LM3886 Gain clone şema yardımı.

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Ynt: LM3886 Gain clone şema yardımı.

Okunmamış iletigönderen ekrem3457 » 12 Arl 2013, 15:46

Burada hazır konu varken bir başka konu açmayayım dedim.Projeler kısmındaki pcb yi bende basıp dinlemiştim.Ana pcb çok küçük boyutlarda olduğu için malzemeler sığmamış ve bcb de oldukça kötü görünmüştü.Şimdi kendi elimdeki malzemelerin boyutlarına göre kendim bir pcb çizdim.Çizimde forumdaki şemaya bağlı kaldım.Pcb yi basmadan önce ustalar bir gözden geçirip eksik,gedik,hata varmı bakabilirlermi acaba.Yoksa bu haliyle basacam ütüyü. :gunaydin:
Eklentiler
şşşşş.jpg
Kullanıcı avatarı
ekrem3457
DIY Audio Fanatiği

İl: istanbul

Okunmamış iletigönderen onursal » 12 Arl 2013, 16:26

GND, topraklama bağlantılarını beğenmedim.
Topraklama genel olarak kablo ile yapılacakmış gibi görünmekte. İlerde istenmeyen osilasyon veya gürültüler olabilir.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Okunmamış iletigönderen ekrem3457 » 12 Arl 2013, 16:38

onursal yazdı:GND, topraklama bağlantılarını beğenmedim.
Topraklama genel olarak kablo ile yapılacakmış gibi görünmekte. İlerde istenmeyen osilasyon veya gürültüler olabilir.

Syn Onursal önerilerin varmı acaba, açıkçası benim aklıma başka bir şey gelmedi nerelerde iyileştirme yapılmalı sence.
Kullanıcı avatarı
ekrem3457
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen onursal » 12 Arl 2013, 16:56

ekrem3457 yazdı:

Syn Onursal önerilerin varmı acaba, açıkçası benim aklıma başka bir şey gelmedi nerelerde iyileştirme yapılmalı sence.

Eğer acele etmezsen sana bir modifiye hazırlarım.
Devreyi bu modifiye üzerine yaparsan çok daha fazla performans alırsın.
Ancak güç katı ayrı bir plaket üzerinde yapılmalı ve sistem metal şaseye tespit edilmelidir.
Metal kutuya monte edeceksen sorun olmaz.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen ekrem3457 » 12 Arl 2013, 17:04

onursal yazdı:
ekrem3457 yazdı:

Eğer acele etmezsen sana bir modifiye hazırlarım.
Devreyi bu modifiye üzerine yaparsan çok daha fazla performans alırsın.
Ancak güç katı ayrı bir plaket üzerinde yapılmalı ve sistem metal şaseye tespit edilmelidir.
Metal kutuya monte edeceksen sorun olmaz.

Sn Onursal bekleyebilirim acelem yok, nekadar beyleceğim oda var tabiki. :D
Elimde bir önceki projeden kalma alüminyum kutu var.Ama yükseklik 5 cm ile sınırlı.
Kullanıcı avatarı
ekrem3457
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen onursal » 12 Arl 2013, 17:16

Çok fazla bekletmem. Bir fırsatta devreyi çizmeye başlarım. De ki birkaçgün sürer.
Ama 5cm lik kutuya sığdıramazsın. Trafo ve kondansatörler yüksektir.
Yapmak istediğimi anlayabilmen için şu konuya yeniden göz gezdirmelisin.
hiend-amplifikatorler/amplifikatorlerde-grounding-saseleme-teknikleri-t1934.html

Fazla bekletmeyeyim dedim. Hemen bir tasarım yaptım.
Resim
Resimde görülen şaseye tespit sistemi uygulanır ve tüm ground bağlantıları yukarda vermiş olduğum linkte anlattığım gibi yapılırsa çok iyi performans alınacaktır.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen elektrosenol » 13 Arl 2013, 21:43

rediceman yazdı:
elektrosenol yazdı:Çıkıştaki offset kaçağını önlediğinize sevindim. Şema konusunda @zunda arkadaşımıza katılıyorum. Forumdaki projeler bölümündeki Lm 3886 uygulaması harikularde çalışmaktadır ve oradaki gibi aynen uygulandığı zaman ölü gibi sessizdir. Ayriyetten bas kompazyonuna da sahip bir devredir. Bu da devrenin hoşuma giden diğer tarafı. Böylece basları yükseltmek için ayrı bir kontrole gerek duydurmuyor.

Merhaba,
forumdaki projeler kısmındaki LM3886 Hi-Fi speklerinden uzak olduğu için yapmak istemedim.Bu forumda konuşulmuş ve yazılmış.

Hi-Fi spekleri dediğiniz nedir ki hocam. :D Amplifikatörden önce hoparlörler önce o speklere uysun. Ayrıca nerede konuşulmuş ve yazılmış HI-FI speklerine uymadığı merak ettim. :? Bu devreyi ben diğer jenerasyonları ile de uyguladım. Sitede verilen devreden başka 2 tane daha uygulama yaptım. Ama hiçbiri benim hoparlörlerimde benim speklerime göre (istedğim) sonuç vermedi. Neden benim hoparlörlerim dedim. Çünkü yaptığım diğer devrelerde forumdaki devrenin dingin sesini ve alt frekans dolgusunu alamadım. Dolayısı ile diğer devrelerde bu durum beni ton kontrol devresi kullanmaya itti ki şahsen ton kontrol devresi kullanmayı pek seven biri değilim. Sevmekten ziyade sisteme gürültü ekleyebilir veya alacağım sesin naturalliğini bozabilir endişesi içindeyim. Bu nedenlerle bu devre içlerinde bana ve hoparlörlerime dolayısı ile speklerime en uygun devre oldu.

Çizimde bende forumdakini değil kendi yaptığım çizimi kullanmıştım.
Steryo takılıyorum:)
Kullanıcı avatarı
elektrosenol
DIY Audio Fanatiği

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen rediceman » 16 Arl 2013, 16:44

elektrosenol yazdı:
rediceman yazdı:
elektrosenol yazdı:Çıkıştaki offset kaçağını önlediğinize sevindim. Şema konusunda @zunda arkadaşımıza katılıyorum. Forumdaki projeler bölümündeki Lm 3886 uygulaması harikularde çalışmaktadır ve oradaki gibi aynen uygulandığı zaman ölü gibi sessizdir. Ayriyetten bas kompazyonuna da sahip bir devredir. Bu da devrenin hoşuma giden diğer tarafı. Böylece basları yükseltmek için ayrı bir kontrole gerek duydurmuyor.

Merhaba,
forumdaki projeler kısmındaki LM3886 Hi-Fi speklerinden uzak olduğu için yapmak istemedim.Bu forumda konuşulmuş ve yazılmış.

Hi-Fi spekleri dediğiniz nedir ki hocam. :D Amplifikatörden önce hoparlörler önce o speklere uysun. Ayrıca nerede konuşulmuş ve yazılmış HI-FI speklerine uymadığı merak ettim. :? Bu devreyi ben diğer jenerasyonları ile de uyguladım. Sitede verilen devreden başka 2 tane daha uygulama yaptım. Ama hiçbiri benim hoparlörlerimde benim speklerime göre (istedğim) sonuç vermedi. Neden benim hoparlörlerim dedim. Çünkü yaptığım diğer devrelerde forumdaki devrenin dingin sesini ve alt frekans dolgusunu alamadım. Dolayısı ile diğer devrelerde bu durum beni ton kontrol devresi kullanmaya itti ki şahsen ton kontrol devresi kullanmayı pek seven biri değilim. Sevmekten ziyade sisteme gürültü ekleyebilir veya alacağım sesin naturalliğini bozabilir endişesi içindeyim. Bu nedenlerle bu devre içlerinde bana ve hoparlörlerime dolayısı ile speklerime en uygun devre oldu.

Çizimde bende forumdakini değil kendi yaptığım çizimi kullanmıştım.

projeleriniz/lm3886-projesi-giris-t536.html
Bu sayfayı okursanız tasarımı yapan kişinin yorumlarında bulursunuz aradığınız cevabı.Ayrıca Hi-Fi sadece amfide bitmiyor tabiki hoparlör ,ses kaynagı kablolama hepsi bir bütün yapıda olması lazım.Ben ses kalitesi olarak ilk yaptıgım şu devrede istediğim sonuca ulaştım.Benim eski kolonlarda çok kötü değil ama arkadaşa yeni aldığımız Sony dn-840 ve İsrail el yapımı özel kolonlarda( Morel ) dinlediğimiz müzik kalitesine yakın bir sonuca ulaştım aynı kolonda iki anfiyide test ettik.Benim sadece kutulama işim kaldı. :)
Keyifli forumlar.
rediceman
DIY Audio Fanatiği

Meslek: Bilgiişlem

Okunmamış iletigönderen elektrosenol » 17 Arl 2013, 21:07

Sayfadaki yorumları ve şemayı görmem iyi oldu teşekkürler. Fakat hoparlörlör konusunu neden altını çize çize vurguladığımı sanırım anlamadınız. Dikkat ettiyseniz HI-FI ' yi genel manada ele almadım. Linkini verdiğiniz uygulamayı yine orada vurgulanan şekilde yaptığınız zaman herşey tabiki HI-FI olmuyor.

Dostum iki devre arasındaki fark, geri beslemede kullanılan filtrasyondan kaynaklanıyor. Eski uygulamamızda, 2.1 yerine aynı efekti yapabilecek bir 2.0 devreyi öngörmüştük. Bunu elde edebilmek için 100Hz in altını 20Hz e kadar bir miktar güçlendirmek gerekli oldu. Bu geri besleme şekli, bunu realize etmek için kullanıldı. Lakin açıkçası HI-FI bakımından pek de parlak sayılmazdı

Bu yazıdan anlayacağınız üzere geri besleme hattı ciddi biçimde revize edilmiş ve 100Hz altı bas frekanslarını güçlendirmek için devreye bir ekleme yapılmış. Oysaki HI-FI spekleri (özellikleri) istenen bir amplide hiçbir şekilde bas boosting amaçlı filtre kullanılmaz. Geri besleme hattının ise gürültüden uzak son derece kısa ve sade olmasına özen gösterilir. Fakat ilk uygulamada bu durum böyle değildir. Bunu kabul ediyorum. Fakat her zaman söylediğim gibi yine söylüyorum herkesin HI-FI ' si kendinedir. Yani sana göre HI-FI çalan bir cihaz başkasına göre MID-FI çalabilir. Durum çok göreceli. Lakin burada teoride olması gerekeni konuşuyorsak. Sizin verdiğiniz şemayı yapmak diğer şemaya göre tabiki ''HI-FI standardında'' ses almayı sağlayacaktır. Ama benim için göreceli bir durum. Demek istediğim şey linkini verdiğiniz konudaki şemayı uyguladığımda kendi HI-FI zevkimle örtüşen yine kendi hoparlörlerimde HI-FI standardımı yakalayamayacağımdır. Yazar özellikle ''iyi bir hoparlör'' demiş bende bunu altını çize çize izah ediyorum. Benim kullandığım hoparlörler mid-flat-high bir tonda ses verdiği için alt frekans eksiğini bas yükselten bir ton kontrolü olmadan kapayamıyorum. Ton kontrol kullanmak istemememin sebeplerini ise yukarıda zaten yazmıştım. Bu durumda ilk devre benim karakteristik HI-FI 'm ile diyeyim, :) daha çok uyuyor.
Steryo takılıyorum:)
Kullanıcı avatarı
elektrosenol
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen onursal » 02 Oca 2014, 18:03

Sn Onursal bekleyebilirim acelem yok, nekadar beyleceğim oda var tabiki. :D

Yahu ısrar ettin o kadar uğraştık, kötü de olsa bir devre tasarladık.
Yaptınmı yapmadınmı? İnsan oldu ya da olmadı diye bir haber verir :D
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Entegreli Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti