Germanium Amplifikatör

Projeleriniz » Elinizde olan veya hazırladığınız projelerinizi ayrıntılı açıklama ve resimleriyle beraber gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

Germanium Amplifikatör

Okunmamış iletigönderen Kapibara » 23 Kas 2008, 01:34

Uzun zaman önce başladığım projemi nihayet bitirebildim. Bir de uygun bir kutu bulup koyduk mu tamamdır.
Epey bi zamandır (muhtemelen onsekiz yıl olmuştur) elimde duran soğutucuya ve bunlara uygun iki adet AD161'e bir çift AD162 arıyordum.
Forumumuzda üye olan İbrahim Demir arkadaşımız sağolsun elindeki AD162 leri yolladı ve böylece işe koyulduk.
Beklentimiz pek yüksek olmamasına karşın yinede hem elimizdekileri işe yarar hale getirdik hem de klasik bir amplifikatör sahibi olmuş olduk.

Epeyce aradıktan sonra aşağıdaki şemada karar kılıp mevcut soğutucuya da uyacak şekilde çizim yapmaya başladık. Aynı devreyi soğutucuya iki tane uydurmak için tersten simetrik olarak tekrar çizmek gerekti, ayrıca şema üzerinde de bir kaç değişiklik yaptık.
Öncelikle geri besleme direnci üzerinde belirtilen 6.8nF kondansatör ile devre çalışmadı sadece cızırdayıp durdu. Yerine 470pF civarı bişey koyunca düzeldi hatta tamamen iptal ettim gitti.
AC153 yerine BC327 taktık aynı zamanda BD140 ile de denedim oluyor.
Buradaki transistör biraz ısındığı için bunu da yüzeysel olarak soğutucuya temas edecek bir yere koymayı uygun gördük.

ResimResim ResimResim

Devre tek plaket üstünde birbirinden tamamen bağımsız olarak yapılandırıldı.
Her iki kanalıda ayrı besleme kaynağı ile besledik.

ResimResim

Devrenin lehim yüzü ve yerleşim planı serigrafi yöntemiyle basıldı.
Lakin Yerleşim planını basmak için çekilen kalıp pek net çıkmadığı için baskıda düzgün olamadı ama bu haliyle de idare eder, sonuçta DIY işi.

ResimResim ResimResim

Gözüme biraz fazla yüksek gözüktüğü için heatsinkin kanatlarını biraz yamulttum. :)

ResimResim

Yer darlığı nedeniyle bazı parçaları lehim yüzüne koyduk.

ResimResim

Bu arada bakır yolları kaplamak için değişik bir yöntem uyguladım.
İlk sefer olduğu için pek iyi olmadı ama ileride geliştirilebilir.
Çamur lehim, sıvı lehim, pasta lehim diye satılan küçük kutudaki lehimden alıp bakır yolların üzerine rastgele bolca sürdüm.
Daha sonra üzerine ince bir alüminyum tabaka ile kapatıp ütüledim.
Gri madde eriyip lehim halini almaya başlayınca ütüyü iyice gezdirip bütün yolların üzerini kaplayıncaya kadar yaydırıp devam ettim ama etrafa küçük bilyeler (toplu iğne başı) şeklinde epey bi lehim saçıldı. Daha fazla tehlikeli olmadan olayı bitirip etrafı temizlemeye başladım. Pcb de bu arada biraz kavruldu ve küçük yazıların bazıları
yerinden kalktı. Bir dahaki sefere sağlam bir sıcak hava tabancası ile denemek daha iyi olabilir.
Sonuç olarak pasta lehim denen bu madde kısa süre içinde lehime dönüşmesi gereken ısıya ulaştırılıp yine çok kısa bir süre içinde iş bitirilip hemen soğumaya bırakılmalı.
Ütüyle uzun süre ısıtmak bazı yan etkilere sebep oluyor.

En çok dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de transistörlerin soğutucuya montajı.
Çıkış transistörlerinin hepsi aynı soğutucu üzerinde olduğu için hepsinin doğru bir şekilde yalıtılması gerekiyor.
Uygun bir malzemeyi termal yalıtım malzemesi olarak seçiyoruz veya bulursak termal pad alıyoruz.
Soğutucunun üzerine koyup ilgili yerlerden maket bıçağı ile oyup deliklerini açıyoruz.
Transistörlerin içinden geçen vidaların da soğutucuya temas etmemesi için vidaların bir kısmını uygun çaptaki bir kablo parçasıyla yalıtıyoruz.

ResimResim ResimResim

Daha sonra malzemelerimizi yerlerine lehimleyip soğutucuyu da monte edip bitiriyoruz.

ResimResim ResimResim ResimResim ResimResim
ResimResim ResimResim ResimResim

Ses kalitesi nasıl diye sorarsanız, görüntüsünün daha çok hoşuma gittiğini söylebilirim. :roll:
Kullanıcı avatarı
Kapibara
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya

Cevap: Germanium Amplifikatör

Okunmamış iletigönderen e_cag » 23 Kas 2008, 02:42

Elinize sağlık!..

Detay işine yer verildiğini görmek hep hoşuma gitmiştir. Yerleşim planını toner-ütü metodu ile oluşturdunuz sanırım.

Bakırın oksidasyonunu engellemek için ne yapabilirim diye düşünüyordum bir süredir. Tekniğiniz ilginç geldi. Deneyeceğim ilk fırsatta.

Sesini de duymak isterdik ya; kendinyap işinin zevkinin bir bölümü ses ise önemli bir bölümü de göz zevki bence.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen e154 » 23 Kas 2008, 17:54

Kapibara yazdı:AC153 yerine BC327 taktık aynı zamanda BD140 ile de denedim oluyor.
Buradaki transistör biraz ısındığı için bunu da yüzeysel olarak soğutucuya temas edecek bir yere koymayı uygun gördük.

termal izlemden dolayı zaten soğutucuya monte edilmesi gerekirdi. trimpotları koymamışın nasıl hallettin bias ayarını :?:
e154
DIY Audio Gurusu

İl: Ankara
Meslek: Elektrik Teknikeri

Okunmamış iletigönderen Kapibara » 24 Kas 2008, 01:53

Şemada sadece bir tane trimpot var o da girişte ve ses ayarı için. Bunun yerine 47 k lık bir direnç koydum, bias ayarı için her hangi bir şey yapmadım şu anki haliyle bi sorun yok gibi.
Ses kalitesi olarak çokta tatmin edici bir devre olduğunu söyleyemem, öylesine bir çalışma oldu sadece. :?
Kullanıcı avatarı
Kapibara
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen mir » 13 May 2009, 11:30

Merhaba.
Foruma henüz yeni üye oldum, bu germanyum amfi benimde ilgimi çekiyor ve biryerlerden bulduğum yarım yamalak bir şemayı adam etmeye çalışıyorum.
Acaba bu yukarıda görünen devrenin sesi gerçek anlamda nasıldır. skop değerleri nasıldır bununla ilgili bilgi varmı.
Akai 003'ümü, harman power'imi, Frank mikserimi ve edinburg larımı askere giderken sattım.
Hayatımın en büyük hatasıymış..
mir
Yeni Üye

İl: mugla
Meslek: emekli

Okunmamış iletigönderen Kapibara » 13 May 2009, 16:34

Güncel amplifikatörlerle kıyaslanamaz tabiki ama nostaljik cihazların sesini beğeniyorsanız kötü olduğu da söylenemez. İşyerimdeki pc nin ses kartı çıkışına taktım aylardır kullanıyorum.
Elimde osiloskop olmadığından ve bu şemanın ölçülmüş bu tür verilerine rastlamadığımdan bir şey diyemiyorum.
Elinizde birer çift AD161-162 varsa denemeye değer.
Kullanıcı avatarı
Kapibara
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen fixxxxxer » 14 May 2009, 01:52

Tahminen kaç watt çıkış gücü? Benim vosvosun orijinal radyosunda da(Blaupunkt Mannheim) ad kodlu germanyum transistörlerden mamul bir çıkış katı var, bir alman sitesinde de 5 watt sinusleistung yani sinüs dalga diye yazıyordu, arabanın içinde fazlasıyla yetiyor, kalite derseniz, bas performansı çok az ama ses temiz ve mid-tiz detayı mükemmel, şimdiki pioneer-sony-jvc vs. radyo cd çalarların 5000 çeşit işlemden geçmiş seslerine nazaran çok daha doğal çalıyor, bir de stereo olsa başka birşey istemezdim:) Elinize, emeğinize sağlık güle güle kullanın...
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

Meslek: Öğrenci

Okunmamış iletigönderen Kapibara » 14 May 2009, 10:55

Tahmini 5 - 6 W gibi bir çıkış gücü söz konusu.
Buna çok benzeyen bazı şemalarda 10W yazdıklarını da gördüm fakat 5W daha mantıklı gözüküyor.

Resim
Kullanıcı avatarı
Kapibara
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen mir » 14 May 2009, 18:40

Tekrar merhaba.
Öncelikle, sorduğum sorunun bu kadar çabuk cevaplanması forumun yaşadığını gösteriyor. Herkese teşekkürler.
Ben 51 yaşında emekliyim, gençlik yıllarımda hoby olarak hi-fi cihazların onarımlarını yapıyordum, dolayısıyla birçok efsane cihazı deneme şansım oldu.
Şimdi sizlere komik gelecek ama, bir arkadaşımdaki 161-162 çıkışlı bir amfini performansı inanılmayacak kadar başarılı olduğundan bende bu amfiyi yapmaya karar vermiştim, 1 saat gibi kısa bir sürede şemasını çıkardıktan sonra dizayn aşamasında şemada bazı parçaları atladığımı fark ettim ve "bir daha açayım şu cihazı "demeye yüzüm tutmadığından projeyi askıya almıştım, fakat tesadüfen forumunuza rastladım, ve buradada Germanyumdan bahsedilince tekrar konuya eğildim ve yakındada herhalde bir netice alırım, skop değerleride çok çok iyiydi. merak edenler için söylüyorum, skop eğrilerinde kesinlikle kırpma yoktu, tam güçte tertemiz bir sinüs takip ediyordu, devre mono kanalda 7 transistörlü ve hoparlör olarakta westra 30w kısa horn kullanılmıştı, güç 5,5 - 6w gibiydi evi sallıyordu.
Eğer çalıştırabilirsen şemasını yayınlamayı düşünüyorum, tekrar ilginize teşekkürler.
Akai 003'ümü, harman power'imi, Frank mikserimi ve edinburg larımı askere giderken sattım.
Hayatımın en büyük hatasıymış..
mir
Yeni Üye

İl: mugla
Meslek: emekli

Okunmamış iletigönderen fixxxxxer » 14 May 2009, 19:40

vosvos'un radyosunu açtım bugün ad161-162 çifti kullanılmış, devrenin gerisi nasıldır bilmiyorum ama çıkış transistörleri aynı yani, bir de 10 watt verisi doğrudur belki de benim radyo için 5 watt sinüs denmiş ama 12 volt, hadi araba çalışırken en fazla 13,8 volt ile besleniyor, sizin şemada 20 volt besleme görünüyor, 10 watt verebilir yani o besleme ile...
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

Meslek: Öğrenci

Sonraki

Projeleriniz

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi