2X60vdc SMPS projesi

Projeleriniz » Elinizde olan veya hazırladığınız projelerinizi ayrıntılı açıklama ve resimleriyle beraber gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

Ynt: 2X60vdc SMPS projesi

Okunmamış iletigönderen dhan000 » 20 May 2012, 10:41

voltaj düşmeleri söz konusu olunca smps devreler kararlı gibi olsada geribeslemeden dolayı ister istemez gerilim düşümleri olacaktır.geribeslemenin anında cevap verecektiği dünülsede anında cevap veremez heleki ses deverlerinde ani yükselmeler her daim vardır... dalgalanma her daim vardır... bu dalgalanmayı ve sıfır noktasının kaymaması için smps çıkışını 5-10volt yüksek tutup çıkışınada linear tipi bir reğülatör koyup dalgalanmayı azaltmak mümkündür tabi burda regülatör üzerinde kalacak olan kayıp gücü ve ısıyıda kabul etmek gerekli...
dhan000
DIY Audio Fanatiği

İl: adana

Okunmamış iletigönderen hamist » 20 May 2012, 11:30

dhan000 yazdı:voltaj düşmeleri söz konusu olunca smps devreler kararlı gibi olsada geribeslemeden dolayı ister istemez gerilim düşümleri olacaktır.geribeslemenin anında cevap verecektiği dünülsede anında cevap veremez heleki ses deverlerinde ani yükselmeler her daim vardır... dalgalanma her daim vardır... bu dalgalanmayı ve sıfır noktasının kaymaması için smps çıkışını 5-10volt yüksek tutup çıkışınada linear tipi bir reğülatör koyup dalgalanmayı azaltmak mümkündür tabi burda regülatör üzerinde kalacak olan kayıp gücü ve ısıyıda kabul etmek gerekli...

İyi kurgulanmış bir smps, audionun peak akımlarında da voltajı regule eder.
fB kompansazyonu yüksek devrelerde gecikme dolayısı ile voltaj düşümü
olmasa da ripple ciddi boyutlara ulaşır.
Buradan fB phase in önemi ortaya çıkıyor.
Bu nedenle bir çok smps de, TL431 ya da benzeri ref. elemanları
ve buna bağlı RC elemanları kullanılarak, fB phase doğru noktaya taşınır.
Bu noktadan sonra bir çok iyi lin. reg.den daha hızlı, yüksek verimli ve kararlı çalışma söz konusudur.
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

Okunmamış iletigönderen dhan000 » 20 May 2012, 12:02

bu bağlamdan sonra bize lazım olan şeye bakarsak, bize lazım olan iyi kurğulanmış bir smps geribeslemeyi adam gibi yapıp riplelerin ve voltaj düşümlerinin az olduğu bir devre (tabi pcbsiyle beraber bir yerden sonra smpslerde verim için pcbde önemli olmaya başlıyor. şimdilik devrede yeter.)...

burası bir diy forumu olduğu için hazır alımlar pek önerilmez önerilmemelide yoksa diy olasının önemi kalmıyor, varmıdır böyle bir devre yoksa büyük firmaların kendileri için tasarladıkları devrelermidir bunlar...
yoksa biz yine elimizdeki devreyle idare mi edelim yada çıkışa lineer bir regülatör bağlayıp keyfimize mi bakalım...

bildiklerimiz ışığında biz bir devre tasarlasak olur mu? varmıdır tasarlayabilecek biri veya birileri...
dhan000
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen hamist » 20 May 2012, 12:50

dhan000 yazdı:bu bağlamdan sonra bize lazım olan şeye bakarsak, bize lazım olan iyi kurğulanmış bir smps geribeslemeyi adam gibi yapıp riplelerin ve voltaj düşümlerinin az olduğu bir devre (tabi pcbsiyle beraber bir yerden sonra smpslerde verim için pcbde önemli olmaya başlıyor. şimdilik devrede yeter.)...

burası bir diy forumu olduğu için hazır alımlar pek önerilmez önerilmemelide yoksa diy olasının önemi kalmıyor, varmıdır böyle bir devre yoksa büyük firmaların kendileri için tasarladıkları devrelermidir bunlar...
yoksa biz yine elimizdeki devreyle idare mi edelim yada çıkışa lineer bir regülatör bağlayıp keyfimize mi bakalım...

bildiklerimiz ışığında biz bir devre tasarlasak olur mu? varmıdır tasarlayabilecek biri veya birileri...

DIY olarak ciddi testleri yapılmış bir reguleli SMPS e henüz rastlamadım.

Burada hangi güç transistorü kullanılırsa kulanılsın, kondansatorler dolayısı ile yüksek
enerji altındaki mosfetler, çalışma bandı içinde bir yerde bir peak akıma
maruz kaldığında size nadiren ikinci bir şans verir.
Piyasadaki nüvelerle yüksek frekanslı (60-100KHz) smps yapmak imkansıza yakın zor.
IR2153/IR2154 ile besleme trafosunun boyutlarından kurtulma avantajı en kolay yol.
Ama burada da smps trafo konusu gündeme geliyor, tabii pwm ya da LLC kadar zor değil.
IR2154 ile piyasadan ETD39 nüve kullanarak 250W güç aldım.
Ama proje bazında üzerinde biraz daha çalışma gerektiriyor.

Başlangıçta ben de audio için SMPS kullanmak düşüncesindeydim.
Baktım trafo kaynaklı sorunlar bitmek bilmiyor, ampl.leri yapmaya karar verip,
smps i sonraya bıraktım.
Ama şu bir gerçek, pwm smps ile simetrik çıkışlar beklemek amli.mizin biası için
ciddi sorun yaratacaktır.
Bunun yerine ben LLC smps e yönelttim hedefimi.
Bu devre için L6599 almıştım, lambalı SE ampli sonrasında Epcos ETD44 N97 nüve ile
iyi bir şeyler çıkacak gibi görünüyor.
Zira oldukça zengin kaynaklar buldum bu konuda.

O zaman ne yapacağızın cevabını beklentiler doğrultusunda aramak kalıyor,
ben de bu noktada birikimlerimi paylaşıyorum, ki olası sorunlar önceden bilinsin.
Yüksek beklentiler yoksa çokça da şansımız yardımı ile bir şeyler yapmak mümkün.
Bunun dışında en kolay çözüm lin. reg. olmakla birlikte, besleme trafosundan
kurtulmaya faydası olmadığı için pek tercih edilmiyor, zira bir ab ampl. için
regule çok da gerekli değil.

Evet konu derin ve DIY için aşılması gereken çok fazla detay var.

Selamlar
hamist
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen caglarm » 20 May 2012, 14:14

Evet,demekki bu ne yapıyormuşuz; bu topolojiden vazgeçip amacımız olan audio ya daha uygun smps arayışına devam ediyoruz...geze geze bulduğum,özellikle audio amp. için kurulmuş aşağıdaki devreyi görüşlerinize sunuyorum...yabancı dıy forumunda oldukca rağbet görüyor..lm49830 ve lateral moslar ile yapılan ve çok güzel verilere sahip amp. ile bu beslemeyi kullananların geridönüş bildirimleri tutarlı ve güzel..bir bakalım ister iseniz..

SMPS500R.pdf
smps
(651.69 KiB) 853 defa indirildi
Kullanıcı avatarı
caglarm
DIY Audio Gurusu

İl: kocaeli
Meslek: Elektronik-Enstruman Tekn.

Okunmamış iletigönderen hamist » 20 May 2012, 16:26

caglarm yazdı:Evet,demekki bu ne yapıyormuşuz; bu topolojiden vazgeçip amacımız olan audio ya daha uygun smps arayışına devam ediyoruz...geze geze bulduğum,özellikle audio amp. için kurulmuş aşağıdaki devreyi görüşlerinize sunuyorum...yabancı dıy forumunda oldukca rağbet görüyor..lm49830 ve lateral moslar ile yapılan ve çok güzel verilere sahip amp. ile bu beslemeyi kullananların geridönüş bildirimleri tutarlı ve güzel..bir bakalım ister iseniz..

Evet sözünü ettiğim LLC topoloji bu ve L6599 ve yeni nesil smps.

Ancak burada da trafo zorluğu söz konusu.
Resonanslı çalışan bir devre, kaçak enductans resonansın elde edileceği kısım,
dolayısı ile istenilen frekans için gerekli enduktans kaçak olarak üretiliyor.
Toplam enduktansın 1/5 kullanılıyor genellikle.
Sorun da burada başlıyor, yüksek frekanslı nüve olmadığında elde edilmesi gereken
kaçak enduktans yüksek değerlerde olması gerekeceği için,
sarım sırasında bunu sağlamak çok zor olur.
Mesela, 1mH toplam enduktans için, 200uH kaçak enduktans oluşturmak gerekir.
bu 200uH yi de kullanılacak olan frekansta resonansa getirmek için seri kondansatorü
buna göre seçmeli.
Oysa yüksek frekanslı bir nüve olsaydı, çok daha düşük enduktaslar gerekeceği için
sarım sırasında o değerlere ulaşmak kolay olacaktır.
Zira bu topolojiyi 100KHz altında kullanan görmedim.
Hesaplama sırasında fmin. 50-60KHz olarak seçilir, ama bu sadece sürücünün
çalışma bölgesi için kullanılır, uygulamada resonans frekansı max güç bölgesidir.

guc-kaynaklari/llc-smps-teknigi-t1502.html

Trafolarda kaçak enduktans, primer sekonder arasında boşluk bırakılarak yan yana sarılıyor,
ya da alt üst ama yine aralarında kaçak enduktans talebine göre boşluk bırakılarak
sarılıyor.
Bunu hesaplayıp yapıyorlar, ama sarılan trafoyu ölçerek gerekli aralığı bulmak
mümkün.

Yani ekmek, pardon smps aslanın karnında.
:)
hamist
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen dhan000 » 20 May 2012, 16:38

kaliteli malzeme sıkıntısı burdada devreye giriyor ... özellikle nüve seçiminde yapılacak hesaplamalar için teknik verileri belli nüve kullanmak şart ama gelin görün ki bizim piayasamızdan kaliteli nüve temini zor, kaliteli nüve olan yerlerede herkes ulaşamıyor... çıkma felan elinize geçerse ne ala elime geçen nüveler içinde çıkma bir tane etd39 vardı onun üstünde 3C90 olduğu yazıyordu başka nüvelerde görmedim bluemaviden satın aldığım etd59 üstünde hiçbirşey yazmıyordu ... yurdışından getirtmek semeriyle seksene patlıyor her zaman olmuyor belki bir toplu alımla birşeyler yapılabilir...
tabi bired nüveyi sarmak var ki o ayrı bir sorun hesabı kitabıyla baya bir iş ama en hassaı sarımı gibi geliyor bana gevşek yada sıkı olması endüktansı etkiliyor tabi buda verimi...
dhan000
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen hamist » 20 May 2012, 17:51

dhan000 yazdı:kaliteli malzeme sıkıntısı burdada devreye giriyor ... özellikle nüve seçiminde yapılacak hesaplamalar için teknik verileri belli nüve kullanmak şart ama gelin görün ki bizim piayasamızdan kaliteli nüve temini zor, kaliteli nüve olan yerlerede herkes ulaşamıyor... çıkma felan elinize geçerse ne ala elime geçen nüveler içinde çıkma bir tane etd39 vardı onun üstünde 3C90 olduğu yazıyordu başka nüvelerde görmedim bluemaviden satın aldığım etd59 üstünde hiçbirşey yazmıyordu ... yurdışından getirtmek semeriyle seksene patlıyor her zaman olmuyor belki bir toplu alımla birşeyler yapılabilir...
tabi bired nüveyi sarmak var ki o ayrı bir sorun hesabı kitabıyla baya bir iş ama en hassaı sarımı gibi geliyor bana gevşek yada sıkı olması endüktansı etkiliyor tabi buda verimi...

Farnell'de Epcos ETD39-ETD54 N97 nüve var ve N87-N97 bu iş ideal. Kilit ve karkas da var.
Brit elektronik aracılığı ile kargo sorunu da yurt içi kadar oluyor.
Ve ETD44 N97 500W üzerinde 100KHz ile.
Dalga formu sinus e çok yakın olduğu için harmonikler de azalmış oluyor.
Söylediğim gibi bu proje için elimdeki projeleri bitirmek istiyorum öncelikle.
Tek sorun trafo hesabı ve sarımı.Fakat appl.larda uygulanmış trafoların sarımları var
bazı güçler(90W-400W) için tabii.
Bu trafoları adamlar litz olarak sarıyor 0.10-0.15mm gibi tellerle çoklayıp.
hamist
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen whyliving » 20 May 2012, 20:16

haklısınız llc tekniginde bu kadar detaylandırmaya .ancak karamsar oluyorum mesela bu uygun kargas bulundugunda atıyorum sarım şekli buna keza tellerin bakırı kaplaması ısı dayanımı hepsi ,hepsi önemlidir... haddime değil ancak ben bu kadar dikkat edemiyorum. izmir sanayide mıknatıscı ya sordugumda materyali dmr40 oldugunu söylediği (!) ee 55 ee40 ee 70 serisi ürünleri gerek gap lı gerek gapsız alıyorum. size bunu önerebilirim.
whyliving
Yeni Üye

İl: izmir

Okunmamış iletigönderen hamist » 20 May 2012, 22:56

whyliving yazdı:haklısınız llc tekniginde bu kadar detaylandırmaya .ancak karamsar oluyorum mesela bu uygun kargas bulundugunda atıyorum sarım şekli buna keza tellerin bakırı kaplaması ısı dayanımı hepsi ,hepsi önemlidir... haddime değil ancak ben bu kadar dikkat edemiyorum. izmir sanayide mıknatıscı ya sordugumda materyali dmr40 oldugunu söylediği (!) ee 55 ee40 ee 70 serisi ürünleri gerek gap lı gerek gapsız alıyorum. size bunu önerebilirim.

Yapılacak iş ne olursa olsun, ciddiye alındığı oranda başarı ve kalite mümkündür.
Aksi halde, ne yaptığımızı bilemiyor olmamız başarıdan alınacak keyfi ya gölgeler,
ya da kendimizi kandırıyor olabiliriz.
Bu nedenle, paylaşımlarımızı bu yönde yapıp, ne yaptığımızı sonra değerlendirmek düşüncesindeyim.
DMR40 hangi markanın kodudur bilmiyorum, materyal ve oranları markalar kendilerine göre kodluyorlar.

Özetle konunun temeli böyle.
Elbette tercihler dostların kendi düşünceleri olarak saygı ile değerlendirilir.
hamist
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Projeleriniz

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • +-50V SMPS Güç Kaynağı
    1, 2gönderen Bedri® » 30 Kas 2010, 12:26