Müzik seti şema ve tamir hk. yardım isteği.

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Cevap: Müzik seti şema ve tamir hk. yardım isteği.

Okunmamış iletigönderen Hazar » 12 Arl 2008, 22:20

Tifa yazdı:Azmettim, akşam saat 8'i geçmesine rağmen dön dolaş köprü diyot buldum ve sonuç;
Herkese tekrar tşk. Şimdi sıra CD ve diy kasada :gunaydin:

Hadi bakalım, hayırlı olsun "yeni" müziksetiniz :)
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen Tifa » 12 Arl 2008, 22:22

Sağolun ;) Yalnız benim beceriksizliğim mi havyadan mıdır nedir, özellikle ilk iki katın PCB'si biraz haşat oldu. Elemanların bacaklarındaki yuvarlak iletken halkalar yer yer koptu, şu anda bu gibi yerlerdeki bağlantıları krokodil uzatmalarla yapıyorum. Bu noktaları tamir için pratik bir yöntem var mı? Yoksa Weller havyayla birlikte bir de PCB matkabı alıp hemen yanlara temiz ve yeni delikler mi açayım? Gerçi o zaman da bakır üzerinde yalıtkan kaplama var, onu nasıl halledeceğimi bilemedim.
Kullanıcı avatarı
Tifa
DIY Audio Takipçisi

Meslek: IT

Okunmamış iletigönderen e154 » 12 Arl 2008, 23:02

bakırım sağlam yerindeki yeşil boyayı kazıyın ordan köprü bacaklarına tel lehimleyin veya köprünün bacakları yetişiyorsa büküp uzatın ve lehimleyin.
e154
DIY Audio Gurusu

İl: Ankara
Meslek: Elektrik Teknikeri

Okunmamış iletigönderen Tifa » 12 Arl 2008, 23:29

e154 yazdı:bakırım sağlam yerindeki yeşil boyayı kazıyın ordan köprü bacaklarına tel lehimleyin veya köprünün bacakları yetişiyorsa büküp uzatın ve lehimleyin.

Hocam onu düşündüm ama hem biçimsiz hem de ömürsüz olur diye yapmadım. Dediğim gibi matkapla temiz noktalar delsem bahsettiğim yuvarlak iletkenler (pad?) gibi eleman bacak-lehim noktalarını nasıl elde edebilirim?

Bu arada köprüde ısrar ettiğiniz için size ayrıca tşk. ;)
Kullanıcı avatarı
Tifa
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen e154 » 12 Arl 2008, 23:41

evet biçimsiz olsada başka aklıma gelen birşey yok. eminimki o cihaz tamiricnin eline geçse daha kötü bir durmda olacaktı.

ayrıca köprü diyot için ısrar değil doğru diyelim. tarif ettiğiniz ölçüm doğruydu ve köprü net ve açık şekilde arızalıydı yapılması gerek tek şeyde değişmesi. :selam:
e154
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Tifa » 13 Arl 2008, 00:47

Set hafiften dirildi ama problemler bitmiyor. Şimdi de baştaki o üçlü sigortayı tutturduğum krokodillerden ikisi aşırı ısınıyor. Sigorta atmıyor, demek ki 2.5A kadar bir akım geçmiyor ama set bir süre sonra kendi kendini kapatıyor. StandBy'a alıyor yani. Köprü diyodun oralarda başka birşeyler halen gidik anlaşılan. Bir el daha atsanız da yarın CD lensini almaya gitmişken gereken parçaları da alsam... :oops:

Şema 15. sayfa 1356 ve 1358 no'lu sigortalar. Ortadaki soğuk. Yalnız buradan geçen akım dolayısıyla oluşan ısı normal de ben krokodil bağladığım için kablo etrafındaki plastik mi ısınıyor diyeceğim de emin olamıyorum, el yanacak kadar ısınmaz herhalde normade de o kısım. Bir de zaten set kapanıyor.
Kullanıcı avatarı
Tifa
DIY Audio Takipçisi

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen e_cag » 13 Arl 2008, 01:30

Tifa yazdı:Set hafiften dirildi ama problemler bitmiyor. Şimdi de baştaki o üçlü sigortayı tutturduğum krokodillerden ikisi aşırı ısınıyor. Sigorta atmıyor, demek ki 2.5A kadar bir akım geçmiyor ama set bir süre sonra kendi kendini kapatıyor. StandBy'a alıyor yani. Köprü diyodun oralarda başka birşeyler halen gidik anlaşılan. Bir el daha atsanız da yarın CD lensini almaya gitmişken gereken parçaları da alsam... :oops:

Şema 15. sayfa 1356 ve 1358 no'lu sigortalar. Ortadaki soğuk. Yalnız buradan geçen akım dolayısıyla oluşan ısı normal de ben krokodil bağladığım için kablo etrafındaki plastik mi ısınıyor diyeceğim de emin olamıyorum, el yanacak kadar ısınmaz herhalde normade de o kısım. Bir de zaten set kapanıyor.

Gelişmelere sevindim.
Şemayı incelemedim o taraftan yardımcı olamam ama krokodillerin ısınmasının bir nedeni kablolarının inceliği de olabilir. Hazır kablolu krokodillerin kablo kalitesi pek iyi sayılmaz. Öte yandan, adi de olsalar birkaç amperlik akım lazım kabloları ısıtmak için. Hazır, bağlantılar zaten krokodillerle yapılmışken avometrenizle oradan geçen akımı ölçseniz? Dediğiniz gibi cihazın kapanması zaten sorun. Ayrıca sürekli olarak birkaç amperlik akımın geçmesi de sanki başka bir sorundan kaynaklanıyor ki köprünün iflas etmesine de bu asıl sorun her ne ise neden oluyor. 2.5 amperlik sigorta sanki 2.5 amper ile atmıyor. Krokodilleri daha kalın kablolar ile bypass ederseniz kablo ısınmasının önüne geçilir, ardından bu amperleri yiyen kartın hangisi olduğunu cihazın kapanmasına yakın bir zamanda hangi kartın aşırı ısındığını arayarak tespit edersiniz. Tabii cihazı bu şekilde birkaç kez daha çalıştırdığınızda iyi ihtimalle sadece köprü diyota, kötü ihtimalle başka parçalara veda etmeniz olasılığı var.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen Tifa » 13 Arl 2008, 01:53

e_cag yazdı:
Tifa yazdı:Set hafiften dirildi ama problemler bitmiyor. Şimdi de baştaki o üçlü sigortayı tutturduğum krokodillerden ikisi aşırı ısınıyor. Sigorta atmıyor, demek ki 2.5A kadar bir akım geçmiyor ama set bir süre sonra kendi kendini kapatıyor. StandBy'a alıyor yani. Köprü diyodun oralarda başka birşeyler halen gidik anlaşılan. Bir el daha atsanız da yarın CD lensini almaya gitmişken gereken parçaları da alsam... :oops:

Gelişmelere sevindim.
Şemayı incelemedim o taraftan yardımcı olamam ama krokodillerin ısınmasının bir nedeni kablolarının inceliği de olabilir. Hazır kablolu krokodillerin kablo kalitesi pek iyi sayılmaz. Öte yandan, adi de olsalar birkaç amperlik akım lazım kabloları ısıtmak için. Hazır, bağlantılar zaten krokodillerle yapılmışken avometrenizle oradan geçen akımı ölçseniz? Dediğiniz gibi cihazın kapanması zaten sorun. Ayrıca sürekli olarak birkaç amperlik akımın geçmesi de sanki başka bir sorundan kaynaklanıyor ki köprünün iflas etmesine de bu asıl sorun her ne ise neden oluyor. 2.5 amperlik sigorta sanki 2.5 amper ile atmıyor. Krokodilleri daha kalın kablolar ile bypass ederseniz kablo ısınmasının önüne geçilir, ardından bu amperleri yiyen kartın hangisi olduğunu cihazın kapanmasına yakın bir zamanda hangi kartın aşırı ısındığını arayarak tespit edersiniz. Tabii cihazı bu şekilde birkaç kez daha çalıştırdığınızda iyi ihtimalle sadece köprü diyota, kötü ihtimalle başka parçalara veda etmeniz olasılığı var.

O yüzden canlı deney yapmak istemiyorum hocam. Akşamdan beri iki kere çalıştırdım cihazı, bir daha başka bir yerin gitmesiyle uğraşasım yok. Özellikle VFD veya MCU gibi spesifik ve bir daha bulma olasılığım çok düşük olan parçalar giderse konu kapanır. O yüzden şemadan gidesim var :) Ama bir kere daha çalıştırıp akımı ölçsem iyi olur evet, ne kadar dandik olsa da o kabloların o kadar ısınmaması lazım gibi geliyor. Sorun yine ampli+doğrultma bir arada olan kartta büyük ihtimalle. Oradaki kaba parçalardan başlayarak testle uğraşmadan tek tek değiştirmeyi düşünüyorum, cap olur, transistör olur, direnç olur, diyot olur. Allah ne verdiyse =)

EK: Yalnız buralarda çin malı en dandirik parçaları kullanmak istemiyorum, bu sefer üşengeçlik etmeyip Karaköy'e gideceğimi varsayarsak, cap-direnç-diyot vs. marka-satıcı dükkan tavsiyesi ilaç gibi gelir. Bu bahsettiğim devrenin ses kalitesine etkisi nedir bilmiyorum ama ampli burada olduğuna göre (setin geri kalan büyük kısmı digital ic'lerden oluşsa da) en azından psikolojik olarak kafam rahat etsin.
Kullanıcı avatarı
Tifa
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen e154 » 13 Arl 2008, 02:32

ilerlyen saatlerde şemayı inceler bişeyler yazarım.
e154
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen e_cag » 13 Arl 2008, 02:55

Karaköy Pasajı Girişin üstündeki katta koridorda sağ tarafın ortalarında kondansatör için iyi bir dükkan var, adını unuttum. Görünce tanırsınız. Abed Han girişinde Çemen Ardagül var, özellikle dirençler için ama kondansatör de çeşitlice mevcuttur. Reklama giriyorsa lütfen moderatörler müdahale etsin.

Besleme-doğrultma kartında şu resimdeki gibi şişmiş kondansatör var mıdır? Varsa sorun direkt odur:
1.jpg
1.jpg (29.65 KiB) 835 defa görüntülendi
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

ÖncekiSonraki

Entegreli Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar