LM3886 Projesi Giriş

Projeleriniz » Elinizde olan veya hazırladığınız projelerinizi ayrıntılı açıklama ve resimleriyle beraber gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

LM3886 Projesi Giriş

Okunmamış iletigönderen supernova » 19 Eyl 2008, 21:14

Arkadaşlar yapmayı düşündüğüm lm3886 devresi için ebay sitesinden malzemeleri almaya karar verdim.yalnızca kondansatör,entegre ve potansiyometreyi siteden alıcam geri kalanları karaköyden temin edicem.fakat almadan önce sizinle paylaşıcam görüşlerinizi ve tavsiyelerinizi bekliyorum...
10,000μF 35(50)v 2 Adet --- 2 ELNA For Audio Series 43V 10000UF HI-FI capacitors ----40$
1,000μF 35(50)v 2 Adet --- Nichicon 1000UF 50V MUSE KZ Series for Audio HI-FI Caps---24$
10μF 35(50)v Tantal 4 Adet --- 5 Nichicon 10UF 63V FW Series for Audio HI-FI Capacitor--5$
2,2μF 35(50)v Tantal 2 Adet --- 10p 50V 2.2uF Nichicon radial bi-polar Hi-Fi capacitors---22$
470nF 63v Polyester 1 Adet --- ERO MKP1845 Met. Polypropylene 0.47uf / 250v ---5$ VEYA Lot of 2 Philips MKT Polyester Capacitor 0.47uF 250V---1$
100nF 63v Seramik 2 Adet --- Lot of 8 Ceramic Capacitors 0.1uF 50 Volts X7R Sprague---1$
150nF 63v Polyester 2 Adet --- Lot 8 of MKT Capacitor Metallized Polyester 0.15uF 100V-1$
10K x 2 Tandem Logaritmik Potansiyometre --- ALPS RK27 Attenuator VR Volume Control 10K (Stereo)---13$
TOPLAM FİYAT: 112$ Yalnızca malzemeler. :arrow: :mmm:
Bu ay malzemeleri halletmeyi düşünüyorum birde plaketleri.bidaki ayda artık dr'un verdiği hoparlörleri veya toroid trafoyu alıcam.3 ayımız var biraz erken ama paraya kıymadan ve emek harcamadan olmuyo.Herkese saygılar..
"Başkalarının bilgisiyle bilgin olsak bile, kendi aklımız kadar akıllıyız."
Kullanıcı avatarı
supernova
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul

Cevap: LM3886 Pojesi Giriş

Okunmamış iletigönderen sercii » 19 Eyl 2008, 22:57

arkadasım merhaba evet parcalar marka olarak kalıtelı umarım ebaydakı satıcılar sana orjınal yollarlar bende cok alısverıs yapıyorum fakat amerıkalı audıoculardan tercıh edıyorum herneyse...
cok yakında bende bır gc ıle karsınızda olacagım su anda pcblerının montajı bıtmıs durumda...ben bıraz farklı calıstım malzeme konusunda tamamen drhardwareın tavsıyelerıne uydum pcblerın hepsını gumus kapladım wbt marka gumus alasımlı lehım (%4gumus) ve kablo yerıne kapalı carsıdan aldıgım 0.6mm kalınlıgındakı gumus tellerı kullandım...benım malzemelerıme gelırsek;
pre amp
4 adet mur 420 dıyot
2 adet panaonıc 1500uf 35v fm
2 adet panasonıc 100uf 16v fm
2 adet opa2134 bb
2 adet vishay dale 2u2 160v bıpolar kapasıtor
riaa pre amp
2 adet panasonic 1500uf 35v fm
1 adet lm833
2 adet elna cerafine 47uf 16v
2 adet ero 10uf mkc bipolar
gainclone
2 adet lm3886
4 adet panasonic 1000uf 50v fm
2 adet omron g2r1 role
psu
16 adet mur860
8 adet nıchıcon 105 c 10000uf 63v
4 adet ıngılız malı 7w 2k2
pot ve rotary swıtch
lorlın 2x6 veya 4x3
alps 100ka rk27
tüm direncler metal fılm matched pcbler has gumus kaplı lehımler gumus alasımlı kablolama gumus tel ıle yapılacak
itaad et rahat et
sercii
DIY Audio Takipçisi

İl: karabük
Meslek: kuyumcu

Cevap: LM3886 Projesi Giriş

Okunmamış iletigönderen Hazar » 19 Eyl 2008, 22:58

Bakıyorum da tüm malzemeler Audiotek satıcısından :)
RK27'lerin motorluları balanced sistem için olmasına rağmen takipteyim, eğer siz de onlara teklif verecekseniz yarışacağız demektir.

Aynı satıcıda Gümüş-Altın katkılı lehim de gördüm, ancak sadece bakmakla yetindim. Şimdiden kolay gelsin diyorum.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen drhardware » 20 Eyl 2008, 09:52

Resim
Dostum tavsiye ettiğim şema budur.
Sanırım malzemelerinde uyumsuzluklar var. Eğer gerçekten kaliteli sonuç almak istiyorsan;
-Tantal kondansatör kesinlikle kullanmıyoruz.
-Sinyal hattındaki 2u2 veya 4u7 MKP, geri besleme hattındaki ise 220u bipolar Nichicon Muse ve Elna Cerafine olmalı..
-Onboard rezervuarlar muhakkak Low ESR, Nichicon FX veya FW, Panasonic FM veya FC en az 1,000uF olmalı.
-Dirençlerin tamamı %1 toleranslı ve metal film olmalı. Tercihen özellikle Rf ve Ri pozisyonları için Vishay Dale kullanılabilir.
-Frekans kompanzasyonu için kullanılan CB için MKP gibi düşük kaçak akımı olan bişey kullanılırsa sound çok daha "yumuşak" olur. Bu pozisyonda seramik kullanılacaksa o zaman da yüksek gerilimli (>500v) bişey konmalıdır.
- Stereo için tavsiye edilen trafo 2 x 24v (bağımsız sargı) 250-300VA toroid.
Ayrıca eğer istersen devreye hoparlör geciktirici de ekleyebiliriz.
Şu haliyle 8 ohmluk hoparlöre 50W RMS güç iletir ve 775mV giriş hassasiyeti vardır..
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen levrek » 20 Eyl 2008, 12:23

Sn. Dr.
Sizin yayınladığınız projedeki malzeme listesinde 10 ve 2.2 mf kondansatörler tantal olarak verilmiş.
Devreyi bende bu şekilde yapmıştım.
Bu konuda bir çelişki var veya ben yanlış değerlendiriyor olabilirim.
Syg.
levrek
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen drhardware » 20 Eyl 2008, 13:48

Doğrudur..
Ancak o proje yanlış hatırlamıyorsam 2007 yılı başlarında yayımlanmıştı. Geri besleme hattında kullanılan 10u luk ve beslemeye paralel 2u2 lik kondansatörler tantal olarak seçilmişti. Üzerimden yükü atmak için söylemiyorum ama;
1- Besleme hatlarında tantal kondansatör gerçekten güzel sonuç verir, ancak onboard olarak 1,000-2,000uF lık low esr ve buna paralel bir 100n nin daha iyi sonuç verdiğini gördüm ve onboard tantal kullanımından vazgeçtim zamanla. Bu benim kişisel tercihim. İsteyen 1-10uF arası bir tantal ekleyebilir onboard olarak.. Farkındaysanız eski projede Low ESR kondans kullanmamışız..
2- Geri besleme hatlarında DC blokaj olarak kullanılan ve National literatüründe Ci olarak geçen kondansatör, sound üzerinde oldukça etkili bir komponenttir. Hatta giriş DC blokajı kadar etkilidir (kişisel deneyimlerim). Bu manada, eski projenin geri besleme dizaynı bir miktar değişiktir, bass boosting vardır ve her anlamda HIFI speklerini yakalayamamaktadır bunu defalarca belirttik.

Diğer yandan eski projenin geri besleme hattı dizaynı üstad Nico RAS'a aittir. Uygulama esnasında kendisine bu pozisyon için en uygun kondansatörü sorduğumda düşük kaçak akım kapasitesinden dolayı tantalyum önermiştir. Ancak gördüğüm (duyduğum) kadarıyla bu pozisyon için tantal kondansatör hiç de uygun bir seçim değildir. Kendi deneyimlerime göre bu kondansatörü (Ci) hiç kullanmamak en iyisidir. Ancak bu durumda DC offset ciddi anlamda artmaktadır. İyi bir tasarım revizyonuyla 40-50mV a kadar çekilebilse de DC offset istemeyenler için bu pozisyonda muhakkak çok iyi kalite bir bipolar kondansatör şarttır. Üstelik, National'ın önerilerinin aksine 10 veya 22 hatta 47uF gibi bir değer gerek frekans cevabı gerekse faz açısı bakımından yetersiz kalmakta ve en az 100u kullanmak gerekmektedir.

Hatırlatmanız için teşekkür ederim. Ne zamandır bu uyarıyı yapmak istiyordum, vesile oldunuz..

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen supernova » 20 Eyl 2008, 18:05

drhardware yazdı:Resim
Dostum tavsiye ettiğim şema budur.
Sanırım malzemelerinde uyumsuzluklar var. Eğer gerçekten kaliteli sonuç almak istiyorsan;
-Tantal kondansatör kesinlikle kullanmıyoruz.
-Sinyal hattındaki 2u2 veya 4u7 MKP, geri besleme hattındaki ise 220u bipolar Nichicon Muse ve Elna Cerafine olmalı..
-Onboard rezervuarlar muhakkak Low ESR, Nichicon FX veya FW, Panasonic FM veya FC en az 1,000uF olmalı.
-Dirençlerin tamamı %1 toleranslı ve metal film olmalı. Tercihen özellikle Rf ve Ri pozisyonları için Vishay Dale kullanılabilir.
-Frekans kompanzasyonu için kullanılan CB için MKP gibi düşük kaçak akımı olan bişey kullanılırsa sound çok daha "yumuşak" olur. Bu pozisyonda seramik kullanılacaksa o zaman da yüksek gerilimli (>500v) bişey konmalıdır.
- Stereo için tavsiye edilen trafo 2 x 24v (bağımsız sargı) 250-300VA toroid.
Ayrıca eğer istersen devreye hoparlör geciktirici de ekleyebiliriz.
Şu haliyle 8 ohmluk hoparlöre 50W RMS güç iletir ve 775mV giriş hassasiyeti vardır..
Kolay gelsin.

tabiki Dr keliteli sonuç istiyorum.hatta gerekli ne varsa yapıcam bukadar para harcamışken tam yapmak isitiyorum.dediğin değerlerle aynen değiştiriorum ozamn.verdiğinz tavsiyelere uyuyorum aynen.devreye preampli ve hoparlör geciktirmede eklemeyi düşünüyorum ayrıca.bu arada istanbulda devreye kutu yaptırıcak bir yerde buldum ilgilenenler için.yanlız fiyat almadım henüz kutuyu tasarladıktan sonra görüşme yapıcam.
Kullanıcı avatarı
supernova
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen drhardware » 20 Eyl 2008, 19:01

Nası bi yer burası?
Alüminyumdan mı yapacak?
Yaptığı bişiyler var mı resim felan?
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen supernova » 20 Eyl 2008, 21:34

hocam benim çalıştığım işyerinde elimizdeki cihazın görünüşünü değiştirmek istedik.burasını bulduk adam ölçtü biçti fotoğrafını çekti 4-5 açıdan pazartesi kalıbı göstercek.burası bu tarz tasarımlar yapan,web tasarlayan,fuarlara reklam panoları stantlar hazırlayan bir yer.bende böle bir elektronik devre tasarladımı ona uygun kutu yaptırmak istedimi tarif ettim.alüminyumdan,plexy glass dan ve ahşaptan bu tarz işler çıkarıolar.ve bana kaliteli geldi yaptıkları işler.yaptırdıktan sonra koyucam fotorafları dr...dr kusura bakma ama onboard rezervuar nedemk?yani c5 ve c6 oldunu anladımda manası nedir?
Kullanıcı avatarı
supernova
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen supernova » 21 Eyl 2008, 04:09

220pf mkp,1000 mf low esr kondansatörleri ve vishay dale olması gereken dirençleri bulamadım :?
Kullanıcı avatarı
supernova
DIY Audio Gurusu

Sonraki

Projeleriniz

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi