2+1 ses sistemi projesi

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Okunmamış iletigönderen hacı » 25 Kas 2007, 00:22

arkadaşlar devredeki hatayı düzelttim linkide yeniledim
hacı
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen Kapibara » 25 Kas 2007, 01:02

TDA lı devreyi hâlâ çözemedim yalnız. :)
2+1 ses sistemlerinde kullanılan, 2X40W lık bölüm için hem sağ hemde sol ses girişinden ses, ayrı ayrı giriş yapılıp stereo korunmalıydı. Sizin projede sağ ve sol kanal ya buraya ikisi birden bağlanıyor veya kanalın biri bağlanıyor
+1 olan kısım yani 100W lık devre içinde, ki genelde bu bas sesler için olur oraya da her iki kanalın girişi uygun bi filtreden birbirine kısa devre edilmeden paralel bağlanır ve öyle verilmesi gerekir diye biliyorum. Konu hakkında daha detaylı bilgisi olan varsa dinlemek isterim.
Kullanıcı avatarı
Kapibara
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya

Okunmamış iletigönderen hacı » 25 Kas 2007, 01:14

ben projemde filitre kullanmak istemedim şimdiye kadar denediğim filitreler hep sesleri öldürüyor azda olsa,bass ve ses tonlarını ayıran filitrelerin kayıpları biraz fazlaydı denediklerimin,ondan kullanmak istemedim,kendi adıma şunu söyleyebilirim devrelere verdiğimiz ses sinyalleri zaten bass tizses gibi btün efectleri yapılmış biz birdaha neden ayıralımki.
ama herkes kendi hoşuna gideni yapsın.tda yı sağ 100w lık devreyide sol ses sinyali ile besledim,e154 arkadaşımızın bağlantı şeklindede sağ ve sol kanaldan dirençlerle alınıyordu sinyal ondada ses sinyali zayıflıyor dirençler nedeniyle,ondan öyle bir bağlantı kullanmak isteedim
hacı
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Kapibara » 25 Kas 2007, 01:52

e154 en basitinden pasif bi şekilde nasıl bağlanır onu göstermek istemiş. Onun yerine az elemanlı aktif bi filtre konulabilir ama sizin bağladığınız gibi malesef 2+1 olmaz. İnternette konuyla ilgili başka dökümanlara da bakabilirsiniz.
En basitinden bi bağlantı şeması da ben vereyim.

Resim
Kullanıcı avatarı
Kapibara
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya

Okunmamış iletigönderen hacı » 25 Kas 2007, 12:47

evet ama dediğim gibi şimdiye kadar denediğim filitrelerin kayıpları fazla yani,çıkış verimi düşüyor onun için böyle bir bağlantı yaptım,sağ ve solu tda girişlerine verince 100w a da ya sağdan yada soldan almama gerekecekti,bende birini 100wa diğerinide tda ya verdim.
bu arada senin bildiğim ve denediğin yada denenipte güzel verimi olan aktif filitreler ve aktif ton kontrol devreleri varsa yapmayı düşünüyorum
hacı
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen e154 » 25 Kas 2007, 18:57

bas bağlantısını dediğim gibi yaparsan verim düşmez. hatta kanalın birini ayırınca sesin zayıfladığını görürsün. o iki direnç mutlaka eşit değer olmalıdır...
aslında filtrelerin bası zayıflattığı yok ama bizler alışmışız bas deyince ortalığı inletsin istiyoruz. ama filtre devreleirde (( çok alt frekanslara inmezsek.)) güzel ses veriyor. müzik için belki ayrıntı ister ama film için yeterli geliyor..
e154
DIY Audio Gurusu

İl: Ankara
Meslek: Elektrik Teknikeri

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen hacı » 25 Kas 2007, 21:06

dediğin bağlantının aynısını yaptım 3k3 dirençlerle opek bişey farketmedi,direnç değerlerini yükselttim değerler yükseldikçe
seste parazitler olmaya başladı biraz,eğer denediğiniz ve verim aldığınız aktif filitre ve ton kontrol örnekleri varsa bende denemek isterim
hacı
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen e154 » 26 Kas 2007, 19:19

elimde daha önce yaptığın 3+1 in geliştirilmiş hali var. bas filtreli falan. lisede bölüm şefi yapmıştı.. ama kağıt üzerinde şu an bilgisayara aktarabilirsem pcb si falanda var.. bende yapmıştım ama o zamanlar daha acemiydim kablolamadan dolayı dip gürültüsü sorunu vardı dağıttım gitti..
e154
DIY Audio Gurusu

İl: Ankara
Meslek: Elektrik Teknikeri

Önceki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 1 misafir