Nİco Ras 100W...

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Ynt: Nİco Ras 100W...

Okunmamış iletigönderen levrek » 25 Kas 2010, 22:42

Arkadaşlar verdiğiniz bilgiler için sağolun.
En kısa zamanda uygulayıp sonucu sizlerle paylaşacağım.
levrek
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 26 Kas 2010, 08:51

levrek yazdı:“ Baskılı devreden tek bir şasi kablosu yine besleme kondansatörünün ucuna gitmelidir” cümlesi biraz kafamı karıştırdı. Bu baskılı devrede besleme katı entegre değilmi ? Yani dışarıdan sadece AC trafo çıkışlarını irtibatlamıyormuyuz.
Sn Hoparlör’ün beslemeyi göremedim den kasti preampın beslemesimi ? Ben bazı ifadelerden harici bir besleme katı var gibi algıladım.
Bu büyük ihtimalle benim yanlış anlamamdan da kaynaklanıyor olabilir.
Selamlar

Yok benim yanlış hatırlamamdan kaynaklanıyor :D

Besleme elemanlarının plaket üzerinde olduğunu unutmuşum.

Temel prensip devrelerin tüm toprağının yıldız şeklinde ana besleme kondansatörlerinin hemen dibi olmasıdır. Bu durumda plaket üzerinde kalıyor. Eğer metal bir kutuya monte edecekseniz 10ohm 5W gibi bir direnç üzerinden bağlamalısınız. Asıl hırlama sesi genelde preamp katından gelen sinyal toprağından kaynaklanıyordur, bu toprak bağlantısını açmanız yerinde olur. Dikkat etmeniz gereken nokta tüm devrelerin tek bir noktadan şaseye toplanmasıdır, yani preamp katının beslemesi de toprağını tek bir noktadan almalıdır, o nokta da eğer ayrı bir trafo kullanıyorsanız kendi beslemesinin toprağıdır ve buradan da yine 10ohm bir dirençle şaseye bağlanmalıdır, tek noktadan. Tek trafo durumunda ise toprak yine RAS100 plaketine tek noktadan gitmeli, sinyal toprağı bağlanmamalıdır.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen levrek » 28 Kas 2010, 20:15

Sorun çözüldü.
Yıldız ground olarak tek nokta ya toplanan şasi ve kaynaktan gelen girişin tek şasi olarak palakete girilmesi ile sorun halloldu.
%100 diyemesemde sesi sonuna kadar açtığımda duyulabilir bir hışırtı ve çok hafif bi hum var . Ama önceki durumla mukayese edilemez.
Amfiyi yaparken evde metal 2,2 k direnç yoktu. Haftaya bunları metal direnç ile değiştireceğim. Distorsyon olarak hışırtı şeklindeki gürültüde belki bir miktar iyileşme yapabilir.
Devrenin kazancı sanki bana yüksek gibi geldi. Hoparlör kazanç ile oynanmamı tavsiye etmemişti ama bir miktar düşürerek deneyeceğim.
Ben bu amfiyi ev kullanımında yarım ses dahi açamayacağım için 24V 200 w bir trafo ile beslemeyi düşünüyorum. Bu konuda bir sorun olmaz diye düşündüm.
Sorunun çözümüne destek olan arkadaşlara teşekkür ederim.
İyi haftalar
levrek
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen Amatör » 28 Kas 2010, 21:35

Sorunun çözüldüğüne çok sevindim.

Mevcut gürültülerin nedeni hala şasi bağlantısı veya kullanılan kabloların,özellikle şasi kablolarının uzunluğu olabilir.Sinyal kablolarınızı blendajlı kablo ile değişirseniz gürültü kaybolabilir.Devre kutulanınca sorunlar tamamen kaybolacaktır diye tahmin ediyorum.
Ras100 benim de yapmayı planladığım bir ampli idi .Ras32 yi hayırlısı ile bir toplayabilsem diğerlerini denemeye başlayacağım.
Ses kalitesi olarak nasıl buldunuz acaba?
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

Okunmamış iletigönderen levrek » 28 Kas 2010, 23:03

Bu amfi ile ilgili birkaç yorumda bas ağırlıklı ve tizleri çok yeterli bulmadıkları yazılmıştı. Bu yapmaya karar vermeden önce beni düşündürmüştü. Ama hi.end sınıfında nitelendirilen bir amfide bu subjektif ses beğenisi herhalde amfinin spek olarak belirlenmiş olan ses kalitesi konusunda tam bir sonuç değildir diye düşündüm ve yaptım.
İyikide yapmışım.Amfinin ses kalitesini , bas, mid ve tiz harmonisini çok başarılı buldum. Açık söylemek gerekirse, sesin karekteristiği gainclone chipamp lardan farklı bir renkte. Bunu kelime ile ifade etmek zor. Ses gerçekten diğerlerinden farklı. Ben çok beğendim.
Bu amfiyi yaptıktan sonra birkaç konu aklıma takıldı.
1-Kendi beslemesi olan 4700 mF lar yerine 10 000 mF kullanılsa ve 100 mF ve 100 nF ile paralelde kombine edilse sese bir katma değer sağlarmı?
2- Bu tip bir transistörlü amfinin kazançı, direnç değeri ile oynanarak diğer chipamp türevi power katları gibi sorunsuz değiştirilebilirmi ? Çünkü mevcut kazanç değeri amfiyi biraz gürültüyü üst volümlerde hoperlöre taşıma yönünde hassaslaştırmış gibi geldi. Bu tabiiki benim çalışmamda hissettiğim. Yanlış düşünüyor olabilirim. Amfi korumasız olduğu için test ve denemeleri dikkatli yapmak lazım. :roll:
levrek
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 29 Kas 2010, 02:01

Elinize sağlık. Bence doğru yoldasınız, ses rengi konusunda özellikle.

Bu tasarımı nasıl daha iyi yapabilirim derseniz birkaç ilave tavsiye edebilirim. Kart tasarımı zaten Nico tarafından tek basit bir kart ve doğrudan trafodan besleme olacak şekilde tasarlanmıştı. Evde kolayca yapılabilmesi açısından bu oldukça pratik bir yaklaşım. Ancak daha sonra tasarımı genişlettik, daha doğrusu Nico değiştirdi, hatta bir çift mosfet daha ekledi ama tüm eklentilerle çift yüzlü bir baskılı devre ortaya çıktı ve iş büyüdü. Ben de bu yüzden yarıda bıraktım bu işi ve bu ilk basit devreyi yaptım.

Besleme kondansatörlerini ve diyotları baskılı devreden çıkararak ilave kondansatör ekleyebilirsiniz. Besleme kaynağınız köprü diyotlar, kanal başına 2 adet 4700µ veya 4 tane 2200µ gibi karışık değerde kondansatör bağlayabilirsiniz. Sonra bir adet 47-100µ kondansatörden ilave edip baskılı devre üzerindeki 4700µ olanların yerine 1000µ kaliteli kondansatör ve onlara alttan paralel 100n polyester kondansatör ekleyebilirsiniz. Beslemeyi basitçe delikli plaket üzerine de kurabilir ya da gövdelerini şaseye bağlayıp uzay montajı yapabilirsiniz. Bu durumda yıldız toprak noktası besleme kondansatörlerinin (4700 veya 2200µ olanların) hemen dibi olmalıdır, baskılı devre üzerinde değil. Aslında başka RC filtreleri de denenebilir, ama pek gerekli olmadığını düşünüyorum. Zaten Nico'da gerekli görse eklerdi ama daha da ne yaparım derseniz eklenebilir. Chipamp'ların yapısı gereği daha detaylı besleme tasarımı PSRR gibi konulardan dolayı gerekli oluyor ama transistörler, hele bu lateral mosfetler bu konuyu çok daha kolay aşıyorlar.

Kazancı düşürebilirsiniz, bu durumda sesi sonuna kadar açmanız pek bir şeyi değiştirmez ama giriş katlarındaki transistör gürültüsünden biraz kurtulursunuz. Preamp kullanınca kazanç düşebilir, iyi de olur, amfinin giriş katı rahatlar.

Girişteki eşleniklerin yerlerine 2SA970 veya 2sc2240 gibi düşük gürültülü tipleri de kullanabilirsiniz ama dikkatlice seçmeniz gerekir.

Yanlış hatırlamıyorsam 12V ile çalışabiliyordu, ama açıkcası bu sadece devre ilk test edildiği zaman olabilir bir durum. Voltaj yükseldikçe ses dinamiği artacaktır ama deneyerek kendinizce makul bir seviyede tutabilirsiniz.

Kolay gelsin.
En son hoparlör tarafından, 17 Arl 2010, 23:47 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen levrek » 29 Kas 2010, 16:17

Görüş ve öneriler için sağolun.
Kazancı bir miktar düşürüp Besleme katı ile ilgili sizinde belirttiğiniz kapsamda kart üzerinde bazı denemeler yapacağım.
Durum hakkında görüşümü bilahare bildireceğim.
levrek
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen ivorycougar » 24 Mar 2013, 13:21

merhaba konu hortlamış olucak ama madem forum yaşıyor...
bu tek beslemeyle iki devreyi besleyince oluşan hummlama problemi bendede var.yazılarda şase döngüsünde problem var demişsiniz torağı tek noktada birleştirmelisiniz demişsiz bunları denememe rağmen problemi çözemedim.devrelere gelecek olursak devrenin birini aylar önce yapmıştım diğerinide daha sonra.dolayısı ile kullandığım elemanlarda marka farklılıkları falan var.ama transistörler aynı mosfetlerde aynı.devreler tek başlarına hiç problemsiz gayet sağlıklılar.trafom 2x30ac 300w bir trafo.forumda yazılanlardan anladığıma göre yaptığım işlem;trafonun 0 ucundan bir devrenin gnd ucuna şase verdim(plakette 2 tane gnd noktası olan yere)yine aynı noktadan hoperlör şasesini aldım.giriş sinyali aynı plaketteki yerinden aldım(plakette in ve gndenin yanyana durduğu yer)diğer devrede ise şase sadece tek bir hat ile ilk plakette trafonun 0 çıkışını verdiğim noktadan aldım.ikinci devrenin başka şase bağlantısı yok.hoparlör çıkışı ilk hoparlör çıkışından gelen şaseyle şase almış oluyor.giriş şasesi yok.gerekte yok zaten kaynak şasesi ilk devrenin şasesi ile birleşiyor.buraya kadar bana yanlış gelen birşey yok.ama enerji verdiğimde giriş şasesi aldığım devrede hiçbir problem yokken şasesiz aldığım diğer devre çatırtılı çuturtulu yanacakmış gibi bir ses veriyor.tekrarlıyorum devrelerde herhangi bir sorun yok tek başlarına hiç problemsiz çalışıyor.yardımlarınızı bekliyorum
ivorycougar
Yeni Üye

İl: izmir
Meslek: işsiz

Okunmamış iletigönderen sansar34 » 24 Mar 2013, 22:03

ilk olarak topraklamaları kontrol et tekrar tekrar sakın bı kafayla ıkıncı olarakda trafon yetersız bence tabı sıtete daha deneyımlı buyuklerım var onlarda gorunce yardımcı olurlar kablolarınde onemı buyuk bazen kucuk gorunen seylerın etkenı buyle karsılık verıyo kolay gelsın
Kullanıcı avatarı
sansar34
DIY Audio Fanatiği

İl: istanbul
Meslek: elektromekanık ögrencisi

Okunmamış iletigönderen ivorycougar » 25 Mar 2013, 02:16

toprakları defalarca kontrol ettim.trafo evet yetersiz ama zaten sesi yüksek volumlerde kullanmıyacağım için yeterli olabilir diye düşündüm.trafo yetersizliği böyle bir durum doğurmaz gibi geldi bana ama olabilirde.birde trafomda manyetik koruma yok.sorun bu olabilirmi.olabiliyorsa tek devrede neden olmuyor.
ivorycougar
Yeni Üye

İl: izmir
Meslek: işsiz

ÖncekiSonraki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • Nico RAS ın diğer projeleri.
    gönderen Kapibara » 03 Mar 2007, 03:44