100watt mosfet projesi. ( KOOPERATIF PROJE )

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Okunmamış iletigönderen Ersoy » 29 Mar 2007, 13:01

Dr. Hardware.

Hi-end bazi amfilerde guckati ayribir kutuya koyulur. Istersen ona kucuk ayri bir kutu yapabiliriz o kolay. Fakat senin dedigingibi prizin yanina kadar uzakta bir yere koyma fikri bana mantikli gelmedi. Benim gorduklerimin icinde en fazla uzaga koyulmusu bir metre civarinda. Bence fazla ayimamak lazim.
Ersoy
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Kapibara » 29 Mar 2007, 13:14

Güç katını kutunun içinde ayrı bir metal bölmede tutsanız yani trafoyu ekranlamış olsanız işe yaramaz mı yoksa en iyisi güç katı için ayrı bir kutu mu ? :roll:
Kullanıcı avatarı
Kapibara
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya

Okunmamış iletigönderen Ersoy » 29 Mar 2007, 13:51

Bencede.

Trafoyu ince bakir levha ile kaplayip ekranlarsak bir sikinti olacagini dusunmuyorum. Ben oyle yapacagim. Ama isteyene ayri kutu kolay.
Ersoy
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen bykoz » 29 Mar 2007, 13:52

bana göre en sağlıklı yöntem aynı kasa içerisinde ama manyetik sızıntıyı engelleyici bakır plakalarla izole etmek, ayrık bir besleme uzatma kablolarıyla mümkün olacağından, kabloların uzunluğu ve kalıtesi sorun olabilir, en iyi kablo olmayan kablodur :)

saygılar...
bykoz
DIY Audio Fanatiği

İl: BURSA
Meslek: AUDIO & VIDEO SERVİCE

Okunmamış iletigönderen drhardware » 29 Mar 2007, 14:33

Ama manyetik izolasyon için bakır plaka işe yarar mı? Benim bildiğim silisli saç kullanılıyor o iş için... Ayrıca sanırım o plakayı da topraklamak gerekebilir, ya da GND ye bağlamak! Yanılıyor muyum?
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen drhardware » 29 Mar 2007, 14:40

Bu arada projeyi kaç kişi yapacak? Sanırım şu anda sadece Ersoy la ben varız.. Başka yok mu? Denedim ve garantisini verebilirim. Piyasadaki pek çok HIFI etiketli cihazdan çok daha temiz, yumuşak ve lambalı ampliye benzer bir tınısı var. Tavsiye ederim.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen berat23 » 29 Mar 2007, 15:03

ben bi süreliğine askıya aldım.hazirandan önce pek muhtemel değil.ben bide lambalılara bakıyorum.dr.da söylemiş sesi lambalıya benziyo diye içim eridi yani:)ama kanal başı 100w bana göre çok fazla .bana 50 bile eh idare eder olacağı için çıkmazlardayım
berat23
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen Ersoy » 30 Mar 2007, 11:34

Dr. Hardware.

Amfinin arkasindaki hoparlor connectorlari hazir. Dun aldim. Sanslisin yeni parti pazartesi gunu gelmis.

Fazladan bir cift daha aldim. Eger bize katilan olursa onuda kullaniriz.

Trafo icin ayri kutu konusunda ne dusunuyorsun. Benim onerim senin trafoyu ince bakir levha ile ekranliyalim. Eger memnun kalmazsak. Ufak bir baska kutuya aliriz trafoyu. Nedersin?

Yahu bide galiba bizden baska kimse yok bu projede herhalde. Galiba niyeti olanlar sonucu bekliyorlar, garanti olsundiye. Acikcasi benim hic suphem yok guzel guzel calisir. Tek merakettigim ses kalitesi nekadar iyi.
Ersoy
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen drhardware » 30 Mar 2007, 12:15

Eline sağlık saol. Trafo için senin fikrinin daha iyi olacağını düşündüm ben de. Nico aklımı çelmişti biraz ama başlangıçta düşündüğümüzü yapalım. Trafo ile power amp aynı kutuya, preamp DAC volume control vs ayrı kutuya.
Ama şu bakır plaka işi düşündürüyor beni
Sence yeter mi?
Ses kalitesine gelince,
Açıkçası şu an elimde çok düzgün bir hoparlör yok. Kendi imalatım olan Westra KW160-1374, Bots Dome Tweeter ve 4u7 filtre kondansaötründen oluşan 10lt kapalı kabinim var izolasyonlu. Bu kabini halen LM4780 projesine bağlı olarak kullanıyorum bilgisayarım için. Yanyana test edebileceğim tek ampli de LM4780... Ancak daha önceki kulak deneyimlerime dayanarak diyebilirim ki;
Çok sıcak bir sesi var. Yıllar önce dinlediğim Marantz 8B ile çok yakın tınıları var. Diğer yandan yine bir arkadaşıma ait McIntosh MC225 (ki her ikisi de A sınıfı ve çok kaliteli lambalı amplilerdir) le neredeyse aynı sıcaklıkta ses veriyor. Tabii onları çok çok kaliteli hoparlörlerle dinlemiştim.
Distorsiyon için çok fazla bişey söyleyemiyorum çünkü değil tam ses 20W x 2 bile dinleyemiyorum, hem ev hali hem de benim tweeterleri yakma korkum yüzünden. Ama şunu söylemek gerekir ki ortalama bir dinleme pozisyonunda herhangi bir IMD veya HD duymak imkansız. Tabii aynısını LM4780 için de söylemek mümkün. Ancak LM4780 de tarif edemediğim bir mekaniklik var. Bunun sesi ise çok doğal. Mukayese etmek gerekirse, kaliteli bir kulaklıkla mesela benim iPod için kullandığım Sennheiser PX100 le iPod u direkt dinlerken hissettiğim derinlik bu ampliyle neredeyse aynı. Kaldı ki benim hoparlör grubum 64 Hz F3 e sahip kulaklığım ise neredeyse DC yi bile verebiliyor!
Gerçi bir kulaklıkla ampliyi mukayese etmek anlamsız ama şunu demek istiyorum, en azından Nico'nun belirttiği 8W a kadar Class A çalışma mantığı kesinlikle geçerli.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen drhardware » 30 Mar 2007, 13:55

Sevgili Ersoy,
Kutu dizaynı için düşündüğüm model bu;
Resim
Boyutlar üzerinde yazıyor. Zayıf teknik resim bilgimle ancak bu kadar çizebirdim.
Altta ön panel ve onun da altında arka panel yer aldı. Genel hatlarıyla 10cm yüksekli 30cm en ve 20cm derinlik oldu. Trafom yaklaşık 13cm çapında ve 8 cm yükseklikte zaten en öne onu koydum.
Fikrin?
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

ÖncekiSonraki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi