Basit HI-FI Preamplifikatör.

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri » Ön yükselteçler(preampli), equalizer ve ton kontrol devreleri hakkındaki soru(n)lar

Cevap: Cevap: Basit HI-FI Preamplifikatör.

Okunmamış iletigönderen e154 » 02 Haz 2008, 15:12

drhardware yazdı:Direkt MOSFET sürme konusunu, benim Class A MOSFET kulaklık amplifikatörü kısmında okuyabilirsin. Aynı devreyi, örneğin 1A veya daha fazla biasla deneyebilirsin. Ancak çok iyi soğutma yapman ve çok iyi MOSFET seçmen gerekir. Forum müdavimlerimizden E154 (namı diyar Erhan) bir kaç takım MOSFET i şimdiden eline almış durumda, üstelik uyarmama rağmen. Hesaplarıma göre 1,6A bias için 15R / 50W lık direnç ve IRFP640 benzeri bir mosfet yeterli oluyor ve bu durumda 8R hoparlöre 15W kadar güç iletilebiliyor.
Bu şartlar altında, opampın çıkışından teorik olarak akım çekilmeyeceği için, opamp da class A çalışacak dolayısıyla sistemde crossover distorsyionu olmayacaktır. Konunun detaylarını Erhanla görüşebilirsin, sanırım yeni amplifikatörüyle hayatından memnun.. :praising:

aslında mosfet sürme işini yazacaktım ancak AB sınıfı amfi istediğini düşünerek sözü doktora bıraktım. kullandığım IRFP 640 değil IRFP 460.
drhardware yazdı: Konunun detaylarını Erhanla görüşebilirsin, sanırım yeni amplifikatörüyle hayatından memnun..
praising:

henüz ortada bi amfi yok yani deneme aşamasında uzay montaj mono ve 1 haftadır ilgilenmiyorum sınavlar var. NFB hattı yaklaşık 6cm :!: :!: resim koyacaktım ama malasef bilgisayarım ameliyat oluyor dosyalarım başka bir bilgisayarda :( :( yapmaya niyetin varsa yardımcı olurum.
e154
DIY Audio Gurusu

İl: Ankara
Meslek: Elektrik Teknikeri

Cevap: Basit HI-FI Preamplifikatör.

Okunmamış iletigönderen zerohead » 03 Haz 2008, 12:44

ne yaptı isem düzelmedi denedim sanırım pc ilşe ilgili bi sorun

winampı mouse ile tutup sağa sola sallayınca vızıltı yok oluyo format atacam.
zerohead

Okunmamış iletigönderen e154 » 03 Haz 2008, 14:49

o sorun bütün bilgisayralarda var zaten. doktorun tavsiyelerini denemediğim için belki keser sandım ama demekki onlarda faydasızmış. formatla düzeleceğini sanmam zaman zaman benim bilgisayardada yapıyor ama internete girince kesiliveriyo belli olmuyo...
e154
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen e_cag » 03 Haz 2008, 19:41

Bir önceki anfimle bende de vardı aynı sorun. LM1876'yı paketledim, şase bağlantılarını da temiz yaptım, şimdi yok. Explorer sayfalarını kenardaki kaydırma çubuğundan tutup aşağı-yukarı yaptığımda vın vın ses yapıyordu. Çıkarabildiğim tek sonuç anfinin iyi şaselenmesi bu durumda. Ama yarın vınlamanın tekrar çıkıp çıkmayacağını bilmiyorum.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen e154 » 03 Haz 2008, 19:52

şaselemden olacağını sanmam en azından amfi katında. bence sorun ankarttan kaynaklanıyor artık ya anakrtın şasesi iyi değildir ya da herşey dijtal olduğu için ses başka yollardan karışıyodur.
e154
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen e_cag » 04 Haz 2008, 18:51

Tekrar olmuş, sildim son mesajını. Erhan'ın dediği doğru gibi geliyor. Benim bilgisayarda sesin kesilmesine net bir açıklamam yok zaten. Evlerde gerçek toprak hatları olmadığı sürece şaseleme işi çözüme kavuşmayacak. Bir teknik tarifi vardı topraklamanın, detayını hatırlamıyorum. Bakır bir plakayı yine bakırdan, şu çapta, bu boyda bakır tele bağlayıp toprağa belli bir derinlikte gömüp binanın tüm toprak hattına bağlamak şeklinde. İki aya kendi evime geçiyorum, belki o zaman kendime müstakil bir toprak hattı yaparım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen e154 » 04 Haz 2008, 20:22

toprklama için sıkıntın olursa yardımcı olurum. nede olsa asıl mesleğimiz.
e154
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 05 Haz 2008, 09:34

Benim başıma gelen bir olayı anlatayım.

Yeni bir DVD yazıcı alıp takmıştım masaüstü bilgisayarıma. Ses kartının çıkışına da bir amfi bağlayıp eğleniyordum. Birden baktım acayip bir vınıltı var, ses alçakken bariz bir şekilde farkediliyor. Birkaç gün uğraştırdı ve sonunda buldum. DVD'nin arkasında analog ses çıkışı vardı ve bir kablo ile ses kartına giriş yapılıyordu. Ben de kutunun içinden çıkmış bari takayım demiştim. Blendajlı felan da değildi, onu çıkarınca düzeldi.

Belki benzer bir kablo bağlantısı soruna yol açıyordur. PC'lerdeki vınıltının çözümü kaliteli bir güç kaynağı kullanmak ve kablolara dikkat etmekten geçiyor. Şebeke topraklaması da önemli ama ben de şebekenin nötr ucunu toprak olarak kullanıyorum ve vınıltı yok. Belki bir şebeke filtresi de işe yarayabilir.

Kolay gelsin.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Cevap: Cevap: Basit HI-FI Preamplifikatör.

Okunmamış iletigönderen e_cag » 05 Haz 2008, 14:25

e154 yazdı:toprklama için sıkıntın olursa yardımcı olurum. nede olsa asıl mesleğimiz.

Çok sevinirim, iyi olur tabii. Eylülden itibaren kendi evimdeyim. Bu kış uğraşırım artık tesisatla. :)
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Basit HI-FI Preamplifikatör.

Okunmamış iletigönderen e_cag » 01 Arl 2008, 23:15

Pre kartı hemen hemen bitti. Maalesef low esr kondansatörü makul şartlarda bulamadım. Uygun nitelikte 82 pF da kolayda yoktu, bu değerdeki 4 kondansatörü de 56pF kullandım. Elimde Texas logolu birkaç NE5532, OPA2134 ve OPA2604 var; LM4562'ler de yolda. Amacım LM3886 gainclone'dan maksimum çıkış gücünü alabilmek için önünde bu preyi kullanmaktı. Şimdi 3875 projemiz öne geçtiğinden bu iş biraz vakit doldurmak için oldu. Öte yandan farklı opampları denemek için test kızağı olarak kullanmak gibi bir düşüncem de var. Bakalım nasıl olacak...
11.JPG

12.JPG
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar