Cmoy. Basit devre, garip sorun

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri » Ön yükselteçler(preampli), equalizer ve ton kontrol devreleri hakkındaki soru(n)lar

Cmoy. Basit devre, garip sorun

Okunmamış iletigönderen Crowbar » 23 Haz 2014, 20:55

http://tangentsoft.net/audio/cmoy/misc/ ... nt-sch.pdf

Şeması bu kadar basit olan bir devre. Gelelim sorunuma, şemada C2 olarak görünen giriş kondansatörünü taktığım an devrede müthiş bir parazit, daha çok bass vururken cazır cuzur etme durumu oluyor. Pot takılı, kazancı yarıya indirerek denedim değişme yok. Entegre NE5532 kullandım. Girişte 100nf'dan 470nf'a kadar çeşitli polyester (mkp mks dahil) kondansatörler denesem de sorun çözülmedi. Böyle bir soruna ney neden oluyor olabilir acaba?
Abi sizde Elna, Panasonic, Nichicon kondansatör bulunur mu?
Kullanıcı avatarı
Crowbar
Yeni Üye

İl: Gizli!
Meslek: Veteriner Hekimi (öğr)

Ynt: Cmoy. Basit devre, garip sorun

Okunmamış iletigönderen birgitay » 23 Haz 2014, 23:19

İki pilin ortasınıda sıfıra vermen gerekir....
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

İl: Kocaeli
Meslek: Elektronik

Okunmamış iletigönderen Crowbar » 24 Haz 2014, 08:28

Simetrik güç kaynağı ile ve pil ile deneyerek dediğinizi yaptım fakat problem aynı..
Kullanıcı avatarı
Crowbar
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen chf » 24 Haz 2014, 09:54

Crowbar yazdı:http://tangentsoft.net/audio/cmoy/misc/cmoy-tangent-sch.pdf

Şeması bu kadar basit olan bir devre. Gelelim sorunuma, şemada C2 olarak görünen giriş kondansatörünü taktığım an devrede müthiş bir parazit, daha çok bass vururken cazır cuzur etme durumu oluyor. Pot takılı, kazancı yarıya indirerek denedim değişme yok. Entegre NE5532 kullandım. Girişte 100nf'dan 470nf'a kadar çeşitli polyester (mkp mks dahil) kondansatörler denesem de sorun çözülmedi. Böyle bir soruna ney neden oluyor olabilir acaba?

Mr. crowbar siz bu devrenin girişine normal ses çıkışı veriyorsanız(bilgisayar çıkışı gibi) o zaman R3 direncini 10kohm ' da deneyin...Senin şu anki devrenin kazancı 11 'dur. Kazanç 11 olduğundan dolayı devre aşırı sürülür ve distorsiyona uğrar..... 10kohm kullanırsanız kazanç 2'y e düşecektir...R3 yerine 22kohm koyarsan kazanç 1,5 olur... R4 Yerine 50kohm luk bir ayarlı pot koyarsan kazancı elle ayarlıyabilirsin...
Eklentiler
adsız.JPG
adsız.JPG (24.1 KiB) 1094 defa görüntülendi
En son chf tarafından, 24 Haz 2014, 12:08 tarihinde değiştirildi, toplamda 5 değişiklik yapıldı.
chf
DIY Audio Gurusu

İl: izmir

Okunmamış iletigönderen Crowbar » 24 Haz 2014, 10:35

Kazancı düşürdüğümü hatırlıyorum ama tam olarak sizin verdiğiniz değerler ile tekrar deneyeceğim. Kazancı 1 olarak almanın bana faydası kaynak cihazın batarya ömrünü uzatmaktan başka ne olabilir acaba?
Kullanıcı avatarı
Crowbar
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen chf » 24 Haz 2014, 10:53

Crowbar yazdı:Kazancı düşürdüğümü hatırlıyorum ama tam olarak sizin verdiğiniz değerler ile tekrar deneyeceğim. Kazancı 1 olarak almanın bana faydası kaynak cihazın batarya ömrünü uzatmaktan başka ne olabilir acaba?

Yani bir mp3 çalar (bataryalı) yada bir telefon kaynak olarak kullanıyorsunuz ve devre çıkışını bir amfiye gönderiyorsunuz doğru anladıysam.. O zaman kazanç benim dediğim gi :evet: bi olmalı... Girişteki 10k pot ile kazanç ayarı yapamazsın crowbar... Sadece mevcut kaynak çıkışını azaltabilirsin...
chf
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen Crowbar » 24 Haz 2014, 11:27

Zaten girişteki pot ile yaptığımı iddia etmedim :mrgreen: 10K/10K olarak ayarladım aynı problem devam etmekte. Girişe kutupsuz kondansatör koyduğumda basslarda cazır cuzur etme durumu mevcut. 10uf taktığımda muhtemelen bu sorun gidecek fakat sinyal hattında kutuplu kondansatör kullanmak istemiyorum açıkçası. Hazır metalize polyester stoğu yapmışken.
Kullanıcı avatarı
Crowbar
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen chf » 24 Haz 2014, 11:42

Crowbar yazdı:Zaten girişteki pot ile yaptığımı iddia etmedim :mrgreen: 10K/10K olarak ayarladım aynı problem devam etmekte. Girişe kutupsuz kondansatör koyduğumda basslarda cazır cuzur etme durumu mevcut. 10uf taktığımda muhtemelen bu sorun gidecek fakat sinyal hattında kutuplu kondansatör kullanmak istemiyorum açıkçası. Hazır metalize polyester stoğu yapmışken.

girişte kutupsuz kondansatör var diye baslar cazır cuzur etmez...sadece basların seviyesi düşer... :) başka bi sorun vardır...
chf
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Crowbar » 24 Haz 2014, 11:44

Kutupsuz kondansatör derken düşük kapasiteli kondansatörü kastetmiştim.
Kullanıcı avatarı
Crowbar
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen chf » 24 Haz 2014, 11:47

Crowbar yazdı:Kutupsuz kondansatör derken düşük kapasiteli kondansatörü kastetmiştim.

bende aynı şeyden bahsediyorum basların seviyesi düşer sadece...şunu da dene R3 ü çıkartıp ve R4 direncini kısa devre edersen kazanç 1 olur....R4 =22K olursa kazanç 1,5 olur. kondansatörün kapasitesini değiştirmek frekansı değiştirir...
Eklentiler
op-amp buffer çift kaynak.JPG
En son chf tarafından, 24 Haz 2014, 12:23 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 değişiklik yapıldı.
chf
DIY Audio Gurusu

Sonraki

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir