Müzik seti şema ve tamir hk. yardım isteği.

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Cevap: Müzik seti şema ve tamir hk. yardım isteği.

Okunmamış iletigönderen Tifa » 16 Arl 2008, 03:15

Birkaç gündür vakitsizlikten bugün sadece üç sigortadaki akımları ölçebildim. Buna göre üç hattan en çok ısınanı 1.7A çıktı. Bu değeri yorumlamak gerekirse anormal/astronomik, olmaması gereken bir değer mi yoksa kullanılan siogrtanın 5A oluşundan hareketle normal mi demeliyiz? Bu arada sadece PS-Amfi bağlı şekilde denedim. 1.7A benim için birşey ifade etmedi, böylesi bir sistem için az veya çoktur diye yorum yapamıyorum. Siz ne dersiniz?

Diğer ikiliden ilki 0.55A, diğeri 0A çıktı. Sanırım sıfır olanın artması için birşeylerin devreye girmesi gerekiyor.

EK: Krokodil kablolarını kalınlaştırdım, 4A'lık cam sigorta attı. (5A yoktu yine aldığım yerde.) O anda multimetreyle geçen akımı ölçmüyordum, belli ki 1.7A ölçümü ya yanlıştı yada sabit değil, zaman zaman daha fazlası geçebiliyor.
Kullanıcı avatarı
Tifa
DIY Audio Takipçisi

İl: İstanbul
Meslek: IT

Okunmamış iletigönderen e_cag » 16 Arl 2008, 09:17

1,7A veya 4 A, boştaki bir amplifier için A sınıfı değilse -ki sizinki değil- oldukça büyük değerler. Belki besleme bağlantılarında daha önce meydana gelmiş bir yanlışlık sonucunda anfi kartında entegreler veya ilk şüphelendiğimiz üzere elektrolitik kondansatörler hasar gördü. Kondansatörleri kontrol ettiğmize göre ve doğru yaptığımızı varsayarsak sıra entegrelere geliyor. İlk tahminlerim bunlar. Kondansatörlerin testi demişken: bir defasında yaptığım regüle besleme kartında bir kondansatörü yanlış yönde bağlamıştım ve hasar gören kondansatör hasar görmesi sonucunda beslemede düşük direnç göstererek boştaki beslemenin fazla ısınmasına yol açmıştı. Sizdeki kondansatörleri bir doğrultucu köprü çıkışında filtre kondansatörü gibi bağlayarak doğrultucuyu kısadevre edip etmediğini kontrol etmek iyi bir fikir gibi geliyor şimdi. Yine sağlamsa geriye entegrelerde arıza olasılığından daha güçlü bir olasılık kalmıyor gibi. Entegre(ler)in bozulmasını anfi çıkışlarında uzun süreli kısadevre olarak açıklamak kolay elbette.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen Tifa » 16 Arl 2008, 11:41

Sizdeki kondansatörleri bir doğrultucu köprü çıkışında filtre kondansatörü gibi bağlayarak doğrultucuyu kısadevre edip etmediğini kontrol etmek iyi bir fikir gibi geliyor şimdi.
Bunu nasıl yapacağımı anlayamadım, mümkünse biraz açar mısınız?

Bir de amfi entegrelerini ve kondansatörleri artık test mest etmeden yenileriyle değiştirmeyi düşünüyorum. O anda da aklıma şu geliyor; bu AN7164'lerin yerine, aynı elektriksel karakteristikte ve tabii aynı kılıf-bacak yapısında daha kaliteli entegreyle değiştirsem ses kalitesinde -en azından amfi çipi seviyesinde- iyileşme olur mu? Tabii ki diğer parçalar da etkiler ama madem değiştirecem, mümkünse el atmışken daha kalitelisini alayım diyorum. :roll: Sonradan diğer sağlam parçalarda da bu tip ses kalitesini iyleştirici modlamalara gidebilirim belki hem?

Bu iş için eşdeğer yarıiletken araştırma yöntemi ne olabilir? "AN7164 equivalent" gibi bir googleladım ama sonuçlar ayrıntılı olduğu için incelemeye girişmeden önce buraya da yazayım istedim. =)
Kullanıcı avatarı
Tifa
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen e_cag » 16 Arl 2008, 13:13

Tifa yazdı:
Sizdeki kondansatörleri bir doğrultucu köprü çıkışında filtre kondansatörü gibi bağlayarak doğrultucuyu kısadevre edip etmediğini kontrol etmek iyi bir fikir gibi geliyor şimdi.
Bunu nasıl yapacağımı anlayamadım, mümkünse biraz açar mısınız?

Basitçe, bir trafonun sekonderine (elinizde nasıl trafo olursa) bir köprü diyot bağlayarak dc gerilim elde edin. Anfi kartından sökeceğiniz kondansatörü de bu köprü diyotun + ve - uçlarına, kondansatörün +'sı köprünün +'sına - -'ye gelecek şekilde bağlayın. Kondansatör sağlamsa şarj olup kalacak, trafodan akım çekmeyecektir. Yani bu halde köprü diyotta ısınma gibi bir durum söz konusu olmayacaktır ama aslında bunun daha önce yaptığınız, avometre ile kontrolden pek farkı yok. Kondansatör bozuk ise trafodan akım çekmeye başlayacak ve köprüdiyot ısınacaktır (sizdeki arıza durumunda olduğu gibi). Trafo birkaç wattlık küçük bir trafo ise, böyle test etmeniz durumunda trafonun mevta olması da muhtemel (eğer kondansatör arızalı ise) maalesef.

Tifa yazdı:
Bir de amfi entegrelerini ve kondansatörleri artık test mest etmeden yenileriyle değiştirmeyi düşünüyorum. O anda da aklıma şu geliyor; bu AN7164'lerin yerine, aynı elektriksel karakteristikte ve tabii aynı kılıf-bacak yapısında daha kaliteli entegreyle değiştirsem ses kalitesinde -en azından amfi çipi seviyesinde- iyileşme olur mu? Tabii ki diğer parçalar da etkiler ama madem değiştirecem, mümkünse el atmışken daha kalitelisini alayım diyorum. :roll: Sonradan diğer sağlam parçalarda da bu tip ses kalitesini iyleştirici modlamalara gidebilirim belki hem?

Bu iş için eşdeğer yarıiletken araştırma yöntemi ne olabilir? "AN7164 equivalent" gibi bir googleladım ama sonuçlar ayrıntılı olduğu için incelemeye girişmeden önce buraya da yazayım istedim. =)

Pin-compatible denen bacak bağlantısı uyumlu entegre aranmalı. Tabii mevcut devrede kullanılmış kazanç dirençleri v.b. çevredeki komponentlerin de değerleri dikkate alınarak yeni entegrenin uygulama şeması ile karşılaştırılmalı. Ben de google'lamalıyım bunun için. Aday entegre bulursanız birlikte inceleyebiliriz veya fırsatım olduğunda bakarım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen e154 » 16 Arl 2008, 23:19

bacakları uyumlu başka bir entgre olacağını sanmıyorum. sesinde bir sorun olmadığına göre çıkışların arızalı olma ihtimalide yok gibi. 24 V a bağlı entgrenin yanında transisitör var birde onu denemek lazım başka çaremiz yok çünkü...
e154
DIY Audio Gurusu

İl: Ankara
Meslek: Elektrik Teknikeri

Okunmamış iletigönderen Tifa » 20 Arl 2008, 01:12

Herkese tekrar merhaba,

Bugün seti biraz daha kurcaladım. Bir problemi çözerken aslında başka bir problem daha mevcut olduğunu fark edip, üçüncü bir probleme daha yol açtım.

Şöyle özetleyeyim; köprü diyotu değiştirdikten sonra set çalışmıştı ama üç sigortadan ikisinden aşırı akım çekiliyordu. Bugün işe önce tek tek elemanları söküp beslemeye devreye alarak denemeler yapmakla başladım. O sırada soğutucuya bağlı transistörlerden birinin bacaklarının orjinal lehiminin bozulmuş olduğunu gördüm. O transistörü hafifçe çekince boarddan ayrılıp geldi. Tabii hemen yerine düzgünce lehimledim ve sete beslemeyi verdim. Herhangi bir ısınma olmadan dakikalarca kulaklıktan normal bir şekilde radyo dinledim. Ne herhangi bir ısınma oldu ne de sigorta falan attı.

Herhalde artık tamam diyerek bir de hoparlörlerle denemek istedim. İşte mevcut 2.problemi o anda fark ettim. O da şu; daha önce trafodaki vınlamayı sormuştum. İşte o vınlamayla aynı frekansta (alt seviye bass bir ton) sabit bir parazitin hoparlör çıkışlarından da duyulduğunu fark ettim. İşte bu başından beri olan ve benim yeni fark ettiğim ikinci problem. Bu aşamada hoparlörü tekrar setten söktüm. Yine kulaklıkla dinlemek için beslemeyi bağladım. O anda sigortalardan biri tekrar attı.

Böyle yepyeni ve üçüncü probleme geldik =) Sigortayı yeniden taktıktan sonra set yine çalıştı. Ama kulaklıkların sadece sağ kanalından ses geliyordu. Büyük ihtimalle amfi entegrelerinden biri yandı. Hoparlörlerden ikisini birden takmamıştım, taktığım kanalın gittiğini düşünüyorum.

Allahtan daha önce amfi entegrelerinin siparişini vermiştim ve bugün elime ulaştılar. Ama değiştirmeden öylece bıraktım, buraya geldim.

Ne dersiniz?

Özet: Aşırı akıma yol açan eskimiş lehimi yeniledim. O halloldu. Trafodaki vınlama anormalmiş, muhtemelen başka bir yerde başka bir kaçak daha var. Ve amfi katı sol kanalı yaktım.

EK: Entegre yanmamış, nedense şimdi çalışıyor.
Kullanıcı avatarı
Tifa
DIY Audio Takipçisi

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen Tifa » 20 Arl 2008, 15:35

Bugün lensi de temin ettim :)

Trafodaki vınlamanın kaynağını halen tespit edemediğim için denemeye uğraşmadım. Kutusunda Made in Japan yazıyor, artık ne kadar doğru ne kadar değil bilemem. Parça üzeri etikette de Philips markası mevcut. Orjinalinin 1:1 aynısı, 16$'a aldım. Bilmediğim bir piyasa olduğu için fiyat başta ucuz gelmişti, o yüzden gelecek parçadan pek birşey beklemiyordum. Ancak şimdilik kalite olarak beklediğimden iyi görünüyor parça. Neyse...

Trafonun bulunduğu katı çalıştırınca bir vınlama mevcut. Ancak sonraki yani amfi entegrelerinin olduğu katı da ekleyince vınlama 4-5 kat artıyor. Sanırım normal ve kabul edilebilir sınırlarda olanı trafonun tek başına çıkardığı miktar. Artık amfi katındaki bütün elemanları tek tek değiştirmekten başka bir yol gelmiyor aklıma. Bu arada bunu da buraya not düşeyim istedim. :)

Herkese kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
Tifa
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen e_cag » 20 Arl 2008, 20:49

İşler iyice ilginçleşti. Trafo vınlaması biryere kadar normal sayılır. Dediğiniz gibi trafo boşta çalşırken çıkardığı vınlama rahatszı etmesi dışında zararsız. Ama kartlara bağlanınca vınlamanın artması trafonun yüke binmesinden oluyor ki, setiniz sağlam ve sağlıklı iken ancak orta-yüksek volüm seviyelerinde yük arttığında vınlama artar. Ancak sizin mevcut durumunuzda trafo bağlanır bağlanmaz yüke biniyor. Bunun nedeni hala bulamadığımız, sigortaların atmasına, köprülerin yanmasına neden olan sorun. Biryerde kısadevre veya yanık yarıiletken olmalı ama nerede?.. Bu arada bazen ses çıkıyor, bazen çıkmıyor, bazen bir kanaldan birşeyler çıkıyor olması da ilginç. Empirik metodla cihazı çalıştırıp nerenin, neyin ısındığını tespit etmeye çalışmak kolay görünüyor, sonuç da verebilir. Kartları oldukları yerde sağa-sola oynatıp kablolama v.s ile ilgili sorun olup olmadığını anlamak da mümkün olabilir. Kulaklık çıkış katı anfiden bağımsız ayrı bir devre midir acaba?..
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Tifa » 20 Arl 2008, 22:40

Evet hocam kulaklık çıkış katı amfiden bağımsız. Çünkü şu anda amfi devresindeki tüm elemanları (ufak sayısız direnç ve diyot gibi şeyler hariç) söktüm ve kulaklıklardan hala ses geliyor.

Bu arada devre kartlarını defalarca inceledim, sildim, tertemiz yaptım. Herhangi fiziksel bir kısadevre yok. Çalıştırırken de altta metal veya iletken birşey kalmamasına özellikle dikkat ediyorum.

Bu şekilde özellikle soğutucuya bağlı elemanları (amfi entegreleri ve yanlarındaki transistörleri) tek tek sökerek ilerledim, her elemanı söktükten sonra beslemeyi prize bağladım. İki transistörden ikinciyi de sökünce vınlama kesildi. Ama arıza bu transistörde mi, yoksa iletime geçip beslediği diğer noktalardan birinde mi bunu yine bilememiş oluyoruz. Bu yüzden bir önce söktüğüm simetriği son söktüğümün yerine taktım, o arada vınlama kesilmiş miydi hatırlamıyorum ama kesilmiş olabilir. Ben yine de ilk iş bahsettiğim transistörleri yenisiyle değiştirerek devam edecem. Bir de bu transistörleri avometreyle test etmeyi deneyeceğim birazdan.

Bazen ses çıkmaması bir kere oldu, o da hoparlörlerden tekini bağlayıp söktükten sonraki hoparlörsüz ilk açışta. Ondan sonra bir daha olmadı, iki kanal da düzgün çalışıyor. Belki o arada hoparlörden ses gelsin diye kulaklığı söktüğüm için tekrar takarken gevşek takmış olabilirim diye düşünüyorum. Çünkü böyle birşey amfi çıkışına hop. takmamın öncesinde de olmamıştı, sonra da bir daha tekrar etmedi.

Daha ilginç birşey söyleyeyim, set şu anda her prize bağlanış başına bir kere açılabiliyor. Yani nasıl? Şöyle, bir kere besleme verdikten sonra on/off butonuyla açılabiliyor. Kapatılabiliyor. Ama priz bağlantısını söküp tekrar takmadan bir kere daha açılmıyor. =) Arapta böyle saç yok yeminle. :bilmem:
Kullanıcı avatarı
Tifa
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen e154 » 21 Arl 2008, 01:13

bahsedilne transisitörün gövdesi soğutucuya bağlandığında kısadevre ediyor olabilirmi :?:
e154
DIY Audio Gurusu

İl: Ankara
Meslek: Elektrik Teknikeri

ÖncekiSonraki

Entegreli Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir