Basit HI-FI Preamplifikatör.

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri » Ön yükselteçler(preampli), equalizer ve ton kontrol devreleri hakkındaki soru(n)lar

Ynt: Basit HI-FI Preamplifikatör.

Okunmamış iletigönderen e_cag » 03 Kas 2009, 09:29

Konu başlığı altında eski mesajlarda bahsi geçiyor olmalı: devrenin beslemeden çektiği akım 20-30mA seviyesinde olacak. Bu durumda regülatörleri soğtucuya bağlamak gerekmez, devreyi kutulamak daha kolay olur. Gerçi soğutucular da güzel durmuş. :)

Ben devreyi muhtelif opampları deneyebilmek için yapmıştım. Temin etmek mümkün olursa örneğin LM4562'yi de mutlaka dinleyin derim.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen mfethi » 03 Kas 2009, 12:48

TDA7294 yazdı:e154 forumdan ayrıldı hazır emi filtre kullansanız olmaz mı?

Madem öyle biz de hazırına yönelelim. İlginize teşekkürler.

e_cag yazdı:Ben devreyi muhtelif opampları deneyebilmek için yapmıştım. Temin etmek mümkün olursa örneğin LM4562'yi de mutlaka dinleyin derim.

LM4562'yi Ankara'da aradım aslında. Bir daha bakayım. Hoş bir devre. Gürültü namına birşey yok. Cevabınız için teşekkür ederim.
mfethi
DIY Audio Takipçisi

İl: Ankara
Meslek: Serbest

Okunmamış iletigönderen irdal » 11 Şub 2010, 23:24

bu pre yi lm 3875 ile kullanmak istiyorum aynı karta üzerine ampliyi ve pre yi çizdim. aklıma takılan lm 3875 ile pre nin gnd si birleşecek mi? çünkü elimde ki troidal trafonun birde -+15 V çıkışı var ama bütün çıkışların gnd si bir. Gnd bağlantılarını nasıl yapmalıyım?
irdal
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen e_cag » 12 Şub 2010, 16:15

LM4562 için tek yol National'den sample istemek. İç piyasada bulunmuyor. 5 adedi 11-12 USD civarındaydı geçenlerde. Üç günde gelir.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen maystor » 12 Şub 2010, 23:15

e_cag yazdı:LM4562 için tek yol National'den sample istemek. İç piyasada bulunmuyor. 5 adedi 11-12 USD civarındaydı geçenlerde. Üç günde gelir.

2 kere 5 er tane LM4562 istedim dediğiniz gibi 3 günde geldi, en son da LME49720HA istedim onlar da 3 günde geldi.
SADECE KENDİN OL!
Kullanıcı avatarı
maystor
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: makine otomasyonu

Okunmamış iletigönderen e_cag » 13 Şub 2010, 21:29

Ekstre gelmiş, Türk parasıyla 12 lira 96 kuruş tutmuş 5 tanesi. Üçünü kullandım bile, teklif edemeyeceğim o yüzden.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen boztorgay » 09 Mar 2012, 22:23

Forumda sinüs dalga şekilleri,müzik aletlerinin ürettikleri sinyaller ve class A mevzusu hazır bir arada iken bir soru sormak istiyorum.
Preamplifikatörlerin çıkışları nasıldır?Preamplarda bu sınıflandırmaya tabi tutulur mu?(classA ,AB ,D)
Mesela bu preamp bir class A bir amplifikatörün girişine bağlanacaksa çıkış sinyalinin tam bir sinüs olması gerekir sanırım...
Aynı durum bir mp3 player veyahut pc ses çıkışı içinde geçerli olsa gerek.Bunların çıkışları nasıldır acaba?
Kullanıcı avatarı
boztorgay
Yeni Üye

İl: eskişehir

Okunmamış iletigönderen hamist » 09 Mar 2012, 22:44

boztorgay yazdı:Forumda sinüs dalga şekilleri,müzik aletlerinin ürettikleri sinyaller ve class A mevzusu hazır bir arada iken bir soru sormak istiyorum.
Preamplifikatörlerin çıkışları nasıldır?Preamplarda bu sınıflandırmaya tabi tutulur mu?(classA ,AB ,D)
Mesela bu preamp bir class A bir amplifikatörün girişine bağlanacaksa çıkış sinyalinin tam bir sinüs olması gerekir sanırım...
Aynı durum bir mp3 player veyahut pc ses çıkışı içinde geçerli olsa gerek.Bunların çıkışları nasıldır acaba?

Preamplilerde sorun yok, opamp kullanılmış ise audio opamp olmalı,
transistor kullanılmış ise zaten B sınıfı düşünülmez.
Dolayısı ile preampliler A sınıfıdır ve düşük güçler söz konusu olacağından
iyi bir devrede ses kalitesi açısından sorun olmaz.
Bu durumda her A Class ampli. önünde kullanılabilir.
Asıl zorluk Pwr.ampli.lerde, zira High-End olarak sıfatlandırılan
her A Class için bile ciddi sorunlar var olabilir.
Response time değerleri büyük olan ampli.ler amaç
hi-fi ise, hayal olur.
Response time değerlerinin başarılı olması için,
en az bir kaç MHz band genişliği olması gerekiyor,
ki test etmek bile çok zordur.

Tabii sadece iyi ses için bu kadarına gerek olmaz.
Ki ballandırıla-ballandırıla anlatılan amplilerin bir çoğu
zaten aslında bu gruptadır.

Selamlar...
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

Okunmamış iletigönderen devirsefa » 08 Oca 2015, 20:21

Bu devreyi baştan sona üç kere yaptım, üçünde de orta frekanslarda ciddi cızırtı duyuyorum. Dip ses değil, müzik yokken hiç ses yok ama, şarkı çalarken özellikle orta-alt frekanslarda, düşük ses şiddetinde dinlerken cızırtı. Sebebi ne olabilir sizce?

9V pille çalıştırmak istiyorum, +-4.5 volt simetrik besleme denedim aynı, +-9 volt iki pil denedim yine aynı, +-12 volt trafo denedim yine aynı.
devirsefa
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen devirsefa » 10 Oca 2015, 03:10

Sizden cevap gelmeyince, deneye deneye, söke taka devam ettim. 5-6 op-amp aldım farklı farklı, bu devrede sadece ne5532 sorunsuz çalıştı. Çoğu distorsiyon oluşturdu. Ama yine lm4562'yi denemeye devam ederken, "input şasesi ground'a, output şasesi Vcc-" ye bağladığımda sorunsuz çalışıyor. Ama devrede böyle değil, bendeki problem nedir?

Ayrıca bir problemim daha var. Telefonun çıkışına yanlışlıkla +15 volt verdim, telefonun tek kanalından ses gitti. İşin garibi, kulaklığı takınca soldan ses gelmiyor, ama amfiyi takınca iki taraftan da ses geliyor. Kulaklık sağlam bu arada. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz? sorun nerede olabilir sizce?
devirsefa
DIY Audio Fanatiği

Önceki

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir