Müzik seti şema ve tamir hk. yardım isteği.

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Cevap: Müzik seti şema ve tamir hk. yardım isteği.

Okunmamış iletigönderen Tifa » 21 Arl 2008, 14:14

e154 yazdı:bahsedilne transisitörün gövdesi soğutucuya bağlandığında kısadevre ediyor olabilirmi :?:

Yok, onu düşünmedim ama deneme amaçlı sökme-takma kolay olsun diye PCB'yi ters çevirip transistör arka yüzde olacak şekilde küçük lehimler yaparak deniyorum.

Bugün bu karttaki bütün transistörleri bredbordda test etmek istiyorum. En basit haliyle nasıl yapabilirim? Benim aklıma gelen; C-E arasında bir pilden besleme verip, E çıkışına LED takıp base'i tetiklediğimde LED'in yanmasını beklemek şeklinde.
Kullanıcı avatarı
Tifa
DIY Audio Takipçisi

İl: İstanbul
Meslek: IT

Okunmamış iletigönderen Dinozor » 22 Arl 2008, 01:10

Sevgili Tifa....Hazar kardeşim...ve de benim katkılarımla...."Elektor" dergilerini..
elimizde olanları kadarıyla....yayınladık...
Amerika'yı yeniden keşfetmesek.... ne dersin..? basit...bi..analog ölçü aleti..."İBRELİ".....
Amcam...izah etmiş....(şu an bakamasam da...Elektor..bu..yanlış bi.şey yoktur..herhalde..)
Bi baksan derim..Haa senin alet...Digital'di...de...O'nun yeri başka...illa bi ..ibreli alcen...
bence..ki..(at....ilen deve değil....) dahası ...sağa sola bi ...kamyon paraları saçıyorsun...
gördüğüm kadarıyla....
8-10..Liralık bi alet alıver....ve de...artık Allah'ın emri bu virüs sana da bulaştı..kaçış..yok..
İleride lazım olcek...nasıl olsa....
Bakınız...."Elektor Dergileri...PDF" mayıs 83-06-07-08....
Dinozor
DIY Audio Gurusu

İl: Kdz.Ereğli/Zonguldak
Meslek: Elektrik-Elektronik

Okunmamış iletigönderen Tifa » 22 Arl 2008, 01:26

Dinozor yazdı:Sevgili Tifa....Hazar kardeşim...ve de benim katkılarımla...."Elektor" dergilerini..
elimizde olanları kadarıyla....yayınladık...
Amerika'yı yeniden keşfetmesek.... ne dersin..? basit...bi..analog ölçü aleti..."İBRELİ".....
Amcam...izah etmiş....(şu an bakamasam da...Elektor..bu..yanlış bi.şey yoktur..herhalde..)
Bi baksan derim..Haa senin alet...Digital'di...de...O'nun yeri başka...illa bi ..ibreli alcen...
bence..ki..(at....ilen deve değil....) dahası ...sağa sola bi ...kamyon paraları saçıyorsun...
gördüğüm kadarıyla....
8-10..Liralık bi alet alıver....ve de...artık Allah'ın emri bu virüs sana da bulaştı..kaçış..yok..
İleride lazım olcek...nasıl olsa....
Bakınız...."Elektor Dergileri...PDF" mayıs 83-06-07-08....

Üstad mesele masraftan kaçmak değil, ama ölçü aleti analog olsa ne fark edecek onu bilmiyorum. Birazdan bahsettiğiniz elektor sayısına da bakacağım, herhalde orada ilgili bir bilgi mevcut?

Öte yandan halihazırda radyo ve vfd çalışıyor. Muhtemelen changerı yeni lensle toparlayınca o da çalışacak. Ama amfi ve besleme katından ümidi kestim. Hem de daha fazla uğraşmak istemiyorum, olmuyor. Beslemeden kontrol kartına 2 soket gidiyor. Bunların bir kısmı besleme, bir kısmı da yükseltilecek sinyali amfiye geri getiriyor anladığım kadarıyla. Bana sadece beslemeyle ilgili bilgi lazım. Buraları yeni, temiz ve uygun bir güç kaynağıyla besleyip yine radyo+vfd+kontrol kartı+belki cd çalışacak şekilde beslemek istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim? Amfiye gerek yok, buradan alacağım sinyali başka bir amfiye girmeyi düşünüyorum. Hazır bir çözüm olursa çok daha iyi olacak. Az önce biraz daha uğraştım ve artık radyo+vfd+kontrol kartını falan daha fazla strese sokmak istemiyorum. Bana lazım olanlar bunlar ve halen çalışır durumdalar.

Tşk.
Kullanıcı avatarı
Tifa
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen ustura » 22 Arl 2008, 21:46

Tifa, size şöyle bir önerim olacak.
Zaten çalıştığından emin olduğunuz radyo+vfd+kontrol kartları bir kenarda dursunlar ki başlarına bi kaza gelmesin.
Ampli kartındaki 6307 ve 6308 (BVV27) diyotları, 3359 (1ohm) direnci, 7305 ve 7306 (BD681) tr.leri karttan sökün.
Böylece besleme ile AN7164 lerin bağlantısını kestik.
Yine karttaki 2359 (4700uF) eksi ucuna bir kablo lehimleyip ölçü aletinizin eksi probuna bağlayın (sabitleyin)..
Trafo ve ampli kartında varsa eksik elemanları da (sigorta, tr. diyotlar v.s.) tamamlayın.
Bu vaziyette trafo ile ampli kartını birbirine bağlayıp enerji verin.Daha önce de yaptığınız gibi trafo vınlaması,
aşırı ısınma, sigorta atması gibi bir problem var mı bakınız.
Eğer herşey yolunda ise besleme şemasında görülen +24 +16 +12 +5,6 -30 ve AC 4,5V gerilimleri ölçü aletinin
+ probu ile ilgili noktalara dokunarak (kısadevre yapmadan) teyid etmeniz gerekir.
Gerilimler (yaklaşık ) doğru ise ihtiyacınız olan besleme devresi elinizde demektir.
Buraya kadar bir aksaklık çıkmazsa ampli tamiri de mümkün olabilir...
Kolay gelsin.
"Muhterem milletime şunu tavsiye ederim ki, sinesinde yetişerek başının üstüne kadar çıkaracağı adamların kanındaki, vicdanındaki öz cevheri, çok iyi incelemek dikkatinden, bir an vazgeçmesin!"

Mustafa Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
ustura
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen Tifa » 23 Arl 2008, 01:38

ustura yazdı:Tifa, size şöyle bir önerim olacak.
Zaten çalıştığından emin olduğunuz radyo+vfd+kontrol kartları bir kenarda dursunlar ki başlarına bi kaza gelmesin.
Ampli kartındaki 6307 ve 6308 (BVV27) diyotları, 3359 (1ohm) direnci, 7305 ve 7306 (BD681) tr.leri karttan sökün.
Böylece besleme ile AN7164 lerin bağlantısını kestik.
Yine karttaki 2359 (4700uF) eksi ucuna bir kablo lehimleyip ölçü aletinizin eksi probuna bağlayın (sabitleyin)..
Trafo ve ampli kartında varsa eksik elemanları da (sigorta, tr. diyotlar v.s.) tamamlayın.
Bu vaziyette trafo ile ampli kartını birbirine bağlayıp enerji verin.Daha önce de yaptığınız gibi trafo vınlaması,
aşırı ısınma, sigorta atması gibi bir problem var mı bakınız.
Eğer herşey yolunda ise besleme şemasında görülen +24 +16 +12 +5,6 -30 ve AC 4,5V gerilimleri ölçü aletinin
+ probu ile ilgili noktalara dokunarak (kısadevre yapmadan) teyid etmeniz gerekir.
Gerilimler (yaklaşık ) doğru ise ihtiyacınız olan besleme devresi elinizde demektir.
Buraya kadar bir aksaklık çıkmazsa ampli tamiri de mümkün olabilir...
Kolay gelsin.

Ustura tşk. Söylediklerinizi yaptım. Bir kısmı önceden söküktü zaten, 7305 ve 7306 (BD681) devreden ayrıktı. Ayrıca AN7164'lerden de teki devrede, diğeri değildi. Şu halde bunlara ek olarak sizin söylediklerinizden hareketle şunu yaptım; 6307, 6308 diyotlarını ve 3359 direncini söktüm. 2359'a söylediğiniz gibi bağlantıyı yapıp gerilimleri ölçtüm ama önceki durumla veya katalogla aradaki farkı karşılaştırmaya üşenip diğer katları bağladım. Önceki durumda (direnç ve diyotlar varken) çalışan diğer katlar bu sefer hiç çalışmadı. (VFD'de gözlemlediğim çok hafif belli olan garip kırmızı aydınlanma dışında.)

Ancak zaten diyotlar ve direnç devredeyken ısınma, sigorta atması gibi şeyler olmadan diğer katlar çalışıyordu.

EK: Ve o şekilde denerken meşhur üçlü sigortadan teki yine atmış. (15.sayfa sol taraf 1358)
Sanırım önerdiğiniz şekilde güç devresiyle amfi devresini birbirinden tamamen ayırarak kullanmak mümkün olamıyor.
Kullanıcı avatarı
Tifa
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen ustura » 23 Arl 2008, 21:11

Tifa, sabırsızlığınızı anlıyorum ama bunun çözüm için bir faydası olmamış...
Ampli ile beslemeyi ayırmak bu devredeki en kolay halledilebilecek konudur,
ama öncelikle beslemenin kusursuz çalıştığından emin olmanız gerekli.
Besleme katı hallolmadan gerisiyle uğraşmak boş iş.Önce ampli ve geri kalanlar olmadan
sadece besleme gerilimlerini ölçelim ve sorun her neyse önce onu bulalım.
Ölçüm değerleriniz gerekli ip ucunun verirler...

Zaten diğerleri çalışıyor ve iki yeni AN7164 taktığınız gibi setiniz faal hale gelecek :evet:
"Muhterem milletime şunu tavsiye ederim ki, sinesinde yetişerek başının üstüne kadar çıkaracağı adamların kanındaki, vicdanındaki öz cevheri, çok iyi incelemek dikkatinden, bir an vazgeçmesin!"

Mustafa Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
ustura
Yeni Üye

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen Tifa » 23 Arl 2008, 22:09

Haklısınız, acelecilik ve üşengeçlik birleşince sizin yöntemi benim yaptığım gibi uygulamanın hiçbir mantığı yoktu. :razz:

Bunu tekrar deneyip gerilimleri not alacak ve önceki haliyle karşılaştırmalı olarak buraya koyacağım.

Yine de seti yeni bir kaynaktan çalıştırabilmek için gereken 5.6/12/16/(-30) olmak üzere 4DC , iki tane de 4.5V AC gerilim sağlayacak güç kaynağı çözümü hakkında bir öneriniz olabilirse onu da bilmek isterim.
Kullanıcı avatarı
Tifa
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen ustura » 23 Arl 2008, 22:29

Eğer nihayetinde besleme ve ampliden umudunuzu keserseniz, yeniden besleme katı
tasarlamak tabiki mümkün...
Bu durumda setin orjinal trafosuna gözünüz gibi bakın, üzerinde 4.5V 9V 22V sargıları ile
NTC si mevcut, ...yani orjinal...
En kötü ihtimal bu trafo ile yeni bir besleme yapmak... :)

Mustafa Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
ustura
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen Tifa » 23 Arl 2008, 22:36

Umudu kesmedim ama iki parça olmasından, ampli gibi kullanmayacağım katlar içerip gereksizce yer kaplamasından, PCB'sini haşat etmiş olmamdan, biraz da meraktan ve uğraşacak yeni birşeyler aradığımdan böyle birşey yapmak istiyorum. Yani zaten amplisini kullanmayacağım, o halde neden yer kaplasın ve gereksiz karmaşa yaratsın? İki kart değil de trafonun olduğu tek kart olsa ve buradan sadece beslemeyi alabilsem müthiş olacak. Tabii hazır çözüm arıyorum demiştim ya o da şundan, kendim yapamam gibi geliyor. Tasarlamasını belki eski defterleri, yeni kaynaklarla birlikte hatmederek kağıt üzerinde yapabilirim (tabii yine pek çok noktada yardımınız gerekir) ama pratikte uygulamada çuvallarım gibi geliyor. Baksanıza, hazır mis gibi devreyi ayağa kaldırıp birkaç elemanı değiştirene kadar PCB'yi haşat ettim, bir sürü noktada yuvarlak lehim padleri bozuldu, telle kısa devre atıyorum ki bu da hiç istemediğim birşey. Zaten bu yüzden iyice yavaşladım, örneğin bir AN7164'ü çalışacak şekilde devreye alıp tekrar sökmek ölüm gibi birşey artık. Çok zaman alıyor ve hata olasılığı çok artıyor bu şekilde. Yani sigorta sarfiyatım maksimuma ulaştı :lol:

Aslında bundan da çok şikayetçi değilim çünkü bu başlığı açtığımda ilk attığım mesajdaki "elimin pası gitsin, pratik tecrübem artsın" kısmının gerçekleştiğini gözlemleyebiliyorum böylece. :) Set zaten atla deve birşey değil, çoktan gözden çıkardığım bir alet. Ama VFD, tuner, kontrol kartı ve CD ile ilgili kısımları gözden çıkaramıyorum, bana yepyeni bir oyuncak oldu bu iş.

Şimdi işte önerdiğiniz gibi trafodan yola çıkarak yeni bir besleme kartı tasarlayıp uygulamada çalıştırabilsem bundan elde edeceğim teorik ve pratik tecrübeyle birlikte manevi tatmini düşünemiyorum bile, herşeyden önemlisi de bu benim için. :)
Kullanıcı avatarı
Tifa
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen Dinozor » 23 Arl 2008, 23:11

Sevgili Tifa ...bi..kaç yorumunda ...PCB'yi...(havya sayesinde katlettiğini)...anlıyoruz...
ya da ben öyle anlıyorum...Kullandığın..havya 100W'lık...bi...tabanca..havya..diye..
düşündüm..şahsen...
Öyle mi?...
Dinozor
DIY Audio Gurusu

İl: Kdz.Ereğli/Zonguldak
Meslek: Elektrik-Elektronik

ÖncekiSonraki

Entegreli Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti