Basit, HI-FI RIAA (Pikap) Preamplifikatör

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri » Ön yükselteçler(preampli), equalizer ve ton kontrol devreleri hakkındaki soru(n)lar

Cevap: Cevap: Basit, HI-FI RIAA (Pikap) Preamplifikatör

Okunmamış iletigönderen drhardware » 09 Haz 2008, 10:32

e154 yazdı:geri beslemedeki C7 ve C9 opampın ofsett gerilimini kesiyordu ya öyle ise çıkıştaki C4 ve C10 da DC kuplaj için konulmuş olduğuna göre.... bu duruma bi açıklık getirmen lazım doktor... :D

Devre analizi yapmadan önce temel elektroteknik derslerine bi göz atmak lazım bence..

Dikkat edersen C7 nin bulunduğu devre parçacığına paralel bir direnç var bu bir,
DC offseti engelleyen kondansatör orada değil NFB hattından sonra konur bu iki,
Bu devre farkındaysan özel bir frekans cevabı için geliştirilmiş ve de o kondansatörlerin görevi epey bi farklı, bu da üç.

Netice; her sakallı deden olmadığı gibi her dede de sakallı olmaz.

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Cevap: Basit, HI-FI RIAA (Pikap) Preamplifikatör

Okunmamış iletigönderen e154 » 09 Haz 2008, 16:05

haklsın yaw benim hatam. numaralar karışmış C3 ve C9 olarak düzeltiyorum...
e154
DIY Audio Gurusu

Meslek: Elektrik Teknikeri

Ynt: Basit, HI-FI RIAA (Pikap) Preamplifikatör

Okunmamış iletigönderen alioztas » 08 Arl 2010, 20:56

Çok teşekkür ederim. :)
Acaba bu devreyi 12V ile kullanmamız mümkün müdür?
alioztas
Yeni Üye

Meslek: Öğrenci

Okunmamış iletigönderen farfisa » 09 Arl 2010, 15:39

çalışır ama önerilen voltajı yani 15 voltu kullanmanız daha verimli olur
Resim
farfisa
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Bilgisayar müh. Hifi tamircisi

Okunmamış iletigönderen alioztas » 10 Arl 2010, 22:33

Devreyi tamamladım fakat 47 ohm yerine 470 ohmluk direnç kullandım ve tantal yerine standart damla şeklinde olan kapasitör kullandım, ayrıca eksik aldığımdan C12 ve C11 olmadan denedim ve ses aldım :) fakat tabiki çok cazırtılı bir ses .
Ayrıca bir sorum var, GND ile belirtilen ground ların hepsini birbirine direk kabloyla bağladım, bu bir sorun oluşturur mu? Çünkü kontak yapacak bir şasem yok devre havada çalışıyor...
Eğer problem olmazsa dediğim eksikleri giderince sorunsuz çalışır mı?
Tekrar çok teşekkür ediyorum :)
alioztas
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen alioztas » 30 Arl 2010, 16:54

Kusura bakmayın fazla soru soruyorum :) ama bir durumum daha var, devreyi birebir olarak yaptım, 12 V ile denedim, çalıştı ama aldığım ses ile dinlemek imkansız, preamfisiz ses daha düzgün duyuluyor... Sesin tiz tonları patlamış, cazırdayarak geliyor, ayrıca diğer (orta ve bass) sesler de çok boğulmuş olarak duyuluyor. Kullandığım pikap Schneider in 80 li yıllarda yaptığı bir ürünü. Bir acemi olarak, bu tür devrelerde özellikle neye dikkat etmeliyim? (mesela kablo kalınlıkları çok etkiler mi, ya da elektrolitik kapasitörün 25 V ya da farklı V değerine sahip olması?)
Yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum, çünkü hazırını kopya ederek satıp da 60 tl gibi fiyat isteyen uyanıklara para kaptırmak istemiyorum...
alioztas
Yeni Üye

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen farfisa » 31 Arl 2010, 00:17

sevgili ali öncelikle öncelikle hifi teriminin anlamını çözelim açılımı high fidelity türkçeleştirilmişi yüksek sadakat anlamına geliyor değeri belirtilmiş malzemeye sadık kalmak zorundasın sesin çızırtılı bozuk olma sebebi devreden kaynaklanan bir olay değil devrede kullandığın ve değerleri ile bağdaşmayan parçalar 47 ohm yerine 470ohm olsa tantal yerine seramik kondansatör geçerli olsa hepsi tek tip üretilirdi malzeme karmasası olmazdı ayrıca audio devrelerinde özellikle kaliteli düşük toleranslı eşleşmiş malzeme her zaman avantajdır şimdiden kolay gelsin
Resim
farfisa
DIY Audio Gurusu

Meslek: Bilgisayar müh. Hifi tamircisi

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 31 Arl 2010, 00:39

Biraz da ben sorayım :)

Devreyi 12V ile mi besliyorsunuz?? Yoksa simetrik +- 12V ile mi? Bu biraz düşük voltaj ama çalışması lazım.

Kullandığınız pikabın bağlığı seramik mi yoksa manyetik mi? Seramik ise önkuvvetlendirici gerekmeyecektir.

1500µ Panasonic FM kondansatörünüz yoksa-ki yoktur, beslemeyi nasıl yaptığınız daha önemli oluyor.

Bazen kendimiz yapmayıp hazırını almamız çok daha mantıklı olabilir. Fotoğraf ekleyebilirseniz belki biraz daha yardımcı olabiliriz.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen alioztas » 04 Oca 2011, 01:09

Devreyi 12V luk akü ile besliyorum resimdeki aküyle;
evet kapasitörlerim FM değil :( ama geriye kalan tüm elemanlar %100 aynı (sadece şu mavi ve sarı kapasitörlerden emin değilim)

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Bir de yanlış anlaşılmasın, şöyle bir örnek gördüm http://www.recordingmag.com/resources/r ... l/319.html bu devrede voltaj daha esnekmiş... Cevabınızı bekliyorum :)
Çok teşekkür ederim :)
alioztas
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen Amatör » 04 Oca 2011, 13:35

İki adet akü ile besliyorsunuz tabiki,değilmi :?:
Devrenin kazancının oldukça yüksek olması sebebiyle, bu şekilde havada uzay montajı ile sağlıklı bir şekilde çalışmayacaktır.Yüksek kazanç osilasyon ve parazite neden olabilir, şasi bağlantıları çok dikkatle yapılmalıdır,saşi döngüsü oluşabilir.Devreyi plakete aktarmak daha sağlıklı olacaktır diye düşünüyorum.
Kolay gelsin
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

ÖncekiSonraki

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir