Basit HI-FI Preamplifikatör.

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri » Ön yükselteçler(preampli), equalizer ve ton kontrol devreleri hakkındaki soru(n)lar

Cevap: Basit HI-FI Preamplifikatör.

Okunmamış iletigönderen e_cag » 28 May 2008, 21:36

Teşekkür ederiz ,elinize sağlık.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen Kapibara » 29 May 2008, 00:32

Devrenin tahmini güç harcaması ne kadar acaba ?
Datasheet'te LM4562 için toplam sukünet akımı 12mA diye geçiyor.
7815 ve 7915 yerine 100mA lik 78L15 ve 79L15 koyulabilir mi ?
Bir de bu LM4562 yerine, entegre soketine TL072 veya NE5532 taksak ayıp olur mu ? :?
Kullanıcı avatarı
Kapibara
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya

Okunmamış iletigönderen e154 » 29 May 2008, 00:59

L serisinin olması lazım 100mA lik regülatörü zorlayacağını sanmam..
e154
DIY Audio Gurusu

İl: Ankara
Meslek: Elektrik Teknikeri

Okunmamış iletigönderen drhardware » 29 May 2008, 09:44

L serisi, bacakları aynıysa olur tabi. Neticede sükunet akımı 10mA civarındadır. Hatta cesaret edilip 7818/7918 le de değiştirilip 18v beslemeyle daha düşük THD alınabilir lakin unutmayın ki LM4562 nin absoulte maks besleme gerilimi odur.
Opamp seçimine gelince,
LM4562 yerine, yakın tınıda LM833 kullanılabilir (daha yüksek THD!)
Farklı tınılar almak için;
NE5532 kullanılabilir, hatta pek çok kimse NE5532 nin daha sıcak bir tonlamaya sahip olduğu söyler. Gürültü ve THD oranları 4562 ye yakındır. NE5532 kullanıldığında besleme gerilimi +/-20v a kadar çıkabilir.
NJM4558 kullanılabilir, çıkış akım kapasitesi yüksektir (70mA) direkt olarak kulaklık sürebilir. Soundu lambalıya (düşük slew rate) yakındır, distorsiyon oranı LM4562 den bir miktar fazla olmakla birlikte HIFI spekleri içindedir.
OPA2134 kullanılabilir, JFET girişlidir. Gürültü oranı LM4562 den yüksek olmakla birlikte THD si daha düşüktür. İyi bir bufferdir, giriş biası düşüktür. Transparenttir ama bu tını herkesin hoşuna gitmez.
TL072, OPA2134 ün çok eski bir atasıdır. Tınları yakındır ama kalitesi yukarıdaki opamplarla mukayese edilemez.
En iyisi; 8 li "precision" soket alıp elinizdeki opampları tek tek denemektir. Ama deneme derken bunu 10 dakikada yapmayın. Örneğin her opampa 2 gün zaman tanıyıp dinleyin. Precision soket diyorum çünkü kalitesiz soketlerde temassızlık sorunları olur.
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 29 May 2008, 14:05

Dr. öncelikle teşekkür ederim. Daha önce LM4780 için hazırladığın preamp devresini yapmaya gayret ettim ama illa da PCB yapıcam derken kağıt, toner ve vim zaiyatından öteye gidemedim. Chipamp'lar için basit ve kaliteli bir devre arıyordum. Sanırım buldum :)

Küçük olması ve ayrı beslemesinin olması ciddi bir avantaj. Ancak elimizde FM serisi kondansatör yoksa acaba ne kullanabiliriz? 4700 gibi büyüklüklerde PCB'ye sığmayacaktır sanırım.

Bir de köprü diyotları sormak istiyorum. Hazır körü diyot kullanmak yerine ayrık diyot kullanmanın bir avantajı var mıdır?

Teşekkürler.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen drhardware » 29 May 2008, 15:43

Dostum,
Panasonic FM serisini Tr de bulmak imkansız. Bu devrede kullandığım 1,500uF/35v lukların ripple kapasitesi 50Hz için 2750mA! İnanılması güç bir rakam çünkü genel kullanım elektrolitiklerin ripple kapasitesi her 2000uF için yalnızca 1A dir. İki tanesini paralel (snubberize paralel diyelim) bağladığımız için toplam ripple kapasitesi 5500mA oluyor.
Teorik olarak 10mA ortalama ve 50mA tepe akım çekebilen LM4562 için bu değerde bir ana rezervuar ve üstüne 100uF/25v (FM - 475mA!) 100nF/63v MKP konduğunda ortaya takriben -95dB lik bir şebeke ripılı çıkıyor ki, LM4562 nin kendi PSRR oranı da (110dB) eklendiğinde ortaya teorik olarak tamamen gürültüsüz bir preamp çıkıyor... Üstelik bu hesaplara 7815/7915 lerin PSRR leri dahil değil!
Neyse bu kadar reklamdan sonra gelelim işin pratiğine, küçük değerdeki elektrolitikleri paralelleyip kullanmak tek bir büyük elektrolitikten hem daha ucuza gelir, hem daha az yer kaplar ve hem de daha iyi ESR elde edilir. Bu da daha iyi ripple handling demektir. Kişisel görüşüme göre 1,500-2,200uF lık mümkün olan en düşük ESR ye sahip (5mm/13mm kılıfında) kondansatörlerden kullanmak yeterli olacaktır.
Diğer yandan, doğrultma işlemi oldukça basit bir operasyondur. Çok derinlemesine inmeye gerek yoktur. Herhangi bir köprü iş görecektir. Bu projede kullandığım BYW80, soft recovery türü hızlı diyotlardandır. Faydası ters yöndeki akımı çok hızlı kesmesi (Ultra Fast:35nS) ve de bu işlemi yaparken meydana gelen ikincil harmoniği minimal tutmasıdır (soft recovery) Doğaldır ki bu tür güzellikler devremizin gürültü performansını etkileyecektir.
Ancak bu tür diyotların esas kullanım alanı SMPS ler olup, derin DIY ciler genellikle power amplifikatörlerin güç devrelerinde bas performansını artırdığı iddiasıyla kullanır. Şahsen defalarca MUR860, BYW80 ve BYW29 kullandığım halde 35A metal köprüyle aralarında birses farkı duyumsamadım bugüne değin.
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen e_cag » 29 May 2008, 16:01

Sn. Doktor ders gibi post yazmış yine:)
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 30 May 2008, 14:01

Evet ders gibi olmuş, ben de defterime kaydettim. :))

Teşekkürler Dr., bir hafta sonra zamanım olacak, başlarım bir ucundan, o zaman gene sorum olacak.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen zerohead » 01 Haz 2008, 22:20

ben de yaptım bunu pc den çıkış alıyorum kalsik bi sorunum var mouse salladıkca vızıltı sesi geliyo bunu çözümünü bilen var mı.

bağzı programları kullanırken uğultu var çok ufaktan buda benim sinirimi bozuyo

bu arada odamda toprak hattı yok

bide bu opampla direk mosfet sürüp stereo amfi yapabilme imkanımız nedir biaslamayı yapabilecek var mı
zerohead

Okunmamış iletigönderen drhardware » 02 Haz 2008, 09:23

Gürültünün birkaç sebebi olabilir,
1- Ses kartın gürültüyü alıyordur, doğal olarak preampli de bunu yükseltip çıkışa veriyordur ki bu durumda yapılabilecek bişi yok.
2- Gürültü PC nin şasisi üzerindedir. (en güçlü ihtimal) Bu durumda preampın, sinyal şasisi ile power şasisini ayırman gerekir, araya 1R (1/2w) ve 470nF paralel bağlayıp, PC den gelen şasiyi sinyal şasisine değil, powe şasisine bağlaman gerekir. Bu da yetmezse, preampın power şasisiyle varsa metal gövdesi arasına birbirine zıt yönde iki diyot, 6 ohm (1W) ve 100nF paralelleyip gövdeleri birbirine bağlaman gerekir.
3- Gürültü preamp girişindeki elemanlara EMI (elektromanyetik girişim) yoluyla girmektedir. Bu durumda da preamplifikatörü, ayrı bir metal kutu içerisine koyup (TV tunerleri gibi) bu metal kutuyu şasilemen gerekir.

Direkt MOSFET sürme konusunu, benim Class A MOSFET kulaklık amplifikatörü kısmında okuyabilirsin. Aynı devreyi, örneğin 1A veya daha fazla biasla deneyebilirsin. Ancak çok iyi soğutma yapman ve çok iyi MOSFET seçmen gerekir. Forum müdavimlerimizden E154 (namı diyar Erhan) bir kaç takım MOSFET i şimdiden eline almış durumda, üstelik uyarmama rağmen. Hesaplarıma göre 1,6A bias için 15R / 50W lık direnç ve IRFP640 benzeri bir mosfet yeterli oluyor ve bu durumda 8R hoparlöre 15W kadar güç iletilebiliyor.
Bu şartlar altında, opampın çıkışından teorik olarak akım çekilmeyeceği için, opamp da class A çalışacak dolayısıyla sistemde crossover distorsyionu olmayacaktır. Konunun detaylarını Erhanla görüşebilirsin, sanırım yeni amplifikatörüyle hayatından memnun.. :praising:
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

ÖncekiSonraki

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir