300 watt transistörlü amfi

Projeleriniz » Elinizde olan veya hazırladığınız projelerinizi ayrıntılı açıklama ve resimleriyle beraber gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

300 watt transistörlü amfi

Okunmamış iletigönderen basscanabi » 29 Arl 2008, 04:42

Ünlü DIY Audiocu Rod Eliott'un tasarımı olan ve sound.westhost.com sitesinde 68nolu proje olarak yayımlanmış olan,
benim de proteusta PCB sini çizdiğim 300 watt amfi devre ile ilgili her türlü yorumunuzu bekliyorum iyi çalışmalar.
Saygılar
Eklentiler
300watthh.rar
proteus lyt
(8.28 KiB) 580 defa indirildi
300watthh.GIF
proteus gif
proteus gif
300watthh.GIF (74.44 KiB) 780 defa görüntülendi
devre şeması.gif
devre şeması
devre şeması.gif (10.05 KiB) 3168 defa görüntülendi
En son basscanabi tarafından, 11 Oca 2009, 02:59 tarihinde değiştirildi, toplamda 4 değişiklik yapıldı.
Kullanıcı avatarı
basscanabi
Yeni Üye

İl: antalya
Meslek: Elektronik

Cevap: 300 watt transistörlü amfi

Okunmamış iletigönderen drhardware » 29 Arl 2008, 12:51

Sevgili Bascan,

Öncelikle çok önemli bir konuyu hatırlatmak isterim;
Yayımladığın devre ünlü DIY üstadı Rod Eliott'un tasarımıdır ve en azından yayımlarken kaynak belirtmen gerekirdi. Bu hatayı telafi etmek için senin adına iletini düzenledim.
PCB çizimine gelecek olursak,
Üzgünüm ki bir kaç ciddi hata var;
GND hattı tam bir "O" ring çizmiş. Bu konu daha önce bu forumda en az 10 kez gündeme geldi ve sonuçları anlatıldı, irdelendi. Ama senin için kolaylık olsun diye tekrar ediyorum;
GND hatları tercihen PCB nin orta yerinde yıldız oluşturacak şekilde tek bir noktada toplanmalıdır. Her bir direncin, kondansatörün veya aktif elemanın bacağından çıkan GND direkt olarak ve en kısa yoldan bu yıldız şasi noktasında toplanmalıdır. Bu noktadan ise direkt olarak besleme devresine şasi bağlantısı yapılmalıdır. Mümkün olduğu kadar GND ler başka noktalarda birleştirilmemelidir.
Çıkış transistörleri (Q9, Q10, Q11, Q12) ile çıkış sürücüleri (Q5, Q6, Q7, Q8) ve Vbe multiplier transistörü (Q4) aynı soğutucu üstünde yer almalıdır. Aksi takdirde bias stabilitesi sağlanamaz.
LTP bias transistörü (Q1) termal olarak D1 ile bağlantılı olmalıdır. Yani Q1 ile T1 birbirine yapışık olarak monte edilmeli ve aralarına silikon gresi sürülmelidir.
Son olarak besleme ve GND hatların bu güç seviyesi için çok ince kalmış, en az bunların 4 katı olmaları gerekir.
Şimdilik söylenebilecekler bunlar. Uygulama ve malzeme alımı safhasında başka tavsiyelerim olacaktır.
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen basscanabi » 03 Oca 2009, 16:05

drhardware yazdı:Sevgili Bascan,

Öncelikle çok önemli bir konuyu hatırlatmak isterim;
Yayımladığın devre ünlü DIY üstadı Rod Eliott'un tasarımıdır ve en azından yayımlarken kaynak belirtmen gerekirdi. Bu hatayı telafi etmek için senin adına iletini düzenledim.
PCB çizimine gelecek olursak,
Üzgünüm ki bir kaç ciddi hata var;
GND hattı tam bir "O" ring çizmiş. Bu konu daha önce bu forumda en az 10 kez gündeme geldi ve sonuçları anlatıldı, irdelendi. Ama senin için kolaylık olsun diye tekrar ediyorum;
GND hatları tercihen PCB nin orta yerinde yıldız oluşturacak şekilde tek bir noktada toplanmalıdır. Her bir direncin, kondansatörün veya aktif elemanın bacağından çıkan GND direkt olarak ve en kısa yoldan bu yıldız şasi noktasında toplanmalıdır. Bu noktadan ise direkt olarak besleme devresine şasi bağlantısı yapılmalıdır. Mümkün olduğu kadar GND ler başka noktalarda birleştirilmemelidir.
Çıkış transistörleri (Q9, Q10, Q11, Q12) ile çıkış sürücüleri (Q5, Q6, Q7, Q8) ve Vbe multiplier transistörü (Q4) aynı soğutucu üstünde yer almalıdır. Aksi takdirde bias stabilitesi sağlanamaz.
LTP bias transistörü (Q1) termal olarak D1 ile bağlantılı olmalıdır. Yani Q1 ile T1 birbirine yapışık olarak monte edilmeli ve aralarına silikon gresi sürülmelidir.
Son olarak besleme ve GND hatların bu güç seviyesi için çok ince kalmış, en az bunların 4 katı olmaları gerekir.
Şimdilik söylenebilecekler bunlar. Uygulama ve malzeme alımı safhasında başka tavsiyelerim olacaktır.
Kolay gelsin.

Sevgili Üstat

site ve amatörlerle bu kadar ilgilendiğiniz için teşekkür ederim öncelikle şunu belirtmek isterimki devrenin kime ait olduğunu gerçekten bilmiyordum arşivimde duruyordu ve uğraşmak istedim. eğer kime ait olduğunu bilseydim mutlaka yazardım hatamı düzelttiğiniz için teşekkür ederim. isterseniz bundan sonra yeni konu açmadan önce çalışmalarımı size gönderip yorumlarınızı bekleyebilirim...

sonuçta ben bu işte amatörüm ama amacım kendimi bu işte en iyi şekile geliştirmek. söylediğiniz şeyleri anladığım kadarı ile düzenleyip tekrar çizmeye çalışacağım gnd ve fazla akım çekilen hatları genelde kalayladığım için çok kalın çizme olayına girmem. transitörlerin aynı soğutucuda olmasını sağlamaya çalışacağım. son olarak gnd hatlarının yıldız bağlantısını anlayamadım, bana kaynak gösterebileceğiniz bir çizim olursa çok sevinirim. ilginiz için tekrardan teşekkür ederim, umarım birgün sizinle tanışırım

Saygılarımla
Kullanıcı avatarı
basscanabi
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen e_cag » 03 Oca 2009, 22:02

Merhaba,

Şeması şöyle olan bir devrenin:
https://diyaudiotr.com/kaynak/Image/ ... _buyuk.gif

Yıldız şase kuralı izlenerek yapılmış kartı şöyle oluyor:
https://diyaudiotr.com/kaynak/Image/ ... _buyuk.gif

Sinyal şase yıldızı da işaretli olan bölge:

pcb_buyuk.gif
pcb_buyuk.gif (65.48 KiB) 863 defa görüntülendi

Forumda veya anasayfada (https://diyaudiotr.com/) verilen projelerde yıldız şase hakkında biraz daha bilgi vardı ama bulamadım. Benim yıldız şase işini anlamam da Doktor'un sabrı ve yardımıyla olmuştu. Şu konuda (entegreli-guc-yukseltecleri-f14/lm-1876-pcb-t367.html) adım adım çizimlerimi göndererek birkaç günde çıkmıştım işin içinden. :D

Kolaylıklar.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen drhardware » 05 Oca 2009, 10:27

Sevgili Emin'in de izah ettiği üzere, merkezi bir yerde bir nokta belirleyeceksin ve bütün GND ye gitmesi gereken hatları buraya en kısa yoldan toplayacaksın. Buradan da direkt olarak besleme şasisine kalın bir hat çekeceksin.
Çıkış ve sürücülerini aynı soğutucuya bağlama işi zorunluluktur. Yani "çalışacağım" olmaz! Aynı soğutucuya bağlamazsan kısa süre içinde seste ciddi bir distorsiyon meydana gelir ve uzun süre yüksek güçte çalışırsan çıkış transistörlerin yanar. Eğer ciddi ciddi bu amplifikatörü yapmaya niyetliysen bildir ki başka tavsiyelerimizi de söyleyelim..
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen basscanabi » 06 Oca 2009, 18:12

drhardware yazdı:Sevgili Emin'in de izah ettiği üzere, merkezi bir yerde bir nokta belirleyeceksin ve bütün GND ye gitmesi gereken hatları buraya en kısa yoldan toplayacaksın. Buradan da direkt olarak besleme şasisine kalın bir hat çekeceksin.
Çıkış ve sürücülerini aynı soğutucuya bağlama işi zorunluluktur. Yani "çalışacağım" olmaz! Aynı soğutucuya bağlamazsan kısa süre içinde seste ciddi bir distorsiyon meydana gelir ve uzun süre yüksek güçte çalışırsan çıkış transistörlerin yanar. Eğer ciddi ciddi bu amplifikatörü yapmaya niyetliysen bildir ki başka tavsiyelerimizi de söyleyelim..

merhaba Dr.Hardware

söylediğiniz gibi gnd bağlantılarını yıldız yani anladığım kadarıyla gnd ihtiyacı olan heryere en kısa ve herbiri için ayrı ayrı çekmeye çalıştım Q1,Q2,Q3 hariç bütün transistörler soğutucu üzerine monte edilebilecek şekilde, bias trasistörü Q1 ve d1 birbirine yapışık yolları kalın yapmaya çalıştım ama fazlası bence soğutucuya bağlanmasını zorlaştırabilir olmaz ise lehimle iyice üzerinden geçerim umarım devrede hata yoktur sizinde onayınızı aldıktan sonra 10 tane serigrafi baskı yaptıracağım.

Saygılarımla

:yeteer: artık insanlar çıkar uğruna ölmesin
Kullanıcı avatarı
basscanabi
Yeni Üye

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen drhardware » 06 Oca 2009, 18:20

Görelim?..
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen drhardware » 06 Oca 2009, 18:44

Pardon görülebilir durumdaymış :evet:
Bi kaç hata gördüm gene;
C4'ün (100u) şasi ucu besleme şasisine değil, sinyal şasisine yani R23, C10'un üst ucuna bağlanmalı,
Giriş ucunun yanından aldığın sinyal şasisi C10'un yanında bir yere alınmalı, yani güç şasisinin hemen yanına,
C2, R2 ve R8 den gelen GND ler bu sinyal şasisi noktasına ayrı ayrı hatlarla gelmeli,
Sinyal şasisi noktasından ise R23, C10 ground stopperleri aracılığıyla güç GND sine gidilmeli (bu bağlantı doğru ama belki yan çevirilse daha düzgün olur)
Çıkış noktası geometrik olarak üst ve alt transistör grubunun ortasında olmalı,
C12/C9 çifti Q2/Q3 çiftinin en yakın noktasına konmalı,
Q2/Q3 çiftine gelen -56v besleme C12/C9 uçlarına geldiği noktada "çatallanma" olmuş?? Anlamsız! Tek bir hat çekilmeli,
C13/C8 PCB üzerinde YOK! Bunlar da Q1 e çok yakın bir noktada olmalı..
Genel olarak,
On board rezervuar kondansatörleri yok! Bu belki tasarımcının çizim hatası olarak kabul edilebilir, ama + ve - 56v lardan şasiye doğru en az 2200uF/63v luk kondansatörler gelmeli ve bu kondansatörler transistör besleme noktalarına yakın olmalı,
Çok fazla köşeli hat kullanmışsın, bu akım yollarınızı uzatır, köşeleri 45° eğimli yapmalısın..
Giriş transistörlerinin besleme uçlarını, çıkış transistörlerinden sonra değil de, ayrı birer hatla direkt girişten almalısın.
Geri besleme hattı uzun olmuş, 22K yı üstten değil, direkt çıkış aldığın noktadan (alttan) bağlaman lazım..
Şimdilik gördüklerim bunlar..
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen basscanabi » 08 Oca 2009, 01:07

merhaba Dr.Hardware

söylediğiniz şeyleri yapmaya çalışacağım umarım bu sefer adam akıllı birşey olur :) sizide uğraştırdım için kusara bakmayın ayrıca amatör bir elektronikçiyle bu kadar ilgilendiğiniz için teşekkür ederim

Saygılarımla
Kullanıcı avatarı
basscanabi
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen basscanabi » 08 Oca 2009, 06:34

merhaba Dr.Hardware

söylediğiniz değişiklikleri yapmaya çalıştım
C9 ve C12 pcb'nin orta sol alt tarafta, küçük transistörlerin beslemesini ayrı yaptım, rezervuar kondansatörlerini çıkış transistörlerinin yanina koymak isterdim ama soğutucunun tam yanına gelecekti bildiğim kadarıyla ısı kondansatörler için pek iyi değil bu yüzden kondansatörleri 105 derecelik almayı düşünüyorum. biraz daha tuzlu ama olsun. besleme katına bunlardan 83v 4700u lardan 4 tane takacağım. paralel kondansatör kullanmanın faydaları hakkındaki açıklamanızı okudum ve birde beslemeye ek olarak 1,10,100n'luk kondansatörler kullanacağım belki filtrasyon etkisini artırır. geri besleme direncini jumper ile en kısa yoldan çıkışa bağladım. Size çok fazla sorun çıkardım :oops: belkide nereden geldi, üye oldu bu diyorsunuz... ama inanın sizin ve diğer arkadaşların yorumları benim için çok değerli bunları söylerken kimseye yağ çekmek gibi bir amacım yok. son bir kez daha değerli yorumlarınızı büyük bir sabırsızlıkla bekliyorum...

İyi çalışmalar diliyorum
Saygılarımla
Kullanıcı avatarı
basscanabi
Yeni Üye

Sonraki

Projeleriniz

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim