Luksman 80W Amplifikatör

Projeleriniz » Elinizde olan veya hazırladığınız projelerinizi ayrıntılı açıklama ve resimleriyle beraber gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

Ynt: Luksman 80W Amplifikatör

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 09 Kas 2010, 02:43

Resim

Resim

Birkaç malzeme ekledim 2SA970'lerimi bekliyorum. Birde elimdeki çıkış transistörlerinin hfe değerleri birbirinden çok farklı İstanbul'a gidebilirsem 10'ar tane alacağım inşallah:)

Resim

Resim

Resim

Resim

Devre bitti:) Yarın çalıştırıp denemek kısmet olur inşallah.
En son Bedri® tarafından, 13 Kas 2010, 00:53 tarihinde değiştirildi, toplamda 4 değişiklik yapıldı.
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya
Meslek: Resim Öğretmeni

Okunmamış iletigönderen e_cag » 09 Kas 2010, 11:34

Maaşallah, elinize sağlık!.. Gözümüz gönlümüz şenlendi. :D
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 14 Kas 2010, 16:11

Arkadaşlar devrede birkaç sıkıntı yaratan nokta var C130-C131 kondansatörlerini ters takmışım...bu elemanların + polariteli ayakları toprak hattına bağlanacak. Bu şekildeyken 1N4007ler havaya uçuyor:)

D109u da ters takmışım (24volt zener) Bu diyotun katodu R122ile aynı noktaya bağlanacak, anodu da toprak hattına bağlanacak. Bias trimpotu RV101 in aynı noktaya lehimlenmiş iki bacağından dış tarafta olanı sökülerek boşta bırakılacak.
Tüm bunları düzeltmeme rağmen Q114ün emitöründe voltaj bulunmuyor bir türlü sorunu çözemedim. Hala atladığım noktalar olmalı. Bir kerede çalışsa şaşardım zaten:)
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 21 Kas 2010, 13:35

Amplifikatör çalıştı ama skunet akımını 25ma yapınca transistörler boş yere ısınıyor. Birde sesinde bir teneke havası var...garip bir orta ses baskın çıkıyor...hala bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum. Bu arada ön kuvvetlendirici devresini iptal ettim sorun buradaymış...ayrıca devre çok hafif te olsa beslemeden parazit alıyor kötü bir iş oldu hayal ettiğim sese kavuşamadım. Yine de tasarımı beni eğlendirdi:)

Not: Besleme gerilimi olarak +-39V çıkış transistörü olaraksa 2SA1943-2SC5200 kullandım... Bu transistörler ve volatajın düşük olması belki probleme yol açmıştır. Çıkış transistörleri sahte de olabilir.
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 22 Kas 2010, 15:17

Yahu Bedri hocam,

Bu kadar denenmiş devre varken hem riskli devreler seçiyor hem de devre elemanlarının kimi zaman muadilini kullanıp bir de sahte olasılığı riskini göze alıyorsunuz.

Tam Camel Troophy yani, vahşi doğada binbir bilinmeyenli adrenalin serüvenleri :D

Yani bu kadar emek veriyor ciddi de zaman harcıyorsunuz. Parayı saymıyorum bile.

istediğiniz sonuçları alamayınca üzülüyorum, o yüzden. :cry:
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 23 Kas 2010, 13:05

hoparlör yazdı:Yahu Bedri hocam,

Bu kadar denenmiş devre varken hem riskli devreler seçiyor hem de devre elemanlarının kimi zaman muadilini kullanıp bir de sahte olasılığı riskini göze alıyorsunuz.

Tam Camel Troophy yani, vahşi doğada binbir bilinmeyenli adrenalin serüvenleri :D

Yani bu kadar emek veriyor ciddi de zaman harcıyorsunuz. Parayı saymıyorum bile.

istediğiniz sonuçları alamayınca üzülüyorum, o yüzden. :cry:

:) Vallahi haklısınız Hoparlör hocam ama devreye haksızlık etmişim kendi transistörlerini taktım sesinin bu kadar değişeceğine hiç ihtimal vermiyordum..Sükunet akımını 10ma yaptım devreye biraz yüklenince ses bozukluğu başladığı anda +39V kanalından 0,6 A akım geçiyordu. Şimdi iptal ettiğim önkuvvetlendirici kısmının neresinde (büyük ihtimalle besleme devresinde) hata olduğunu bulacağım olmazsa girişe pot takmam gerek galiba çünkü girişte sinyal yokken osilasyon yapıyor.

Açıkçası evde kullanmak için stereo ve sesi on numara bir amplifikatör arayışındayım. Belki bunu yaparım ama bir kere gözünden düştü mü insanın uğraşası gelmiyor. Benim evim köyde olduğu için bazen sesi açabiliyorum..Bana aşağı yukarı 2X100 W verecek bir amplifikatör lazım. Eğer bulabilseydim LM391N-100 isimli entegrenin etrafında kurulmuş bir taransistörlü çıkış katı yapardım. Önceleri elimde bu devre vardı müthiş güzel bir sesi vardı. Bir gün, devreye çalışırken trafonun ac uçları değdi entegreler uçtu bir daha da bulamadım.

Bana kaliteli bir amplifikatör önerebilirseniz yine bu sayfalarda yavaş yavaş yaparım. Ama malzemeleri (Mosfet vs) yurt dışından alma şansım yok..piyasada bulunabilen malzemelerden olması gerek. Birde benim için işin en eğlenceli kısmı pcb tasarlamak..o yüzden entegre çıkış katı yapmayı sevmiyorum. Mümkünse transistörlü olsun:) Çok şey mi istedim yav kusuruma bakmayın lütfen:)
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 24 Kas 2010, 22:33

Farklı malzeme ile sesin değişmesi normal, aslında birbirinin muadili demek pek de mümkün değil. Elektriksel karakteristikleri birbirine uysa da ses karakteristikleri çok farklı olabiliyor.

100W civarı bir amfi derseniz ilk aklıma gelen RAS100 olacaktır. Mosfet'leri Yılmazoğlu'nda var, bunlar lateral mosfet'ler ve açıkcası ses devreleri için ideal. Biraz kondansatör kalitesine dikkat edip beslemeyi de basit ama düzgün oluşturdunuz mu tamamdır. Kutu işlerimi bitirip bir fırsat bulduğumda RAS100'lerimi dinlemeye başlıyorum. Yani ne kadar amfi yapsak da dönüp bir tane olsun diyebileceğimiz bir tasarım. Küçük transistörleri eşlemeyi zaten biliyorsunuz, yani kolayca çalışabilecek oldukça da kaliteli bir amfi seçeneği. Hoparlör koruma vs. devreleri de eklerseniz iş tamamdır.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen boztorgay » 03 Oca 2011, 20:16

Bedri® yazdı:Resim

Resim

Birkaç malzeme ekledim 2SA970'lerimi bekliyorum. Birde elimdeki çıkış transistörlerinin hfe değerleri birbirinden çok farklı İstanbul'a gidebilirsem 10'ar tane alacağım inşallah:)

Resim

Resim

Resim

Resim

Devre bitti:) Yarın çalıştırıp denemek kısmet olur inşallah.

Bedri hocam ilanları gezerken şu ilana rastladım.Luxman anfiniz hoşlarına gitmiş herhalde... :)
http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-ev-elektronigi-ev-ses-sistemi-amfi-el-yapimi-super-amfiler-37036794/detay?
Kullanıcı avatarı
boztorgay
Yeni Üye

İl: eskişehir

Okunmamış iletigönderen farfisa » 03 Oca 2011, 23:40

evet o benimde dikkatimi çekti
Resim
farfisa
DIY Audio Gurusu

Meslek: Bilgisayar müh. Hifi tamircisi

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 04 Oca 2011, 12:55

Hay allah görünce çok güldüm arkadaşlar:)
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Projeleriniz

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi