Hashimoto HI-FI Lambalı Amplifikatör - neonixie

Projeleriniz » Elinizde olan veya hazırladığınız projelerinizi ayrıntılı açıklama ve resimleriyle beraber gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

14.06.2007 tarihinde neonixie yazdı:

Okunmamış iletigönderen Yorum Robotu » 12 Haz 2008, 23:42

Sayın Adisa ,
DIY ci arkadaşlara yönelik çalışmalarınızı bekliyoruz bu gibi ortamlarda bulunan pek çok arkadaş trafo sorunu yaşıyor sizin gibi profesyonellerin yardımıyla bu problemler aşılacağına inanıyorum
saygılarımla
Yorum Robotu

15.06.2007 tarihinde can_tan yazdı:

muhteşem, nefis oldu. 6550 kodlu tüp ile çalışır mı?
saygılar.
Yorum Robotu

15.06.2007 tarihinde neonixie yazdı:

teşekkür ederim
yazının içinde anlattım 6550 ile çalışır kt serilerinin tamamıyla ve bunlardan başka tasnif dışı sayılabilecek eski renkli tv lerin horizantal deflection tüpleriyle hatta,hatta hf(kısa dalga) verici tüplerinin tamamıyla çalışır eski telsizlerde kullanılan yüksek frekans tüpleriyle örnek ls70 120mhz de bile çalışabilen bir tüp
Yorum Robotu

15.06.2007 tarihinde Emir yazdı:

tebrikler yeni çalışmalarınızı bekliyoruz
Yorum Robotu

16.06.2007 tarihinde omurtag yazdı:

arkadaşlar
neonixie ile birlikte yaptıgımız bu projede ben KT88/6550 ile projeyi tamamladım. (Ses trafolarımı sevgli Değer bey beni kırmayarak sarıverdi). Golden Dragon 6550 lambalar kullandım. Ben tek bir kasada iki kanal/monoaural yapıda (birleşk ama tamamen ayrıı) tamamladım. Yapım sürecinde sevgili Neonnixie'nin, verdiği elektrik trafo-voltaj bilgi desteklerini unutumamam. Sesteki tınının KT88/6550 ile nasıl bir hal aldıgı bu lambanın auioFİL'ller dünysındaki namı ile ilişkilendirildiğinde, şu söylenebilir: KT88/6550 solid sesini üstünlüklerini (bass) lambalıya taşıyabilen bir lambadır. Bu cihazı yapıp kullanmaya başladıgınızda, neonixe ve benim yaptıgım gibi hiç kıyamadıgınız solid state amfilerinizi satmak için dolanmaya başlayacağınızı büyük ihtimalle düşünüyorum. Aslında en önemli sorun trafo temini. Bu konuda -eğer benim fazla para yok diyorsanız ve elektrik bilginiz yüksek ise) eski lambalı cami amfilerini dere kenarında trafosunu çıkarmak üzere, tornavida ve pense ile icraatınıı yapabilirsiniz (Bede eskden öyle yapmıştım .ama boş iş arkadaşlar. Voltaj trafosu dışında amfinin can damarı ses trafosudur. Öyle her ses trafosu doyurmaz audioFİL'ik açlığımıızı.. :kop: Aslında Hasimoto ile de mailleştim. Trafolar konusunda ancak bir trafonun 500 dolarlardan bahsedildiği ortamda, bizi aşar diye, "yerli malı yurdun malı dedik ve omuz omuza yapımı tamamladık. Malzemeler için, İstanbul'dakiler Karaköy selanik pasajına ugrayıp, oradan güzel malzemeleri hala bulabilirler. Wima kondansatorler felan x Trafolar konusunda,(ben ses trafolarında sevgili Değer bey'in beni kırmayarak KT88 trafosu sarıvermesindeki dostluk ve samimiyeti unutamam.On çok teşekkür) br çok alternatif var. Ankaradaki Arkadaş'lar sanıyorum ,bildiğim kadarıyla Adisa'yı Veffa bey'in kapısını çalabilirler. (Bir kaç kez tel ile görüştük.Ona saygılar :selam: ) trafo ve parça konusunda. (O arada arkadaşlar bu lambalı amfi işleri 500 voltluk projeler. aman çok dikkat ediniz. Elektrik fişinin çıkık oldugunu en a iki kez kontrol edini her eliniz attıgınızda. Ve statik voltaj oldugunu kondansatorlerde unutmayınız). Sonuçta,ses mukemmel. Elektronik bilgisi teknisyen düzeyde olan arkadaşlar, güvenliğe önem vererek bu projeyi yaparlarsa, sesten/tınıdan çok tatmin olacaklarını düşünüyorum. :bye:
Yorum Robotu

16.06.2007 tarihinde can_tan yazdı:

yazının içinde anlattım 6550 ile çalışır kt serilerinin tamamıyla ve bunlardan başka tasnif dışı sayılabilecek eski renkli tv lerin horizantal deflection tüpleriyle hatta,hatta hf(kısa dalga) verici tüplerinin tamamıyla çalışır eski telsizlerde kullanılan yüksek frekans tüpleriyle örnek ls70 120mhz de bile çalışabilen bir tüp .

ouii..
@omurtag eline sağlık beni bir tepinmedir aldı gidiyor. bugün hurdalıktaydım onlarca gördüğüm çıkış trafosundan üstelik kaliteli amerikan malı (diğer malzemeler çabası onlar çıkıyor.ne yapayım.) bu sefer bi tane trafo bulamadım.projeyi 100ytl mal etmek gibi niyetim vardı da :oops:
Yorum Robotu

Reklamlar

18.06.2007 tarihinde Dr.Hardware yazdı:

Dostlar bence mükemmel bir ortam oluşmaya başladı. Bu değerlendirme ve irdelemelerinizi FORUM kısmında yaparsak sanırım çok değerli bir kaynak oluşacak.
Elinize dilinize sağlık.
Yorum Robotu

21.06.2007 tarihinde emesut yazdı:

Öncelikle projede emeği gecen herkezi kutluyorum.. :bye:
Benim hep hayyelerimi süslemiştir bunun gibi lambalı amfiler.
Büyünce yaparım elbet bir tane..
Ama şimdiki yapacağım amfinin üstüne 2 tane lamba koyayım diyorum dekoratif amaclı. Elinde bozuk lamba olanlar benimle irtibata gecerse sevinirim..
Yorum Robotu

27.06.2007 tarihinde neonixie yazdı:

Haklısınız bu proje çok basit ve amatörce zaten benimde hiç bir iddiam da yok. Bulunduğum yerde parça bulmak nerdeyse imkansız çıkma parçalarla ancak bukadar oluyor. Sizin anladığım kadarıyla böyle bir sıkıntınız yok sizden daha profesyonelce,zevkli kablolama yapılmış hi-end projelerinizi merakla bekliyorum sizin gibi profesyonel arkadaşların her vakit izinden gitmeye hazırım yeterki bizlerle bilginizi,tecrübenizi ve projelerinizi paylaşın
Saygılar
Yorum Robotu

10.07.2007 tarihinde FARFISA yazdı:

devre cok güzel işcilik türkiye piyasasına göre çok iyi
bu devreye em87 attınmı çıkısa çok daha güzel olurr :)
Yorum Robotu

ÖncekiSonraki

Projeleriniz

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • Lambalı gitar amfisi yapmak...
    1, 2, 3gönderen Enis Eşençay » 02 Nis 2008, 23:25
    21 Cevaplar
    5858 Gösterim
    Son ileti gönderen Swan Son iletiyi göster