RAS300 POWER

Projeleriniz » Elinizde olan veya hazırladığınız projelerinizi ayrıntılı açıklama ve resimleriyle beraber gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

RAS300 POWER

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 17 Kas 2009, 21:12

Uzun bir süredir üzerinde çalıştığımız projelerden biri nihayet gerçekleştirme aşamasına geldi. Bu proje tabiki sevgili dostumuz Nico Ras'ın tasarımı ve daha önce dünyada birkaç yerde denendi. Biz biraz geciktik, nedeni de birazdan göndereceğim MOSFET transistörlerin temininde yaşadığımız gecikmeden kaynaklanmaktadır. Doğrusunu isterseniz benim 300W RMS güç verebilen, üstelik peak/tepe olarak 1000W gibi büyüklüklere çıkabilen, çıkış transistörlerini artırarak bu gücü daha da arttırabileceğimiz bir çıkış katına hiç mi hiç ihtiyacım yoktu. RAS100-RAS240.. şeklinde giden seri ev için fazlasıyla iyi olduğu gibi RAS35 gibi Class A çalışan bir amfi/soba karışımı bir devre gene çok fazlasıyla işimi görürdü.

Ancak kader kurbanı olarak bu devrenin Ersoy'un "verim özürlü" dev Magnapan Planar hoparlörlerini sürebileceğinden yola çıkarak Nico ile üzerinde çalıştık, daha doğrusu o anlattı ben dinledim. Ve Nico devreyi yayınladığında bir de bu devreyi Türkiye'den ben ve Ersoy'un adına hazırladığını yazınca, biz de DIY literatürüne geçmiş olduk ve mecburen ben de yapıma katıldım.

Aslında devrenin ilk yayınlanan halinde çift yüzlü PCB ve daha fazla devre elemanı kullanılmıştı. Bir sürücü devre ve bir veya daha fazla çıkış katı plaketinden oluşan devrenin daha sonra basitleştirilmiş bir versiyonunu yapıp tek yüzlü plakete sığdırdı. Singapurlu çekik gözlü bir arkadal da hemen yaptı ve çalıştırdı, üstelik tamamen ev yapımı baskılı devre ile. Ben daha sonra siparişini verdiğim ancak teslim alamadığım hatır işi çift yüzlü plaket gelince ilk sürücü devreyi de deneyeceğim. Ama sadece meraktan, çünkü Nico bu basit devrenin şaşaırtıcı derecede ses kalitesinin daha iyi olduğunu söylüyor.

Devrenin ilk versiyonu 8x1500W çıkışlı, SMPS beslemeli olarak Güney Afrika Cumhuriyetinde profesyonel seslendirme amacıyla Nico'nun bir arkadaşı tarafından kullanılıyor. Aslında bu adamcağıza borçluyuz bu devreyi de.

Baskılı devreyi Sanayi Mahallesinde temiz ve düzgün bir ustamıza gayet profesyonelce yaptırdık. Ve üç aydır aslında 3 haftada gelecek olan orjinal Hitachi mosfetlerimizi bekleyerek geçirdik. Hatta ilk prototip için malzeme seçimi yapıp, kontrolleri bitirip resimlerini de çektim. Ve bugün mosfetler elimizde. Ancak Ankara'ya gitmek zorundayım ve haftaya kadar maalesef yokum. Dolayısıyla bugün resimleri koyup artık başlığı açmak istedik.

Bu devre herşeyiyle adım adım yayınlanacak ve ticari amaçla kullanmamak amacıyla isteyen herkese de yardımcı olunacak. Biraz masraflı olacağını söylemek zorundayım, kanal başına 6 çift mosfet kullanılıyor ve pek de ucuz değiller. Ancak kesinlikle pahalı da değiller. Tasarım eşlemeyi gereksiz kılsa da biz aynı üretim serisinden çıkanları kullanarak biraz fazladan titizlik yapıyoruz.

Besleme kondansatörleri de özel seri olarak mevcut, zaten Ersoy 1KW toroid geçen seneden yaptırmıştı. Beslemenin önemini belirtmeden geçemeyeceğim, asıl para da buraya gidecektir. Ama devrenin 13W'a kadar Class A bias verilecek şekilde çalışacağını söylersem sanırım önemi daha da iyi anlaşılır.

İşte özellikleri.
spect.JPG
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Ynt: RAS300 POWER

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 17 Kas 2009, 21:17

Baskılı devre resimleri, elemanlar ve de MOSFET arkadaşlarımız topluca :)
RAS350-noMOSFET.JPG

IMGP3694.JPG
IMGP3694.JPG (56.1 KiB) 2090 defa görüntülendi

IMGP3696.JPG
IMGP3696.JPG (59.19 KiB) 2090 defa görüntülendi
Eklentiler
IMGP3698.JPG
IMGP3698.JPG (97.63 KiB) 2090 defa görüntülendi
IMGP3697.JPG
IMGP3697.JPG (66.82 KiB) 2090 defa görüntülendi
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen sebolof » 17 Kas 2009, 21:36

abi mosfetlerden 2 çift bana satabilir msiin orjinal bulamam diye türkiyeden almak istemiyorum verirsen kaça vercen bize 2 şer adet matchlısını
sebolof
DIY Audio Fanatiği

İl: niğde

Okunmamış iletigönderen miriel » 17 Kas 2009, 22:00

Hadi hayırlı olsun startı verdiniz,devamını merakla bekliyorum.Kolay gelsin.
İnanç GÜMÜŞLER
Kullanıcı avatarı
miriel
DIY Audio Gurusu

İl: RİZE
Meslek: Makina Mühendisi

Okunmamış iletigönderen Hazar » 17 Kas 2009, 22:07

Ooo. Bomba geldi.

Hayırlısı bakalım.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen elektrosenol » 17 Kas 2009, 23:05

Sezsiz sedasız patlattınız bombayı Gökhan hocam bende dedim nedendir bu sessizlik :) hadi hayırlı olsun bakalım,güzel bir proje olucağından eminim.Anlaşılan ortalığı yıkmaya niyetlisiniz :) Mosfetler müthiş gözüküyor.Ama çıkış katı ile giriş katı aynı plakette olsaydı olmazmıydı? :? Besleme devresini heyecenla bekleyeceğim.

Hayırlı olsun,kolay gelsin.
Steryo takılıyorum:)
Kullanıcı avatarı
elektrosenol
DIY Audio Fanatiği

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen N5K3G » 18 Kas 2009, 00:10

Gelişmeleri merakla bekliyoruz. Güzel olacağına adım gibi eminim.
Kıvanç GÜMÜŞLER
N5K3G
Yeni Üye

İl: Rize
Meslek: İşletmeci

Okunmamış iletigönderen N5K3G » 18 Kas 2009, 00:19

bu arada mükünse bir takım (12 adet+2 adet) rezerve edebilirim rahatlıkla :)
Kıvanç GÜMÜŞLER
N5K3G
Yeni Üye

İl: Rize
Meslek: İşletmeci

Okunmamış iletigönderen tiger41 » 18 Kas 2009, 00:28

Orj. MOS ları gorunce oyle çil çil insanın içi gidiyor :shock: neyse masallah diyelimde nazar olmasın ;)
.......
tiger41
DIY Audio Fanatiği

İl: KOCAELİ
Meslek: Genel Çırak

Okunmamış iletigönderen IEEE » 18 Kas 2009, 01:08

wallahi hocam çil çil transistörleri görünce ben de tabiri caizse "oha filan oldum" :mrgreen: Nico bey ile sohbetimiz vardır az çok.Kendisinin tasarımlarını çok beğenirim.Ras 10 un sesini de çok beğenmiş biri olarak ve Nico'nun distorsiyondan çok müzik tınısı ile ilgilendiğini ve amfileri buna göre tasarladığını göz önüne alacak olursak müzikalite açısından güzel dinlenesi bir amfi olacağını umuyorum.emeğinize sağlık.doğrusu heyecanlandım :)
vur vur inlesin alem krell dinlesin :praising:

cevahirin kıymetini cevherfüruşan olmayan bilmez...
merkep anlar OTTAN,lakin GÜLDEN anlamaz..

Ben gelmedim kavga için benim işim sevgi için
Dostun evi gönüllerdir gönüller yapmaya geldim.
Kullanıcı avatarı
IEEE
DIY Audio Gurusu

Sonraki

Projeleriniz

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir