Hashimoto HI-FI Lambalı Amplifikatör - neonixie

Projeleriniz » Elinizde olan veya hazırladığınız projelerinizi ayrıntılı açıklama ve resimleriyle beraber gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

20.07.2007 tarihinde e154 yazdı:

Okunmamış iletigönderen Yorum Robotu » 12 Haz 2008, 23:42

Dr.Hardware tartışmalardan arınmış bir şekilde
lambalı amfilerin özellikleri hakkında bilgi verirseniz memnun olurum. ssleri kalitelimidir değilmidir ne üstünlükleri vardır.
Yorum Robotu

20.07.2007 tarihinde Dr.Hardware, yazdı:

Sayın E154,

Lambalı amplifkatörler terimi tek başına kaliteli bir amplifkatörü tarif etmek için kullanılamaz.
Çok kaliteli MOSFET, Bipolar veya Entegre amplifkatörler olabileceği gibi çok kalitesiz Lambalı ya da teknik deyimle Tüplü amplifkatörler veya preamplifkatörler olabilir.
Ancak lambalar vakum prensibiyle çalışır ve elektron akımı iletken veya yarı iletkenler üzerinden değil, anod-katod arası dielektrik tabakadan ve buna kuple edilmiş grid tarafından kontrol edilerek akar. Dolayısıyla lambanın sinyalin formu üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi olmaz. Ancak bipolar transistörler akım kazancı prensibiyle çalışır ve sonuç akım=besleme akımı + kontrol akımı olarak ortaya çıkar. Elektron akımı yariletken tabakalardan geçer ve bunların atom yapıları değişiktrir. Isı ve beyz akımı etkileriyle sinyal formu bozulabilir.
Diğer yandan MOSFET ve BJT uygulamalarındaki elektron akımının akış şekli ile lambalılar arasında çok büyük farklılık yoktur. Dolayısıyla distorsiyon oranları ve tınıları lambalara çok yakındır.
Sonuç olarak, lambalar günümüzde kullanılan yarı iletkenlere nazaran kaliteli komponentlerdir. Ancak sonuçta elde edilecek ürün, tamamen tasarım ve uygulama tekniklerinin uygulanmasına bağlı olarak kalite değerlendirmesine tabi tutulabilir.
1930 lardan veya 2007 lerden kalma bir dizayn olması hiçbir şey ifade etmez. Kaldı ki uzun yıllar kullandığım 1960 model McIntosh marka amplifkatör de lambalı bir dizayna sahipti ve çok kaliteli idi. Diğer yandan şu aralar nette bol bol satılan Çin veya Kore işi lambalı amplifikatörlerin hepsine nal toplatırdı. Aynı şekilde bizim sitede yayımlanmış RAS100 kodlu amplifkatörde bu Çin işi lambalıları epey bir geride bırakır.
Önemli olan lambalı olması değil iyi dizayn edillip iyi toplanmasıdır.
Umarım açıklayıcı olmuştur.
Yorum Robotu

20.07.2007 tarihinde can_tan yazdı:

insanlar bir şeye heves eder yapar. bunun çok iyi olduğu mükemmel olduğu şekilde burada lanse edilse hiç tebrik etmez verir veriştirirdik.siyahı beyaz yapmaya çabalayanları, farketmekte pek zor olmasa gerek.hele bir tanıyalım. ama bir şey yapılmış üretilmiş kötülemek yerine daha sonrası için iyi görüşler, somut-soyut yardımlar yapılabilirdi.daha iyisini yapmak yapabilmek için uğraş veriliyor.böyle olmalıdır zaten.sadece tepkiniz umarım itici bir güç olur gibisinden faydası olur inşallah.en olumlu bu taraftan bakabildim. sonra çıkıp... yanlış bence.
Yorum Robotu

02.08.2007 tarihinde adisa yazdı:

sevgili dostlar şimdiye kadar Turkiyede lamblaıya soyunmuş cok kişi ülke şartlarında muhteşem sonuclar aldı özellikle Ankaralılar şanslı burada her tur malzeme İstanbula gore daha fazla lambalıyı oluşturan tüm kritik malzemeler elimizde var zor da olsa geliyor yalnız ne hikmettir anlamadım kaliteli pot yok dsitributorleri var kandileri yok ornegin alps ın istanbulda distributoru var isteyin bakın ne istediğiniz anlamayacak ben uzun sure sonunda anlattım en az 1000 adet getiririz dediler :)
Kondansator var mundorf ve hovland mevcut kaliteli direnç biraz sor kablo var soket ve lamba var trafo 19.000 lik olmasada 10.000 lik sacdan cok başarılı sonuclar alıyoruz Allah Ekrem Agırkan abimize uzun omurler versin o hazırlıyor soketler var orta halli iyileri bana yeni geldi ...yani sıkıntı etmeden eliniz havya tutyorsa girişin butcenize uygun herşeyi bulursunuz ..
DIY hoparlor konusunda da cekinmeyin
bazı forumları takip edin oralarda projeler var
burada adresleri vermek etik olmayabilir ama bir sakıncası yoksa moderator arkadaşlar izin veririse yerli yabancı bazı sayfalar acıklayabilirim

saygılar
Yorum Robotu

03.08.2007 tarihinde Dr.Hardware yazdı:

Lütfen konu başlığı haline getirip FORUM kısmına yazın. Lambalılar forumu bomboş dururken buranın dolu olması anlamsız kaçıyor.
Yorum Robotu

08.08.2007 tarihinde Mutlu Gürsoy yazdı:

Emeği geçenlere çok teşekkürler
Yorum Robotu

Reklamlar

31.08.2007 tarihinde hacı yazdı:

bilgileriniz için teşekkürler
Yorum Robotu

09.09.2007 tarihinde omurtag yazdı:

arkadaşlar ben bu Haşimusta amfiyi yaptıktan sonra, alemden çekilmeye karar veriyom falan derken nixie'ye, galiba, görüyorum ki, hakikaten çekilmişim. Artık muzik medyam oldugunu hatırlar hale geldim.Manyaklar gibi muzik dinlemeye başladım.Artık kaset bilem topluyorum. 3000'e ulaşan LP ve 4%2lik koleksiyonum ile artık hifi aleminde "ayıptır söylemesi ama gerçek" :bilmem: Mcintosh bile ilgimi çekmiyor. Ben iç kablolamada nacizane saf gümüş çok telli (ofc) kabo kullandım. Zaten "biraz yamulup" :kop: 2 metre iç kablolama alsanız (ankara adisa'dan vefa beyden ya da istanbul extreme audio'dan sorabilirsiniz), sesin çok harika olacagını (özellikle ef86 ve ecc82 arasındaki kablolamamızda çok deneyip konuştugumuz nixie bu konuları anlatabilir. Yani 2 metreye de gerek yok aslında. 50 cm gibe yeter. Nixie anlatırsa bu konuyu güzel olur). Yani size diyeceğim şu arkadaşlar. Üzerimize küreselleşme emperyalzmi ile enjekte edilen "bizden bir halt olmaz,biz ne yapabiliriz ki, ezikliğini atın üzerinizden. " .Elektronikten anlamıyorsanız da lambalı olayını bilen (istanbul'da ankarada var böyle kalender insanlar (bana demeyin ben artık bir emekliyim :kop: .) .Yani ne diyeyim. Şöyle diyeyim. (Neden demeyeyim.Diyorum işte:). Alın Adisa'dan ya da karaköy'den parçaları . [Önemli olan amfinin oturacagı kasa. Ama trafolar konusunda vallahi 10.000/14.000 gaus benim bile agzımı sulandırdı. Bir gün USA'ya gidersem Haşimusta'dan (Hashimoto) alcam ama o arada Vefa beyin dedigi trafoların da tadına bakmak isterim. ].Koyun cebinize 100-150 ytl.artık neyse. Bilmem okadarını. Eski ustalardan birine. "ustam bana güvenlik düzeyi yuksek korualı bir şekilde şu şemayı yapsana deyiverin ve bitirin işi. [[Zaten elektrik güvenlik ve elektronik bilginiz uzmanlık içermiyorsa, elektrik çarptıgında eger canlı kalmaya devam ediyorsanız, ayaklarınız titrerken, agıznızdan otomatikman gelen o güzelim sözlerle :kop: :kop: neyle uğraştıgınızı da anlamış olursunuz. (Tabii bu bir şanstır.Yani güvenlik çok önemlidir). Ama şu bir gerçek, bu sistemi kurdugunuzda, eger Nirvana peşinde değilseniz, ve benim kulaklarım daha 18'indedir demiyorsanız (EY NİRVANACILAR, kulak yaşınız kaç ki, Nirvana peşindesiniz) inanın muzik medyanızın oldugunu fark etmeye başlayacaksınız. Nihayetinde bir de bunun yanına bir Se koyunuz mu iş bitti diyebilirsiniz. :bye: saygılar
Yorum Robotu

09.10.2007 tarihinde roxware yazdı:

sevgili absolid kulaklı arkadaşlarım yazınızı başından beri takip ediyorum yaşımdan dolayı gözlerim pek iyi değil görmemişte olabilirim ama yazınızda hifi ve hiend devrelerin temel sorunlarından ve bence en önemli olanını yani titreşim sorununu gözardı etmişsiniz bu konuda amatöründe altında bilgisi olan bendeniz geçmiş deneyimlerimden böyle bir amplifikatörde aliminyum bir sac kullanılmaması gerektiğini en az 3mm kalınlığında bir sac ve dahası şase olarak en az 3cm kalınlığında bir mermer levha kullanıldığında titreşim ve bağlı ısı yükselmesi ve bunun oluşturacağı ses bozulmasının önüne geçersiniz inanın tınıdaki farkı ben bile hissedebiliyorum saygılar :oops:
Yorum Robotu

13.10.2007 tarihinde melih yazdı:

arkadaşlar lm833n datasheetlerine bakıyım dedim.şemanın birinde nab yazmış birinde RIAA yazmış.benim istediğim vcd cihazının çıkış voltajını yükseltmek.vcd de 1562q kullanıyorum fakat max 30w gibi bi ses gücü alabiliyorum.ben hangi şemayı kullanıyım yardımcı olurmusuınuz kafam çok karıştı.şu nab ve RIAA olayına açıklık getirebilirmisiniz.lütfen anlayan biri ilgilensin.illallah geldi valla
Yorum Robotu

ÖncekiSonraki

Projeleriniz

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • Lambalı gitar amfisi yapmak...
    1, 2, 3gönderen Enis Eşençay » 02 Nis 2008, 23:25
    21 Cevaplar
    5858 Gösterim
    Son ileti gönderen Swan Son iletiyi göster