum evet sizin yapmış olduğunuz teşisler benimde dikkatimi çekmişti hoparlor konisi körükleri ve tozluğu gerçekten çok ince bir malzemeden yapılmış midbas olmasına rağmen sanki yüksek frekanslarada cevap verebilcek gibi bir görüntüsü var

aslında tri-amp da olabilir açıkcası pasif filtre yerine aktif filtre daha kullanışlı gibi duruyor hem değişik hoparlorleri denerken kolaylık sağlar diye düşünüyorum bas,mid ve tiz sesleri ayıracak sekilde içinde 3 adet filtre bulunan bir preamp nasıl olur?
fatih karali
scarab
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 22 Arl 2009, 21:29

3 yollu bir crossover/filtre devresi olur, preamp öncesinde olmalı haliyle. Bu konuda Rod Elliott'ın gayet güzel bir devresi var. Hatta bir arkadaşımız baskılı devresini bile çizmişti.

Benim üç yollu yapmam sadece test amaçlı ve elimde hazır 3 yollu Behringer crossover var. Yoksa bi-amp yapıp mid-tiz için pasif elemanlar kullanmak gayet yeterli ve daha çok tercih edilen bir yol. İşte bu ikisini birden denemek için üç yollu yapmayı düşünüyorum.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen scarab » 23 Arl 2009, 01:07

evet şimdi o şemayı inceledim sanırım o şemada kesim frekansları standart ,bir pot vasıtası ile kesim frekanslarını değiştirme imkanımız olsaydı daha kullanışlı olurdu gibi berkide saçmalıyorumdur :D bu kadar fazla secenek sesin doğallığını kayıp etmesine neden olabilir kalitenin öne çıktığı sistemlerde pasif filtrenin daha çok tercih edilmesinin nedeni bu galiba
hi-fi standartlarında bir sistemde bu gibi bir filtre sistemi kullanmak ne kadar doğru sizce
fatih karali
scarab
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen maystor » 23 Arl 2009, 10:16

3 yollu aktif yapabiliyor iseniz kesinlikle tavsiye ederim.
Pcb yi ben çizmiştim bu arada, 4 versiyon çizdim hepsini ekliyorum isteyen yapar.
Ben 2li opamp ve stereo olanı yaptım, mono pcb leri de bastım ama yapmaya pek zamanım yok.
Bendeki dandik kule hoparlorlerle bile çok iyi sonuç aldım.
Power ampliler 6 tane lm3886
3way xo.rar
(578.76 KiB) 379 defa indirildi
SADECE KENDİN OL!
Kullanıcı avatarı
maystor
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: makine otomasyonu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 23 Arl 2009, 13:49

Elinize sağlık, bu devreyi yapıp denemeyi çok istiyorum. Elimdeki Behringer her ne kadar çok ayar imkanı sağlasa da, 24dB'lik filtreleri olsa da, sonunda ayrı bir cihaz ve profesyonel amaçlı. Belirli bir hoparlör grubu için tasarlanmış kaliteli bir filtre ile değiştirmek istiyorum. Frekans ayarlı olması deneme yapmak açısından iyi ama hergün de ayar yapılmaz ki? Üstelik çok kaliteli potansiyometreler kullanmak lazım ki kanal farkı oluşmasın. Bu devrelerde de iki kanal arasında fark oluşmaması açısından dirençler de eşleştirilmeli ve mutlaka metal film %1 dirençler kullanılmalıdır.

Üç yollu yerine iki yollu da oldukça cazip. Zaten gücün en az %60 kadarı baslar tarafından tüketiliyor. Mid ve tiz arasına kaliteli bir pasif filtre konulduğunda kulağa daha sıcak bir ses gelebilir. 12dB bir filtre yavaş bir eğimle çok rahat bir geçiş sağlayabilir. Örneğin Jamo mid bas sürücülerle kullanıldığında 4-5KHz arasında geçiş frekansı olan pasif bir filtre, iyi bir dome tiz ile çok iyi sonuç verecektir. Burada mid ve tiz hoparlörlerin doğal fekans eğrisinden yararlanarak yumuşak bir gerçiş yapmak mümkün, sadece kullanacağınız tiz hoparlörünün alt kesim frekansının 2Khz ve altı olmasına dikkat etmek gerekecektir.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen scarab » 23 Arl 2009, 23:37

tam olarak karar veremedim ama maystor'un devresi bana karışık geldi altından kalkabilirmiyim bilmiyorum dr'un bu deveresinden iki adet yapıp bas için kullansam orta ve tiz sesler içinde bir ayrı bir preamp yapıp kullanmak şimdilik benim için yeterli olucak gibi görünüyor

Resim
fatih karali
scarab
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen scarab » 25 Nis 2010, 20:36

amfi ve kabin projemi bitirmiş bulunuyorum teknik açıdan ölçüm yapabilecek gerekli donanım ve bilgiye sahip olmadığım için sadece ressimleri ekleyebiliyorum :D birde tweeter'ın midbass'a göre sesi fazla çıkıyor seri direnç düşünüyorum ama ne değerde direnç kullanacağımı kestiremiyorum bu konuda önerisi olan varmı?
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
fatih karali
scarab
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Projeleriniz