Müzik seti şema ve tamir hk. yardım isteği.

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Müzik seti şema ve tamir hk. yardım isteği.

Okunmamış iletigönderen Tifa » 05 Arl 2008, 16:53

Herkese merhaba,

Forumda şimdi soracağım konuyla alakalı bölüm burası mıdır bilemiyorum, yanlışsa affola ama elimdeki cihazın ampli katı entegreli olduğu için bana en uygun yer burası gibi geldi. :)

Her ne kadar DIY audio konusuna ilgi duysam da teorik ve pratik bilgim/deneyimim çok fazla değil. Şu sıralar bu hevesimi alabilmek, ufak ufak birşeyler kurcalayıp ısınabilmek, bilmediklerimi öğrenebilmek ve bunun gibi şeyler için eski ve çalışmayan Philips marka müzik setimi kurcalayıp çalıştırmaya uğraşıyorum ama bir türlü başaramadım. Nette şema da bulamadım, bazı adreslerde var ama hep parayla satılıyor, 15-20$ vermek mesele değil ama hem sitelere güvenemedim, hem karşılığında ne alacağımı bilemiyorum hem de şemayı alsam bile bu tamiratın içinden çıkıp çıkamayacağımı bilemiyorum.

Setin modeli tam olarak FW650C/41. Başka bir forumda detaylıca yaptıklarımı yazmıştım. Burası DIY forumu olduğu ve genelde sıfırdan markasız projelerle ilgilendiğinizi bildiğim için öncelikle detaylara girmeyip şunları sormak istiyorum;

- Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz?
- Fotoğrafların da bulunduğu diğer forumdaki konunun linkini versem problem olur mu, eğer olursa dert değil tüm yaptıklarımı ve sorularımı adım adım tekrar buraya da yazabilirim,
- Dediğim gibi DIY devreleri dışında sıfırdan proje geliştirmek gibi değil de bu benim yapmaya çalıştığım gibi bir tamirat işiyle ilgilenir, yardımcı olur musunuz? DIY forumuna çok tersi birşey mi soruyorum acaba bilemedim.

Her türlü yardım/fikir/öneri vs. çok makbule geçecek.

Şimdiden teşekkürler. :evet:
Kullanıcı avatarı
Tifa
DIY Audio Takipçisi

İl: İstanbul
Meslek: IT

Cevap: Müzik seti şema ve tamir hk. yardım isteği.

Okunmamış iletigönderen drhardware » 05 Arl 2008, 17:21

Öncelikle aramıza hoşgeldin...
DIY Audio, kendin yapabileceğin şeylerle alakalıdır. Ama sonuçta kendimizin yapabileceği şeyler arasına girmese de bu forumdaki herkes iyi kötü onarım işleri yapar..
Ancak sana yardımcı olabilmemiz için daha fazla bilgi vermelisin.
Örneğin müzik seti hiç çalışmıyor mu? sorusundan başlayabiliriz.
Diğer yandan doğal olarak onarım için bazı ekipman ve cihazlara ihtiyaç duyacaksın. Multimetre, bi kaç çeşit tornavida, havya, lehim, pompa vs.. Bunlara sahip misin?
Bu arada cihazın içinden ve özellikle besleme kısmından yakın foto lar çekersen faydalı olur..
Hadi başlayalım şu senin ölü filipsin reanimasyonuna!
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen Tifa » 05 Arl 2008, 18:35

Merhaba, hoşbulduk :)

Evet tornavida seti, havya, avometre ve lehim pompası mevcut. Set hiç çalışmıyor ve katları oluşturan PCB'ler dağınık vaziyette masamın üzerinde yatıyor :)

Resim
Resim
Bu güç kaynağıının fotoları.

Resim
Burası da amfi katı. Gerekirse diğer katların fotolarını da upload ederim.

Şimdiye kadar şunları yaptım;

- İlk başta güç kaynağında görülen üç adet yuvarlak sigortanın atık olduğunu tespit edip bunları değiştirdim,
- Amfi katındaki entegre amfileri devreden ayırarak VCC'lerine gelen gerilimi kataloglarına bakarak test ettim, katalogdakine yakın bir değer okudum (26V gibi)
- Bu iki kattaki diyotları devreden ayırarak test ettim. Sanıyorum onlar da sağlam. Bir tarafa açık, öbür tarafa kısa devreler.

Ancak katların hangi noktasında hangi gerilimlerin olması gerektiğini bilemediğimden daha ileri gidemiyorum. Anlayabildiğim kadarıyla bu iki kattaki elemanlar sağlam. Ancak üçüncü kat bunlara göre epey karışık, bir sürü SMD eleman barındırıyor ve neresini test edeceğini anlayamadım. Girişinde ilk iki kattan (PSU-Ampli) gelen gerilim olmasına rağmen tüm çıkışları 0V. Buradan setin VFD ekranına, tuner'ına, kaset ve CD çalarlarına güç gidiyor.

Şimdi ne yapmalıyım?
Kullanıcı avatarı
Tifa
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen Dinozor » 06 Arl 2008, 01:29

ampli..entg..nedir?..oradan başlanabilir....üretici..datasheet'i gibi...
Dinozor
DIY Audio Gurusu

İl: Kdz.Ereğli/Zonguldak
Meslek: Elektrik-Elektronik

Okunmamış iletigönderen Tifa » 06 Arl 2008, 08:02

Amfi entegreleri AN7164

http://www.datasheetcatalog.com/datashe ... 7164.shtml

Bunlarin saglamligindan nasil emin olabilecegimi bilmiyorum ama devreden sokup VCC lerine gelen gerilimi olcmustum, katalog degerine yakin birseyler okudum. Ote yandan bu set elektrik prizine baglanir baglanmaz ekrani calisitirip saati gosteriyordu, simdi hicbir hareket yok. Bunun amfi entegreleriyle alakasi olabilir mi? Yani bu entegreler gitmis olsa set tamamen mi olur, yoksa yine ekran vs. calisir ama ses mi gelmez, bunu nasil anlayabiliriz?

Ote yandan bu katin cikisinda gerilim var, bir sonraki katin cikisinda herhangi bir gerilim yok.
Kullanıcı avatarı
Tifa
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen drhardware » 06 Arl 2008, 20:38

Fazla detaya girmeden basit bir önerme;
Hiçbişey çalışmıyorsa besleme yanıktır..
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen Tifa » 06 Arl 2008, 20:55

Güç kaynağı çıkışında birtakım gerilimler var ama?
Kullanıcı avatarı
Tifa
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen Dinozor » 06 Arl 2008, 21:28

Sevgili Dr..gayet güzel özetlemiş...dahası ..3..adet sigorta da .."hadi arkadaşlar hep beraber göç edelim " demezler....
sistemin...iyi bi darbe aldığı...Dr'un deyimiyle...baya bi...Transparan...(yanlış mı yazdık yoksa..)
Dinozor
DIY Audio Gurusu

İl: Kdz.Ereğli/Zonguldak
Meslek: Elektrik-Elektronik

Okunmamış iletigönderen Tifa » 06 Arl 2008, 22:17

Peki güç kaynağı çıkışında gerilim olması yeterli değil mi? Tam olması gereken midir bilmiyorum gerçi ama işte... Ne önerirsiniz, güç kaynağındaki elemanları nasıl test etmeliyim? Mesela transformatörün sağlamlığı nasıl test edilmeli ondan başlarsak?
Kullanıcı avatarı
Tifa
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen e_cag » 06 Arl 2008, 23:56

Trafonun uçları skoetli pabuçlu bağlanmışsa söküp avometre ile primer ve sekonder bobinlerin kopuk olup olmadıklarını kontrol edebilirsiniz ki besleme katı çıkışında gerilim varsa pek sorun beklemiyorum. (Beslemenin kaç çıkışı var, kaçar volt ölçüyorsunuz? Lojik kartları için 5V çıkışı da olmalı beslemenin tahminen. Aplifier içinse daha yüksek, belki simetrik çıkış da olmalı. Diğer katlarda hiç ses, ışık yoksa besleme de sağlamsa tetikleme devresi varmıdır, aktive olmuş koruma devresi olabilir mi diye de geliyor aklıma. Tabii en baştan cihazın arızlalnma hikayesine bakmak lazım. Bilgi yok mu hiç? Akşam kapatılan cihaz sabah hiç açılmadı mı, hoparlör kabloları kısadevre mi edildi, cihaz çalışırken mi bozuldu?
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

Sonraki

Entegreli Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti