yüksek watt'ta anfi çalışması

Projeleriniz » Elinizde olan veya hazırladığınız projelerinizi ayrıntılı açıklama ve resimleriyle beraber gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

Cevap: yüksek watt'ta anfi çalışması

Okunmamış iletigönderen drhardware » 30 Tem 2008, 12:38

Dostum,
Ben de hevesini kırmak istemiyorum ve tekrar tekrar söylüyorum burası DIY sitesi...
Ancak DIY in de kategorileri var..
- Yapılası şeyler var, işine yarasın diye..
- Yapılası şeyler var, teorik bilgi paylaşımı ve AR-GE için..
- Yapılası şeyler var, vakit geçirmek için..
Ne yazık ki bu ve benzeri projeler (>500W) bu üç kategoriye de girmiyor. Teorik olarak çalışmaması için bir neden yok. Esasen Elektor projesi de (aynı mantıkla) çalışabilir bir proje. Ancak başta termal izleme ve soğutma olmak üzere burada sayarsam bir çoğunu unutabileceğim ve şu aşamada öngörülemeyecek pek çok sorun seni bekliyor. Belki bir laboratuvar projesi olarak ele alınabilir ancak uğraşmaya değer olduğunu düşünmüyorum.
İhtiyacının 2 x 1000W olduğunu söylüyorsan, çok pratik olarak, gerçekten 2 x 1000W verebilecek bir çözüm 41Hz in Truepath kitidir. Bu kitten iki adet alıp her birini köprü bağlarsan bu gücü sürekli olarak alabilirsin (sadece günde 10 saat değil!). Sistem toplamda ciddi anlamda ısınmayacağı gibi enerji harcaması da diğerinin yarısından az olur.
Ayrıca Truepath kitinde her türlü çıkış koruması bulunduğundan profesyonel anlamda sorun yaşama olasılığın da azdır.
Maliyeti de dediğim gibi 300-500$ ı geçmez.. Kısa bi araştırma yap istersen.
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen drhardware » 30 Tem 2008, 15:37

Diğer yandan,
Subwoofer yazısını atlamışım. Eğer mekanik becerin yerindeyse, bu kadar karmaşık yapılara gerek kalmadan daha basit ve etkili çözümler üretilebilir. Ayrıca subwoofer kutusunu da aktif yapmak mantıklıdır. Yani ampliyi içine gömmek..
Örneğin LCF lerden dört adedini aynı kabindeisobarik bağlayarak, bahsettiğim kitten (41Hz truepath) bir adedini bu kabinin içine koymak, her bir sub drivere bir kanalını tahsis edip toplamda kabin başına 1200W elde etmek mümkün!
Fantastik gibi görünüyor ama yapılabilir. Detay bilgi istersen PM atabilirsin.
Kolay gelsin tekrar.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 30 Tem 2008, 19:13

Profesyonel amaçlı kullanım için DIY yapmak oldukça risklidir ve bu riski göze alabilecek teknik bilgi ve destek gereklidir. Piyasada Çin yapımı düzgün amfiler var, alıp kullanmak en mantıklısı, sonuçta Dr. 'un belirttiği gibi öğrenme araştırma için yapılan projelerin dışına çıkıyor bu konu.

Ayrıca subwoofer ve diğer kabinler için kesinlikle aktif kabin yapmak gereklidir. Bu kadar büyük güçlerde pasif filtreler zaten yapmayı düşünmeyin. 30Hz-200 Hz arası subwoofer zaten gücün büyük kısmını alacaktır. 500W rms bir amfi ziyadesiyle iş görür. Mid-bass, Orta ve tizler için pasif filtre olabilir, hoparlör filtresi seçimine bağlı olarak sorun çıkarmayacaktır.

En az iki yollu bir aktif filtre ile bu işe soyunmak en akıllıcasıdır, profesyonel anlamda kullanılacak sistemlerin kısa devre korumasından termal korumalara kadar pekçok detayı ve gerekliliği var, ev ortamında boşverilebilecek konular böyle ortamlarda atlanamaz. Sonra ortada kalıverir sistem.
1000W tek bir amfi yapmak yerine 2x500W subwoofer ve 2x500W mid+tiz için kullanmak daha mantıklı olabilir.

Trafo ise biraz büyükçe olmak zorunda, eğer müzik gücü isteniyorsa 500W için 1000W trafo normaldir, sonuçta transformatör için kullanılan malzemeler pek de iyi olmadığından ancak durumu kurtaracaktır.

Gene de hazır mal derim, kit ile de uğraşılabilir ama en ufak sorun çıktığında "sen yaptın sen düzelt" diye bütün iş başınıza kalabilir :(

Kolay gelsin diyorum.

Not: Nemsan'da bununla ilgili iyi uygulamalar var, çoğunu da dinledim, ama fiyatları bilmiyorum.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen gatabil » 20 Eyl 2008, 14:49

IEEE kardeşim bu "IRS2092" sürücü entegresini temin ettiğini yazmışsın acaba nerden bulabilirim yardımcı olabilirmisin
gatabil
Yeni Üye

İl: ankara

Okunmamış iletigönderen basscanabi » 11 Oca 2009, 03:39

ITHEN yazdı:Yeni yorumlara teşekürler arkadaşlar.
Kapibara:Bu devrenin imalatında bulundum muhteşem bir devredir elektor un yayınladığı en güzel anfilerden,hatta bu devre hakkında bazı formlara bir iki şey yazmıştım ama "sadece basit bir anfi neden bukadar büyütüyorsun diye cevaplar geldi.
Ama bu şemanın orjinal tr leri piyasa da kalmadı ,sanırım hithachi firması artık bu metal tr leri üretmiyor, bende bu devreyi IRFP240-IRFP9240 ile yapmak istemedim izmir piyasasında bu tr lerin çin malları çok çıkıyor açıkçası güvenemiyorum.
Daha önce elektorun 2SK135-2SJ50 çıkışlı olan240watt lık olanı yaptım Elektorun yayınladığı şemalar güvenilir ama çıkış malzemelerini bulmak biraz zor oluyor.
Drhardware:ellimdeki bu RCF leri 8 adet subbass yapmayı planlıyorum vede bana 2 adet subbass anfisi gerekiyor(4Ohm) için
elimdeki HP lrin verileri doğrultusunda yapmayı planladığım kabninler;

Resim
Resim
Resim
http://www.agentried.co.uk/wsxtra/wsxtra.htm

Bu sistemi yapmayı planladığım yer, görev yaptığım turizm tesisinin deniz kıyısında 900-950 m2 bir alanında burası aynızamanda animasyon disco ve canlı müzik gibi etkinliklerin yapıldığı alan
Şu anda burada kullanılan sistemler aşırı derecede eski ve bakımsız olduklarından dolayı bu projeyi önümüzdeki sezon başına yapmayı düşünüyoruz.
Bu sezon içerisinde bu sistem için fiyat aldığım üç firma oldu,profesyonel anlamda çalışan bana verilen fiatlar ya 10.000€ civarı ve altı yada 35.000€ civarı ve üstü oldu fiat teklifleri içerisinde 8 veya 6 sub 4 veya 8 kafa 7 anfi 1 srossover ve 1adet 16 kanal mixer.Ben bu rakamları hiç bir mantık çerçevesine oturtamadım ve bu rakamlarsa eğer bu işin değeri bende bu rakamlara DİY yaparım diye düşündüm.
Bundan dolayı işe en yukardan bu anfiden başlamak zorunda kaldım yani arkadaşlar bana 2*1000 watt veya üstü bir devre lazım.
Hocam class D ler hakkında fazla bilgi sahibi değilim sadece class D leri genelde oto anfilerinde kullandıklarını biliyorum profesyonel sistemlerde kullnıldığı konusunda bilgi sahibi değilim D ler konusunda atıp tutmak istemiyorum.

Bir önceki yazımda ısınma konusunda transistörleri artırmaktan bahsedip saçmalamışım ama senin dediğin gibi nekadar fazla transistör okadar fazla kayıp bunu düşünememişim.

Diğer arkadaşların da yorumları bu devreden vazgeçmem konusunda hefesimi kırmak istemiyorum vede diğer firmalara yenilmekte istemiyorum mutlaka birşeyler yapmak zorundayım eğer bu devreden vazgeçersem mutlaka birşeyler bulmak gerkecek.

YORUMLARINDAN DOLAYI HERKEZE TEŞEKÜR

merhaba

yazınıza eklediğiniz fotoğraftaki projeyi bu gün bitirdim ben başka bir yerden bulmuştum ama olsun ölçüleri birebir yapmadım boyutları 95.6x75 yan yüzeyler ön kısım ise 63.8x95.6 içinde birdünya 45 derecelik kesilmiş yansıtıcı ayrıca 60 70 dereceyi bulan kesimleri bayagı uğraştırıyo projeyi bitirdikten sonra şunu fark ettim ki hoparlörün kabine oturduğu yerin hemen altındaki horn girişinde yansıtıcı tabakalar yok bence oraya 3 adet konulmalı 2si hoparlöre dik köşelere ve hoparlöre paralel yapılmalı 45 derece kesilmeli tam 1 tabaka mdf gitti o 280 olan boyu bundan kalan sadece:) 40x40 bir parça :bilmem: ama içine zeck bass 600watt rms ve 500 watt markasını bilmediğim ilginç bir amfi,zeck active cross over, kendi imalatımız olan passive cross over 20-350hz arası kesin geçirgenlik aşagısı veya yukarı yok.ve biraz yolların içine elyaf. sonuç şu ...... inanılmaz asma tavan başımıza göçüyordu yanmayan florasanlar yanmaya başladı kaç db bilmem ama alet kesinlikle kapalı alan için değil çünkü bana ses ver diye bağırıyo:)dayanamıyorsun tabiki veriyorsun :twisted: açık hava seslendirmesi için bence yeterde artar bile

iyi çalışmalar diliyorum
Kullanıcı avatarı
basscanabi
Yeni Üye

İl: antalya
Meslek: Elektronik

Okunmamış iletigönderen ITHEN » 15 Oca 2009, 22:28

WSX
Resim
http://rapidshare.com/files/183851654/WSX.rar.html
sanırım sana yardım cı olacaktır.

konu başlığındaki şemayı çıkış kısmını değiştirerek yapılan denemelerde sonuç gayet iyi önümüzdeki günlerde şemayı en son hali ile bastırıp 2*135volta deneyeceğim sonucu (iyi veya kötü)olarak sizinlede paylaşacağım.

saygılar
ITHEN
Yeni Üye

İl: İZMİR
Meslek: IT-MANAGER

Reklamlar

Önceki

Projeleriniz

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti