Multi Kanal Çıkışlı Power Amfi

Projeleriniz » Elinizde olan veya hazırladığınız projelerinizi ayrıntılı açıklama ve resimleriyle beraber gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

Multi Kanal Çıkışlı Power Amfi

Okunmamış iletigönderen onkal » 19 Haz 2014, 13:35

Uzun zaman ara verdiğim hobime bir yıl kadar önce kendi aletlerimi alarak tekrar dönüş yaptım.
Aklımda şöyle bir proje var; iki çıkışı hem stereo hem de sinema tarafında front olarak kullanılacak, 6 yada 8 çıkışlı bir power amfi. İki çıkış biraz daha yumuşak karakterliyken diğer çıkışlar sinema için olacağı için sert karakterli mi olsun? Yada daha doğrusu böyle bir proje olabilir mi? :D
Siteyi uzun zamandır takip ediyorum, çok güzel paylaşımlar var ancak benim için yabancı dil gibi geliyor. :ugeek:
Elektronik Diy olayına çok yakın biri değilim. Diy olarak üçgen bastrap haricinde başka bir şey yokken, elektronik bilgim fizik derslerinde öğretildiği kadar. :(
Be nedenle sorularım çoğunuza komik gelebilir, pot kırabilirim şimdiden özür dilerim...
onkal
Yeni Üye

İl: Çanakkale
Meslek: Kamuda Uzman

Ynt: Multi Kanal Çıkışlı Power Amfi

Okunmamış iletigönderen onursal » 20 Haz 2014, 12:04

onkal yazdı:Uzun zaman ara verdiğim hobime bir yıl kadar önce kendi aletlerimi alarak tekrar dönüş yaptım.
Aklımda şöyle bir proje var; iki çıkışı hem stereo hem de sinema tarafında front olarak kullanılacak, 6 yada 8 çıkışlı bir power amfi. İki çıkış biraz daha yumuşak karakterliyken diğer çıkışlar sinema için olacağı için sert karakterli mi olsun? Yada daha doğrusu böyle bir proje olabilir mi? :D
Siteyi uzun zamandır takip ediyorum, çok güzel paylaşımlar var ancak benim için yabancı dil gibi geliyor. :ugeek:
Elektronik Diy olayına çok yakın biri değilim. Diy olarak üçgen bastrap haricinde başka bir şey yokken, elektronik bilgim fizik derslerinde öğretildiği kadar. :(
Be nedenle sorularım çoğunuza komik gelebilir, pot kırabilirim şimdiden özür dilerim...

Hoparlörlerde yumuşak, sert ya da taze gibi karakterler olmaz. :D Ama elektronikte daha doğrusu ses frekans tekniğinde bir kural vardır ki onun adı da FREKANS KARAKTERİSTİĞİDİR:
Frekans karakteristiği terimi, bir hoparlörün hangi frekansı ne ölçüde düşük ya da yüksek verdiği konusunu incelemektedir.
Temel olarak SURROUND sistemlerin tüm hoparlörlerinin homojen olması (Birbirlerine eşdeğer frekans karakteristiğinde) istenmektedir. Ancak dinleme kuralları ve DOĞA kanunu gereğince ÖN hoparlörlerin GÜÇ BANDI biraz daha fazla olması tercih edilir. Çünkü genel ses ve efekt dağılımı, daima önden dinleme esasına göre referans alınmaktadır.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Okunmamış iletigönderen onkal » 20 Haz 2014, 16:19

Öncelikle cevap için teşekkür ederim. En başta da dediğim gibi teknik bir eğitim almadığım için hakim olmadığım bir konuda teknik dil kullanmadım çünkü bilmediğim bir konuda saçmalamak istemem. Ben hobim için kendi çapımda bir şeyler deneyimleyerek, literatürü takip etmeye çalışarak bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum.
Kullandığım yumuşak ve sert karakteri hoparlör için değil yapacağım yada en azından şimdilik düşünce/araştırma aşamasında olduğum amfinin çıkışları için söyledim. Elektronik için yani. :D

Yazdıklarınızdan önler için frekans karakteristiği farklı iki devre kullanıp switch ile geçiş yapmak yada diğer çıkışlardan farklı tek devre kullanmak yerine tek devre ve tüm çıkışların aynı olmasını öneriyorsunuz anladığım doğru mudur?
Önerebileceğiniz bir yapı var mıdır?
Diy kitler daha doğru bir yol olur?
onkal
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen onursal » 21 Haz 2014, 15:15

Frekans karakteristiği kavramı ses tekniğinde her bölümde geçerlidir.
Bir hoparlöre bir frekans uygularsınız. (zaten frekans ses anlamındadır) Bu frekansı hoparlör ses olarak verecektir.
Ama ne şiddette sese çevirebilecektir.
ÖRNEK:
Herhangi bir hoparlör girişine 2V luk bir 1KHz sinyal verdiğimizi düşünelim. Hoparlör bunu ses olarak verecektir. Dolayısı ile kulağımızla duyduğumuz bu sesin şiddeti, o hoparlörün, o frekanstaki KAZANCINI göstermektedir. Aynı hoparlöre 10KHz sinyal uyguladığımızda çıkıştan alınan ses şiddeti 1KHz lik sinyale göre daha düşük ya da daha yüksek olabilir. Keza bass sesler dediğimiz alçak frekanslar örneğin 100Hz uyguladığımızda da hoparlör bu frekansı, FREKANS KARAKTERİSTİĞİ doğrultusunda sese çevirecektir.
Kısaca özetlemek gerekirse Bir hoparlör veya hoparlör sisteminin (Kabin) hangi frekansta ne kadar ses şiddeti meydana getirdiğinin ölçümüne FREKANS KARAKTERİSTİĞİ denilmektedir.

Frekans karakteristiği sadece hoparlörler için geçerli olmayıp, amplifikatörler ile de ilgilidir.
Gv=10 olan bir ampli düşünelim. Yani bu ampli giriş gerilimini 10 kat yükseltmektedir. Girişinden 1V verilirse çıkışından 10V alınacak demektir.
Amplinin girişine 1V genliğinde 1 KHz sinyal verirsek çıkışından 10V 1KHz sinyal alacağız.
Aynı ampliye tüm ses frekans bölgelerinde (20Hz-20KHz) aynı genlikte muhtelif frekanslar verirsek, ampli bu frekansları teknik yapım kalitesi doğrultusunda yükseltecektir. Ama bazı frekansları 10V a yükseltirken, bazı frekansları daha düşük yada daha yüksek olarak yükseltebilecektir.
İşte bu olayın teknik açıklaması da FREKANS KARAKTERİSTİĞİ'dir.

Yazdıklarınızdan önler için frekans karakteristiği farklı iki devre kullanıp switch ile geçiş yapmak yada diğer çıkışlardan farklı tek devre kullanmak yerine tek devre ve tüm çıkışların aynı olmasını öneriyorsunuz anladığım doğru mudur?
Önerebileceğiniz bir yapı var mıdır?
Diy kitler daha doğru bir yol olur?

Bu soru'n anlaşılmadı.
Temelde hem amplifikatörlerin hem de hoparlörlerin frekans karakteristiği eğrisinin eşit olması istenir. Yani tüm frekansları eşit olarak yükseltebilmeli ve kulağa eşit seviyede iletebilmelidirler.
Ancak bir hoparlör tek başına tüm frekans bandını eşit olarak veremeyebilir.
Bu yüzden muhtelif hoparlörler (Bass, medium ve tweeter) bir kabin içerisinde kombine edilerek uyarlanır ve yapılan hesaplar neticesinde tüm frekansları eşit verebilen bir kabin tasarlanır.
Aynı durum bir amplifikatör için de geçerlidir. Tasarımda bir amlifikatörün tüm ses frekans bölgesini eşit olarak yükseltebilmesi gereklidir. Eğer eşit yükseltme sağlanamıyorsa ampli muhtelif frekans bandlarında farklı üretilip ilgili frekans bandında çalıştırmak üzere, çıkışı ilgili hoparlöre verilebilir.
Örnek subwoofer sistemleri, Sadece bass bölgesinde (20Hz-200Hz) çalışan ampli ve hoparlörlerden oluşur.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen onkal » 23 Haz 2014, 08:30

Öncelikle açıklayıcı bilgiler için teşekkür ederim.

Switch olayı amacımıza hizmet etmediği ve olayın mantığına ters olduğu için o konuyu geçiyorum.

Sıradaki aşamamız nedir peki, neye göre yönlenmeliyim ?
onkal
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen onursal » 23 Haz 2014, 11:33

onkal yazdı:Öncelikle açıklayıcı bilgiler için teşekkür ederim.

Switch olayı amacımıza hizmet etmediği ve olayın mantığına ters olduğu için o konuyu geçiyorum.

Sıradaki aşamamız nedir peki, neye göre yönlenmeliyim ?

SURROUND geniş bir yelpazede incelendiği için şöyle yap böyle yap demek mantıksız olacaktır.
Öncelikle temel mantığı araştırmalı ve öğrenmelisin. Bunun için ise öncelikle stereo'dan başlamalı, eski sistem quadrophonik sistemleri incelemeli ve günümüz modern sistemleri (5.1-7.1 gibi) öğrenmelisin.
Bir sistemde kullanılacak ekipmanlar belli kriterlere göre hesaplanmaktadır. Bu kriterler çok geniş yelpazede incelendiği için tercih seçeneği çok olmaktadır. Tercihini sen kendi kriterlerin doğrultusunda yapmalısın.

Bu sözlerine istinaden;
Eğer bir sistem geliştirmek istiyorsan yukarda anlattıklarıma ek olarak şunları yapmalısın.
Birbiri ile aynı karakterde (frekans karakteristiği ve kazanç olarak) 5 ya da 7 adet hoparlör tasarlayınız. Bu hoparlörlerin frekans karakteristiği 100Hz ila 20KHz arasında tüm frekansları mümkün olduğunca eşit verebilen bir yapıda olsun.
Sadece ÖN hoparlörlere ilave olarak birer tane bass hoparlör ilave ediniz. ilave edilen bu bass hoparlörler ile beraber ön hoparlörlerinizin frekans karakteristiği 20Hz-20KHz olsun.
İşte bu hoparlörleri konu başında belirttiğin gibi stereo sistemde sadece ön hoparlörleri kullanabilirsin veya surround sistemlerde 5 kanala veya 7 kanal olarak kullanabilirsin.
Surround sistemlerde sıklıkla görmekte olduğumuz .1 kavramı bir subwoofer hoparlörü temsil edip, bu hoparlörün kullanımı isteğe bağlı olarak konfigure edilebilmektedir. Yani 5.1 surround bir ampliden subwoofer kapatılarak sistem bass seslerinin sadece ön hoparlörlere verilmesi sağlanmaktadır. Ön hoparlörlerinize de bass hoparlörler koyduğumuza göre sistem uyumu tam olacaktır.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen onkal » 30 Haz 2014, 00:21

onursal yazdı:....eski sistem quadrophonik sistemleri incelemeli ve günümüz modern sistemleri (5.1-7.1 gibi) öğrenmelisin.

Üstadım teşekkür ederim mesaj için, ama olay yine başta dediğime geliyor :) Önereceğiniz şunu incele bu iyidir bu temelidir diyeceğiniz bir konu var mı ? Konuyu açmadan önce incelediğimde multi kanal sistem bulamamıştım sitede, yurtdışı forumlarda gördüklerimde konu hakkında çok bir bilgim olmadığı için yabancı gelmişti ondan sonra konuyu açmaya karar verdim. Baktığım sistemler quadrophonik değildi hatırlamıyorum, onu arayayım bir de.
Sanırım yurtdışı sitelerinden başka kaynak yok bu konuda?
onkal
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen onursal » 01 Tem 2014, 18:29

onkal yazdı:
onursal yazdı:....eski sistem quadrophonik sistemleri incelemeli ve günümüz modern sistemleri (5.1-7.1 gibi) öğrenmelisin.

Üstadım teşekkür ederim mesaj için, ama olay yine başta dediğime geliyor :) Önereceğiniz şunu incele bu iyidir bu temelidir diyeceğiniz bir konu var mı ? Konuyu açmadan önce incelediğimde multi kanal sistem bulamamıştım sitede, yurtdışı forumlarda gördüklerimde konu hakkında çok bir bilgim olmadığı için yabancı gelmişti ondan sonra konuyu açmaya karar verdim. Baktığım sistemler quadrophonik değildi hatırlamıyorum, onu arayayım bir de.
Sanırım yurtdışı sitelerinden başka kaynak yok bu konuda?

Multi-channel konusu çok detaylı bir konudur. O yüzden tek bir kaynak ile konuya hakim olamazsınız.
Konunun başlangıcı stereodan başlamaktadır.
her iki kanal arasındaki faz ilişkileri, hacim denilen olgu ve denge unsurları bilinmeden çok kanallı sistemleri incelemek mantıksız olacaktır.
YİNE'de:
Bu konuya şöyle bir özet getireyim.
Multi-ch sistemlerin ilk öğrenilmesi gereken şeyi DECODERLER'dir.
Çoklu olarak encode edilmiş ses sinyalleri tek bir bit-stream (data akışı) ile decoderlere iletilir. Decoderler bu sinyali ayrıştırarak çok kanallı ses akışlarına çevirir. Çok kanallı bu sesler ayrı ayrı amplifikatörler (ses yükselteçleri) ile yükseltilerek hoparlörlere veriilir.
BU CİHETLE;
Çok kanallı ses sistemlerinde yeterli bilgi için stereodan başlanılmalı, virtual SURROUND denilen sistemleri incelemeli ve gelişmeleri öğrenmelisin.
1970 li yıllardan beri süregelen bu gelişmeleri ise tek bir kalemde öğrenebilmek pek olası değildir.
http://en.wikipedia.org/wiki/Stereophonic_sound
http://en.wikipedia.org/wiki/Quadraphonic_sound
http://quadraphonicaudio.wordpress.com/
http://en.wikipedia.org/wiki/Surround_sound
http://en.wikipedia.org/wiki/Matrix_decoder
http://en.wikipedia.org/wiki/Dolby_Pro_Logic
http://www.crutchfield.com/S-FjNCcdl5K5 ... round.html
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen onkal » 03 Tem 2014, 10:28

Cevap için teşekkür ederim. Verdiğiniz linkleri inceleyeceğim.
Sesi çözme işini pre amfiye yaptırıp pre çıkışından power amfiye girmeyi düşünüyorum. O nedenle power amfide tekrar çözülmeye gerek yok diye düşünmüştüm.
Dediğim gibi verdiğiniz linkleri inceleyip biraz daha bilgi sahibi olayım, tekrar teşekkürler.
onkal
Yeni Üye

Projeleriniz

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir