STK 4141X ve STK 4141 II şema farklılığı ?

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Okunmamış iletigönderen sabitsalınım » 16 Nis 2008, 17:52

Kondansatör iki adet.Geciktirme devreleri bende de mevcut birkaç adet ancak bunlar ile ilgili de sormak istediğim birşey var.Bildiğiniz ve şemada da görüldüğü üzere 4141'in hoparlör (-) eksileri ortak.Yapılacak devre nin süreceği röle ile bu kısmı anahtarlayarak geciktirmeyi gerçekleştirmek uygun mudur yoksa geciktiricinin de iki adet olması daha mı iyidir? Ve birde hat ve çıkış için sigorta değerleri ne olmalıdır?
Biz bir ağaç gibiydik. Kökümüzden sökmemeleri için dibimizden kesilmeye razı olduk
Resim
sabitsalınım
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen e154 » 16 Nis 2008, 20:12

o kadar devre yapmışsın - hatta tek röle koyupda neyden tasarruf edeceksin. o yöntem olmaz. her hoparlör için + hat üzerinden anahtarlama yapmalısın. burada rölen, geciktirme devren ortak olabilir ancak kesinlikle hoparlör hatları bağımsız olmalıdır.
e154
DIY Audio Gurusu

İl: Ankara
Meslek: Elektrik Teknikeri

Okunmamış iletigönderen sabitsalınım » 16 Nis 2008, 23:34

Tassarruf şöyle dursun aksine savurganımdır da.Ancak bu devrenin şaseleri tamamen ortak.Hal böyle olunca gerçekten anlamsız geldi iki ayrı devre.Ama bilmediğim ince bir ayrıntı varsa bilemem.Ne biliyim şaseyi kesmek bana daha pratik geldi.
Biz bir ağaç gibiydik. Kökümüzden sökmemeleri için dibimizden kesilmeye razı olduk
Resim
sabitsalınım
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen e154 » 16 Nis 2008, 23:37

iki ayrı dvre yapmana gerek yokki sadece tek devre tek röle amma kontaklar ayrı olsun yeter...
e154
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen sabitsalınım » 16 Nis 2008, 23:41

Aynı şeyden bahsediyormuşuz :) Tek farkımız kandaki alkol miktarı sanırım :)
Teşekkürler.
Resim
sabitsalınım
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen e154 » 17 Nis 2008, 00:43

ne iş yaw hafta ortasında :lol:
e154
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen drhardware » 17 Nis 2008, 09:28

Eğer sadece ortak şasiyi kesersen, iki kanal arasında başlangıçta muhakkak potansiyel fark olacağından, kanaldan kanala akım akacağından her iki hoparlörden de gürültü duyarsın ama belki şasileri bağlıyken duyduğun kadar olmayabilir.. Bu manada iki kontaklı tek bir röle kullanman gerekir.
Resim
Bu benim yıllardır pek çok uygulamada kullandığım en basit geciktirme devresidir. 18-25v arası AC gerilimle çalışır. Ama istersen basitçe modifiye edilip her gerilime adapte edilebilir.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen sabitsalınım » 17 Nis 2008, 20:34

Geciktirme devresini söylediğiniz gibi kurayım o zaman.Pot konusunu da parçalarım arasında biraz araştırma yaparak çözdüm galiba.Resimlerde görülen ve bacak sayısının beni korkuttuğu potu buldum evde.Ama dediğim gibi ayak konusu biraz karmaşık en azından benim için :)
Resim
Resim
Resim
Resim
sabitsalınım
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen sabitsalınım » 23 Nis 2008, 06:56

Arkadaşlar bu anfinin mute özelliğini kullanmak için ne yapmam gerektiği hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim.Çünkü günden güne etrafını donatıp kalitelileştirmeye çalıştıkça ses kalitesini gerçekten çok beğenmeye ve yaptıklarımdan memnun kalmaya başladım.Sanırım bu anfi devresinin diğerleri gibi bir dolapta kalma ihtimali düşük.Galiba çıplak suntadan yapılmış ve üzerine çelik macundan sonra parlak siyah boya atılmış metal alt ve üst kapaklı bir kasayı hak ediyor :)
Resim
sabitsalınım
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen drhardware » 23 Nis 2008, 09:46

Veri yaprağında (datasheet) mute ucunun nasıl kullanılacağı belirtilmemiş. Ancak NPN bir transistörle bu iş yapıldığına göre, 6 nolu uca 5v verirsen amplifikatörün susar. Tabii ki bu garantili bir durum değil. Eğer verdiğim hoparlör geciktirme devresini kullanıyorsan röleye giden uçlardan birini kestiğinde ampli "mute" olacaktır.
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

ÖncekiSonraki

Entegreli Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi