En dandik amfi :)

Projeleriniz » Elinizde olan veya hazırladığınız projelerinizi ayrıntılı açıklama ve resimleriyle beraber gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

Cevap: En dandik amfi :)

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 20 Haz 2009, 11:16

Corel Draw idi sanırım.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Ynt: En dandik amfi :)

Okunmamış iletigönderen zcabaoglu » 04 Mar 2010, 19:28

Kapibara yazdı:Resim

drhardware yazdı:Bence görünüşe göre karar vermemek lazım. Örneğin şu bir zamanlar 3000$a satılan GainCard'ın baskı devresi de buna çok benziyor.. Şöyle ki;
Resim
Unutmayın ki bu, dünyanın en iyi entegre amplifikatörü, ama çirkin..

İlk mesajdaki devre resmi ve yukarıdaki resme bakınca 70'li yılların sonu 80'li yılların başlarına gittim birden. Şimdiki gençler nerden bilsin? O zamanlar bilgisayarı kim görmüştü? :oops: Bilmem kaç katlı pcb mikroişlemciler altın kaplama pcb falan. :?: Şimdi pcb'yi bilgisayarda envai çeşit bileşenle tasarla sonra çiz ve "lazer" yazıcı çıktısını pcb'ye ütüyle aktar. ;)

O zamanlar "lazer" yazıcı vardıda bizmi kullanmadık. :) Hepsi bir tarafa "pertinaks kalemi" vardıda bizmi kullanmadık. :) (yada bu kalem vardıda fiyatından dolayı yanına bile yaklaşamıyorduk, öğrenci harçlığıyla.)

Şema o günlerdeki imkanlarla bulunabilen "harcı alem" pertinaksa aktarılır, kanalların üzerlerinden "yağlı boya" evet yanlış okumadınız yağlı boya ile çizgiler kalınlaştırılır, boya bir miktar kuruyuncada asite atardık. Eee tabiki kanallar bir nebze düzgün ama yinede "yamuk yumuk" olurdu. Sonra pcb güzelce gözden geçirilir kanalların boyadan kaynalanan birbiriyle kaynaşma durumları varsa (ki genelde olurdu) düzeltilir vs. vs.... neyse uzatmayayım güzel şeylerle uğraşıyormuşuz ve zevkle yapıyorduk. Devre "çalışırsada" keyfine varıyorduk... :D

Bir arkadaşımız "estetik değil" demiş. O günkü imkanlarla estetiği kutulamada ve daha çok devrenin iş görmesinde arardık. Her şey, özellikle "estetik" imkanlarla sınırlı... Neticede önemli olan devre iş görüyormu idi bizim için...

Haa birde pcb'nin harcı alem olduğunu bildiğimiz için üzerindeki bakır kanallar hem oksitlenmesin hemde iletkenliği bir nebze arttırmak için tüm kanalları lehimle kaplardık. ;)

Selamlar.
zcabaoglu
Yeni Üye

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen krell_ergul » 19 Oca 2011, 20:16

evet görünüşe aldanmamak gerek yaptığım simülasyonlarda krelle yakın bi sinyal çıkışları veriyo tabi devre bu haliyle değil bi takım değişiklikler var :evet:
krell_ergul
Yeni Üye

İl: nevşehir

Okunmamış iletigönderen sansar34 » 18 Nis 2013, 16:58

lm3886 da geri besleme hangı bacaklar arasında oluyor? yada gerı beslemeyı bıraz daha acabılırımısınız forumda bır aralar gerı besleme ıle ılgılı yazı yayınlanmıstı onu bakıcam sımdı
Kullanıcı avatarı
sansar34
DIY Audio Fanatiği

İl: istanbul
Meslek: elektromekanık ögrencisi

Okunmamış iletigönderen olc technics » 19 Nis 2013, 11:02

sansar34 yazdı:lm3886 da geri besleme hangı bacaklar arasında oluyor? yada gerı beslemeyı bıraz daha acabılırımısınız forumda bır aralar gerı besleme ıle ılgılı yazı yayınlanmıstı onu bakıcam sımdı

Geri besleme direnci 3 ve 9 nolu bacaklar arasına bağlıdır. 3 nolu bacak ses çıkışı, 9 nolu bacakta eviren giriştir. Eviren girişle şaşe arası, seri bağlı bir direnç ve kondansatör vardır. En basit anlatımla geribesleme (NFb), iki direncin oranı kadar yükseltme olacaktır. 1. direnç; çıkıştan eviren girişe aktarır. 2. direnç; eviren girişle şaşe arası bağlıdır. 1. direncin değeri yükseltilirse kazanç artar. 2. direncin değeri düşürülürse kazanç artar. Konu aslında çok basittir. Geri besleme noktasına ne kadar az akım ulaşırsa, o kadar "Kapalı Döngü Voltaj Kazancı" (closed Loop Voltage Gain) artar (bunun fazlası da zarardır tabi. Kazancı gereğinden çok arttırmak, istenmeyen gürültülere hatta osilasyona neden olur). Geri-beslemeye kutupsuz elektrolikit kondansatör kullanılmasının nedeniyse, aslında ses frekansının AC oluşudur. Ancak bir çoğu uygulamacı bunu göz ardı eder ve kutuplu kondansatör kullanır. Geri besleme kondansatörü, (İnvert İnput DC Decoupling-eviren girişin DC dekupaj kondansatörü) frekans eğrisinin başlangıç noktasını belirleyen kondansatördür. (geri besleme kondansatörüyle ilgili pek fazla bilgiye sahip değilim.)

lm3886.PNG
şema
lm3886.PNG (18.15 KiB) 827 defa görüntülendi

Daha ayrıntılı bilgi için datasheet e bakınız. http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm3886.pdf

Kolay gelsin...
Kullanıcı avatarı
olc technics
DIY Audio Gurusu

İl: tekirdağ
Meslek: ha ha ha, please

Okunmamış iletigönderen sansar34 » 19 Nis 2013, 12:25

acıklama ıcın tesekkur ederım yanlız takıldıgım bır nokta var benım kulladıgım semada devrede 3 bacaktan 9 gıden 22k kullanılmı ve anladıgım kadarıyla devrenın 3.bacak ile 9 bacak arasındakı acık semada gosterılen 20k drencı ne kadar kısa tutulursa okdar az gerı besleme okdar ıyı olacak dogrumu anladım? oncekı sayfalarda 7mm gıbı bı rakam verılmıs vede karbon dırencler kullanıldıgını okudum vede dunyadakı en az gürultü sahıp entegrelerden bırısı oldugunu okudum. ıkıncı olarakda 2. direncim 2.7r ve serı olarak 100nf baglı ben bunu 1 ohm metal fılım drenc taksam ne gıbı bır degısım saglarım devreden kazanc olurmu? ne gıbı avantaj ve dez avantajlarım olur.
Kullanıcı avatarı
sansar34
DIY Audio Fanatiği

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen hamist » 19 Nis 2013, 12:48

sansar34 yazdı:acıklama ıcın tesekkur ederım yanlız takıldıgım bır nokta var benım kulladıgım semada devrede 3 bacaktan 9 gıden 22k kullanılmı ve anladıgım kadarıyla devrenın 3.bacak ile 9 bacak arasındakı acık semada gosterılen 20k drencı ne kadar kısa tutulursa okdar az gerı besleme okdar ıyı olacak dogrumu anladım? oncekı sayfalarda 7mm gıbı bı rakam verılmıs vede karbon dırencler kullanıldıgını okudum vede dunyadakı en az gürultü sahıp entegrelerden bırısı oldugunu okudum. ıkıncı olarakda 2. direncim 2.7r ve serı olarak 100nf baglı ben bunu 1 ohm metal fılım drenc taksam ne gıbı bır degısım saglarım devreden kazanc olurmu? ne gıbı avantaj ve dez avantajlarım olur.

Bana bir de LM3886 yaptıracaksınız ve özellikle fB direncini çıkış noktasından 17mm ye yerleştirteceksiniz.
:)
Evet bu elemanın ampli.lerde bağlantı noktasına yakın olması gereksinimdir,
ancak şu kadar mm demek saçmalıktır.
Söylenene değil, söyleyene bakın bence. :)

Ama sıfıra giden 22u kond.ün devre üzerindeki yeri o 22K dan çok daha önemlidir.
Zira bu kond, giriş direnci ile (10K pot) aynı noktaya bağlı olmalıdır.
Ki bu nokta sign. gnd. olur aslında.
7mm sözünü eden kimse asıl bunu söylemeliydi.

Sözünü ettiğiniz 2.7r 100n sanırım çıkış gnd. arasında zaman zaman kullanılan LPF
(Low pass filter) olmalı.
Böyle ise buradaki değer değişikliklerinin etkilerini kulakla hissedemezsiniz, zira o LPF sadece
çok yüksek frekansların hoparlor sistemine ulaşmasını kısmen sınırlama amaçlıdır.
Direnci çok küçültmek çıkışları yüksek frekanslarda riske sokabilir.
Ya da bu direncin yanmasına sebep olabilir.

Son bir not daha: Bu ve benzeri chip ampl. leri nasıl bağlarsanız bağlayın çalışır.
O nedenle yapacaksanız dış seslere kulaklarınızı tıkayabilirsiniz.
Zira chip ampl.lerin amaçlarından biri de bu zaten.
Tak çalıştır...

Selamlar
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

Meslek: endüstriel elektronik

Okunmamış iletigönderen olc technics » 19 Nis 2013, 14:29

hamist yazdı:
sansar34 yazdı:acıklama ıcın tesekkur ederım yanlız takıldıgım bır nokta var benım kulladıgım semada devrede 3 bacaktan 9 gıden 22k kullanılmı ve anladıgım kadarıyla devrenın 3.bacak ile 9 bacak arasındakı acık semada gosterılen 20k drencı ne kadar kısa tutulursa okdar az gerı besleme okdar ıyı olacak dogrumu anladım? oncekı sayfalarda 7mm gıbı bı rakam verılmıs vede karbon dırencler kullanıldıgını okudum vede dunyadakı en az gürultü sahıp entegrelerden bırısı oldugunu okudum. ıkıncı olarakda 2. direncim 2.7r ve serı olarak 100nf baglı ben bunu 1 ohm metal fılım drenc taksam ne gıbı bır degısım saglarım devreden kazanc olurmu? ne gıbı avantaj ve dez avantajlarım olur.

Bana bir de LM3886 yaptıracaksınız ve özellikle fB direncini çıkış noktasından 17mm ye yerleştirteceksiniz.
Evet bu elemanın ampli.lerde bağlantı noktasına yakın olması gereksinimdir,
ancak şu kadar mm demek saçmalıktır.
Söylenene değil, söyleyene bakın bence. :)

Ama sıfıra giden 22u kond.ün devre üzerindeki yeri o 22K dan çok daha önemlidir.
Zira bu kond, giriş direnci ile (10K pot) aynı noktaya bağlı olmalıdır.
Ki bu nokta sign. gnd. olur aslında.
7mm sözünü eden kimse asıl bunu söylemeliydi.

Sözünü ettiğiniz 2.7r 100n sanırım çıkış gnd. arasında zaman zaman kullanılan LPF
(Low pass filter) olmalı.
Böyle ise buradaki değer değişikliklerinin etkilerini kulakla hissedemezsiniz, zira o LPF sadece
çok yüksek frekansların hoparlor sistemine ulaşmasını kısmen sınırlama amaçlıdır.
Direnci çok küçültmek çıkışları yüksek frekanslarda riske sokabilir.
Ya da bu direncin yanmasına sebep olabilir.

Son bir not daha: Bu ve benzeri chip ampl. leri nasıl bağlarsanız bağlayın çalışır.
O nedenle yapacaksanız dış seslere kulaklarınızı tıkayabilirsiniz.
Zira chip ampl.lerin amaçlarından biri de bu zaten.
Tak çalıştır...

Selamlar

Bence de geri beslemenin olabildiğince kısa tutulması olayı paranoyadan başka bir şey değil. 3000$ gibi bir fiyatla satılan Gaincard amplifikatörünün devre kartına bakarsak durum daha da vahimleşiyor. O amplifikatör de 3000$ eden ne var diye düşünüyorum da aklıma hiç bir şey gelmiyor.

Kolay gelsin...
En son olc technics tarafından, 19 Nis 2013, 15:38 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Kullanıcı avatarı
olc technics
DIY Audio Gurusu

İl: tekirdağ
Meslek: ha ha ha, please

Okunmamış iletigönderen hamist » 19 Nis 2013, 14:46

olc technics yazdı:

Bence de geri beslemenin olabildiğince kısa tutulması olayı paranoyadan başka bir şey değil. 3000$ gibi bir fiyatla satılan Gaincard amplifikatörünün devre kartına bakarsak durum daha da vahimleşiyor. O amplifikatör de 3000$ eden ve var diye düşünüyorum da aklıma hiç bir şey gelmiyor.

Kolay gelsin...

Biri beni inandırmalı, chip amp. ve sound ve de binlerce dolar...
İyi bir Class A ya da iyi bir lambalı olmadıkça bu para çöpe gidecektir.
Üreticinin verileri ortada, kullanılan şema üreticinin verdiği,
dolayısı ile değerler de üreticinin verdiğinin üzerinde olması nasıl mümkün olabilir?

Anlaşılan birilerinin sound anlayışına ters biriyim.
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

Meslek: endüstriel elektronik

Okunmamış iletigönderen sansar34 » 19 Nis 2013, 21:15

acıklamaler ıcın teşekkur ederım acıkcası kalıtelı bır lm3886 bı ras100 etmedıgını anladım vede ras100 ab calass bı anfı olmasına ragme gercekten cok berrak temız bır sesı var kulagımı hoparlorun dıbıne dayamadan dıp gurultu oldugunu duymuyorum tek duydugum trafonun calısma sesı :D a class aöp denemelerım ıkı kere suya dustu bırısınde yanlıs tas drenc kullandıgım ıcın calıstıramadım ras32 ikinci denemede malzemelerı tekrar yenı pcb gecırdıgımde trlerın yandıgını farkettım vede daha hıc denemedım kısmet olursa yakın bır zamanda baska bır deneme yapıcam bu sefer sızın onerılerınıze cok fazla ıhtıyacım olacak tesekkurler

selamlar. :)
Kullanıcı avatarı
sansar34
DIY Audio Fanatiği

ÖncekiSonraki

Projeleriniz

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti