+-50V SMPS Güç Kaynağı

Projeleriniz » Elinizde olan veya hazırladığınız projelerinizi ayrıntılı açıklama ve resimleriyle beraber gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

Ynt: +-50V SMPS Güç Kaynağı

Okunmamış iletigönderen e_cag » 02 Arl 2010, 21:35

Özellikle oto amplifikatörü yapmak için böyle bir smps şart ama tasarımı çok kolay değil. Trafo hesabı için tel çapını değil tel kesit alanını esas alarak teorik olarak doğru hesap yapmak mümkün. Skin effect dedikleri alternatif akımın tel merkezinden ziyade yüzeyinden akma eğilimini switching frekansını da göz önüne alarak hesaplayıp gereken akım için tel çap(lar)ını hesaplayan bir iki online hesap makinesi de var nette. Şimdi hatırlamıyorum ama bulması zor olmaz.

SMPS tasarımında chipamplarda yaptığımız gibi bir-iki prensibi göz önüne alarak pcb tasarlamak (aslında aynı prensipler burada da işe yarayacaktır ama fazlası lazım) da olası değil maalesef. Bu yüzden tek prototiple ideal sonuca ulaşmak büyük şans veya daha büyük deneyim ister. Bu yüzden bir adet üretip kullanmak hele high-end beklentileri için lineer güç kaynaklarından daha pahalıya gelecek gibi görünüyor. Benim ve çoğumuz için en büyük handikap ise elimizin altında osiloskop bulunmaması. Kaynaktan istediğimiz voltaj ve akımı almakla iş bitmiş olmuyor. Skoptan başka bir araçla görmeyeceğimiz anlık voltaj pikleri, sinüsten uzak dalga formları vs gibi birkaç sıkıntıyı daha çözüp bol prototipleme ile pcb tasarımını da tamamlayıp dinleme testlerine geçebiliriz ancak. Velhasıl çok iş var çook.

Kart tasarlamayı ben de çok severim, o yüzden devreyi ortaya çıkarırken ne kadar uzun zaman harcadığınızı ve bundan keyif aldığınızı anlıyorum. Oto amplifikatörü yapmayı denemek de aklımdan geçenler arasında. Bakalım ne zaman sıra gelecek...

Paylaşım için teşekkürler, elinize sağlık.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 02 Arl 2010, 22:31

Çok teşekkürler:) Sizleri bulmam büyük şans oldu benim için.. Kendimi elektronik konusunda geliştirmek açısından beklentilerim çok ileri uzandı. Henüz hi-end bir ses duymuşluğum yok onu da duymak mümkün olunca daha da şevkle uğraşacağım. Şimdilik sanal bir üstün ses hayali ile heveslerim sürmekte..çünkü AV-400 amplifikatörümle duyduğum sesten daha iyisini duymadım. Sadece yıllar önce yaptığım LM-391 N100 lü amplifikatörün sesi daha az ama daha bir hoştu.
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya
Meslek: Resim Öğretmeni

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 03 Arl 2010, 00:51

Bir konuda sanırım hata yapıyoruz. Oto amfilerinin kullandıkları güç kaynakları daha çok inverter tarzı devreler. Yani DC 12V girişten alternatif 220V elde edecek veya DC-DC olarak sadece voltajı yükseltecek devreler gibi.

Ancak SMPS işi amatör bir iş değil, yineliyorum, tamamen bir mühendislik işi. Çünkü farklı topolojilerin seçilmesi, manyetik elemanların seçilmesinden bipolar/mosfet sürücü seçimlerine kadar ciddi bir tasarım süreci var. Bu konuda üzerine pratik ve akademik bir sürü kaynak araştırmıştım. Ve sonunda ciddi mühendislik gerektirdiğini kabul ettim, verimlilik gibi noktalara gelince zaten yapacak birşeyimiz yok.

Yine de kabul görmüş SMPS devreleri var, özellikle de ses uygulamalarında kullanmak için. Ama malzeme kalitesini tutturmak, yapılan devreyi ölçümleyebilmek gibi sıkıntılar var. Elimde iyi multimetreler ve düzgün bir osiloskopum olmasına rağmen bu işin amatörlüğü aştığını farkedip vazgeçtim. Attığım taş ürküttüğüm kurbağaya ne maliyet ne de bilgi birikimi açısından değmiyordu.

Gerçi bu lafı ettim ama amfi kutusu lazım diye eve freze alıp koydum, aynı paraya kaç tane hazır kutu alırdım bilmem. :D

Kısacası bu iş üstünkörü şemalarla yapılacak bir iş değil, açıkcası düzgün toroid fiyatları ile karşılaştırıldığında hiç de gerek kalmıyor. Eğer profesyonel seslendirme işinde olsaydım SMPS düşünürdüm, ağır trafolu amplikatörleri taşımak ciddi mesele. Ama bizler için biraz fantazi oluyor bence.

Kaliteli ses deyince de bunun bir zincir olduğunu ve işin kullandığımız hoparlörler de bittiğini hatırlatmak isterim.

Kolay gelsin.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 03 Arl 2010, 01:07

Bu benim yaptığım devre inverter midir acaba? Çünkü 12 V'u +-50V seviyesine çıkarıyor.
Hi-end cihazlarla bu benim yaptığım devrelerden çıkan ses arasındaki farkı görürsem sanırım çok zor devre yapacağım:) Çünkü bu devre ile beslediğim amplifikatörlerde hiç sıkıntı hissetmedim. Kendimi çok toy hissediyorum doğrusu :(
En yakın zamanda Ras100'ü kaliteli malzemelerle yapacağım. e_cag üstadıma pm attım malzeme temini ve fiyat hakkında... burada da yazayım İstanbula gelip malzeme almak istiyorum yardımcı olabilecek bir arkadaşım varsa çok mutlu olurum. Bu ayın sonunda Pazartesi çarşamba veya Perşembe günlerinden birinde gelmek istiyorum.:)
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 03 Arl 2010, 01:59

Sizin yaptığınız "inverter" değil "converter" olmalı. Inverter denilen devreler DC voltajdan AC voltaj elde etmeye yarıyor, basitce 12V DC'den 220V AC gibi. Konverter ise (ne güzel Türkçeleştirdik !) DC voltajı daha yüksek bir voltaja çevirmek için kullanılan devreler, SMPS de olabilir manyetik trafolu da.

Kendinizi toy hissetmeyin, hepimiz toyuz aslında. Amatörlük biraz toyluk gerektiriyor ki bu da merakımızı uyandırıp öğrenmeye teşvik ediyor.

Sadece bir noktadan sonra amatörlük yetmiyor, ses devrelerinde de bu var. Amatör amfi yapabilirsiniz, sizin verdiğiniz uğraş gerçekten takdire değer. Ancak işin zor yanı hoparlör veya SMPS gibi artık mühendislik gerektiren konulara gelince başlıyor. Ya mühendislik diploması alıp bu işlere dalmak lazım ya da bir mühendis kadar konunun altyapısına hakim olacak bilgi ve tecrübeyi edinmek lazım. Bu amatörce uğraşmayalım demek değil, ancak kaliteli ses için şart değil. Elinizde malzeme ve tasarım konusunda gerekli kaynaklar varsa denenebilir de. Ama bu ortalama bir baskılı devre tasarlama ve üretip lehimleme işinden farklı bir süreç. Manyetik yerleşimler gibi detaylar var, ve bilemediğimiz daha bir sürü üretim detayı.

Nico SMPS kullanmamızı önermişti, tavsiye de etti. Ama onun bahsettiği SMPS'ler maliyet açısından çok yüksekti ve onun yerine kaliteli trafo yaptırmak çok daha kolay ve ucuzdu. Amfimi gün aşırı taşımayı düşünmediğimden trafonun ağırlığı SMPS'in fiyatının mideme ve cebime verdiği ağırlık yanında çok hafif kaldı :D

Bütün bunları aman yapmayın demek için söylemiyorum, aman dikkatli olun diyorum, bu iş tehlikeli ve de sonuç umduğunuz gibi olmayabilir. Çok kaliteli besleme ve amfi yapmak güzel ama bu kaliteyi duyabileceğiniz hoparlörleriniz yoksa ortalam bir amfi pekala işinizi görür derim.

İstanbul'a gelecek olursanız yardımcı oluruz, hatta tanışma fırsatı da bulabiliriz, özellikle bir cumartesi olursa.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 03 Arl 2010, 02:09

:)
Yılbaşından sonraki cumartesi günü (1ocak) bana tatilmiş o gün gelsem çok güzel olur. Ama malzemeciler kapalı olur mu acaba? Tanışmayı çok isterim.. tabi o gün müsait olamama durumunuzu düşününce biraz üzüldüm:)

Bunlar da benim emektarlar:) Uzun yıllar önce yarım tabaka suntadan demir testeresiyle keserek yapmıştım. İkisini de ayakkabı boyası ile boyamıştım:):) Gri olanı çok kusmuk bir ses çıkarıyor. 30cm çapı var üzerindeki tizler yanık süs olarak duruyorlar. Durmasalar daha iyi galiba fotoğrafta görünce bunları gözardı ettiğimi farkettim:) Diğeri idare eder zaten kabin hoparlörü...İnce ses hoparlörü de çalışıyor. orta frekans ve tizleri vermekten yükümlü yani anlayacağınız durumum vahim :(
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Önceki

Projeleriniz

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim