Basit HI-FI Preamplifikatör.

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri » Ön yükselteçler(preampli), equalizer ve ton kontrol devreleri hakkındaki soru(n)lar

Cevap: Basit HI-FI Preamplifikatör.

Okunmamış iletigönderen e154 » 02 Arl 2008, 00:33

besleme kondansatörleri nippon markamı? nichiconda olabilir :? bilmiorum :?:
e154
DIY Audio Gurusu

İl: Ankara
Meslek: Elektrik Teknikeri

Okunmamış iletigönderen e_cag » 02 Arl 2008, 00:47

Çok iyimsersin :) . LXF'den başka birşey yazmıyor üzerlerinde. Piyasa malları...
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen e154 » 02 Arl 2008, 00:49

e zaten bende lxf ve yanında ufak dikdörtgeni gördüğümden sordum.
e154
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen e154 » 02 Arl 2008, 00:54

resho yazdı:besleme katında sb560 schotky diyotlarla beraber 1500 uF'lık kaliteli Nippon LXF kapasitör kullandım. LM338 ile regüle ederek çipi öyle besledim.
Resim
e154
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen e_cag » 02 Arl 2008, 09:10

İşte şimdi UUUUPPSSSS demenin zamanı!.. Şanslıymışım anlaşılan. Avcılar'da herzamanki harcıalem parçacımda buldum bunları. Akşam en son piyasa işi kondansatör yazıdıktan sonra belki birşey bulurum diye LXF yazıp arattım gugulda. Nippon falan çıkınca hadi ya dediydim. Dahası, parçacımda henüz açılmamış paket içindeydi bunlar; kapıdan çıkarken "aaa 1500uF 35V varmış deyip alıverdiydim. Maden bulmuşum anlaşılan. Zaten bu projenin herşeyi şansa iyi yürüyor. Precision soketleri de bir arkadaşın imalathanesinde artık üretimde kullanmadığı bir kutu soket içinden almıştım. NE5532'ler bile Texas üretimi çıktı. Güzeeelll!.. :mrgreen: :mrgreen: Herhalde bu şansla uygun Schottky diyot da bulurum bunlara :mrgreen: Acaba diyorum, beslemeyi de biraz modlasam da +-15 - 20V arasında ayarlı hale mi getirsem? Neyse, şu 56pF işi hala kafamı kurcalıyor. Gerçi 4 tane daha var. Paralelleyip112 pF mı kullansam, olduğu gibi mi bıraksam?.. Bu arada taa öbür taraftaki postu bulup kondansatörleri göstermen de iyiymiş doğrusu :D .
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen drhardware » 02 Arl 2008, 13:57

Esasen 78/79XX yerine LM317/337 kullanmak daha iyi sonuç verir.. Çünkü gürültü bastırma oranları daha iyidir bu arkadaşların..
Diğer yandan, eğer arada kuplaj kondansatörü varsa (amplifikatörden önce) preamptaki geri besleme kondansatörü (47u kutupsuz) gereksiz kalabilir. Bunu kısa devre edip çıkıştaki offset ölçüldükten sonra giriş kısa devreyken eğer 10mV un altındaysa bu şekilde çalışılabilir. Ama eğer sistem komple DC kuplajsa bu durumda kalmasında fayda var.
Ayrıca NE5532 +/-22v gibi geniş bir besleme aralığına sahiptir ki, bu durumda +/-15v yerine örneğin 20v besleme daha iyi bir THD sağlayacaktır. Bu, özellikle de volum potunu preamptan sonra koyacaksanız oldukça pozitif etki yaratır..
Frekans kompanzasyonu devresine gelecek olursak, her iki pozisyonda 56pF kullanılması sistemin toplam slew rate sini düşürecek olmasına rağmen duysal bir etki yaratmayacaktır.. Yani kullanılabilir. Ama yüksek gerilimli olmaları tercih nedenidir.
Neticeten; good work!
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen e_cag » 04 Arl 2008, 12:56

İki gündür tek post yok forumda!..

Tavsiye/uyarılar için teşekkür ederim Dr.

56pF'ler yüksek voltajlı sanıyorum ama kod yok üzerlerinde hiç. Aynı 56 pF'lardan daha var elimde. Slew rate'e etki edecekse her birine birer tane daha paralelleyeyim. Çeşidigüzel opamp denemeyi planladığımdan böylesi daha münasip olacak gibi.

LM317/337'yi aldım. Küçücük karta iki direnç ve iki de trimpot eklemem lazım ki ayar imkanım olsun. Bunu da halledeceğim.

DC kuplaj konusu da bana bağlı tamamen. Mevcut LM3886 gainclone ile deneyeceğim preampı, o da şimdilik girişi dc ama feedback hattında 220 uF Nichicon Muse bipolar'lar var. Sadeleştirmeyi nerede yapmalı, bilmiyorum.

Nippon LXF'ler tam buluntu oldular, tanesinin 75 kuruş olduğunu da hesaba katınca. Artık devam etmeyen seriymiş LXF. Yerine gelen LXY'nin 100 kHz ripple akımı 2 A civarında ki tatmin edici geliyor bana. Aynılarından biraz daha bulmaya çalışıyorum. Ray başına 2'şer veya 3'er tanesini yapacağım LM4780'de kullanmayı düşünüyorum.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen e154 » 04 Arl 2008, 13:24

geri beslemedek kondansatör entegrenin kendi offsetini kesmek içindir. iptal ettiğinde offset normalse sorun yok. ama sinyal hattındaki kondansatörü preampa göre ayarlaman lazım.
e154
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen e_cag » 04 Arl 2008, 14:27

Dr.un dediğini yanlış anlamıyorsam, preamp'ta ya çıkışta dc dekuplaj kondansatörü kullanmalıyım, ya da preamp feedback'indeki kondansatörü (47uF) olduğu yerde tutmalıyım. Doğru anlamışsam, hangisini tercih edeyim? Gerçi kendi soruma da cevap arayabilirim: Preamp'ta feedback kondansatörsüz çıkışta dc offset'i ölçeyim, çıkışta da kondansatör kullanmadan anfiye bağlayıp anfi çıkışında da ölçeyim (anfinin mevcut offset'i 7-8 mV kadar). İş kalır pre öncesi kaynağa. Kaynak sabit olmayacağından ve her birini kontrol etme şansım olmadığından, pre girişine dc dekuplaj kondansatörü kullansam da sonra başka hiçbiryerde kondansatör kullanmasam ne olur ki? :?
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen drhardware » 04 Arl 2008, 15:09

Konuyu sistem olarak ele almakta yarar var.
Eğer DC Offset endişemiz yoksa, geri besleme hatları da dahi olmak üzere sistemin genelinde sinyal kondansatörü kullanmaya gerek yoktur. Bu sistemin genel performansı faz ve distorsiyon bakımından en yüksek seviyede olur. Ancak;
Eğer kaynakta 10mV offset varsa,
Preampın 3x kazançlıysa ve kendine ait de 10mV offseti varsa,
Power ampın 20x kazançlıysa ve kendine ait de 50mV offseti varsa,
3 x 20 x 10mV = 600mV + 50mV + 10mV = 660mV hoparlör uçlarında offset oluşur.
Çok korkutucu bir rakam olmasa da, kabul edilebilir offset kriterlerinin bir hayli üstündedir.

Bu durumda, basit çözüm yalnızca power amplifikatörün geri besleme hattında yüksek değerli bir bipolar kondansatör (100-220u gibi) kullanmaktır. Bu durumda hoparlör çıkışında offset yaklaşık 40mV olur ki oldukça makul bir değer..

Bu durumda sinyal hattında bir kondansatör bulunmayacağından sinyal faz etkileşimi minimum olacaktır. Doğaldır ki sonuç, geri besleme kondansatörünün kalitesiyle alakalıdır.

Kaynakta oluşabilecek örneğin 30-40mV a kadar DC Offsetler sonuca yalnızca preamplifikatörün kazancı oranınca yani 3x olarak yansır ve sistem halen kabul edilebilir limitler içinde kalır..

Ancak öncelikle full-DC kuplajı deneyip sonucu görmekte yarar var..

Bu arada, 56pF ı paralellediğiniz takdirde değer artacağından, slew rate daha da düşecektir. Tavsiyem bu şekilde muhafaza etmen..

Kolay gelsin.

Hatırlatma ve hata düzeltme : Yüksek değerli kompanzasyon kondansatörleri slew rate yi düşürür, düşük değerliler ise yükseltir.. Gözden kaçmış. :?
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

ÖncekiSonraki

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir