100watt mosfet projesi. ( KOOPERATIF PROJE )

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Okunmamış iletigönderen Ersoy » 02 Nis 2007, 19:12

Yok Dr.

Ben anlatamiyorum. Ama lutfen bana guven. Turkiyede yapilabilecek en guzel kutuyu yapacagim. Sen merak etme. Gorunce senin komutan da begenecek umarim.

Sogutucunun malzeme monte ettigimiz kalin et kismi varya yani 10mm kalin olan yeri, iste orasi sadece kapagin altinda kalacak. Sogutma palleri kasaninin disinda kalacak. Ben sogutucularimi kirmizi eloksal kaplatmayi dusunuyorum. On panelide fume gri yapacagim. Sennedersin fume gri nasil istermisin. Eger aluminyum kendirengi olsun istersen renksiz eloksal kaplaticam seninkini.
Ersoy
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen bykoz » 03 Nis 2007, 08:52

bykoz yazdı:ortak projenize bende katılmak isterdim, ben bu amfiyle %99 benzerlik gösteren futura ft 15 amfiyi yapmıştım, hatta kartı bastırıken 1 adet ile 10 adet arasında fiyat farkı az olduğundan 10 adet bastırmıştım :)

saygılar...

ben bu projede yokum. ama takipteyim. ;)

saygılar...
bykoz
DIY Audio Fanatiği

İl: BURSA
Meslek: AUDIO & VIDEO SERVİCE

Okunmamış iletigönderen drhardware » 03 Nis 2007, 10:10

Pardon "isterdim" kelimesini "isterim" olarak okumuşum...
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen drhardware » 03 Nis 2007, 10:14

Ersoy yazdı:Yok Dr.

Ben anlatamiyorum. Ama lutfen bana guven. Turkiyede yapilabilecek en guzel kutuyu yapacagim. Sen merak etme. Gorunce senin komutan da begenecek umarim.

Sogutucunun malzeme monte ettigimiz kalin et kismi varya yani 10mm kalin olan yeri, iste orasi sadece kapagin altinda kalacak. Sogutma palleri kasaninin disinda kalacak. Ben sogutucularimi kirmizi eloksal kaplatmayi dusunuyorum. On panelide fume gri yapacagim. Sennedersin fume gri nasil istermisin. Eger aluminyum kendirengi olsun istersen renksiz eloksal kaplaticam seninkini.

Sana güvenmesem "ben mekanikten anlamam o işleri sen yap" dermiyim? Lütfen ama.. Ben alüminyumun doğal rengini tercih ederim daha sade oluyor.
Diğer yandan benim için yalnızca 10cm yükseklik 22cm en ve 20cm derinlikte iç hacim lazım gerisi sana emanet. Tek endişem soğutucuların hava alması ve bunun için de kanatlar yönünde havalandırma delikleri lazım o kadar... Entegrelere göre epey sıcak bir ampli olacak. Bu arada Nico PDF ye çevrilmiş hallerini gönderdi ama ben proje kısmını kullanmayı bilmiyorum ve Hazar bir haftadır kayıp. Nasıl göndereyim?
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen Ersoy » 03 Nis 2007, 18:12

Tamam dr.

Senin verdigin ic olculer bire bir uygulanacak. Uzerine senin cizimdeki gibi ayni yere ve ayni boyutta RAS100 yazilmasinida istiyormusun? Renk olarak seffaf eloksal olacak ozaman yani aluminyumun kendi rengi.

Birde. Benim yakin dostum Cem bugun bana geldi ve amfiler icin aldigim malzemeleri gorunce kendisinede birtane yapmami istedi. Cem ciddi Hi-end dinleyicisidir. Bizim proje onunda azini sulandirdi. O da ufak kutudan istiyor. Onun da evinde seninkine benzer durumlardan var.

Herkeze kolay gelsin...
Ersoy
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen drhardware » 03 Nis 2007, 18:28

Way way way... Ersoyum sen aşmışsın yaw! Şeffaf eloksal boyayla RAS100 yazmalar felan... Walla çok ilgimi çekti. Hemen yapalım bir an önce..
Ben de bu arada sıfıra yakın pişmemiş bir 9.6 Wharfedale buldum Ankara'dan. 650 diyo ama 600 e alırım diye düşünüyorum. Ne dersin alsam mı?
Bir de benim ampli şu an atelyede stereo vaziyette çalışıyor, daha büyük kabinlere bağladım deniyorum ama sanırım gorundingimde bir hata var kanalın birinden minimal bir 100Hz noise alıyorum. Bu genelde gorund loopa işaret eder. Her ikisi de tek kanal dinlemede bir sorun olmamıştı. Ama sinyal gorundlarında bağlantı hatası yaptım sanırım. Onu da bu akşam hallederim heralde. Ama senin endişe etmene gerek yok PCB yle ilgili değil bu sorun. Son aşama kablolama ile ilgili...
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen Ersoy » 03 Nis 2007, 19:24

DR.

9.6 Wharfedale. Bence bufiyata alinabilecek en iyi seceneklerden biri. Fikrimi sorarsan alinca eve hemen goturme. Hatirladigim kadariyla tizleri biraz sert calan bir hoparlor. Eger yuksekses ile on oniki saat boyunca yakabilirsen tizleri yumusatirsin. Bana kargo adresi verirsen sana bir cd yollayabilirim. ozelbir burn cd si. Birde hoparlor kutusunun icindeki kabolama yapacagin en onemli degisiklik. Tiz ve mid ler icin Vandenhul CS122 diye bir kablovar fiyati uygun metre ile satiliyor. Tavsiye ederim super fark yaratir. Sahneyi buyutur. Detaylari arttirir. Sasirirsin. Amfi ile hoparlor arasindaki kablolarda yine Vandenhul Magnum kullanirsan on numara bir gelisim elde edersin. Magnum baslara govde kazandirir. Kablolari sifir istersen muhtemelen ankarada bulamazsin bensana buradan alir yollarim. Amma ikinci el tavsiye ederim. 150 ytl ye falan ikinciel bulabilirsin. www.nonamehifi.com Orada kablolarkismini bi incele.

Sana yolayacagim cd nin icinde birtakim ses frekanslari var onlarla test edip odada konumalandirma yapmalisin sana yardimci oluyor. Ayrica kutudaki birtakim hatalari ve distorsiyonlari tespitetmenide sagliyor. Mesela bir frekansta bir yeri zingirdiyorsa hemen oraya mudahale edersin. Bence 9.6 Wharfedale iyi fikir .

Kolay gelsin...
Ersoy
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen drhardware » 04 Nis 2007, 15:26

Sevgili Ersoy,

Şu an elimde 20mt kadar bakır/kalay/gümüş karışımı 2x1,5mm2 hoparlör kablosu var ama markasını bilmiyorum, vakt-i zamanında ABD den getirmişti bir arkadaşım. Üzerinde karınca duası gibi yazılar ve ve ancak mercekle okunabilecek durumda. Bu kablodan biwiring yapmayı düşnüyorum ortalama 10W/kanal kullanım için yeter diye düşünüyorum. Açıkçası hat seviyesi sinyallerde kablo kalitesini çok önemsiyorum ama hoparlör kablosu eğer yeterli çaptaysa sonuç farkettirecek kadar değer taşıyabileceğini sanmıyorum. Yanılıyor olabilirim ama 100W güç seviyesi bizim amplimiz için 2 amper yük akımı demektir ve eğer biwiring yaparsan yaklaşık iletken başına 1A akım anlamına gelecektir. Benhce bakır/kalay alaşımı ortalama bir enerji kablosu iş görür.
Ama dediğim gibi yanılıyor olabilirim.
Saol.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen Ersoy » 06 Nis 2007, 12:17

Dr. Hardware.

Kablo konusu cok derin. Butun mesele kablonun kac amper yuk tasimasi ile ilgili degil. Kablonun imal edildigi alasim metallerin karisimlari ile seste buyuk degismeler olusutor. Zannadersem, anladigim kadariyla aciklamaya calisacagim. kbloda kullanilan metellerin atomlarinin son yorungelerindeki elektron sayilarinin ve donme hizlarinin ses frekanslarina etkisi var. Bu konuyu teknik ve bilimsel olarak aciklayacak yeterli bilgim yok. Ama eski calistigim yerde cok sayida hi-end kablo deneme firsatim oldu. Metresi bes dolar olana kablo ile besbin dolar olan kabloyuda dinledim. Gercekten cok derin bir mevzu. Vardigim sonuc su. Icinde gumus alasim fazla olan kablolar orta ve tiz seslerde belirgin bir parlaklik ve deteylerda artis sagliyor. Sahneyide genisletiyor. Fakat yuksek desibelli bir hoparlor kutusu ile bir sorunu var gumusu zengin kablonun, Baslar. Bas dinamik ama torksuz ve govdesiz oluyor. Baslarda tork ve govde isteniyorsa bakir yogun bir kalo secilmeli. Iste ona dinleyici karar veriyor. Baslari sevenler bakir, tizleri sevenler gumuse yoneliyor. Aslida hibrit kablolar daha kullanisli.

Benim tercihim sana hoparlorkutusundaki kablo degisiklerden bahsetmistimya. Aynen oyle. Eger amfi ile hparlor arasinda biwiring yaparsan farkli kablo kulanarak deneme yapmaklazim. Baslar icin bakirli tizlericin gumuslu.
Ersoy
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen drhardware » 06 Nis 2007, 14:04

Hmmm. Bu çok faydalı oldu işte!
O vakit şunu yapmak lazım geliyor; zaten biwiring yapacaktım ama aynı kabloyla ancak bu durumda bendeki gümüş alaşımlı kabloyu (2x1) orta ve mid postuna, sırf bakır olanı da (2x1.5) bass postuna takayım.
Hakketten ilgiç bir durum. Bunu hiç düşünmemiştim. Ama oldukça mantıklı!
Bu arada benim kafa biraz karışmış bendeki gümüş/kalay/bakır alaşımı kablo 1 lik miş, 1.5luk olan saf bakır. Hangisini istiyorsun?
Amplinin son durumuna gelince,
Gayet iyi durumda. Ancak yaklaşık 5-6cm mesafede duyulabilir bir hiss ve humm karışımı var. Daha uzakta asla duyulmuyor. Bunun açıkta çalışmadan kaynaklandığını düşünüyorum. Bir de GND kablolamasını iyi düşünüp yapmak gerekiyor, farkında olmadan gorund looplar yaratabiliyorsun.
Daha önceki deneyimlerim 20 av kazançlı ve tek PCB li entegre ampliler üzerine olduğundan bana biraz fazla gibi geldi ama sanırım ortamda duyulacak bir halt değil. Nitekim bunun gerilim kazancı 40 yani tam iki kat.
Neyse, kutu işini ne yaptın?
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

ÖncekiSonraki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi