Hifi 2.1 amfi projesi

Projeleriniz » Elinizde olan veya hazırladığınız projelerinizi ayrıntılı açıklama ve resimleriyle beraber gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

Ynt: Hifi 2.1 amfi projesi

Okunmamış iletigönderen rercan » 02 Haz 2013, 21:16

diger arkadaşlar önermedi ise potların üst metal kısımlarını bir tel ile lehimleyip devrenin ortak grounduna ver bakalım azalacak mı ?

birde opampları besleyen hatta zenerli regüle var . onun yerine lm7815 ve lm7915 ile regüle ederek besler misin .
Kullanıcı avatarı
rercan
Yeni Üye

İl: izmir
Meslek: teknisyen

Okunmamış iletigönderen YunusGür » 03 Haz 2013, 02:21

Onursal Bey ile Skype üzerinden iletişime geçtik.
Arkadaşlar LM3886 nın hemen aşağısındaki 4.7 uF kondansatörü söktükten sonra 4558 i söküp bass potunun ordaki jumper yerine 22 uF kondansatör taktık. Kondansatörün diğer ucu da sökülen 4.7 uF kondansatörün yerine kablo ile bağladık. Opampsız devreyi çalıştırdık ama. Ses azdı tabiiki. Sanki bass çıkışından vokal ve mid sesler azıcıkta tiz sesler geliyordu.

Testler sırasında LM1876 62 derecelerde çalıştı. Boşta 56 dereceydi. Girişteki 470 ohm direnç bir ara 84 dereceye çıktı. O yüzden şuan trafonun 0-18-36 uçlarından doğrultup devreye veriyorum.

Yani anlayacağınız Njm4558 aşırı osilasyon yapıyor benim devrede. İşin içinden nasıl çıkıcam bilmiyorum.
YunusGür
Yeni Üye

İl: Antalya

Okunmamış iletigönderen onursal » 03 Haz 2013, 04:10

YunusGür yazdı:Onursal Bey ile Skype üzerinden iletişime geçtik.
Arkadaşlar LM3886 nın hemen aşağısındaki 4.7 uF kondansatörü söktükten sonra 4558 i söküp bass potunun ordaki jumper yerine 22 uF kondansatör taktık. Kondansatörün diğer ucu da sökülen 4.7 uF kondansatörün yerine kablo ile bağladık. Opampsız devreyi çalıştırdık ama. Ses azdı tabiiki. Sanki bass çıkışından vokal ve mid sesler azıcıkta tiz sesler geliyordu.

Testler sırasında LM1876 62 derecelerde çalıştı. Boşta 56 dereceydi. Girişteki 470 ohm direnç bir ara 84 dereceye çıktı. O yüzden şuan trafonun 0-18-36 uçlarından doğrultup devreye veriyorum.

Yani anlayacağınız Njm4558 aşırı osilasyon yapıyor benim devrede. İşin içinden nasıl çıkıcam bilmiyorum.

4558'i bu kadar dert etme. Bu entegre burada sadece alçak geçiren filtre olarak çalışmaktadır. Kazancı da anladığım kadarıyla biraz fazlaca tutulduğu için osilasyona sebebiyet vermektedir. Devredeki hatalarını inceledikten sonra gerekirse 4558 devresinde modifiye yaparak düzeltiriz.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Okunmamış iletigönderen Amatör » 03 Haz 2013, 10:18

Konunun başında devrenin tasarımcısı arkadaş girişten şasiye 1,5nf lık kondansatörleri iptal ettiğini yazmış.Bu kondansatörler hernekadar ses kalitesini düşürsede giriş kaynaklı osilasyon varsa eğer kesecektir.Sorunun kaynağı bu olabilir mi?
Sorun eğer giriş kaynaklı bir osilasyon ise giriş ve şasi bağlantıları ve kablo uzunlukları da gözden geçirilmeli diye düşünüyorum.

Kolay gelsin
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

Okunmamış iletigönderen olc technics » 03 Haz 2013, 10:20

Bence de, Onursal bey in dediği gibi devreleri ayrı ayrı çalıştırın. Osilasyonun olduğu SW çıkışı (LM3886T) sanırım. LM3886 şemasını indirip güzelce inceleyin. 7 nolu pine özellikle dikkat edin. Şaşeye irtibatlı değilse, çok güçlü osilasyona neden olabilir. 4558 Sw. filtresini iptal edip, LM3886T ye sinyali doğrudan girin. LM3886T nin besleme girişlerine 2200uF 35v kond. ü olabildiğince LM3886 ve LM1876 nın yakınına koyun. Bu kond. ler olmadan bu tür devreleri çalıştırmak risklidir. Beslemedeki kond leri 4700uF 35 v (hatta daha yüksek değerli olanı) olacak şekilde değiştirin. Besleme trafosunun da değişmesi gerekecektir.

Kolay gelsin...
Kullanıcı avatarı
olc technics
DIY Audio Gurusu

İl: tekirdağ
Meslek: ha ha ha, please

Okunmamış iletigönderen olc technics » 03 Haz 2013, 10:27

Amatör yazdı:Konunun başında devrenin tasarımcısı arkadaş girişten şasiye 1,5nf lık kondansatörleri iptal ettiğini yazmış.Bu kondansatörler hernekadar ses kalitesini düşürsede giriş kaynaklı osilasyon varsa eğer kesecektir.Sorunun kaynağı bu olabilir mi?
Sorun eğer giriş kaynaklı bir osilasyon ise giriş ve şasi bağlantıları ve kablo uzunlukları da gözden geçirilmeli diye düşünüyorum.

Kolay gelsin

@Amatör;

O 1,5 nF lik kond. lerin konumu LM1876TF nin girişi mi? Bildiğim kadarıyla o kond ler frekans girişimlerini engellemek için kullanılır.
Kullanıcı avatarı
olc technics
DIY Audio Gurusu

İl: tekirdağ
Meslek: ha ha ha, please

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen Amatör » 03 Haz 2013, 11:03

Devrenin açık şeması olmadığı için kullanılmayan 1,5nf ların 3886 nın mı yoksa opampın mı önünde kullanılmamış bilemiyorum.Konunun 1.sayfasını okurken dikkatimi çekmişti.
Uyduların amplisinin girişi değildir herhalde,yoksa girişin üst frekanslarını çok sınırlayacağı için hi fi denilemez bu cihaza diye düşünüyorum.
Amatör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Amatör » 03 Haz 2013, 11:16

Şimdi dikkatimi çekti.
Yunus Bey in uygulamasında lm1876 ların da aşırı ısındığını belirtmiş,bu da osilasyon belirtisi olabilir diye düşünüyorum.
Amatör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen YunusGür » 03 Haz 2013, 23:26

Arkadaşlar devrenin bass katını Onursal Bey ile biraz modifiyeyleyle hallettik. L-R katını da yarın yapacağız. Bilgileri yarın vereceğim çünkü çok yorulduk :) Teşekkürler herkese.
YunusGür
Yeni Üye

İl: Antalya

Okunmamış iletigönderen onursal » 04 Haz 2013, 03:06

YunusGür yazdı:Arkadaşlar devrenin bass katını Onursal Bey ile biraz modifiyeyleyle hallettik. L-R katını da yarın yapacağız. Bilgileri yarın vereceğim çünkü çok yorulduk :) Teşekkürler herkese.

Anlaşıldığı kadarıyla 4558 devresinde ve sinyal yolu üzerinde bulunan alüminyum kapasitörler osilasyona sebebiyet veriyorlar.
Devreyi yapacak arkadaşlara belirteyim ki, mümkün olduğunca bu tür kondanstörleri kullanmasınlar. En ideal olanı, kutupsuz, polyester veya multi layer tipi kondansatörlerdir.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

ÖncekiSonraki

Projeleriniz

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi