RAS300 POWER

Projeleriniz » Elinizde olan veya hazırladığınız projelerinizi ayrıntılı açıklama ve resimleriyle beraber gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

Ynt: RAS300 POWER

Okunmamış iletigönderen Ersoy » 19 Arl 2009, 18:31

Hımm.

Anladım.

Yani tahmin ettiğim gibi çıktı. Çünkü genelde gürültüyü yarı iletkenler üretiyor. Pre amp çalışmalarında bunu çok deneme imkanım oldu.

Peki ne kullanabiliriz acaba ?
Kainat, düşünceleri değil, hareketleri alkışlar.
Ersoy
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 19 Arl 2009, 21:52

Yüksek güçlü çıkış katlarında eğer kulağınızı hoparlöre yaklaştırıp da 5 cm uzaktan hissss sesi duyarsanız iki nedeni vardır: Birincisi devrenin kazancı yüksektir, ikincisi kullandığınız giriş katı transistörleri genel amaçlı standart elemanlardır. Tabiki bu ses distorsiyon değil, sadece hoparlöre kafayı soktuğunuzda alınan bir sestir. Çaresi de basittir, birincisi kazanç işini buna uygun bir preamplikatöre devreder ve uygun bir devre ile 2-5V çıkış sağlayabilen bir kazanç imkanı sağlarsınız. Aslında bugün çoğu CD çalar bunu sağlıyor bile. İkincisi ise giriş katında low-noise diye adlandırılan, BC550C, BC109C, 2SA970 vb. audio tip düşük gürültülü transistör kullanırsınız. Eğer eşlenik transistör gerekiyorsa bunları da eşlersiniz. Bunlar bizim basit devrenin çareleri, en azından benim bildiklerim ve zaten çoğunuz benzer durumlarla karşılaşmışsınızdır.

Bizim devrede MPSA serisi giriş transistörleri kullandık ki bunlar oldukça yeterli, ancak sessiz transistör değil bunlar, güçlü transistörler. Seçim tamamen kullanıcıya bağlı, çıkan ses açısından hiçbir önemi de yok. Zaten tam güç beslemede ilk 17W gibi bir güce Class A olarak eriştiğiniz için ses çok berrak.

Bunlar olmasa noolur, hiçbir şey olmaz, girişte sinyal yokken kafanızı hoparlöre sopkmazsınız olur biter. Ama ilk defa transistör gürültüsü denilen pek de gürültüden sayılmayıp akım halindeki elektronların yürüyüş sesine benzeyen benzeyen bir ses duydum. Oldukça ilginç.

Sen bir haftadır maillerine de bakmıyorsun galiba Ersoy, kullandıklarımız orada var. :D
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen Ersoy » 24 Arl 2009, 13:48

Süper süper süper...

Stero çaliştırdım. Yarım saat kadar dinledim.

İlk izlenim : SÜPER.

Oldukça berrak, sahne duygusu çok iyi, kocaman bir ses. Tork canavarı.

İlk elektirik verdiğimde kondansatörler jarj sırasında, aynı prize bağlı masa lambasının bir anlık sönmesi yanması biraz ürkütücü.

Mutlak speaker protection devresi gerek.

İlginçtirki soğutucular isınmıyor. Ilınmıyor bile. Bu nasıl iştirki. Anlaması zor amma velakin sonuç şahane.
Kainat, düşünceleri değil, hareketleri alkışlar.
Ersoy
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 25 Arl 2009, 13:56

Ersoy yazdı:İlginçtirki soğutucular isınmıyor. Ilınmıyor bile. Bu nasıl iştirki. Anlaması zor amma velakin sonuç şahane.

İşin püf noktası da burada yatıyor sanırım. Aslında 370W rms güç için kanal başına 6 çift mosfet biraz fazla tabiki.

Transistörler hiçbir zaman tam güçte çalışmıyorlar ve zaten mevcut gücü paylaşıyorlar. AB sınıfının ekonomik güç harcaması da göz önüne alınırsa transistör başına çok düşük bir güç harcaması kalıyor. Güç katları için özel üretim bu mosfet'ler zaten 7A'likler. Eh normal bir müzik dinleme seviyesinde ortala güç de 30W civarı olsa, hadi biraz yüksek olsun, hiçbir zaman kapasiteyi zorlamıyorlar. Dolayısıyla soğutucular da pek ısınmıyorlar. Devreyi bir de köprü bağlarsak sonuç daha ilginç olacaktır, gürültü seviyesi daha da azalacaktır, ama artık pek gereği de yok gibi.

İşte bu özellik çok canlı ve dinamik bir alan yaratıyor, müziğin ani geçişlerinde gereken yüksek güç ile oldukça genişlemiş bir dinamil alanda müzik dinliyorsunuz. Ancak ortalama çıkış gücünüz çıkış katının hiç zorlanmadan tertemiz üretebileceği bir alanda gerçekleşiyor. Ersoy'un tork dediği de bu sanırım, güç kaynağının ve çıkış katının tepe sinyallere cevap verebilecek kapasitesi müziğin de gerçekliğini o derece artırıyor.

Devre şu anda müzisyen kulağı olarak tabir edilen canlı bir yapıya sahip, ancak bias artırılırsa daha sıcak, lambalı tarzı bir sese dönüşebilir.

Bunlar Nico'nun notlarından derlediklerim. Güle güle dinle Ersoy, senin beğenmene çok seviniyorum, bu kadar high-end cihazla haşır neşir olmuş bir arkadaşımız olarak bu oldukça önemli.

Ama şimdi ben kendi adıma hoparlör tarafında bu sisteme layık bir şeyler tasarlamalıyım. Bu arada da hoparlör koruma devreleri gibi bu canavarın çalışmasını dengeleyecek yan ürünleri hazırlamalıyız.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen siftery » 24 Mar 2011, 11:51

Abi hala kullanılıyor mu merak ettim sorun çıkartıyor mu hiç ses kalitesinde bir değişme oldunu zaman içinde birde herşey pozitif ise arkadaş lara yardımcı olacağınızı belirtmiştiniz biraz konuyu hortlatalım
yapacak bi şey yok
siftery
DIY Audio Gurusu

İl: rize
Meslek: plastik enjeksiyon

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 24 Mar 2011, 14:07

Hortlatmayalım.

Sonuç süper.

Ama maliyeti ve kurması ciddi detay ve dikkat istiyor. Bu kadar büyük güçleri tecrübesi olmayanlara kesinlikle tavsiye etmem.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen siftery » 24 Mar 2011, 14:43

Abi tr leri azaltıp yani 3 e düşürsek netice ne olur seste bozulma olurmu veya empedans bozulur mu birde 2x47 vac ile sürülebilinir mi ?
yapacak bi şey yok
siftery
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 24 Mar 2011, 16:44

Anlamı olmaz, başa birşey denemek daha iyidir.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen siftery » 26 Mar 2011, 09:07

Kutulanmış halini bi görseydik :) besleme soğutucu transistör cenneti trafo ile beraber samimi bi poz alsaydık
yapacak bi şey yok
siftery
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 26 Mar 2011, 18:31

Fotoğraflar ve son gelinen nokta Ersoy'da :)
hoparlör
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Projeleriniz

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir