İlginç bir Class A Mosfet Projesi (Reklam alanı değildir!)

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Okunmamış iletigönderen IEEE » 20 Şub 2008, 12:10

slm hocam..yalnız bu tip devreler dünyaca ünlü ve binlerce odyofil tarafından kabul görmüş durumda..mesela PLH devresini Nelson pass tasarladıktan sonra yapan odyofillerin ne kadar muhteşem ses verdiklerini söyleyemelerinden bıkmış durumdayım diyor..Nelson Pass dünyadaki tartışmasız en iyi odyofillerden ve amfi tasarımcılarından birisidir bazılarına göre ise 1 numaradır..isterseniz araştırabiliirsiniz..neyse...dc kuplaj kondansatörü iptal edemez iseniz yerine mkp tipi kondansatör kullanmanızı tavsiye ederim..gainclone derken takip edemiyorum bu ara forumu herhalde lm4780i kastediyorsunuz..kaç uf lık kondansatör var ? dediğim gibi 10uf 250 volta kadar mkp tipi arcatronics marka kondansatör bulmanız mümkün istanbulda..bu tip kondansatör ses kalitesine çok fazla etki etmez diğer elektrolitik olanlara kıyasla..neyse..illa da kondansatör kullanmayacağıım dersen Aleph 3denilen bir amfi var..simetrik beslemeli..+-25 volt ile çalışıyor ve yine single ended class A dır bu devre..çıkış kondansatörü yok..ve inan ki hayatında hiç duymadığın tınıları sesleri duyarsın iyi bir şekilde tasarlar isen..iyi tasarlanmış Class A devreleri AB sınıfı veya entegreli amfiler ile kıyaslamak büyük bir hata..hiç dinledin mi bilmiyorum ama dinlersen aradaki farkı göreceksin:) www.passdiy.com/pdf/PLH_amplifier.pdf bu siteden epey birşeyler bulabilirsin
tekrar başarılar..tavsiyem bir class A yapman yönünde..tabi tercih ve zevk meselesi sana kalmış
vur vur inlesin alem krell dinlesin :praising:

cevahirin kıymetini cevherfüruşan olmayan bilmez...
merkep anlar OTTAN,lakin GÜLDEN anlamaz..

Ben gelmedim kavga için benim işim sevgi için
Dostun evi gönüllerdir gönüller yapmaya geldim.
Kullanıcı avatarı
IEEE
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen IEEE » 20 Şub 2008, 12:44

çıkış kondansatörünün bazı frekanslardaki eksikliğini gidermek için mkp tipi 10uf kondansatör paralel bağlanmış PLH devresinde..böylece bir düzelme söz konusu olmuş ses kalitesinde..single ended hakkındaki bunlar benim kişisel görüşlerim..çoğu insan da bunlara katılıyor..bazıları katılır bazıları katılmaz onu bilemem..ben kendim yaptım ve dinledim..bu kanıya vardım.bence siz de ilk önce deneyin sonra karar verin neyin sizin için uygun olduğuna :) .başarılar
En son IEEE tarafından, 20 Şub 2008, 12:49 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.

Kullanıcı avatarı
IEEE
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen drhardware » 20 Şub 2008, 12:47

Dostum aramıza hoşgeldin...
Söylediklerine genel olarak katılmakla birlikte bazı konulara açıklık getirmek gerektiğini düşünüyorum.
Odyofil projelerde, projenin kendisi kadar (ve hatta daha fazla) malzeme kalitesi önemlidir.
1- Çıkıştaki kuplaj kapasitörü yerine, MKP kullanamazsınız çünkü değeri çok yüksektir. Yerine Rubycon Black Gate veya Panasonic ECA tipi kondansatörler kullanmak gerekir. Çıkış yükü empedansı yüzünden küçük değerde kondansatör kullanılamaz.
2- Forumdaki çoğu arkadaş henüz gerçek audio grade malzemeyle bir amplifikatör bile yapmış değil. Bu anlamda, malzeme konusu düzeltilmeden Class A ya geçmek anlamsız ve mantıksızdır.
3- Hele hele, Karaköy piyasasından alınma, sahte yarıiletkenlerle yapılmış bir Class A projesi elektronik katliamı olur!

Bu anlamda, bence proje yerine önce malzeme kalitesi ele alınmalıdır. Emin olun ki; bahsettiğiniz projelerle kıyas edilebilecek kalitede pek çok gainclone projesi vardır. Şöyle kısaca internet araştırması yapmanız yeterlidir. Bunu 25 yıllık elektronikçi ve bu sitenin kurucusu olarak söylüyorum.

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen IEEE » 20 Şub 2008, 12:55

bir değişiklik yaptım yazımda fakat siz daha önce yazmışsınız Sn Hardware :) tabi insanların kişisel görüşleri bunlar biraz da zevk meselesi.. yüksek frekanslar için mkp kondansatörler yeterli (tweeter için ).. tabii düşük frekanslar için büyük kondansatör gerekiyor..ve yanına MKP paralel ekleniyor ki ses kalitesinde artış olsun..karaköyde bazı toptancı dükkanlarında kaliteli malzemeler buldum ben hatta nerdeyse bazı malzemelerin uzmanı bile oldum diyebilirim :) neyse başarılar

Kullanıcı avatarı
IEEE
DIY Audio Gurusu

MKP

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 20 Şub 2008, 13:18

"yüksek frekanslar için mkp kondansatörler yeterli (tweeter için ).. "

MKP kondansatörleri sanki hoparlör filtresi için kullanmak amacıyla belirtmişsiniz gibi, çıkış kondansatörü DC kuplajı için kullanılmıyor mu? Eski amfilerde olurdu hatırladığım kadarıyla..
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen IEEE » 20 Şub 2008, 13:29

mkp kondansatör her türlü kullanılır dc bloke etmek için..hoparlör filtrelerinde de kullanılır..eğer sadece yaptığınız single ended amplifikatör ile yüksek frekanslı bileşenleri sürecekseniz kullanabilirsiniz..bunun formülü vardı sanırım F= 1/ c gibi birşeydi tam emin değilim..F alt kesim frekansı..

Kullanıcı avatarı
IEEE
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen drhardware » 20 Şub 2008, 14:37

Doğal olarak SE Class A ile AB arasında ciddi detay ve ambians farkı olacaktır. Benim burada vurgulamak istediğim konu şu; öncelikle arkadaşlarımız malzeme bilgisi yeterliliğine sahip olarak basit projeler yapsınlar. Ki gainclone oldukça yaygın ve basit bir uygulamadır ve çoğu odyofil tatmin olur. Bahsettiğiniz Nelson Pass projeleri çok daha gelişmiş işler.. Bunlara daha deneyimi arkadaşlar girsin ama hakkını vererek...
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen IEEE » 21 Şub 2008, 14:47

tabii ki ..nationalın yapmış olduğu entegrelerin sesi de gayet başarılı.arkadaşların yapabileceği ve gayet tatmin edebilecek devreler..ayrıca bu müzik konusu biraz da felsefe gibi birşey :) insanın yaşına göre bile zevki değişebiliyor..çoğu yaşlı insan lambalıları beğeniyor diye duydum..fisher marka kaliteli bir lambalı amfi dinledim..transistörlerden çok farklı bir duygu veriyor insana. yapmak isterdim ama vaktim yok..noyanın yapmış olduğu lambalı amfiyi de denemek isterim çok başarılı olduğunu söylüyorlar.. neyse kolay gelsin

Kullanıcı avatarı
IEEE
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen drhardware » 22 Şub 2008, 15:07

Ayrıca çıkış kondansatörü konusundaki fikirlerine de katılmıyorum. Daha doğrusu "katılmıyorum" yerine şunu demek lazım; çıkışta kullanılan kondansatör ne tarz olursa olsun, yüke ve frekansa bağlı olarak tepki verdiği ve faz kaymasıına yol açtığı için hi-fi, hi-end bir çözümde yeri yoktur. Bunu tartışmanın da bir anlamı yoktur!
Kondansatör konusu o kadar önemlidir ki ampli girişlerinde dahi kondansatör kullanmak yerine DC servo çözümleri gündeme gelmiştir.
Bu şartlar altında değil elektrolitik, zorunlu kalınmadıkça MKP ve hatta hi-end audio grade MKP (100-150$ lık kondansatörlerden bahsediyorum) kondansatörler dahi kullanılmamalıdır. Zaten bu maksatla simetrik besleme kullanılır.
Yaşın ve deneyimin nedir bilemiyorum ama kendini "nerdeyse bazı malzemelerin uzmanı bile oldum" diye tanımlayabilmen için öncelikle DC blokaj konusunu kafanda halletmen lazım...
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen IEEE » 22 Şub 2008, 15:29

her amfi topolojisinin kendine göre avantajı ve dezavantajı mevcut maalesef..mesela bildiğiniz üzere bazı simetrik beslemeli class A devrelerinde de sıfır bölgesinde crossover distorsiyon bulunmakta.kondansatör yok bu devrelerde...Ama bazı single ended ve simetrik beslemeye sahip olan amplifikatörlerde çıkış kondansatörü kullanılmadığından bahsetmiştim(Aleph 3 gibi) .bize kalan kısmı da yapıp dinlemek ve ona göre karar vermek.sonuçta hangi amfinin sesini daha çok beğeniyorsam bana göre o amfi iyidir...hi-fi hi-end tartışmalarına girmek istemiyorum..kimseyi ikna etmek çabasında değilim.DC servoyu bu forumda kaç kişi uygular onu da bilmem :) .şimdi sorum şu : aynı güçte olup sizce çıkışta kondansatör kullanılan( elnanın silk serisi veya panasonic)bir single ended amfi mi daha iyidir daha iyi çalar ve hi-end dir yoksa crossover distorsiyona sahip olan bir simetrik beslemeli amplifikatör mü daha iyi çalar ? fikriniz nedir? kaç tane class A yapıp dinlediniz ve karar verdiniz ? tekrar söylüyorum amacım tartışma oluşturmak değil sadece bilgi alışverişi yapmak ..kolay gelsin

Kullanıcı avatarı
IEEE
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 1 misafir