Müzik seti şema ve tamir hk. yardım isteği.

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Cevap: Müzik seti şema ve tamir hk. yardım isteği.

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 10 Arl 2008, 15:04

Protel'deki ürünler iki çeşit, markalı pro ürünler ve Çin üretim ama markalı daha ucuz cihazlar. Weller her zaman daha pahalı, geçen Mayıs ayında havya için epey bir baktım etrafa, Ersa felan alacaktım ama 200 YTL vermek istemedim.

Çin işinin en zor tarafı hangi kalitede üretildiğini tespit etmek, Çin markası kalitesiz anlamına gelmiyor. Adam Weller'e mal üretir, aynısına ÇanÇinÇung marka basar gene satar. Adamlar kopyacılıkta aşmışlar artık, üretmek durumunda da değiller.

Ama genelde memleketimizin alım gücü düşük tüketicileri en ucuzu istediklerinde mecburen çin işi gündeme geliyor. Uyanıklar da çin işinin kalitesizlerini ithal edip vurgun yapmaya bayılıyorlar. Açıkcası Çinliler alırken soruyor, marka var, Çin markası var, bi de Çin işi var. Karar ithalatçının.

Protel'den osiloskop, güç kaynağı ve avometre aldım, toleransları felan düzgün, malzeme 1. sınıf değil ama kesinlikle 3. sınıf da değil. Havyayı da almayı planlıyorum. Saydıklarımı iyiki almışım, çünkü fiyatlar iki katına çıkmış, alamazmışım yani.

Garantisi felan da olduğu için alınanbilir diyorum, örneğin havya için Weller karşılığı en az iki katı. Perpa'da böye ilginç yerler var, ithalatçı ama perakende satış yapan.

Bir de Selanik pasajından almayın derim, aynı ürüne 70-80 YTL fiyat çekiyorlar, karaköy pasajında, Abed Han felan oralarda 45-50'ye düşüyor. Ya da Menevşe Han'a gidebilirsiniz.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen Tifa » 10 Arl 2008, 16:12

İşte ben Karaköy'ün vs. hengamesini, karmaşasını sevmiyorum. Anadolu yakasından kalkıp gitmek bir dert. Gittikten sonra suratsız satıcılarla muhatap olmak ayrı bir dert. Nedense elektronik esnafı genelde suratsız oluyor. İnsan birşey sorduğuna soracağına pişman oluyor. Bugüne kadar karşılaştıklarımın çoğundan ikinci kez alışveriş yapmadım. O kadar gudubet adamlar. Sebebi belli değil.

Aslında osiloskop benim de alasım var ama her dönem pahalı. Hobi işleri veya sırf merak için alıp eve koymak biraz gereksiz geliyor. Yine de birgün dayanamayıp alacağım sanırım.

Çin malında da dediğiniz gibi vurguncu esnafın kar marjı peşinde olması kadar her daim herşeyin olabilecek en ucuzunu arayan vatandaşta da kabahat var. Dediğim gibi bendeki havya havyadan başka herşeye benziyor, bu başlığa konu seti perişan etti. Alırken daha iyisi yok mu diye sormuştum, abi getirsek de kim alacak ki vatandaş ucuz arıyor dendi. Satıcı da haklı. 3 lira 5 lira olsun da, ne olursa olsun zihniyeti hakim genelde.
Kullanıcı avatarı
Tifa
DIY Audio Takipçisi

Meslek: IT

Okunmamış iletigönderen e154 » 10 Arl 2008, 18:12

bende 25 w lık veller var ayarsız. memnunum ama alalı baya oluyo o zamanlar fiyatı neydi bilmiyorum.
e154
DIY Audio Gurusu

İl: Ankara
Meslek: Elektrik Teknikeri

Okunmamış iletigönderen Tifa » 12 Arl 2008, 15:30

Evet arkadaşlar bugün tekrardan sigortaları aldım. (Bu sefer beşer takım :mrgreen: ) Köprü diyodu da aradım ama baktığım yerlerde yoktu, çok uzağa gitmedim Karaköy gibi falan... eve geldim sigortaları taktım aleti çalıştırdım yine bir numara yok, yine sigortaların ikisi attı. Ya bu kadar zor olacağını tahmin etmemiştim, nerde hata yapıyorum sizce?
Kullanıcı avatarı
Tifa
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen e154 » 12 Arl 2008, 16:13

nasıl yani 5 amper 200 v luk herhangi bir köprü diyot bulamadınmı??? hem o diyot değişmeden hiçbir sorun çözülmeyecek gibi % 100 arızalı.
e154
DIY Audio Gurusu

İl: Ankara
Meslek: Elektrik Teknikeri

Okunmamış iletigönderen Tifa » 12 Arl 2008, 16:34

e154 yazdı:nasıl yani 5 amper 200 v luk herhangi bir köprü diyot bulamadınmı??? hem o diyot değişmeden hiçbir sorun çözülmeyecek gibi % 100 arızalı.

Valla nereye baktıysam yok. Yakın çevremdeki elektronik parçacıları kendilerini dandirik PC parçası (mikrofon, web cam, klavye, joystick, usb flashdisk gibi şeyleri doldurmuşlar dükkana, hepsi de en uyduruk markalar) satmaya vermişler.
Kullanıcı avatarı
Tifa
DIY Audio Takipçisi

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen Hazar » 12 Arl 2008, 18:17

Tifa yazdı:
e154 yazdı:nasıl yani 5 amper 200 v luk herhangi bir köprü diyot bulamadınmı??? hem o diyot değişmeden hiçbir sorun çözülmeyecek gibi % 100 arızalı.

Valla nereye baktıysam yok. Yakın çevremdeki elektronik parçacıları kendilerini dandirik PC parçası (mikrofon, web cam, klavye, joystick, usb flashdisk gibi şeyleri doldurmuşlar dükkana, hepsi de en uyduruk markalar) satmaya vermişler.

Köprü diyot bulamamanız ilginç. Sanırım vaktiniz de yok Karaköy'e gidip malzeme kovalamaya, benim de vakit sıkıntım olduğunda (genelde !!) bu işleri internetten çözüyorum, piyasa işi malzeme satan birkaç internet sitesi mevcut. Onlardan kritik olmayan malzemeleri satın alabilirsiniz.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen Tifa » 12 Arl 2008, 18:18

Hazar yazdı:
Tifa yazdı:

Köprü diyot bulamamanız ilginç. Sanırım vaktiniz de yok Karaköy'e gidip malzeme kovalamaya, benim de vakit sıkıntım olduğunda (genelde !!) bu işleri internetten çözüyorum, piyasa işi malzeme satan birkaç internet sitesi mevcut. Onlardan kritik olmayan malzemeleri satın alabilirsiniz.

Valla aynen öyle. Link alabilir miyim malzemeler için?
Kullanıcı avatarı
Tifa
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen Tifa » 12 Arl 2008, 20:25

Hazar yazdı:
Tifa yazdı:

Bahsettiğiniz yerde bendeki setin bozuk CD lensi olan CDM 12.1'i de buldum, şu anda onunla uğraşamıyorum seti bir ayaklandırsam şuradaki gibi şeyler de yapmak istiyorum;

http://www.audiostereo.pl/forum_wpisy.h ... 6475&p=1#k

henüz bu linktekilerin tam olarak ne yaptıklarını anlamadım ama benim kafamda da setin orjinal ve gereksiz 7'li changerını iptal edip CD'sini de çalışır hale getirmek ve yepyeni bir (veya birkaç parçadan oluşan, mesela CD transport external olsa fena olmaz.) DIY kasada tertemiz toplamak :( VFD ve CD görünecek biçimde PC modcularının uğraştığı türden akrilik, şeffaf bir kasaya toparlayabilsem muhteşem olacak... oof off istediğim hızda yol alamıyorum ya :(
Kullanıcı avatarı
Tifa
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen Tifa » 12 Arl 2008, 22:15

Azmettim, akşam saat 8'i geçmesine rağmen dön dolaş köprü diyot buldum ve sonuç;

Resim
8)

Herkese tekrar tşk. Şimdi sıra CD ve diy kasada :gunaydin:
Kullanıcı avatarı
Tifa
DIY Audio Takipçisi

ÖncekiSonraki

Entegreli Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar