Müzik seti şema ve tamir hk. yardım isteği.

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Cevap: Müzik seti şema ve tamir hk. yardım isteği.

Okunmamış iletigönderen Tifa » 13 Arl 2008, 03:38

O katta fiziksel olarak üç tane büyük kondansatör, birkaç da daha ufak kondansatör var. Büyüklerden bir tanesinin taban kenarında reçine benzeri sarı bir madde mevcut. Yalnız ben onu üretim aşamasında oraya özellikle konmuş birşey olarak algılamıştım, akan kokan birşey olacağı aklıma gelmemişti hiç. :? Böyle bir fabrikasyon uygulama var mı, mesela PC üreticilerinin çeşitli noktalara silikon sıkması gibi anlamsız şeyler?

EK: Yalnız bahsettiğim cap'in durumu sizin resimdekine benzemiyor pek, şişkinlik yok yani. Sadece yayılımı, şekli şemali düzgün raçine benzeri sarı bir madde var kenarında o kadar.

EK2: 3 büyük cap'ten ikisini söktüm. Sökerken fark ettim ki bu sarı madde yapıştırıcı ve capler tabana tam oturup sabit dursunlar diye oraya özellikle sürülmüş, çünkü tekrar taktıktan sonra yapıştırıcıdan ayırdıklarım oynamaya başladı. Sökmüşken test de ettim, iki tanesi sağlam olunca üçüncüye gerek görmedim. Testi şöyle yaptım; 9V'luk pille cap'leri şarj ettim. (Pil gerilimi 8 civarı okunuyor.) Aynı değeri caplerde de okuduktan sonra sağlam olduklarına karar verdim. Doğrudur sanıyorum...
Kullanıcı avatarı
Tifa
DIY Audio Takipçisi

İl: İstanbul
Meslek: IT

Okunmamış iletigönderen e154 » 13 Arl 2008, 05:54

sigortaların attığı yer güç olarak sadece amfi katını besliyor gördüm diğer yerler sinyal amaçlı çok düşük akımların geçtiği yer. kondansatörlerde sağlam görünüyor resimde ama yinede alt tarafındanda bakın herhangi bir şişme, akıntı, küflenme varmı. amfi entgrelerinde durum nedir ısınma filan varmı sesde harhangi bozukluk.tavsiyem iki kanalı tek tek hopatlör bağlayarak çalıştırmanız bakalım bu durumdada sigortalarda ısınmaa olacakmı. birde büyük kondansatörlerden hangisini test ettiniz? bizim işimiz 2 tane mavi renkli olanlarla.
e154
DIY Audio Gurusu

İl: Ankara
Meslek: Elektrik Teknikeri

Okunmamış iletigönderen Tifa » 13 Arl 2008, 06:09

e154 yazdı:sigortaların attığı yer güç olarak sadece amfi katını besliyor gördüm diğer yerler sinyal amaçlı çok düşük akımların geçtiği yer. kondansatörlerde sağlam görünüyor resimde ama yinede alt tarafındanda bakın herhangi bir şişme, akıntı, küflenme varmı. amfi entgrelerinde durum nedir ısınma filan varmı sesde harhangi bozukluk.tavsiyem iki kanalı tek tek hopatlör bağlayarak çalıştırmanız bakalım bu durumdada sigortalarda ısınmaa olacakmı. birde büyük kondansatörlerden hangisini test ettiniz? bizim işimiz 2 tane mavi renkli olanlarla.

Kondansatörlerden mavilerden tekini ve griyi test ettim. İkinci maviyi de söker bakarım. Gözle görülür bir deformasyon yok bunların üçünde de.

Amfi entegreleri ısınıyor evet ama ikisi de eşit miktarda ve seste bir bozulma yok. Kocaman soğutucuları olduğundan makul ölçüde ısındıklarını düşünüyorum. Tek hoparlörle denemek için şu anda bağlı olmayan klipsli hoparlör çıkış soketini takıp öyle denemem gerek. Şu anda hoparlörler diğer sette kurulu olduğu için kulaklıkla deniyorum. Yalnız sete 220 kablosunu takar takmaz sigortalardaki ısınma başlıyor. Çalıştırıp dinlemeye falan gerek yok, standby konumunda falan da aynı yüksek akımı çekiyor yani.

Bir de başından beri trafo vınlıyor, bunun normal olduğunu düşünüyorum. Sigortalar açık devreyken vınlama az, kısadevreyken yani akım çekilirken daha fazla. Bu bir soruna işaret ediyor olabilir mi?
Kullanıcı avatarı
Tifa
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen e154 » 13 Arl 2008, 06:55

trafodaki vınlama sargıların gevşekliğinden dolayıdır bu sesin çekilen akıma birlikte artamasıda normaldir bazn azalabiilirde bu sorun değildir tamamen trafonun kalitesiyle ilgili birşey. set kendini ne kadar sürede kapatıyor? bahsetiğim 2 kondansatörden sırayla birini sökün bakalım sorun devam edecekmi?
e154
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Tifa » 13 Arl 2008, 06:57

İki kere çalıştırdım toplamda, ilkinde birkaç saniye fişi takıp çıkardım çünkü amfi katının soğutucusunu takmamıştım, oraların fena ısındığını fark ettim, sonuçta kısa sürdü onda kapanmadı. İkinci çalışmada 2dk kadar ancak çalıştı. Üçüncüyü denemedim.

OK mavileri sırayla sökerek deneyecem.
Kullanıcı avatarı
Tifa
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen e154 » 13 Arl 2008, 07:09

dahada olmzsa amfi entegrelerini söküpde enerji verin demekten başka birşey gelmiyor aklıma şimdilik :?
e154
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen Tifa » 14 Arl 2008, 16:11

O da çok zor, amfi entegrelerini VCC'lerine gelen gerilimi ölçmek için ilk söktüğümde gerekenden fazla derine lehimlemişim. En son köprüyü değiştirip seti çalıştırdıktan sonra soğutucuyu yerine takmak istediğimde metal yüzeydeki çentiklerin amfi entegrelerindeki deliklerden yukarıda kaldığını fark ettim. İlk sökmede buna dikkat etmeden fazla derine lehimlemişim. Bir daha bu iş için sök-tak yapıp soğtucuyu oturttum. Şimdi bir daha bunla uğraşsam mı ki :roll: Amfi entegre bacakları etrafındaki PCB'nin durumu da kritik, diğer noktalara olduğu gibi bunlarınkini de bozarsam araya köprü tel atamam gibi. Epey ince çünkü oradaki hatlar.
Kullanıcı avatarı
Tifa
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen e154 » 14 Arl 2008, 17:30

kondansatörleri söküp denedinizmi?
e154
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Tifa » 14 Arl 2008, 18:58

e154 yazdı:kondansatörleri söküp denedinizmi?

Evet üçüncüyü de aynı şekilde denedim. O da pille şarj oluyor ve multimetreyle gerilimini ölçerken pil geriliminden başlayıp yavaşça deşarj oluyor. Yani bana görem sağlam. Yöntemim doğru herhalde..
Kullanıcı avatarı
Tifa
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen e154 » 14 Arl 2008, 19:35

sağlam gibi ama ben kondansatörü söktükten sonra enerji verip sistemi çalıştırın demiştim. madem entegreleri sökemiyorsunuz o zaman entgrenin ilgili pinine giden yolları kazıyarak ayırmanız gerekecek hernekadar görüntüyü bozsada elimden bişey gelmiyor...
e154
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Entegreli Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot], Semrush [Bot] ve 0 misafir