STK 4141X ve STK 4141 II şema farklılığı ?

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Okunmamış iletigönderen e154 » 11 Nis 2008, 12:27

sorun senin pottandır. bende çok yaşadım zamanında. şimdide çok kaliteli potlar bulamasamda 3-4 ytl ye satılanlar var. gayet güzel ayar yapıyorlar duyulabilen hiç bir fırça gürültüsü vs yok.
http://www.bluemavi.com/vitrin/tablo_ne ... 762156#ara
benim klullandığım buna benzer anahtarsız stereo üstünde marka yok ama panasonic yan üreticisinin die satıyorlar.
e154
DIY Audio Gurusu

İl: Ankara
Meslek: Elektrik Teknikeri

Okunmamış iletigönderen sabitsalınım » 11 Nis 2008, 13:22

drhardware yazdı:Bu arada nasıl bir hoparlörle kullanmayı düşünüyorsun bu çekik gözlüyü?

Hoparlörlerim şimdilik bu utanç abideleri.Daha küçük çaplarda orta okuldan beri uğraştığım anfi devrelerinin verdiği karmaşadan sıkılıp müzik dinleme işini düzene sokabilmek için en azından kaliteli bir ana üniteye ihtiyacım olduğunu düşünmüştüm.Cihazı alırken hoparlörlerden zaten bişey beklemediğimden hiç dinlemedim bile.İleride bir çift kaliteli hoparlör kullanarak sistemi tamamlamak amacındaydım.İçinde bir stk olduğuna da emindim aldığımda.hala açmadım ancak muhtemelen yine stk dır diyorum.Çıkış gücü RMS 80+80w.Gerçekten de frekans yanıtı ve güç olarak iyi bir çıkışı var.Ancak son kullanıcıya yönelik dijitalleştirmeler (3d efektleri,bass gibi şeyler)beni biraz üzmüyor değil.Hem bundan hemde bişeyleri kendin yapmış olma zevkini özlemem sebebiyle elektronikçimle sohbet ederken elinde hangi stk lar olduğunu sordum.birkaç şey söyledi 4141 deyince bir arkadaşımın çok eski bir pioneer müzik setinin çıkışı olduğu aklıma geldi.Aldım kurdum bende.Tabi o orijinal pioneer kabinleriyle,anlatılmaz kalitede güç kaynağı ve parçalarıyla benimkine pek benzemiyordu.Yine de kötü oldu diyemem.Eğer bu Sony lerin iğrenç rezonans (100-150hz civarı bilirsiniz tam bir uğultudur fazla olduğunda)frekansına yakın yerlerde birşey dinlemiyorsam gerçekten güzel çalışıyor.Ancak kurduğum ilk stereo STK devre olduğundan 4141 in tam ayrık mimari olmadığını da öğrenmiş oldum.Bu da biraz üzücü oldu.

Resim

Resim
Biz bir ağaç gibiydik. Kökümüzden sökmemeleri için dibimizden kesilmeye razı olduk
Resim
sabitsalınım
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen sabitsalınım » 11 Nis 2008, 13:41

e154 yazdı:geri besleme dirençleri çok uzun olmuş.56 K lar.

Haklısın.Nedense bu sefer bir küçültme çılgınlığına düştüm sonuç böyle oldu :)
Biz bir ağaç gibiydik. Kökümüzden sökmemeleri için dibimizden kesilmeye razı olduk
Resim
sabitsalınım
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen e154 » 11 Nis 2008, 13:47

Dr. amcamız derki geri besleme uzun olursa osilasyon yapar. kendiside kısa tutmak için elinden geleni yapar ama ne yazıkki diren ç boyu kadar uzun olur elinde olsa onuda kısaltacak. :D üstte yerin yoksa alttan lehimleyebilirsin. ve bulabilirsende metalfilm kullan.
e154
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen sabitsalınım » 11 Nis 2008, 14:13

Şimdi kayserideyim.Pek bulabileceğimi sanmıyorum metal film..
Resim
sabitsalınım
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen drhardware » 11 Nis 2008, 14:44

sabitsalınım yazdı:
drhardware yazdı:Bu arada nasıl bir hoparlörle kullanmayı düşünüyorsun bu çekik gözlüyü?

Hoparlörlerim şimdilik bu utanç abideleri.Daha küçük çaplarda orta okuldan beri uğraştığım anfi devrelerinin verdiği karmaşadan sıkılıp müzik dinleme işini düzene sokabilmek için en azından kaliteli bir ana üniteye ihtiyacım olduğunu düşünmüştüm.Cihazı alırken hoparlörlerden zaten bişey beklemediğimden hiç dinlemedim bile.İleride bir çift kaliteli hoparlör kullanarak sistemi tamamlamak amacındaydım.İçinde bir stk olduğuna da emindim aldığımda.hala açmadım ancak muhtemelen yine stk dır diyorum.Çıkış gücü RMS 80+80w.Gerçekten de frekans yanıtı ve güç olarak iyi bir çıkışı var.Ancak son kullanıcıya yönelik dijitalleştirmeler (3d efektleri,bass gibi şeyler)beni biraz üzmüyor değil.Hem bundan hemde bişeyleri kendin yapmış olma zevkini özlemem sebebiyle elektronikçimle sohbet ederken elinde hangi stk lar olduğunu sordum.birkaç şey söyledi 4141 deyince bir arkadaşımın çok eski bir pioneer müzik setinin çıkışı olduğu aklıma geldi.Aldım kurdum bende.Tabi o orijinal pioneer kabinleriyle,anlatılmaz kalitede güç kaynağı ve parçalarıyla benimkine pek benzemiyordu.Yine de kötü oldu diyemem.Eğer bu Sony lerin iğrenç rezonans (100-150hz civarı bilirsiniz tam bir uğultudur fazla olduğunda)frekansına yakın yerlerde birşey dinlemiyorsam gerçekten güzel çalışıyor.Ancak kurduğum ilk stereo STK devre olduğundan 4141 in tam ayrık mimari olmadığını da öğrenmiş oldum.Bu da biraz üzücü oldu.

Resim

Resim

Mali gerçeklerini bilemem tabii ama, sanırım küçük bir yatırımla büyük fark elde edebileceğin bir çözüm biliyorum;
Benim de halen kullanmakta olduğum Wharfedale Diamond 9.1 lerin yaklaşık maliyeti 250-300 YTL arasındadır. Biliyorum "küçük yatırım" tanımlaması görecelidir. Ancak ortalama bir HIFI sistemin 2000-3000 YTL arası olduğu şu günlerde, elindeki hybrid entegreyi (STK dan bahsediyorum) kullanarak ve bu bahsettiğim hoparlörleri de sistemine ekleyerek harikalar yaratabilirsin. Yalnız tabii Erhan'ın görüşlerine katılmamak mümkün değil; biraz daha audio kurallarına uyarak montaj yapmak lazım...
Sanırım daha iyi bir montajla ve devre dizaynında küçük bir kaç değişiklikle (ki öneride bulunabilirim), iyi bir kablolama ve güç kaynağıyla, rüyalarının müzik sistemini oluşturman çok da hayal değil...
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen e154 » 11 Nis 2008, 15:32

ve de ton kontrolü hayatından çıkararak.... :)
e154
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen sabitsalınım » 11 Nis 2008, 15:38

Tabi zaten tam olarak ihtiyacım olan da cihazla ve Hoparlörler ile ilgili tavsiyeleriniz.Sanırım bir ay kadar beklersem bahsettiğiniz hoparlölrler yada onlara muadil benzer fiyatlı birşeyler alabilirim.Tavsiyenizle ilgili tek sorum Wharfedale Diamond 9.1 lerin bass refleks çalışması.Düşük Frekanslar çok sevmekle birlikte kapı cam titretecek kadar yüksek basınçlı bas sesten hoşlanmam.Bu hoparlörlerin düşük frekans karakteristiği hakkında yorumlarınız doğal olarak benim için değerli.Tiz frekansları da kristal deyimine kesinlikle uygun olmalı.Biraz amatör gelebilir belki ancak dinleyince hayretler içine düştüğüm Pioneer TS-S20 oto tiz hoparlörü bilmiyorum hiç dinlediniz mi?Bana göre yeryüzünün en kalitelileri arasında yer alır.Tizler en az bunun kadar kaliteli ise ki ben daha üstün olduğuna da ihtimal veriyorum ve dediğim gibi bas seslerde de bir çılgınlık seviyesi yoksa o zaman bu hoparlörleri sistemime eklemeyi muhakkak ki isterim.
Resim
sabitsalınım
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen resho » 11 Nis 2008, 16:21

sabitsalınım arkadaşım, keşke hem kaliteli hem de basit bir entegre olan LM4780 üzerinde çalışmış olsaydın. Sony müzik setin zaten büyük ihtimalle STK'lardan birini kullanıyordur.

LM çipleri ile uğraşmak hem zevkli, hem eğitici, kaliteli bir güç kaynağı yaptığın zaman ise olağanüstüdür.

Kolonların fena değil.. istedikleri sadece kaliteli bir kaynak ve iyi dizayn edilmiş gürültüsüz bir ampli.

başarılar.
Kullanıcı avatarı
resho
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen drhardware » 12 Nis 2008, 09:54

sabitsalınım yazdı:Tabi zaten tam olarak ihtiyacım olan da cihazla ve Hoparlörler ile ilgili tavsiyeleriniz.Sanırım bir ay kadar beklersem bahsettiğiniz hoparlölrler yada onlara muadil benzer fiyatlı birşeyler alabilirim.Tavsiyenizle ilgili tek sorum Wharfedale Diamond 9.1 lerin bass refleks çalışması.Düşük Frekanslar çok sevmekle birlikte kapı cam titretecek kadar yüksek basınçlı bas sesten hoşlanmam.Bu hoparlörlerin düşük frekans karakteristiği hakkında yorumlarınız doğal olarak benim için değerli.Tiz frekansları da kristal deyimine kesinlikle uygun olmalı.Biraz amatör gelebilir belki ancak dinleyince hayretler içine düştüğüm Pioneer TS-S20 oto tiz hoparlörü bilmiyorum hiç dinlediniz mi?Bana göre yeryüzünün en kalitelileri arasında yer alır.Tizler en az bunun kadar kaliteli ise ki ben daha üstün olduğuna da ihtimal veriyorum ve dediğim gibi bas seslerde de bir çılgınlık seviyesi yoksa o zaman bu hoparlörleri sistemime eklemeyi muhakkak ki isterim.

Dostum bu hoparlörün bass reflex olması, kuvvetli ve derin bas verdiği anlamına gelmiyor. Aksine gayet makul ve dengeli bir frekans dağılımı vardır ve pek çok odyofil tarafından zevkle dinlenir. Kapı cam da titretmez merak etme.
Araç hoparlörüyle (ne marka ve model olursa olsun) böyle rafine bir hoparlörü mukayese dahi etmem. Bence dinlemeden karar verme! İmkanın varsa biryerlerde bir 9.1 dinle, bana hak vereceksin. Çünkü duysal zevklerimiz yakın.

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

ÖncekiSonraki

Entegreli Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi