100W AAB MOSFET Projesi!

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

100W AAB MOSFET Projesi!

Okunmamış iletigönderen Nico Ras » 05 Şub 2007, 11:35

Selam dostlar,

Adım Nico Ras.. Aranıza Güney Afrika'dan katılıyorum. Yaklaşık 40 yıldır DIY audio işleriyle uğraşırım. Bu arada yaşım epey ileridir.. Yani sizden.
https://diyaudiotr.com/islecler/tamm ... ?metinid=2
Yukarıda ilk transistörlü (daha doğrusu MOSFETli) projemizin linki var. Ben yıllar önce tasarlayıp hem bu ilk versiyonunu ve hem de modifiye 200W - 400W arası üç farklı versiyonunu defalarca uyguladım. Halen evimde 400W lık stereo versiyonunu kullanıyorum.
Öncelikle söylemeliyim ki basit yapısına karşın oldukça güçlü ve HIEND ayarında bir çıkış katıdır. Ekteki THD verilerinden de rahatlıkla bunu anlayabilirsiniz. Projenin en önemli özelliği kritik devre elemanı olmaması ve montaj basitliğidir.
Burada en kritik parça MOSFETlerdir. Bunları Türk piyasasından temin etme imkanınız yok. Bu ortamda temin etme imkanlarını tartışacağız. Diğer yandan diğer transistörleri de seçmeniz lazım yani aynı HFE ye sahip olmaları lazım.
Bu konuda her türlü aklınıza gelecek soruyu lütfen burada sorun. Her türlü iletiniz bana tercüme edilecektir. Aynı şekilde benim iletilerim de size tercüme edilecektir. Bu anlamda tercüme ve Türkçe hataları olabilecektir. Lütfen şimdiden bağışlayın..

Nico Ras
Nico Ras
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen drhardware » 12 Şub 2007, 11:52

Bu arada Nico abimizin Güney Afrika'da çalıştığı firmanın sitesinin bir kısmında hazırladığı DIY audio kısmını incelemenize sunuyorum.
http://www.digisec.co.za/ras/
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen emesut » 22 Şub 2007, 16:02

Nico Ras abiye bu güzel projeyi bizimle paylaştığı için cok teşekkür ediyorum..
Abi ben de ses devreleri hastasıyım ve 2 ay önce bir amplifikatör projesi yapmaya karar verdim. Bütün şemalarımı hazırladım..
Projemin asıl bölümü olan amfi kısmını ilk önce mosfetlerle yapmayı istedim ama sonra yüksek voltajlarla calıştıkları için yapmak istemedim.. Daha sonra araştırmalarım sonucunda TDA7560 ile yapmaya karar verdim..
Hoparlörleri ve kabinlerimi kendim yaptım daha sonra amplifikatörüm için bir kutu tasarladım..
2 hafta öncede TDA 7560'ı Baskı devresini cıkarttım ve malzemelrini yerleştirdim..
Ama sonuç:
Sonuç hüsran.. Amfi calışıyor ama vermesi gereken sesin cok altında bir ses veriyor.. Neredeyse %75 daha az ses cıkıyor..
Acaba bunun sebebi nedir.. Bana bu konu hakkında bilgi verirsen sevininirm.. Şimdiden teşekkürler.

Yaptığım Projede kullandığım devreleri http://emesut41.googlepages.com adresinde bulabilirsin.
Resim
Kullanıcı avatarı
emesut
DIY Audio Takipçisi

İl: Kocaeli/İZMİT
Meslek: Elektronik

Okunmamış iletigönderen drhardware » 23 Şub 2007, 11:23

Tabii bunu yanıtlamak için tam olarak yaptığın devreyi görmek lazım. Verdiğin link çok açıklayıcı değil. Buraya tam olarak devre şemanı ve baskı devreni alttan üstten çekip gönderirsen birşeyler diyebilirim.
Diğer yandan TDA7560 sabit kazançlı bir entegre yani dışardan kazancını değiştiremezsin. Sanırım 26dB.. Bu da 20Avv anlamına gelir. Tam çıkış alabilmen için teorik olarak 0,800V pratikte ise çok daha fazlası gerekir. Yani bu amplifikatörü direkt olarak ipodunun kulaklık çıkışına ya da ses kartına bağlarsan tam güç alamazsın.
Besleme voltajını 12v olarak aldıysan bu durumda köprü bağlantıyla ve %10 distorsiyonla alabileceğin maksimum çıkış 20W RMS dir. Aslında ev için gayet yeterli ama sanırım beklentin datasheetinde yazan 50W.. Bunun için;
- 18V besleme vermen lazım,
- Güç kaynağın 4x50W x %60 verimlilik hesabından 350W yani 18v 20A lik olmalı,
- Girişine mutlaka en az 4 veya 5 gerilim kazançlı bir preamplifikatör bağlaman lazım. Ki en önemli konu budur. Çünkü istediğin kadar sağlam besleme yap girişte gerekli sinyal yoksa bu çıkışları ancak rüyanda görürsün.
Ancak her durumda alabileceğin çıkış gücü HIFI standartlarında yani %10 un altında kanal başına 45W ı geçmeyecektir (18v besleme ve en az 2v eff giriş sinyali)
Kolay gelsin. Soğutucuyu unutma ve sahte entegre almadığından emin ol!
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen Kapibara » 24 Şub 2007, 05:43

Şemadaki resme bakınca giriş sinyalinizin epey bi yol katettiğini görüyorum.
Girişteki sinyalin ton kontrol, 5 mod eqo ve dijital eko devrelerinde kayba uğrama ihtimalı var mı bi kontrol edin.
Ayrıca giriş sinyalinizi direk anfinin girişine vererek denediz mi ? Denemediyseniz bir de bu şekilde deneyin.
Farklı türde giriş sinyalleriyle de denemekte fayda var. Örneğin mp3 player, pc nin ses kartı ve cdrom sürücünün kulaklık çıkışı gibi.

Bu arada 100W MOSFET li amfi konsuna dönmek istiyorum izninizle :)
2SK1058 ve 2SJ162 mosfet çiftini Türkiye de bulma şansımız gerçekten yok mu ?
Devre gerçekten yapmayağı hayal ettiğim türden diyebilirim.
Oldukça az yer kaplayan tasarımıyla ve gerek çıkış gücü ve belirtilen ses kalitesiyle oldukça çekici duruyor.
2SK1058 ve 2SJ162 yerine, yine de benzerlerini kullanmaya çalışsak çok mu kötü sonuçlar alırız acaba ?
Kullanıcı avatarı
Kapibara
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya

Okunmamış iletigönderen drhardware » 24 Şub 2007, 11:39

http://www.bluemavi.com/
Şurada bulabilirsin. Yalnız bildiğim ya da duyduğum kadarıyla bunların da sahteleri üretilmiş dikkatli olmak lazım.
Bu arada ben de bu devreyi ve kendi modifiye ettiğim çok kaliteli bir UK preampliyi uygulamaya koydum. Ancak sahte işlerinden korktuğum için MOSFETleri USA dan getirtiyorum. Tanesi 10$ civarında. Sanırım haftaya malzemesi elimde olacak uygulama konularını nurada tartışabiliriz. Gerekirse ben Nico'ya sorarım. Yalnız burada tek sorun MOS lar değil. Zira transistörleri alırken (BC556 ve BD139/140) de mutlaka seçmek lazım. Hfe lerini ölçüp eşitleri almak lazım. Gavur buna "matching" diyor. Üstelik BD139/140 ların birkaç çeşidi var; 08-10-16 serisi. En iyisi 16 serisi ondan almak lazım..
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen Hermes » 24 Şub 2007, 19:02

Sn. Drhardware,

Mosfetleri ABD 'de hangi kaynaktan getirtiyorsunuz. iletirseniz bende sipariş vermek isterim. Gümrüğe takılma riski varmı?

Saygılar
Hermes
Yeni Üye

Not

Okunmamış iletigönderen Hermes » 24 Şub 2007, 19:14

http://www.tech-diy.com/LATFET.htm

Bu sitede adam bizim mosfet leri paired match halinde satıyor. Fiyatlarda uygun. Ancak export kurallarına uyarım gerisine karışmam diyor. Bildiğim kadarı ile gönderi gift "hediye" olarak işartlenmezse gümrüğe tabi oluyor ve başınız ağrıyor.

Hongkong kaynaklı ebay satıcıları bu konuda daha esnek ancak onların da sahte mal gönderme olasılıkları olabilir diye düşünüyorum.

Blue mavi de ki fiyatlar "too good to be true" gözüküyor.

2sk1058 ve diğerlerini Hitachi üretiyordu. bunları artık ABD Renesas satın almış. Yeni 2sk lar renesas olacak anladığım kadarı ile.
Hermes
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen drhardware » 26 Şub 2007, 11:07

Zaten ben de oradan satın aldım. Perşembe günü yolladılar bakalım ne zaman gelecek.. Normal postaya geliyor çünkü. Diğer yandan Tayvanlı ve Hongkong lu arkadaşlara güvenmiyorum. Daha önce sahte entegre kazığı yedim. Ayrıca mavideki fiyatlar konusunda hemfikiriz. Açıkcası denemek için bile getirtmem ama illa ben alacam diyen varsa da diyecek bişey yok. Gümrük konusunda bir endişem yok çünkü kişisel siparişlerde sorun olmuyor. Ama geç alıyorsun.. Benim beklentim 2-3 hafta.
Buradan uygulamacı arkadaşları uyarıyorum; sahte eleman almayın..Emekleriniz boşa gider! Herifler büyük kondansatörlerin bile sahtesini yapmışlar aman dikkat!
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen Kapibara » 02 Mar 2007, 05:04

100W MOSFET projesinde 100w MosAmp PCB Design.pdf dosyasındaki baskı devre çizimi, PCB layout.jpg dosyasında gösterilen yerleştirme planına uymuyor sanırım. :roll:
Sanki farklı versiyonlara sahip gibiler.
Kullanıcı avatarı
Kapibara
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya

Sonraki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 1 misafir