Komple gitar anfisi projesi

Projeleriniz » Elinizde olan veya hazırladığınız projelerinizi ayrıntılı açıklama ve resimleriyle beraber gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

Ynt: Komple gitar anfisi projesi

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 03 Ekm 2009, 13:45

Preamfi aynı görünüyor ama potansiyometre değerleri farklı.

Mosfet amfi tercih edersen sorun yok, RAS100 yeterince iyidir, yapımı konusunda yeterli bilgi ve destek de var.

Elinde baskılı devre çizimleri de olduğuna göre belki de en mantıklısı bu şekilde çözmek.

başarılar.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen djmalan » 03 Ekm 2009, 15:15

Soundwestteki preanfi devresini 4-5 sene önce deneme amaçlı yapmıştım equaliser bölümü 3 band ıda sonuna kadar kıstığınız da sesi tamamen kapatabiliyor fakat beni pek tatmin etmemişti ,büyük ihtimal kullandığım potansiyometrelerin lineer olmasındandır fakat fazla da üzerinde durmadım, anfi olarak ta kömürlükte bulunan tda7294 lü kart ı kullanmıştım ,boşa gitmesin diye.Sonra cihaz kutusu ile takas ettim,alan kişi zannedersem sazcıların takıldığı bir müzik mağazasına (hamamönünde) satmış adam da beğenmiş diye duydum. :D
Müzisyenler bazen bizim hiç hoşumuza gitmeyen devrelere altın değeri verebiliyorlar.
başka bir örnek vereyim Çevremdeki dj ler pioneer mikser lere adeta taparlar ama bana nedense sesi odun gibi gelir hiç beğenmem.
Başka bir örnek,bundan 10 sene öncesine kadar piyasa müzisyenleri ritmbox lı roland klavyelerin tonu çok iyi derlerdi ve Korg ları beğenmezlerdi .Bana o zamanlar roland ların sesi teneke gibi gelirdi.sonra iyi den iyiye kafayı taktım biraz gözlem sonucu aslında çoğunun dandik dediğimiz tesisatları kullandığı ve roland ların seslerinin test etmedim ama kulağıma güvenerek söyleyim dinamik bölgesinin ve frakans bölgesinin dar olması sonucu iyi tesisat ilede kötü tesisat ile de aynı sesi verdiğini gözlemlemiştim.Tabi korg lar kaliteli tesisat ile iyi sonuç veriyordu ve burda müzik tarzı da önemliydi,klavye ile arabesk ,oyun havası vb çaln biri için belki o tarz ton daha cazip geliyordu.diğeri gerektiğin de cazz da çalıyordu ve beklentisi daha farklıydı.
Şu an sazcılara sorsanız en iyi mikserin behringer olduğunu söyleyeceklerdir.Birinde iki liralık masrafı olan sıradan bir bas tiz devresi için 90 lira saydıklarını gördüm ve hepside aynı şekilde birbirine ölmüş gibi tavsiye ediyordu bu devreyi.Gitarcıların durumu daha da farklıdır hiçbirinin zevki diğerini tutmaz sürekli bir arayış içindedirler.O yüzden bu işlere pek akıl sır ermiyor.En mantıklısı daha önce denenmiş ve tutulmuş bir devrenin üzerinde çalışma yapmak bazen ufak tefek modifikasyonlarla daya iyi sonuçlar da alınıyor. :ugeek:
Kullanıcı avatarı
djmalan
DIY Audio Fanatiği

İl: ANKARA

Okunmamış iletigönderen djmalan » 03 Ekm 2009, 15:33

Afedersiniz ben bu devrenin ikinci versiyonu var onu yapmıştım siteyi biraz dolaşınca farkettim.
http://sound.westhost.com/project27.htm
Kullanıcı avatarı
djmalan
DIY Audio Fanatiği

İl: ANKARA

Okunmamış iletigönderen sebolof » 03 Ekm 2009, 18:51

saolun arkadaşlar pre anfi ye baktım potlar aynı daha sonra tümünü kontrol etcem ras ustanın bu anfisi 8 watt a kadar klass a çalışmakta :D buda bir avantaj ve bias ayarlamakla uğraşmam evet haklısınız baskı devreleride var tahminen nası bi trafo kullanıyım ras100 için 150 watt 40-040 ac kullanmayı düşünüyorum sizce
sebolof
DIY Audio Fanatiği

İl: niğde

Ynt: Cevap: Komple gitar anfisi projesi

Okunmamış iletigönderen elektrosenol » 03 Ekm 2009, 21:12

sebolof yazdı:arkadaşlar sonuçta bunlar class ab mosfet class a olmasada ona yakın çalışmalar amacımız birazda yüksek ses elde etmek sonuçta mosfet bi anfide gitar sesi dinleyebiliyorsak pre anfi sorun yaratmadığı sürece gitarıda bağlayıp çalabiliriz diye düşünüyorum yanlış mı düşünüyorum

İlla mosfet olması sizin için önemlimi?Birde preampli. sorun yaratmadığı sürece demişsiniz :roll: burda sorun yaratmaktan kastınız nedir?Ses kalitesimi?Tasarımmı?devrenin denenmiş ve sağlam olmasımı?Anladığım kadar profesyonel birşey yapmak istemiyorsunuz o zaman verdiğiniz preampli. devresini yapmakta tabiki serbestsiniz kolay gelsin...
Steryo takılıyorum:)
Kullanıcı avatarı
elektrosenol
DIY Audio Fanatiği

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen sebolof » 03 Ekm 2009, 21:36

sonuçta gitar ın frekanslarını yüksletecek kısım pre anfi ve ayarda ordan yapılcak anfinin frekans araşığı zate belli o yüzden dedim doğal olarak kalitesi pre ye kalıyor ras 100 ün kalitesi zate belli
sebolof
DIY Audio Fanatiği

İl: niğde

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen whiskeyinthejar » 06 Nis 2010, 02:18

merhabalar. ilk olarak konu oldukça eski fakat gitar amplileri üzerindeki bilgilerimi paylaşmak istedim. ilk olarak buradaki topluluk hifi cı olduklarından, müzik yaratmaya ziyadesiyle musical amplification meselesine biraz uzaklar. uzun yıllardır müzikle bilhassa gitarla iç içeyim. klasik gitarı bir kenara bırakırsak 2005ten beridir elektro gitar çalıyorum. her konuda diy bir yapıda olduğumdan, kendi efekt ve yükselteçlerimi elimden geldiğince yapmaya çalışıyorum.

ilk olarak gitaristler gitarın sesini ham ve temiz olarak vermek istemezler. ister blues, jazz çalsın bazı efektlerle renklendirmek ister. en basitidinden bir overdrive yada booster ile. o yüzden clean verebilmek sesi yükseltmekten öteye gitmeyecektir. bu yüzden iyi bir ön yükseltece daha doğrusu gitar önyükseltecine (mikrofon , phono yada hifi değil) ihtiyaç var. birçok gitarist all tube kullanıyor ki bu durumuz bilhassa ampli üreticilerinin prestij belirteci olarak görüyorum. örneğin carvinin çok güzel solidstateleri var. neyse lafı çok uzattım yine :D kısacası power amp kısmı o kadar da önemli değil düşük gürültülü bir power amp ile sürülebilir. :D ayrıca bunları belirleyen ana etken yapılacak müzik türü.

uzun araştırmalar sonucu kabin de dahil olmak üzere tamamen kendi imalatım olan vigilate 100 :kop: (burda bakıma aldığım zaman çektiğim fotoğraf, ampli kutusunu yalovada çingene pazarından 10 liraya aldım. boştu ama önü delinmişti yalnız fiyatı çok uygundu :D )
Resim

ben funk ve klasik rock arası müzik yapmaya çalıştığımdan (ilk metallica ile başladık, zaten o allahın emri, yalnız yaş gittikçe insanın beğenileride değişiyor.) daha ziyadesile hi dinamikleri yüksek bir çalışma oldu. adına aldanıp lead 100 yazdığına bakmayın, 50w :mrgreen: ) power amp olarak lm3886 kullandım. ebayden almıştım. preamp olarak ise runoffgrove sitesindeki vox ac30 un fetlerle yapılmış bir simülasyonunu kullandım. aynı zamanda önüne bir adette dallas range master clonu ekledim. tam aradığım ampli oldu.(fetlerin draindeki trimmer ile farklı bir karakteristik de yakalayabiliyorsunnuz :D ) kabini kendim kalın suntadan yaqptım. önce pazarda parça kumaş satan yerlerden kumaş ayarladım,. planı çizdim ve sunta kestirdim ve vakti zamanında 4 tane aldığım markasız (etiketleri yırtılmış) ve oldukça eski ama kaliteli ses veren geniş frekans 10" hoparlörü seri bağladım ve kabini yaptım işte :D

sonuç oldukça tatmin edici. keşke seslendirme hoparlörü yerine gitar hoparlörü kullansaydım fakat tünelde amerikada 60 dolara satılan emminence e tam 230 lira istedi :twisted: böyle olunca bu çözümü buldum. çok az dip gürültüsü var ama o kadar rahatsız edici değil.

kısacası çok güzl oldu. yakında başka bir şey deneyecem. sansamp simülatörü ile.
ses örneği şema sitesinde var. http://runoffgroove.com/englishchannel.mp3 oldukça yakın ama range masterdan ötürü tiz sesi var. ayrıca 50 watt bile fazla ev için.

http://runoffgroove.com
http://www.generalguitargadgets.com
http://tonepad.com
http://www.beavisaudio.com/

bu sitelerden bilgi alabilir e şemalar bulabilirsiniz.

elimden geldiğince paylaşmak istedim. herkese iyi çalışmalar.
whiskeyinthejar
Yeni Üye

İl: bursa

Önceki

Projeleriniz

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir