300 watt transistörlü amfi

Projeleriniz » Elinizde olan veya hazırladığınız projelerinizi ayrıntılı açıklama ve resimleriyle beraber gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

Cevap: 300 watt transistörlü amfi

Okunmamış iletigönderen basscanabi » 08 Oca 2009, 06:52

e_cag yazdı:Merhaba,

Şeması şöyle olan bir devrenin:
https://diyaudiotr.com/kaynak/Image/ ... _buyuk.gif

Yıldız şase kuralı izlenerek yapılmış kartı şöyle oluyor:
https://diyaudiotr.com/kaynak/Image/ ... _buyuk.gif

Sinyal şase yıldızı da işaretli olan bölge:

pcb_buyuk.gif

Forumda veya anasayfada (https://diyaudiotr.com/) verilen projelerde yıldız şase hakkında biraz daha bilgi vardı ama bulamadım. Benim yıldız şase işini anlamam da Doktor'un sabrı ve yardımıyla olmuştu. Şu konuda (entegreli-guc-yukseltecleri-f14/lm-1876-pcb-t367.html) adım adım çizimlerimi göndererek birkaç günde çıkmıştım işin içinden. :D

Kolaylıklar.

Selamlar e_cag

Vallahi ne yalan söyleyim forumdan bayaaaaaa çok şey öğrendim. yıldız şase bağlantısının halen tam olarak anlamış değilim ama tahminim birbirlerine harmonik basma olayı olabilebilir diye düşünüyorum? birde bu projenin çalıştırıldığını gördün mü? birdünya uğraşı sonuçta nereden baksanız 20 saatimi harcadım bu devreyi birşeylere benzetebilmek için. Bu da yetmezmiş gibi doktoru, seni de uğraştırdım:( umarım bana çok kızmıyorsunuzdur... az kızıyorsanız problem yok benim açımdan:)

İyi çalışmalar
Saygılarımla
Kullanıcı avatarı
basscanabi
Yeni Üye

İl: antalya
Meslek: Elektronik

Okunmamış iletigönderen drhardware » 08 Oca 2009, 10:33

basscanabi yazdı:merhaba Dr.Hardware

söylediğiniz değişiklikleri yapmaya çalıştım
C9 ve C12 pcb'nin orta sol alt tarafta, küçük transistörlerin beslemesini ayrı yaptım, rezervuar kondansatörlerini çıkış transistörlerinin yanina koymak isterdim ama soğutucunun tam yanına gelecekti bildiğim kadarıyla ısı kondansatörler için pek iyi değil bu yüzden kondansatörleri 105 derecelik almayı düşünüyorum. biraz daha tuzlu ama olsun. besleme katına bunlardan 83v 4700u lardan 4 tane takacağım. paralel kondansatör kullanmanın faydaları hakkındaki açıklamanızı okudum ve birde beslemeye ek olarak 1,10,100n'luk kondansatörler kullanacağım belki filtrasyon etkisini artırır. geri besleme direncini jumper ile en kısa yoldan çıkışa bağladım. Size çok fazla sorun çıkardım :oops: belkide nereden geldi, üye oldu bu diyorsunuz... ama inanın sizin ve diğer arkadaşların yorumları benim için çok değerli bunları söylerken kimseye yağ çekmek gibi bir amacım yok. son bir kez daha değerli yorumlarınızı büyük bir sabırsızlıkla bekliyorum...

İyi çalışmalar diliyorum
Saygılarımla

Yahu ne ilgisi var?
Biz bu siteyi bunun için kurduk! Ülkemin gençleri DIY Audio aleminden uzak kalmasın diye... Soru sormadan DIY mi olurmuş..
Belki arada sert çıkarız, kızarız, bağırırız ama sadece BU İŞ ADAM GİBİ YAPILSIN, ülkemin gençleri adam gibi müzik dinlesin diye! Yoksa; fırça atmaya meraklı olsam, 7 tane kuzu gibi elemanım var, her birine haftada bi gün fırça atsam ay biter :praising:
Neyse tıraşı kesecek olursak,
Bu sefer sonuca fazlaca yaklaşmışsın, bu iyiye işaret.
Yalnız sinyal girişi GND sini halen niye orda tuttuğunu anlamış değilim! Yaw getir şunu, şu 10ohm luk direncin üstüne... Ne işin var oralarda? Hattı uzatmak gürültüden başka bişey kazandırmaz insana!
On board kondansatörlerin yerleşimi güzel ve soğutucudan uzak olmaları da gayet isabetli olmuş.. Lakin oraya sığmaz bu arkadaşlar! 2200uF / 63v luk kondanslar genellikle 16/18mm çapında ve 7.5mm bacak aralığındadır, çizdiğin ise takriben 5/13mm lik, yani oraya sığmaz.. Ama muhakkak 2200uF mi kullanmak gerekir? Hayır 1000 de yeterli olabilir, tabii beslemeyle olan mesafeye bağlı. Kısa ve kalın kablolarla (2,5mm2) bağlarsan 1000 hatta 470 bile yeterli olur.
Neyse.. Sen şu PCB yi son haline getir de, diğer konuları konuşuruz.
Yaw sormayı unuttum. Sen bu 300W ampliyle napacaksın?
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen e_cag » 08 Oca 2009, 11:07

basscanabi yazdı:

Selamlar e_cag

Vallahi ne yalan söyleyim forumdan bayaaaaaa çok şey öğrendim. yıldız şase bağlantısının halen tam olarak anlamış değilim ama tahminim birbirlerine harmonik basma olayı olabilebilir diye düşünüyorum? birde bu projenin çalıştırıldığını gördün mü? birdünya uğraşı sonuçta nereden baksanız 20 saatimi harcadım bu devreyi birşeylere benzetebilmek için. Bu da yetmezmiş gibi doktoru, seni de uğraştırdım:( umarım bana çok kızmıyorsunuzdur... az kızıyorsanız problem yok benim açımdan:)

İyi çalışmalar
Saygılarımla

Doktor söylenecekleri söylemiş zaten. Benim kart tasarımlarımın da forumun müdavimi olduğum 8-9 aydır çok düzeldiğini söyleyebilirim. İyi bir kart tasarımı için 20 saat çok değil gerçekten. Ben bu kadar zamanı 2,5x3 cm ölçüde, LM1875 ve 7-8 pasif eleman içeren bir karta harcadım (bkz. avatarım). :D Üstelik madem serigrafi gibi ciddi bir metodla hazırlanacak bu kartllar, her bir bakışında daha iyi yapılabilecek birşeyler görmediğin zamana kadar sabret. Kart tasarlamak işin benim en keyif aldığım bölümü. Bu ilk sefer için uğraşırsın ama bir sonraki kartın çok daha kolay çıkacaktır.

Kartı çok inceleyemedim doğrusu, bir toplantıya ara verdik şimdi, devam edeceğiz. Projenin çalıştırıldığını görmedim ama çalışacağından şüphem yok.

Selamlar,

Emin
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen e154 » 08 Oca 2009, 14:15

drhardware yazdı: Yoksa; fırça atmaya meraklı olsam, 7 tane kuzu gibi elemanım var, her birine haftada bi gün fırça atsam ay biter :praising:

aman arkadaşlar boş bırakmayın siteyi :mrgreen:
e154
DIY Audio Gurusu

İl: Ankara
Meslek: Elektrik Teknikeri

Okunmamış iletigönderen e_cag » 08 Oca 2009, 14:51

Çizimde kullandığın Ares'in "mitre" fonksiyonu dik açılı köşeleri 45 derece açılara dönüştürüyor. Kabaca şöyle bir çizim:
1.GIF
1.GIF (30.62 KiB) 723 defa görüntülendi

şuna dönüşüyor:
2.GIF
2.GIF (27.47 KiB) 693 defa görüntülendi

Ama kart doldukça bu fonksiyonun etkinliği azalıyor.

Bir de snap 5th 25th 50th fonksiyonları var. Bunlar da çizimde yolun kılavuz noktalarına hangi mesafeye gelince kendiliğinden yanaşacağını belirliyor. Daha ince, hassas çizimler için 5th gibi ince bir ayarı kullanırsan yolları istediğin yerlerden daha kolay geçirebilirsin. Fonksiyon şurada:
3.GIF
3.GIF (57.48 KiB) 686 defa görüntülendi

Ama en baştan başlıyor olsam Eagle öğrenirdim kendi adıma. Başlangıcı zor ama Türkçe eğitim dökümanları nette bulunabiliyor ve ortaya çıkan kartlar daha profesyonel görünümlü oluyor. İlk fırsatta Eagle çalışmaya başlayacağım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen e_cag » 08 Oca 2009, 19:55

Biraz kurcalayayım kartı diyecektim ama galiba 7.2'nin üzeri bir sürüm var sende. Aradım nette, bulamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen basscanabi » 09 Oca 2009, 14:39

drhardware yazdı:
basscanabi yazdı:merhaba Dr.Hardware

söylediğiniz değişiklikleri yapmaya çalıştım
C9 ve C12 pcb'nin orta sol alt tarafta, küçük transistörlerin beslemesini ayrı yaptım, rezervuar kondansatörlerini çıkış transistörlerinin yanina koymak isterdim ama soğutucunun tam yanına gelecekti bildiğim kadarıyla ısı kondansatörler için pek iyi değil bu yüzden kondansatörleri 105 derecelik almayı düşünüyorum. biraz daha tuzlu ama olsun. besleme katına bunlardan 83v 4700u lardan 4 tane takacağım. paralel kondansatör kullanmanın faydaları hakkındaki açıklamanızı okudum ve birde beslemeye ek olarak 1,10,100n'luk kondansatörler kullanacağım belki filtrasyon etkisini artırır. geri besleme direncini jumper ile en kısa yoldan çıkışa bağladım. Size çok fazla sorun çıkardım :oops: belkide nereden geldi, üye oldu bu diyorsunuz... ama inanın sizin ve diğer arkadaşların yorumları benim için çok değerli bunları söylerken kimseye yağ çekmek gibi bir amacım yok. son bir kez daha değerli yorumlarınızı büyük bir sabırsızlıkla bekliyorum...

İyi çalışmalar diliyorum
Saygılarımla

Yahu ne ilgisi var?
Biz bu siteyi bunun için kurduk! Ülkemin gençleri DIY Audio aleminden uzak kalmasın diye... Soru sormadan DIY mi olurmuş..
Belki arada sert çıkarız, kızarız, bağırırız ama sadece BU İŞ ADAM GİBİ YAPILSIN, ülkemin gençleri adam gibi müzik dinlesin diye! Yoksa; fırça atmaya meraklı olsam, 7 tane kuzu gibi elemanım var, her birine haftada bi gün fırça atsam ay biter :praising:
Neyse tıraşı kesecek olursak,
Bu sefer sonuca fazlaca yaklaşmışsın, bu iyiye işaret.
Yalnız sinyal girişi GND sini halen niye orda tuttuğunu anlamış değilim! Yaw getir şunu, şu 10ohm luk direncin üstüne... Ne işin var oralarda? Hattı uzatmak gürültüden başka bişey kazandırmaz insana!
On board kondansatörlerin yerleşimi güzel ve soğutucudan uzak olmaları da gayet isabetli olmuş.. Lakin oraya sığmaz bu arkadaşlar! 2200uF / 63v luk kondanslar genellikle 16/18mm çapında ve 7.5mm bacak aralığındadır, çizdiğin ise takriben 5/13mm lik, yani oraya sığmaz.. Ama muhakkak 2200uF mi kullanmak gerekir? Hayır 1000 de yeterli olabilir, tabii beslemeyle olan mesafeye bağlı. Kısa ve kalın kablolarla (2,5mm2) bağlarsan 1000 hatta 470 bile yeterli olur.
Neyse.. Sen şu PCB yi son haline getir de, diğer konuları konuşuruz.
Yaw sormayı unuttum. Sen bu 300W ampliyle napacaksın?

:kop: sevindirik oldum simdi:)

hocam ben elazığda seslendirme işiyle ilgileniyorum tamır, bakım bu da yıllardır her yerde gördüğüm parçaları bulunabilen bir amfiye benziyor küçük ve orta kapalı alan seslendirmesine götürdüğümüz zeck ve montarbo kabinler var onları aktif yapmayı düşünüyorum birde swith-mode bulabilirsem bunlara uygun tam süper olacak, asıl bana lazıp olan amfiler 500-750-1000 watt civarı amfiler kısmetse. bu gün internetten bulduğum bir subwoofer kabini yaptıracağım 15", cross over olayını antalyaya gidince ayarlayacağım zaten orada imalatını yapıyoruz. belki diy olayına başlamak için biraz güçlü bir amfi oldu. bundan önce stk 4050 ile bir amfi yapmıştım... canavarım benim küçük dev:) peavy basın aklını alıyordu komşular hiç memdun değildi ama olsun bu da benim hastalığım:) güç varsa onun sonunu hissetmeliyim

Saygılarımla Hacam
Kullanıcı avatarı
basscanabi
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen basscanabi » 10 Oca 2009, 04:21

e_cag yazdı:Çizimde kullandığın Ares'in "mitre" fonksiyonu dik açılı köşeleri 45 derece açılara dönüştürüyor. Kabaca şöyle bir çizim:
1.GIF

şuna dönüşüyor:
2.GIF

Ama kart doldukça bu fonksiyonun etkinliği azalıyor.

Bir de snap 5th 25th 50th fonksiyonları var. Bunlar da çizimde yolun kılavuz noktalarına hangi mesafeye gelince kendiliğinden yanaşacağını belirliyor. Daha ince, hassas çizimler için 5th gibi ince bir ayarı kullanırsan yolları istediğin yerlerden daha kolay geçirebilirsin. Fonksiyon şurada:
3.GIF

Ama en baştan başlıyor olsam Eagle öğrenirdim kendi adıma. Başlangıcı zor ama Türkçe eğitim dökümanları nette bulunabiliyor ve ortaya çıkan kartlar daha profesyonel görünümlü oluyor. İlk fırsatta Eagle çalışmaya başlayacağım.

merhaba kardeşim

eagle programını hiç sevmiyorum onulada çok uğraştım bu benim aslında proteustaki ilk çizimim paintte bile çizdim :shock: ama proteusun similasyonu çok işime yarıyo osiloskopum olmadığı için mecburen ama şimdiye kadar kullandığımın en iyisi ingilizceyle bi problemim yok biraz biliyorum işimi görecek kadar.
bi bakalım amfi nasıl olacak umarım parça sıkıntısı çekmem.

Saygılarımla
Kullanıcı avatarı
basscanabi
Yeni Üye

Önceki

Projeleriniz

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti