100watt mosfet projesi. ( KOOPERATIF PROJE )

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Okunmamış iletigönderen berat23 » 06 Nis 2007, 19:46

Ersoy yazdı:Dr. Hardware.

Kablo konusu cok derin. Butun mesele kablonun kac amper yuk tasimasi ile ilgili degil. Kablonun imal edildigi alasim metallerin karisimlari ile seste buyuk degismeler olusutor. Zannadersem, anladigim kadariyla aciklamaya calisacagim. kbloda kullanilan metellerin atomlarinin son yorungelerindeki elektron sayilarinin ve donme hizlarinin ses frekanslarina etkisi var. Bu konuyu teknik ve bilimsel olarak aciklayacak yeterli bilgim yok. Ama eski calistigim yerde cok sayida hi-end kablo deneme firsatim oldu. Metresi bes dolar olana kablo ile besbin dolar olan kabloyuda dinledim. Gercekten cok derin bir mevzu. Vardigim sonuc su. Icinde gumus alasim fazla olan kablolar orta ve tiz seslerde belirgin bir parlaklik ve deteylerda artis sagliyor. Sahneyide genisletiyor. Fakat yuksek desibelli bir hoparlor kutusu ile bir sorunu var gumusu zengin kablonun, Baslar. Bas dinamik ama torksuz ve govdesiz oluyor. Baslarda tork ve govde isteniyorsa bakir yogun bir kalo secilmeli. Iste ona dinleyici karar veriyor. Baslari sevenler bakir, tizleri sevenler gumuse yoneliyor. Aslida hibrit kablolar daha kullanisli.

Benim tercihim sana hoparlorkutusundaki kablo degisiklerden bahsetmistimya. Aynen oyle. Eger amfi ile hparlor arasinda biwiring yaparsan farkli kablo kulanarak deneme yapmaklazim. Baslar icin bakirli tizlericin gumuslu.

bahsettiğin gümüş kabloları nerde bulabiliriz.bayadır arıyorum türkiyede bulamadım.bide gümüşün bas bozukluğu iyice pişerse düzeliyo.iyi yanmış bi gümüş şu an için en iyi ses iletkeni
berat23
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen Ersoy » 07 Nis 2007, 10:14

Sevgili Berat.

Bu tur kaliteli kablo markalarinin bircogunun turkiye distributoru extreme audio dur. Ben extreme audio dan indirimli alisveris yapabilirim. Orada calistim bir donem. Eger belirledigin bir kablo varsa kacmetre ve uclarina banana yada yengec jak istiyorsan bana yaz. Ben sana temin edebilirim. Kargoyla yollarim.

Yada istersen seninle bereaber oraya gidip kablolari deneyebiliriz.

Ben elimden geleni yaparim.
Ersoy
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen berat23 » 07 Nis 2007, 16:39

abi bana lazım olan 1-1.5mm damarlı saf gümüş veya litz teli.bunu amfi içindeki v girişteki kablolarda kullanıcam
berat23
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen drhardware » 16 Nis 2007, 14:41

Arkadaşlar, MOS100 de karşılaştığım tüm gorunding problemlerini bugün itibarıyla çözmüş bulunuyorum. Sonuç muhteşem.
Kablolama için genele bir çizim yollayacağım. O plan üstünden yaparsanız zero distortion+zero noise= hi-end!
Sıra geldi kutulamaya; Ersoy nasılsın?
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen Ersoy » 16 Nis 2007, 17:29

dr.

Hic iyi diilim. Kasa ile hic ilgilenemedim. Maliye ile ilgili sorunlar yasiyorum. buroyu denetlemeye gelmisler. Birsuru ivir zivir iste. Neyse sorunlar hallocak.

bUhafta muhasebeci tuttum gereken ne ise oyle olacak. Kasaya gelince kusura bakma dr. hic ilgilenemedim. persembeden sonra rahatliyorum. artik su isi bitirelim.

Birde bana bridge yapilan versiyon lazim uzerinde tasdirenclerde olsun istiyorum. bana yollayabilirmisin.

Peki preamfi neolacak?
Ersoy
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen drhardware » 17 Nis 2007, 11:24

Selam Ersoy.

Ben projeyi epey bir revize ettim. Trafoyu başka kutuya koyacağım. Preampli kullanmayı düşünmüyorum onun yerine buffer veya pasif preampli düşünüyorum. Aynı kutu içinde olacak, yani ön ve arka panel tasarımlarımız değişti.

Diğer yandan köprü kullanmana gerek yok. Aynı projenin 250W lık versiyonu var 4 MOSFET li onu kullan. Şemasını sana yollarım.

Bu arada geçmiş olsun kardeş. Bende esnafım ve seni anlıyorum. Yapabileceğim birşey varsa çekinmeden söyle.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen Neo59 » 25 Nis 2007, 13:58

Arkadaşlar ne kadar çok kişi katılırsa maliyet o kadar düşecek biliyorumda yinede yaklaşık olarak bir maliyet yada parça parça maliyet verseydiniz katılmak isteyenlerin kararlarını vermeleri daha net olurdu. Birde ben yeni katıldım ama forumda yeni galiba yani burdan 100kişi toplanması pek mümkün görünmüyor. Benim bir sorumda transistörler istanbulda bulunuyormu. Bulunmuyorsa ve alıp diyelimki bir hata sonucu yandığında koca kutu elimizde kalmasın. Birde 250w lık olanın şemasını banada yada daha doğrusu buraya açık olarak göndermeniz mümkünmü? Saygılar
Neo59
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen drhardware » 26 Nis 2007, 09:40

Dostlarım.... Romalılar :)
Ampliyi bitireli ay oldu ama ne yazık ki kutulayamadım. Öylece tezgahımın üstünde duruyor. Artık acılarına bir son vermek istedim ve dün akşam saat 20:00 itibarıyla toparlayıp boş bir koliye tıkıp kömürlükteki elektronik mezarlığına defnettim. Hatta koli içinde 140 küsür milyona aldığım trafo ve tanesi 15YTL olan iki adet soğutucu da var. Törene ev ahalisi dışında (ev ahalisi arkasından teneke çalmak şeklinde katıldılar) kömürlükteki fare ve haşerat katıldı.
Ruhu şadolsun!

Neo59 aramıza hoşgeldin. Seni böyle hüzünlü bir günde karşılamak istemezdim ama yalnızca elektronikle herşey bitmiyor gördüğün gibi. Gelelim senin konuna. Transistörleri İstanbulda bulabilirsin ama SAHTESİNİ! Orijinallerini mutlaka yurtdışından getirtmen lazım. Bu kounda daha önce yazılanları okursan gerekli bilgileri bulabilirsin. Bulamazsan bana yaz.

250W lık dört MOSFET liyi gün içinde yayınlarım. Ama eğer evde kullanacaksan ihtiyaç duyacağını sanmam. Açıkçası 100W lıkle 100m2 lik spor salonunu rahat rahat seslendirirsin. Bu; sdı 100Wlık piyasa işi dangalak amplilere benzemez!
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

gömülü değerler

Okunmamış iletigönderen alpayo » 12 May 2007, 19:47

merhaba dr hardware
projeyi neden sonuçlandırmadın Merak ettim. Yada sonuçlandırmak istemedin. Bir roman gibi sonucnda çok güzel bir foto görecem diye mesajların sonuna kadar okudum ve hayal kırıklığı

Denemek isteyeceğim bir proje gibi duruyor ama senin sonun umudumu kırdı biraz.

Kasa gercekten dert değil ama o kadar para verdiğin işi koliye kaldırmak ta olmaz diyecem sana :)

eğer teknik sorunlar yoksa malzemeleriini satışa çıkar bari diyorum sana

Bende bu projeye katılmak istiyorum diyecektim ama kapandı sanırım

bilgi verirmisin.

Alpay
alpayo
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen drhardware » 13 May 2007, 17:03

Dostum aslında projeyi bitirdim sayılır. Hatta kutusunu da buldum ve %80 dolayında bitirdim kutulama işini de. Benim sorunum şu;

Kutulama sonunda iki adet ünite ortaya çıktı: preampli ve ampli.
Amplifiaktör yani kooperatif proje kapsamına giren sistem, toroid trafo, ultra fast doğrultucular, 8 x 4700uF kondansatör bank, 2 adet 0.4°C/W soğutucu üzerine montajlı iki adet RAS100 MOS Amptan oluşuyor. Ve oldukça kaliteli fakat çok da güzel sayılamayacak bir kutu oluştu.

Kutu linki

Kutum sağdaki sapsız olan ve ön panelinde bir adet led dışında herhangi bir aksesuar yok.
Evin salonuna koyacağımdan daha güzel bir kutu yapmayı tasarlıyırdum ancak vakitsizlikten dolayı ancak bunu gerçekleştirebildim. Teknik olarak kusursuz ve şu ana kadar dinlediğim en iyi ses karakteristiğine sahip.

Preampli kutusuna gelince, işte esas sorun o. Amplifikatörü kutusunu görülmeyecek bir yere saklayabilirim. Sonuçta üzerine herhangi bir kumanda yok. Zaten preampli kısmındaki anahtardan kumanda ediliyor açıp/kapama işlemi. Ancak preamp devrem hazır olduğu halde henüz hi-end görünümlü ve kaliteli bir kutu bulamadım. Ve sistem öylece işyerindeki tezgahımın üstünde duruyor. Açıkçası kararsızım ne yapacğım konusunda.

Şu anda salonumdaki Wharfedale 9.6 lara daha önceki projem olan LM4780 integrated ampli bağlı ve onu bile sonuna kadar açamıyorum. Açıkçası benim hoparlörlere en az 150-170W RMS güç aktarabilecek bu canavarı ne kadar kullanabilirim o da net değil.

Neyse bunlar şahsi sorunlarım tabii. Size şunu garanti ederim ki siz de yapsanız mükemmel sonuç alacaksınız. Benim sorunlarım yalnızca estetik. Şu ana kadar pek çok hi-end ampli dinledim, bunlara lambalılar da dahil. Bu amplinin tınısı ve kalitesi lambalılarla yarışacak nitelikte, özellikle de 10W civarına kadar A sınıfı çalışması bunu sağlıyor.

Ampli ile ilgili kritik noktalar malzeme seçimiyle ilgili, ben tüm yarı iletkenleri ABD den ve match edilmiş olarak getirttim. Ayrıca tüm direnç ve kondansatörleri de match ettim. Ayrıca doğrultma devresini BYW80-200 ultra fast diyotlardan yaptım ve filtrelemede yüksek kaliteli düşük empedanslı kondanslar kullandım. Sonuç olarak 0.2mV DC offset elde ettim. Distorsiyon ve gürültü değerleri teorik verilerin üstünde. Ve kesinlikle garanti ederim ki kalite bakımından en iyi entegre ampliden (bence LM3886 veya LM4780 dir) fersah fersah ileridedir. Yeterki evinizde yeterli yeriniz olsun ve benim gibi mekanik özürlü olmayın.

Projeyle ilgili şimdilik diyeceklerim bunlar. Yapmak isteyen arkadaşlara teorik ve pratik anlamda her türlü desteği veririm.

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

ÖncekiSonraki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi