RAS300 POWER

Projeleriniz » Elinizde olan veya hazırladığınız projelerinizi ayrıntılı açıklama ve resimleriyle beraber gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

Ynt: RAS300 POWER

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 07 Arl 2009, 12:36

Detayları mutlaka göndereceğim :)

Son bir haftadır basit bir topoloji olmasına rağmen malzeme seçimi, test ortamı kurulması gibi sürü detayla uğraştım durdum. Uygulamanın öğrettikleri çok farklı oluyor, arıza aramanın bile nasıl yapılacağı başlıbaşına ayrı bir konu.

Bu projeyi sadece işte yaptık hava olsun diye yapmıyorum tabiki, isteyen arkadaşlara destek sağlanmak için birikim yapıyoruz sadece. Bu işin bir de uluslararası boyutu var ki açıkcası bilgi paylaştıkça büyür sözünü doğruluyor.

Şimdi testler bitti, asıl zor konulardan ikincisi başlıyor. Dört takım amfiyi hazırlayıp, soğutucularına monte edip, soğutucuları ile birlikte beslemesini asıl kutusuna koymak. Devreleri hazırlayıp Ersoy'un atölyesine kapanıyoruz, yeni bir oyuncağı var Ersoy'un, o olmasa bu kadar mosfet için vida dişi çekmek öldürürdü bizi. Ve kutularına yerleştirip bitiriyoruz işi.

Ben biraz daha geç kapatabilirim kutunun kapağını, henüz kutu tasarımım konusunda net değilim. Bi-amp yapsam mı yapmasam mı? Bir çift mosfet ile soğutucu bu kadar ısınırsa 6 çift ile hali ne olur? Fan kullansam mı? Yüksek güçlerde fan gürültüsü hikaye olur, ama 370W rms ile yemekleri sesle pişirebilirim :D
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 07 Arl 2009, 12:57

e_cag yazdı:Burada, izlemedeyim :D tüm projeleri. Aradan bir de grip çıkardım, yakında üretken dönemim başlar diye umuyorum. Özledim Maslak atölye ve halkını :D .

Geçmiş olsun :) Bir geldi mi bir daha gitmiyor bu meret. Bizler de seni özledik, gerçi Maslak tarafına ben de gidemiyorum ama şu soğutucu ve kutu işine başlayalım, birlikte kahve içeriz, hem de ses geliyor mu deriz? :)

Aslında bir sürü test devresi birikti, bende de pertinaks vs. malzeme var, belki şu tekyüzlü devreleri birlikte yaparız. Eğer senin yapmayı düşündüklerine uygunsa.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen e_cag » 07 Arl 2009, 14:39

Teşekkürler. Valla ne yapacağım meçhul hala. RAS10'u kutulayacağım ille de. Bir de LM1875'im vardı kenarda, sorun çıkınca plan değiştirdim onunla ilgili. Kutusu da hazır gibiydi halbuki. Yeni projelere de girebilirim. Biraraya gelmeyi becerelim bir, gerisi kolay :) .
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen Ersoy » 08 Arl 2009, 11:45

Eminciğim.

Geçmiş olsun, ben halen bu gripten kurtulamadım. Birbuçuk ay oldu hala devam ediyor. Fakat gelgörki işler çok yoğun. Çalışmak zorundayım. Ancak pazar günleri evde yatarak dinlenebiliyorum. Benim hastalığım domuz gribi değil, muhtemelen hipopotam gribi. :)

Ayrıca, atolyede sobayı kurdum. Yani kestane sezonu açıldı.

Gelmek isteyen herkeze kapımız açıktır. Not: Gelirken kestane getirebilirsiniz. :lol:
Kainat, düşünceleri değil, hareketleri alkışlar.
Ersoy
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen e_cag » 08 Arl 2009, 14:45

Anlaşıldı merkez. Sana da geçmiş olsun. Sağlığının çıkardığı zahmete rağmen işlerin için de Maaşallah diyelim :) .

Bakayım, bu haftasonu kestanelenebilecek miyim...
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 12 Arl 2009, 14:30

Sabah erken kalkıp malzemeleri tekrar kontrol ettim. Dirençleri eşledim, sadece sürücü kartında tabiki. Metal film %1'lik dirençler arasında niye bu kadar fark var derken tabiki yeni ölçü aletinin hassasiyetini unutmuşum. Sonra küçük transistörleri eşledim, biraz da güç transistörlerine baktım ve bitti. İlk seferde çalıştı, çıkışta 25mV civarında DC ofset var, yani çok iyi, ayarlamakla da uğraşmıyorum, devrenin biraz çalışması lazım.

Şimdi soğutucularına kavuşup tam güçte test edilmeleri gerekiyor. Sonra detayları sizlerle paylaşacağız, devre şeması da oturdu artık.

Bakalım kestane felan var mı ? :D
1.JPG

2.JPG
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 12 Arl 2009, 21:35

Bugün mutlu bir gün oldu :) Yemek yemeye bile zaman bulamadım ama dert değil, aklıma bile gelmedi.

Hem dostlarla biraraya geldik hem de amfimiz artık ayağa kalktı. Ama iş bitmedi, şimdi sadece bir devre ve besleme elemanlarından ibaret. Ama yakında Ersoy'un muhteşem bir cihaza dönüşecek. Ses kalitesi ise müthiş!

Doğrusu biraz gayretle oldukça basit bir yapıdan böyle ses alınabilmesi şaşırtıcı, ama mucize değil. Bazen biz bildiklerimizi gereksiz yere karmaşıklaştırıyoruz, daha anlaşılmaz olunca daha değerli oluyor sanıyoruz. Bu her zaman doğru değil maalesef.

Neyse, ses ve diğer özellikleri konusunda Ersoy artık bizi aydınlatır. Şimdi Emin ile birlikte bazı projelerimiz var, gene Ersoy gaza getirdi bizi :)
Onun yorumlarından sonra projenin detaylarına birlikte bakacağız.
1 KW Transformatör (2x70V DC besleme)...35A IXYS köprü...2x5=10 adet 4700µ/100V ROE (Roederstein) kondansatör ile kanal başına 372W rms (4 ohm) çıkış gücü. :shock:

DSC03569.JPG

DSC03572.JPG
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 14 Arl 2009, 22:23

Halen ayrıca test ve geliştirme çalışmalarına devam ediyorum.

Devre +-70V besleme ile 3 ohm yüke çıkış verebiliyor. 56V besleme ile 2 ohm yüke 540W rms ve 800W peak değerlere ulaşabiliyor. Köprü bağlamada ise 800W civarı gibi. Ses kalitesi ile bu değerler müthiş görünüyor. Ancak transformatör maliyeti inanılmaz, soğutma ise ayrı bir konu. 100W Class A çalıştırmak da mümkün ama açıkcası soğutma ciddi sorun, bana çekici gelmiyor.

Yani Ersoy senin Magnepan'lar artık daha ne ister bilemiyorum :D
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Ersoy » 18 Arl 2009, 12:45

Vakitsizlikten ikinci kanalı birtürlü bağlayamadım. Çalıştıramadım.

Çok şükürki işlerim çok yoğun. Yemek yemeyi dahi unutuyorum. Ama her gece uyumak üzreyken aklıma geliyor, tüh yine stero dinleyemedim diye düşünüyorum.
Kainat, düşünceleri değil, hareketleri alkışlar.
Ersoy
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 19 Arl 2009, 10:55

Dert etme, ben de zaman bulamadım.

Ancak birkaç geliştirme yaptım. Birincisi daha düşük gürültülü giriş transistörleri kullanmak, ikinci devre kazancını düşürerek girişte kapasiteli bir preamp kullanmak gibi. Ses farketti mi dersen, valla pek farketmedi gibi, ama senin dinlemen lazım. Transistör gürültü seviyesi oldukça azaldı bu durumda.

Kolay gelsin.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Projeleriniz

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir