STK 4141X ve STK 4141 II şema farklılığı ?

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

STK 4141X ve STK 4141 II şema farklılığı ?

Okunmamış iletigönderen sabitsalınım » 08 Nis 2008, 02:21

Forumda yeniyim,herkese merhabalar.Arkadaşlar bu entegreyi aldım(STK4141 II).Bir çift de çok uzun zaman harcayabileceğim orta boy birer kabin yaparak güzel bir anfi ve hoparlör takımı oluşturmak istiyorum.Bulduğum kataloglarda 4141X ve 4141 II entegrelerine ait şemalar birbirinden farklı görünüyor.Genellikle farklı isimlerdeki STK lar bile küçük parça farklılıklarıyla aynı devreleri kullanabilirken tamamen aynı isim fakat farklı son eklere sahip entegrelerde farklı devre kullanılması beni şaşırttı.Sizlerin de yorumlarınızı bekliyorum.Duruma göre devreye başlayacağım.Teşekkürler.
Biz bir ağaç gibiydik. Kökümüzden sökmemeleri için dibimizden kesilmeye razı olduk
Resim
sabitsalınım
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen sabitsalınım » 08 Nis 2008, 02:22

4141 X
Resim

4141 II

Resim
Biz bir ağaç gibiydik. Kökümüzden sökmemeleri için dibimizden kesilmeye razı olduk
Resim
sabitsalınım
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen sabitsalınım » 09 Nis 2008, 16:30

hallettim arkadaşlar.devreyi de kurdum.ölçüm yapıyorum şimdi.bundan sonra sıra kbinlere gelecek
Resim
sabitsalınım
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen drhardware » 10 Nis 2008, 09:32

Eline sağlık..
Foto yayınlarmısın.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen sabitsalınım » 11 Nis 2008, 01:38

Resim
Resim

Basit bir devre olduğundan delikli pertinaks üzerine kurdum.Gel gelelim koyduğum 50k lık stereo potun ses kısıkken sebep olduğu kırpılmanın sebebini henüz bulamadım.Bu konuda tavsiyeniz varsa denemekten zevk duyarım.
Resim
sabitsalınım
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen sabitsalınım » 11 Nis 2008, 08:54

Sanırım 50k lık potun değerinden.Ses açılması çok ani oluyor.Kısıkken de pot kaçırıyor belki düşük kalite olduğundan.Daha büyük değerli bir pot kullanmalıyım belki de.
Resim
sabitsalınım
DIY Audio Takipçisi

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen drhardware » 11 Nis 2008, 09:24

Kenarlardaki renkli şeylerin mandal olduğunu anlamak için epey bi çabaladım doğrusu.. :D
Neyse, bu devre için 50K tam idealdir, değiştirmene gerek yok. Ama belki log pot kullanman gerekiyordur, ya da daha kaliteli bir pot.. Çin malı potansiyometreler oldukça kalitesizdir ve benzeri sorunlara yol açabilirler.
Eline sağlık.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen sabitsalınım » 11 Nis 2008, 10:38

Ölçüyorum ohm dağılımında bir anormallik yok.Fakat en sonda tamamen kısabiliyor ancak.Ve belirttiğim gibi çok kısık seslerde bir bozulma söz konusu.Çeyrek volüme kadar da devam ediyor ve beni sinirlendiriyor.Bunun muhtemel sorun belirttiğiniz gibi pot modeli ve kalitesi olabilir mi?
Bir diğer sorum ise şu: Frekans eğrisine müdahale etmekten nefret etmeme rağmen hem bomboş bir kutu olmasını engellemek hem de bazı akustiği bozuk mekanlarda müziği dinlenebilir duruma getirebilmek için bir ton kontrol devresi eklemeyi düşünüyorum.Popüler olan entegrelerden siz hangisini tavsiye edersiniz? LM1036 TDA1524..vb
Resim
sabitsalınım
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen drhardware » 11 Nis 2008, 10:52

Sorun çok çok büyük bir ihtimalle potansiyometredir. ALPS, Bourns benzeri bir marka kullanmanı tavsiye ederim, ancak ülkemizde temin edilmesi oldukça güç bunların.
Diğer yandan devrenin kazancı 100 v/v.. Bu durumda preamplifikatör gerekmeyecektir. Ton kontrolü talebini ise LM1036 rahatlıkla temin eder, TDA1524 için referans veremeyeceğim çünkü oldukça kalitesiz bir ürün. Ayrıca veri yapraklarında (datasheet) bulunan devre uygulandığında çokca gürültüden başka birşey almak olası değil.
Gerçi LM1036 için de çok iyi şeyler söyleyemem ama en azından TDA1524 den iyidir.
Konumuz, kulak zevkin ya da yaptığın amplifikatörün kalitesi değil ancak;
Benim genel eğilimim, emek harcanmış şeylerin olabildiğince kaliteli, hatta piyasada HI-FI etiketiyle satılan ürünlerin üzerinde bir kalitede tasarlanması ve uygulanması yönündedir. Bu anlamda, eğer LM1036 lı ton kontrol devresinden umduğun sonucu alamazsan, amplifikatörle birlikte yeni ve daha "odyofil" bir projeye yelken açabilirsin derim. Ancak STK serisi de başlangıç için fena sayılmaz.
"Bu tavsiyeye neden gerek duydun?" dersen;
"Frekans eğrisine müdahale etmekten nefret etmeme rağmen"
ibaresi kulak zevkine işaret eder ki; şeffaf ve yorumsuz bir müzik dinleme isteğini belli eder. Bu durumda büyük bir ihtimalle çok çok daha kaliteli bir çözüme ihtiyacın olacak..
Yine de başlangıç başlangıçtır.. Bu arada nasıl bir hoparlörle kullanmayı düşünüyorsun bu çekik gözlüyü?
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen e154 » 11 Nis 2008, 10:56

geri besleme dirençleri çok uzun olmuş.56 K lar.
e154
DIY Audio Gurusu

Meslek: Elektrik Teknikeri

Sonraki

Entegreli Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir