100watt mosfet projesi. ( KOOPERATIF PROJE )

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

100watt mosfet projesi. ( KOOPERATIF PROJE )

Okunmamış iletigönderen Ersoy » 07 Mar 2007, 22:51

Arkadaslar birlikten kuvvet dogar. Burada toplanalim bu proje icin grup olusturalim.

Katilmak isteyenler acikca burada yazsin.

Kasa konusunda ucuzmu pahalimi konusu goreceli olabilir ama uyduruk bi kutu olmayacagi kesin.

Malzeme fiyatlarini yariyariya assagiya cekmek mumkun. Aluminyumu eger levha olarak alabilirsek tabi.

Burada malzemeleri konusup tartisalim.

Hadi beyler kooperatife buyrun.
Ersoy
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen drhardware » 08 Mar 2007, 10:42

Ben varım ve hatta malzemeleri sipariş ettim.
Şöyle ki;
2 Adet SK1058 ve 2 Adet SK162 Matched (eşleştirilmiş) + 10 Adet MPSA 56 - 38$
500VA 40v + 40v Toroid Trafo - 100$ + KDV
10 Adet BD139/16 + 10 Adet BD140/16 = 4 YTL
8 Adet 4,700µF 63v Hitano Kondans + 2 Adet 35A Köprü = 28YTL

Henüz dirençleri ve diğer kondansları almadım. Bu arada besleme devresini orijinalinden farklı yapıyorum. Size de tavsiye ederim.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen Ersoy » 08 Mar 2007, 12:37

Dr.hardware ben bu malzemelere talibim. Yani suan icin iki kisi olduk.

Yalniz Toroid trafo fiyatini birazdaha assagiya cekebiliriz. Benim trafocudan bir fiyat alayim. Daha cok kisinin katilimi acisindan maliyeti dusurmemiz
lazim.
Sogutuculari imalatcisindan alalim. Bence amfi kasasinin her iki yani uzunlamasina sogutucu olsun. KUtunun boyutlarini belirlemek lazim.
Sen tahmini boyutlar belirlediysen eger bana kaba taslak yolla bende kasa imalat cizimlerine baslayayim artik. Cunku kasanin imalati biraz zaman alacak.

Cok kaliteli Rca disi connektor kullanmak istersek eger WBT bulabilirim. Biraz pahalidir ama daha iyisi yok. Turkiye distributorunu taniyorum. Veya Menevse handa piyasa mali ama baya iyi connektor buldum onuda kullanabiliriz.

Uzaktan kumanda meselesi var bide. Simdilik zaktan kumandasiz calisabilmesi icin fransiz mali cok ici komutator buldum. 4 kademeli bence yeterli. Fiyati 12 ytl. Isteyen varsa gidip devamini alayim cunku az kalmisti.

Amfi ici kablolari icinde yine kaliteli kablo kullanalim. Van den hull D102III olabilir. Odullu bir kablodur. Onuda itlatcidan uygun fiyata alabilirim. Eski calistigim yer nede olsa :D

www.extreme-audio.com isterseniz bigirip hi-end cihazlara gozatin.

Ha bide su koprudiyotlari ne marka kullaniyoruz. Bende cok iyi bi kopru diyot var. Senin siparis ettiklerinde olabilir.

Hadi Artik baslayalim. Arkadaslar baska katilanyokmu???????????
Ersoy
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Hermes » 08 Mar 2007, 12:53

Bende varım!
Hermes
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen drhardware » 08 Mar 2007, 13:43

Ben dediğim gibi malzemelerin bir kısmını aldım.
Soğutucu da aldım ne yazık ki.... 10cm(yükseklik) 20cm (uzunluk) 4cm (derinlik) ve 20 kanatlı bir alet. Hesaplarıma göre 0,6°C/W. Bu durumda bir kanal için yeterli 100W ve ideal ısıl transfer şartlarında 60°C yüzey ısısı demektir. Isıla kayıplarla yaklaşık 80° ve transistör jonksiyon noktasında takriben 100-110°C eder ki bence makul..
Belirttiğin gibi sağ ve sol kutu yüzeylerini bu soğutucudan kullanalım. Sanırım İstanbulda'da aynını bulabilirsin.
Toroid trafo olarak yaklaşık 135YTL ye İspanyol malı bişey satılıyor ama benim hoşuma gitmedi Tormak Trafoya sardırdım. İstersen sen hazır olanlara bir bak hoşuna gitmezse sen de benim gibi sardırabilirsin. Hesaplarıma göre yaklaşık 300VA sağlam bir trafo stereo için yeterli ama ben garanti olsun diye ve de "piyasa işi" faktörünü göze alarak 500VA aldım. Zararı olmaz. Nicoyla görüşmelerime göre devre bu haliyle 8ohm yüke ve 56V DC beslemeyle yaklaşık 135W aktarabiliyor. Bu güç 4ohm için 205-210W a kadar çıkıyor ama çıkış sigortasını 5A yapmak lazım ve bu bana biraz riskli geldi.
Köprü olarak KBPC3510 aldım Taiwan malı MIC marka.. Kondanslarım Hitano (Taiwan) marka 105°C lik. Türkiye'de bulunabiliyor.
Yalnız ben erken davranıp malzemenin yarısını aldığım için MOSFETleri 2 şer çift getirttim. Yani bana pahalıya maloldular. Siz bence 10ar çift (ama mutlaka match edilmiş alın) getirtip paylaşın.

Ben kumanda sorununu oldukça kökten bir şekilde hallettim şimdi onu düşünmeyelim. O işin ikinci kısmı. Wordde kutu için küçük bir çizim yapmaya çalışacağım. Sana gönderirim.
Bu arada bir kaç kişi daha eklesek! Üç kişi pek kkoperatif olmayacak. Berat felan da girse, tanıyan varsa bir mail felan atsın..
Hadi hayırlısı...
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen drhardware » 08 Mar 2007, 14:20

Ben şöyle birşey düşledim. Sade ve kaliteli görünen bir dizayn olsun istedim;
Resim
Güç anahtarı cihazın arkasında enerji girişinin üstünde olacak. Ön tarafta yalnızca 3mm yeşil bir LED olacak. Giriş ve çıkışlar amplifikatörlere en yakın mesafede ve ayrı ayrı olacak yani sağ tarafın girişi sağ yüzeye (soğutucuya) montajlı olan sağ amplinin arka yüzeye karşılık gelen noktasında solunki ise solda. Böylece en kısa sinyal hattı yakalanacak. ,
Benim trafonun ölçüleri 135mm çap ve 80mm yükseklik. Ayrıca montak ekipmanları da yaklaşık 50mm yer kapıyor dolayısıyla toplamda 85mm yükseklik ve 135mm çap oluyor. Bu minik (100W için gerçekten de minicik!) kutunun içinde rahatlıkla sığıyorlar yani.
Başka fikri olan varsa onu da tartışalım ve hangisi daha uygunsa onu uygulayalım..
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen notalone » 09 Mar 2007, 02:49

selam bende geldim bakalım nasıl bi sonuc verebilecegiz bu arada devre seması varmı ona göre ekler yapabilirim mesela belli ısıda fan devreye girecek bide vu metre gibi lcd ton kontrol vs vs hepsinde yardımcı olalım mütiş bi tasarım yapalım gücüde en az 200 watt yapalım olurmu
notalone
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen drhardware » 09 Mar 2007, 11:32

Notalone aramıza hoş geldin. Bu projenin tanıtımı ve dosyaları birinci sayfamızda mevcut. Oradan inceleyebilirsin. Bazı hatırlatma ve cevaplar;
1- Bu proje nihayetinde hi-end bir sistem olabilmesi amacıyla başlatıldı. Maliyeti bir miktar kabarıktır.
2- Toplam RMS çıkış gücü kanal başına 100W yani toplamda istediğin gibi 200W dır. Ayrıca anlık tepe değer olarak kanal başına 200W civarında distorsiyonlu olarak çıkış verebilir.
3- Preampli ve power ampli olarak iki ayrı kutuda yapmayı düşünüyorum (tabii diğer arkadaşlar da fikrime katılırsa) Dolayısıyla power ampli yalnızca yukrıda gördüğün gibi ön panelinde 1 led olan basit bir yapıda olacak.
4- Preampli kısmında ise 4 veya 8 kanal giriş (seçmeli) PLED 2x16 sarı/yeşil display, öğrenme modu olan IR Uzaktan kumanda, -95 - +35dB kazanç ayarı, otomatik powerr ampliyi açıp kapatma fonksiyonu vs... Ama en önemlisi %0,00002 distorsiyon ve 120dB sinyal gürültü oranı. Bu preampli PIC18 serisi bir mcu ile çalışacak. Ancak sistemin hiend olmasının hedeflenmesi gereği preampli üzerinde ton kontrolu bulunmuyor. Çünkü gerçek hiend sistemlerde ton kontrolu bulunmaz, gereksizdir, zira ton kontrolu yalnızca b.ktan hoparlör kutularının hesaplanmamış frekans tepkisini düzeltmek için yapılır. Oysa bir hi-end bir sistem yapacaksak çok iyi hoparlörlere sahip olmamız gerekiyor. Yani ton kontroluna ihtiyacımız yok!
5- Fan konusunu gündeme almıyorum. Çünkü yine hi--fi/hi-end bir sistemi içinde fan ve benzeri gürültü makinalarının yeri yoktur! Hele ki otomatik çalışanların...

Aramıza katılmak istiyorsan bunu belirt dört beş kişi olarak girişelim işe. Ama tekrar uyarayım oldukça pahalı bir uygulamadır.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen Ersoy » 09 Mar 2007, 11:46

Dr.hardware. Benimde sekilolarak kafamdan gecensey buna yakin bi tasarim.

Bence boyut olarak bukadar kucuk olmasi dez avantajli. Cunku bazilari bunu 2x200 watt a cikarmak isteyebilir. KUtuyu daha buyuk yapalim derim.

Zaten bizler hobi olarak yaptigimiz bi ugrasin icindeyiz. Buyuzden projeler surekli yenilenebilir gelisebilir. Cok iyi bi kutu yapilcak bu kutu gelecekteki

gelisme buyume projelerinede imkanvermeli. Diye dusunuyorum. Ama soylede biseyvar. Ben bu amfiyi bozmam yillarca kullanirim. Baska proje icin baska kutu yapariz deren oda olur . Ben boyle bi amfi yapmisken irikiyim bi kutusu olsun isterim. Cunku niyetim 2x200 ilerde. Evde dinledigim ciddi
hi-end sistemim var. Vincent sv238 2x100 watt classA calisiyor. Hoparlorlerde Monitoraudio GR20. Ses cok kaliteli ama volum az. Bu amfiyi
yapmaktaki amacim yuksek volum alabilmek. Bu amfiye birde hoparlor projemvar. Cok ciddi bi tasarim deneme versiyonu yaptim hemde birkactane
henuz bitmedi. Gelistirme asamasinda.

Amfikutusunu isterseniz iki versiyon yapalim. Bitanesi mini kasa olsun digeride maxi. Isteyen secim yapsin. Sonucta aluminyum malzemeler ayni olacak.
Sadece islemede farkli islenecek. Bu arada siyah eloksal kaplama yapabiliriz.

Zannedersem 4 kisi olduk. Ciddi 4 kisi.
Ersoy
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Ersoy » 09 Mar 2007, 14:38

Arkadaslar trafocudan fiyat geldi.

40v + 40v toroid 500watt trafo 100 ytl.

isteyen varsa siparis ederim.
Ersoy
DIY Audio Gurusu

Sonraki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir: