Hifi 2.1 amfi projesi

Projeleriniz » Elinizde olan veya hazırladığınız projelerinizi ayrıntılı açıklama ve resimleriyle beraber gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

Hifi 2.1 amfi projesi

Okunmamış iletigönderen gevv » 03 Eyl 2011, 00:27

Hep aklımdaydı güzel bir 2.1 amfi devresi yapsam derdim.. işin garip tarafı meraklısı olmasına rağmen internet üzerinde güzel bir proje yok mono, stereo bolca var ama 2+1 amfi devresi yok gibi… Devrede bass katında National Semiconductor ürünü meşur LM3886 amfi entegresini kullandım filtre için 4558 op amp R-L Çıkışı için LM1876 bu ikili ister performans ister ses kalitesi olsun çok iyiler

Testlerde ses kalitesini beğendim özellikle bass çok iyi odamın küçük olması, ortamda sesi bozacak bir çok etkenin olmasına rağmen gayet güzel çalıştı LM1876 çıkışıda oldukca yüksek geniş kabin ile kullanıldığında çok daha verimli olur

Test videolarında az çok kalitesi anlaşılabilir ama kamera kalitesi düşük olduğu için ses çok bozulmuş yinede fikir verebilir ben memnun kaldım zaten bu iki entegre kendini kanıtlamış ayrıca üreticinin verdiği örnek şemanın dışına fazla çıkılmadı ;) ayrıca kullandığım mp3 oynatıcı sesisde çok yüksek değil buna rağmen ses baya yüksekti

R-L- Çıkışlarında 10 ohm 2w diençlerin üzerinde bulunan bobin 1mm telden bir kalem üzerine 13 tur sarılarak yapılabilir ses girişinde saşeye karşı 2 adet 1.5nf kullanılmadı bilginiz olsun…

video 1: http://vimeo.com/28521099

video 2: http://vimeo.com/28520999

Resim

Devreyi bugün tamamladım şema hazırlık aşamasında sıkılmadan bitirebilirsem paylaşırım devre sorunsuz gayet güzel çalışmaktadır yapımda lm1876 bölümünde ince yollara dikkat edin pcb üzerinde kısa devre ya da kopuk olmasın şimdilik bu kadar…
Eklentiler
amp3.png
amp2.png
Umarım gelmez ilham perilerimin sonu. Modifiye uzmanı web üzerinde 320volt ile yaktı mumu.....
Kullanıcı avatarı
gevv
DIY Audio Takipçisi

İl: ist

Ynt: Hifi 2.1 amfi projesi

Okunmamış iletigönderen e_cag » 03 Eyl 2011, 14:37

Teşekkürler paylaşım için. Derli toplu güzel bir devre olmuş.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen hamist » 03 Eyl 2011, 14:45

Elinize emeğinize sağlık, hazır devrelere montaj çok kere avantajlı oluyor.
Ancak eksikleri de birlikte geliyor.

Böyle devrelerde çıkış transistorlerine en yakın yerden comm.a (şase, mass) en az bir elektrolitik
(güce göre bazen bir kaç bin mikrofarad)
bir yada bir kaç kaliteli audio kondansatör olmalı.
Ki ön devrelere çıkış yükü ulaşan ripple girişi asgariye indirilebilsin.
Ya da güç devrelerinin çizgileri ile giriş devrelerinin çizgileri ayrı tutularak
aynı şekilde oluşan ripple nedeni ile interferans kaynaklı noise oluşumu
önlenebilsin.
Bu devrede kullanılan o sarı kondansatörler bu görev için yeterli değil.

Tekrar emeğinize sağlık...
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

Okunmamış iletigönderen gevv » 07 Eyl 2011, 21:50

@e_cag sizin imzanızı kullanmam gerekli :)

@hamist besleme katı ayrı bir plakette kapasite değeride iyi kablolarda kısa olduğu için 1uf sabir yeterli olur diye düşündüm zaten ebay...vs incelediğim örneklerin çoğunda böyle hatta bazılarında hiç yok
Umarım gelmez ilham perilerimin sonu. Modifiye uzmanı web üzerinde 320volt ile yaktı mumu.....
Kullanıcı avatarı
gevv
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen the_cantan » 11 Eyl 2011, 04:01

eline sağlık. duzenli ve ince bir kart calısması olmus. beryl ri gormesem daha tatlı olurdu belki de. piyasada ki altec lansing mx5021 yahut acoustic energy aego benzeri setlere bakınca 2.1 hi-fi diy çalışması hangi düzeyde görünür? başarılar.Resim
Kullanıcı avatarı
the_cantan
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen gevv » 15 Eyl 2011, 19:16

the_cantan yazdı:eline sağlık. duzenli ve ince bir kart calısması olmus. beryl ri gormesem daha tatlı olurdu belki de. piyasada ki altec lansing mx5021 yahut acoustic energy aego benzeri setlere bakınca 2.1 hi-fi diy çalışması hangi düzeyde görünür? başarılar.Resim

işim tamir bir çok kalite cihaz gördüm ama devre yapmak ayrı bir zevk :) (zaten bu merakım olmasaydı tamir işlerimde gelişemezdim) pratik iyidir paslanmayalım :)
Kullanıcı avatarı
gevv
DIY Audio Takipçisi

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen elektrobeyin » 16 Eyl 2011, 22:41

Elinize sağlık göze oldukça hoş görünüyor. Seside bir o kadar güzeldir eminim. Denemeye değer. Gelecek projelerim arasına yerleştirdim.
Kullanıcı avatarı
elektrobeyin
DIY Audio Fanatiği

İl: Mersin
Meslek: Elektrik-Elektronk Mühendisi

Okunmamış iletigönderen viper75 » 16 Şub 2012, 22:15

Devrenin açık şemasını paylaşabilirmisiniz proteus dosyasıda olur çıkış katını farklı yapmayı düşünüyorum
viper75
Yeni Üye

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen alternans » 29 Şub 2012, 01:08

eline saglık hocam denemeye deger
alternans
Yeni Üye

İl: esk
Meslek: ticaret

Okunmamış iletigönderen xcinox96 » 03 Mar 2012, 19:25