LM 1876 PCB

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

LM 1876 PCB

Okunmamış iletigönderen e_cag » 19 Mar 2008, 00:18

Merhaba,

LM1876 için pcb hazırlamaya çalıştım. Bağlantıların doğruluğundan çok sinyal hatları ile güç hatları arasındaki mesafelerin ve şase hatlarının yerlerinin-bölünmelerinin uygunluğu konusunda genel eleştiriye ihtiyacım var.

Şema, standart simetrik beslemeli LM1876 uygulama şeması. Kartı Proteus'ta tasarladım; mümkün olduğunca küçük tutmaya çalıştım. Sinyal hatlarını ve elemanlarını sağ tarafa tıktım!.. Giriş potları için kart üzerinde yer ayırmadım çünkü henüz ortada bir kutu yok. En geniş hatlar 100th genişlikte (Proteus'ta 100 ile 200 arasında birşey yok ve DRChatalarını sevmiyorum). Entegrenin 9 ve 11. bacakları için yer açmadım.

Tüm parçalar elimde. Kartı basmaya geçmeden önce değerli fikirlerinizi beklerim. Finalize edip devreyi yaptıktan sonra kartı forumda paylaşmayı umuyorum.

Sevgiler, saygılar,

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen e154 » 19 Mar 2008, 01:59

R9 ve C9 geri besleme elamanları R5 ve C5 e paralel yerleştrilebilir. iki geri beslemede eşit uzunlukta olur.
e154
DIY Audio Gurusu

İl: Ankara
Meslek: Elektrik Teknikeri

Okunmamış iletigönderen drhardware » 19 Mar 2008, 12:54

Sinyal şasisini (C5 ten çıkan şasi bağlantısı) yukarı değil aşağı yönlendir. Giriş bağlantından ve en kısa yoldan direkt olarak şasiye gitsin.
Hoparlör çıkışlarının şasileri de direkt trafodan gelen şasi noktasından alınsın.
LM1876 nın arkasında direnç varken nasıl soğutucuya bağlayacaksın? Eğer dirençler alttan monte edilirse ok..
Şahsen tek köprü yerine çift köprü tercih ederim. Nedeni raillerin birbirini etkilemesini engellemektir. Orta noktası ayrı trafo kullan ve iki ayrı köprü kullanıp şasiyi board üzerine oluştur derim..
Girişte elektrolitik kondans yerine MKT veya MKS kullan ki boyutları daha büyüktür.
Girişteki seri 1K nın ardından 20K lık bir paralel direnç koyman lazım (girişle şasi arasına).
1 den 12 ye giden geri besleme hattı uzun olmuş, sol kanal osilasyon yapabilir.
Başka diyecek bişi yok..
Bu düzeltmeleri bi gerçekleştir başka bişiler çıkar elbet..
Kolay gelsin.
Resim
Örnek olması açısından eski bir çalışmam...
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Daha iyi oldu!..

Okunmamış iletigönderen e_cag » 21 Mar 2008, 01:25

Merhaba tekrar,

Görüşleriniz için teşekkür ederim. Hepsini göz önüne alarak biraz daha düzenledim kartı:

Resim

Resim

Girişteki seri dirençten sonra şaseye giden dirençler verdiğim şemada yer almıyor ama kartta, başka bir şemada bulunan 47K dirençler yer alıyor ( R1 ve R7)

Aklıma takılan bir iki soruyu paylaşmak istiyorum:

1- Giriş için MKT kondansatör aradığımda el altında genellikle yüksek voltaj değerliler bulunuyor. Baktığım fotoğraflarda da gayet büyük MKT kondansatörlerin kullanıldığını görüyorum zaman zaman ve merak ediyorum, acaba ulaşmak zor olduğundan mı böyle yapılmış. Bunları kullanmak daha uygun voltajlı (ve tabii daha uygun boyutlu) MKT'lere göre ses kalitesinde farka neden olur mu? Gerçi, şimdilik elimde bulunan 1 uF 63V polyesterleri kullanacağım, kartta onlara göre yer açtım.

2- Pozitif besleme hattında yer verdiğim iki tel köprüden biri sinyal şasesi hattının üzerinden geçiyor. Bu "hum" sorununa neden olabilir mi?

Saygılar,

Emin
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen IEEE » 21 Mar 2008, 02:15

düşük gerilimli mkt kondansatör pek bulunmuyor istediğimiz kapasitede..o yüzden boyutları büyük..
vur vur inlesin alem krell dinlesin :praising:

cevahirin kıymetini cevherfüruşan olmayan bilmez...
merkep anlar OTTAN,lakin GÜLDEN anlamaz..

Ben gelmedim kavga için benim işim sevgi için
Dostun evi gönüllerdir gönüller yapmaya geldim.
Kullanıcı avatarı
IEEE
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen drhardware » 21 Mar 2008, 10:51

Dostum e-cag,

Şu anda şasi konfigürasyonu gayet uygun, yalnızca hoparlör çıkışının şasisi dışında, onu direkt olarak şasi noktasından alman gerekiyor. Uzatmak anlamsız. Ayrıca C5 den çıkan şasiyi de direkt olarak aşağı indirmen gerekiyor. Sağa "viraj" anlamsız olmuş. Unutmayın, elektrik her zaman en kısa yolu takip etmek ister ve eder, bu anlamda yolları her zaman tanjantlardan geçirin.
MKT kondansatörler bu konudaki en iyi seçenekler değildir, esasen odyofil tarzı uygulamalarda MKP kullanılır (metalize propolyprene) ancak bulunamadığı durumlarda yakın malzemelerden yapılmış MKS, MKT gibi kondansatörler kullanılır. Her üç türü de genellikle şebeke uygulamalarında kullanıldığından yüksek voltajlıdırlar. Nadiren 63 veya 100v ları bulunur. Elindeki kondansatörü kullanabilirsin, elektrolitik kondansatörlere göre oldukça iyi sonuç vereceği kesindir.
Güç hattındaki atlamalar hum a neden olmaz.
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Reklamlar

Tamamdır

Okunmamış iletigönderen e_cag » 21 Mar 2008, 23:46

Merhaba,

Vakit ayırdığınız için tekrar teşekkür ederim.

Bu işin sonu yok gibi bir taraftan, her el attığımda daha iyi olmuş gibi geliyor:) Son durum şöyle oldu:

Resim Resim

Giriş için kullanmayı düşündüğüm kondansatörler de şunlar:

Resim

Umarım haftasonu kartı basıp ses duymaya vakit bulur, başarırım.

Kartı Ares'te yaptım. "lyt" dosyasını ve uygun ölçekli kart negatifini, devreyi çalıştırdıktan sonra foruma aktarmayı istiyorum. Umarım ilgilenenlere faydalı olur.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen drhardware » 22 Mar 2008, 10:41

Tabii ki daha iyi olmuş eline sağlık, ama GND hattıyla ilgili halen küçük detaylar var yapılması gereken.. Eski çizimde entegrenin 5 nolu bacağından şasiye giden bağlantı dümdüzdü, şimdi araya kıvrım eklemişsin. Üstteki yazımı okursan o kıvrımın gereksiz ve "zararlı" olduğunu anlarsın.. İkincisi de halen hoparlör şasilerini yıkardan alıyorsun. Hoparlör şasileri en çok akımın aktığı (hele ki stereo dizayn için tek şasi!) akım yollarıdır. Yukarıdan bir yerlerden alırsan yüksek güçlerde devrenin GND hattları arasında potansiyel fark meydana gelir ve devre destabil olur. Hoparlör şasisini muhakkak beslemeyle aynı yere bağlaman lazım.
KOlay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen e_cag » 22 Mar 2008, 19:12

drhardware yazdı:Tabii ki daha iyi olmuş eline sağlık, ama GND hattıyla ilgili halen küçük detaylar var yapılması gereken.. Eski çizimde entegrenin 5 nolu bacağından şasiye giden bağlantı dümdüzdü, şimdi araya kıvrım eklemişsin. Üstteki yazımı okursan o kıvrımın gereksiz ve "zararlı" olduğunu anlarsın.. İkincisi de halen hoparlör şasilerini yıkardan alıyorsun. Hoparlör şasileri en çok akımın aktığı (hele ki stereo dizayn için tek şasi!) akım yollarıdır. Yukarıdan bir yerlerden alırsan yüksek güçlerde devrenin GND hattları arasında potansiyel fark meydana gelir ve devre destabil olur. Hoparlör şasisini muhakkak beslemeyle aynı yere bağlaman lazım.
KOlay gelsin.

Hemen hemen tamam o zaman:) Hoparlör şasesi aşağıdaki şase yıldızına doğrudan inecek, entegreye giden şase de düzlenecek. Çok teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

RE

Okunmamış iletigönderen e_cag » 23 Mar 2008, 01:21

Son değişiklikler de tamam. Yarın baskı, yetişirse ilk LM serisi sesi deneyimi...
Resim

Resim

Tabi heyecanlı bölüme geçmeden, düzeltilmesi gerektiğini düşündüğünüz birşeyler varsa o ayrı.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Sonraki

Entegreli Güç Yükselteçleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir