Hifi 2.1 amfi projesi

Projeleriniz » Elinizde olan veya hazırladığınız projelerinizi ayrıntılı açıklama ve resimleriyle beraber gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

Ynt: Hifi 2.1 amfi projesi

Okunmamış iletigönderen onursal » 02 Haz 2013, 17:00

Anlaşıldığı kadarıyla amplifikatörün çalışmıyor. Ya da bir çeşit osilatör olarak çalışıyor.
Devredeki bas kuvvetlendirici entegresinin tüm şemasını incelemeli ve olası hataları gözlemlemelisin. Entegrenin yanmış olma ihtimali az da olsa bulunmaktadır. Devredeki 4558 opamp'ı ve bağlı olan devre elemanlarını sök. Hatta diğer entegreyi de sök.
Sadece bas kuvvetlendiriciyi tek başına çalıştırmaya çalış.
Bunları söylerken giriş voltajının iyi doğrultulmuş ve filtre edilmiş olduğunu farzediyorum. Çünkü iyi doğrultulmamış ve filtre edilmemiş bir gerilim kaynağı da bu tür hatalara sebebiyet vermektedir.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Okunmamış iletigönderen Amatör » 02 Haz 2013, 17:54

Ben videodan seçebildiğim kadarı ile,trafodan sonra diyot ve kondansatör göremedim :!:
Acaba ampli kartlarına AC voltaj mı uyguluyorsunuz :?:
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

Okunmamış iletigönderen Amatör » 02 Haz 2013, 18:15

Keza tasarımcı arkadaş besleme devresini ayrı olarak tasarladığını söylemiş konunun başında.
Entegreler bozulmadı ise bir köprü diyot,2 adet 4700mf kondansatör ile sorunsuz şekilde çalışacaktır diye düşünüyorum.
Kolay gelsin
Amatör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen YunusGür » 02 Haz 2013, 19:18

Anfiyi kurcalarken bir ara o kulak tırmalayıcı ses baya azalmıştı. Nasıul oldu anlamadım. Şuan yine eski haline döndü. Hala ses yapıyor.
Anfide doğrultma devresi kullandım tabiiki. Ama 1000uF 63V kondansatörler kullanmıştım 2 tane. 4700 uF taksam sorun hallolur mu ?

Resim
YunusGür
Yeni Üye

İl: Antalya

Okunmamış iletigönderen Amatör » 02 Haz 2013, 20:05

Bu sorun kondansatör değeri ile alakalı değil anladığım kadarı ile.Kondansatörün büyümesi humm u azaltır tabiiki ama bu şekildeki gürültünün nedeni değildir tabiiki besleme kondansatörleri bozuk değilse.
Herhagi bir kısadevre yok değil mi kartta? Şasi bağlantılarında,soğutucu ve entegrelerin metal kısmında?Soğutucuyu şasilediniz mi?
Amatör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen YunusGür » 02 Haz 2013, 20:33

O gürültü Bass potundan sesi sona getirdiğimde bayağı azalıyor, hatta kesiliyor bile. Ama kısmaya kaltığımda ise tekrar çok feci bir ses çıkıyor. Yani pottan ayarlayabiliyorum. LM 3886 dan şüphelenmeye başladım. 15.55 Tl ye almıştım ama.

Ama L-R çıkışında bir sorun kalmadı. Ses az gelse de gürültü yok orda.
YunusGür
Yeni Üye

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen YunusGür » 02 Haz 2013, 20:37

Amatör yazdı:Bu sorun kondansatör değeri ile alakalı değil anladığım kadarı ile.Kondansatörün büyümesi humm u azaltır tabiiki ama bu şekildeki gürültünün nedeni değildir tabiiki besleme kondansatörleri bozuk değilse.
Herhagi bir kısadevre yok değil mi kartta? Şasi bağlantılarında,soğutucu ve entegrelerin metal kısmında?Soğutucuyu şasilediniz mi?

Biri kılıflı diğeri kılıfsız entegre temas yok aralarında. Multimetre den de test etmiştim.
YunusGür
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen onursal » 02 Haz 2013, 20:50

YunusGür yazdı:O gürültü Bass potundan sesi sona getirdiğimde bayağı azalıyor, hatta kesiliyor bile. Ama kısmaya kaltığımda ise tekrar çok feci bir ses çıkıyor. Yani pottan ayarlayabiliyorum. LM 3886 dan şüphelenmeye başladım. 15.55 Tl ye almıştım ama.

Ama L-R çıkışında bir sorun kalmadı. Ses az gelse de gürültü yok orda.

Potansiyometrenin açılması durumunda hum azalıyorsa ciddi bir osilasyon sözkonusudur. Poansiyometrenin şaselemesi ve bağlantılarını kontrol et. Giriş dirençleri kaç ohm ama bunları sökerek bir denemelisin.
Ayrıca 4558 in kazancı yüksek ise de bu durum oluşabilir.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Okunmamış iletigönderen zunda » 02 Haz 2013, 20:56

10 k mono bas için kullanılan potansiyometre sorunlu olabilir lm 3886 t yalıtkan kullanılarak sogutucuya monte edilmeliydi yalıtkan gözükmüyor potansiyomertreler tek damar telle şaselenebilir filtre kondansatörleri yetersiz 20000 mf iyi olacaktır devrenin alt yüzey temizliği tinerle yapıldımı acaba.
Kullanıcı avatarı
zunda
DIY Audio Gurusu

İl: kütahya
Meslek: revizör.

Okunmamış iletigönderen hamist » 02 Haz 2013, 21:06

Giriş bağlantınızın fotografını yükler misiniz?

Ayrıca, besleme girişine (-/+ gnd arasına) birer adet 1000u eklemeden denemezdim bu devreyi.
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

ÖncekiSonraki

Projeleriniz

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir