Dual HS 135 Bias Ayarı

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Ynt: Dual HS 135 Bias Ayarı

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 11 Tem 2013, 22:19

hamist yazdı:BC 207 yerine BC107 BC307 BC 237 gibi NPN transistorler kullanılabilir.
Ancak bir not, Dual çok zaman cins transistorler kullanmıştır.
Bu da onlardan biri, zira hem seçilmiştir, hem de bir başka üretimde kullanıldığını
görmüş olmak pek olası olmaz.

Mesela bir pickup 6W ampl.sinde AC180L AC 181L kullanılmıştı.
Son derece sıradışı, zira bir daha bu transistorün kullanıldığı bir devreye rastlamadım.
Sanki dual için yapılmıştı.

http://english.electronica-pt.com/db/cr ... BC&page=14

Son an'da dikkatimi çekti, T32 nin emiterinden + beslemeye bir direnç olmalı!
Ama pcb ye konmamış enteresan

Hay Allah hep te cins devreleri seviyorum bende... Emiter direnci dediniz tüm hevesim kaçtı. Bu direncin değerini bulmam mümkün değil.
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya
Meslek: Resim Öğretmeni

Okunmamış iletigönderen hamist » 11 Tem 2013, 22:38

Bedri® yazdı:
hamist yazdı:BC 207 yerine BC107 BC 237 gibi NPN transistorler kullanılabilir.
Ancak bir not, Dual çok zaman cins transistorler kullanmıştır.
Bu da onlardan biri, zira hem seçilmiştir, hem de bir başka üretimde kullanıldığını
görmüş olmak pek olası olmaz.

Mesela bir pickup 6W ampl.sinde AC180L AC 181L kullanılmıştı.
Son derece sıradışı, zira bir daha bu transistorün kullanıldığı bir devreye rastlamadım.
Sanki dual için yapılmıştı.

http://english.electronica-pt.com/db/cr ... BC&page=14

Son an'da dikkatimi çekti, T32 nin emiterinden + beslemeye bir direnç olmalı!
Ama pcb ye konmamış enteresan

Hay Allah hep te cins devreleri seviyorum bende... Emiter direnci dediniz tüm hevesim kaçtı. Bu direncin değerini bulmam mümkün değil.

Denemek istiyorsanız çekinmeyin, Dual bir başka cinslik olarak kullanmamış da olabilir.
Eğer bu direncin mutlaka olması gerekiyorsa, değerini buluruz.
Devre bu hali ile çalışmaz değil, ama orada bir direnç kullanmak genel olarak
kabul görür.
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 12 Tem 2013, 00:02

O zaman hevesim geldi yine:) Şimdilik photoshopta yerleşim planını tasarlayıp eğleneyim biraz nasılsa acelemiz yok:) Girişteki 1µF elektrolitik yerine Dubilier metellized 1µF 250v kondansatör kullanacağım ama 10µF C32 kondansatörü de kutupsuz kullanmalıyım galiba. Yada iki adet 22µF elektorlitik kondansatörü +--+ şeklinde seri bağlarım. (Boyut sorunu yüzünden böyle yapmayı düşünüyorum)

Selamlar
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen siraelyn » 12 Tem 2013, 01:30

Bedri® yazdı:
siraelyn yazdı:Babam yıllardır bu pikaptan arıyor.Bari anfisi yapayım.Sanırım doğru transistörler için baya uğraştıracak.

Eğer amplifikatörünü yaparsanız BC 207 B transistörüne dikkat edin çünkü VRT disk programında bu transistörün PNP transistör olduğu yazıyor. Baskı devre şemasında da T 34 = BC 207 transistörü yukarıdaki kanalda ters bağlanmış gözüküyor. Neye inanacağımı şaşırdım.
ampli 2.jpg

Uyarınız için teşekkür ederim.Devreyi yapıcağım zaman inceleyip yaparım.Tek sıkıntı doğru transistör seçimi.
siraelyn
DIY Audio Takipçisi

İl: Muğla

Okunmamış iletigönderen hamist » 12 Tem 2013, 14:55

Katologlarda ne yazarsa yazsın, BC207, devre kurgusu itibarı ile NPN olmak zorunda
hamist
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 12 Tem 2013, 16:02

hamist yazdı:Katologlarda ne yazarsa yazsın, BC207, devre kurgusu itibarı ile NPN olmak zorunda

Evet BC 207leri pnp olarak şemada düşününce çok ters gözüktü bana da şimdi:) Çok teşekkürler üstadım.
2X10 W CONTINUS POWER
2X15 W DYNAMIC POWER

Gittigidiyorda bu cihazın satıldığını gördüm. Yukarıdaki çıkış güç değerleri o cihazın tanıtımında yazıyordu.
Devre şemasında köprü diyod olarak 1N 4001 ler kullanılmış.
1N 4001 1A akım akıtabildiğine göre bu amplifikatörün 20w çıkış gücüne ulaşabilmesi mümkün müdür?
Devreyi yaptığım zaman kaç w gücü olan bir transformatör kullanmam gereklidir?...
Girişte sinyal yokken 14.7V normalde ise 11.7V besleme voltajı olması gerektiği yazıyor. 2X10V ?W lık bir transformatör işimi görür sanıyorum. Aslında belki regüleli bir besleme yapabilirim.

Selamlar
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen hamist » 12 Tem 2013, 16:18

Bedri® yazdı:
hamist yazdı:Katologlarda ne yazarsa yazsın, BC207, devre kurgusu itibarı ile NPN olmak zorunda

Evet BC 207leri pnp olarak şemada düşününce çok ters gözüktü bana da şimdi:) Çok teşekkürler üstadım.
2X10 W CONTINUS POWER
2X15 W DYNAMIC POWER

Gittigidiyorda bu cihazın satıldığını gördüm. Yukarıdaki çıkış güç değerleri o cihazın tanıtımında yazıyordu.
Devre şemasında köprü diyod olarak 1N 4001 ler kullanılmış.
1N 4001 1A akım akıtabildiğine göre bu amplifikatörün 20w çıkış gücüne ulaşabilmesi mümkün müdür?
Devreyi yaptığım zaman kaç w gücü olan bir transformatör kullanmam gereklidir?...
Girişte sinyal yokken 14.7V normalde ise 11.7V besleme voltajı olması gerektiği yazıyor. 2X10V ?W lık bir transformatör işimi görür sanıyorum. Aslında belki regüleli bir besleme yapabilirim.

Selamlar

-/+14.7V ile max. 10.5V rms çıkış voltajı olur.
Bu da elektriksel güç olarak 8 ohm hp ile 13.8W rms demek olur.
Akım da kanal başına 1.3A rms gibi aslında.
Köprü diod olduğu düşünüldüğünde bu akımın tek bir diodtan geçmeyeceği düşünülürse,
kabul edilebilir, ama burada da Dual bu diod ları seçmiştir.
Yani piyasa malı 1N4001 sürekli bu akım altında kuşku duymamıza sebep olur.

R42 nin farklı kazançlar nedeni ile 470 ohm ayarlı olmasında bias akım ayarı için fayda var.
hamist
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 12 Tem 2013, 16:37

Elimde bir sürü olduğundan diyot olarak BYW29 kullanacağım ben. Birde malzemelerin arasından transformatör arayayım. Gerekli voltajda transformatör bulamazsam regüleli yapacağım.
470 ohm çok turlu trimpotum var. Birde benim tüm hoparlörlerim 4 ohm... devrede çıkış transistörlerinin emiterlerinde yer alan sigortalar yerine 022 ohm taş direnç kullansam 8 ohm hoparlör kullanma gereksinimi ortadan kalkar mı?
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hamist » 12 Tem 2013, 16:42

Bedri® yazdı:Elimde bir sürü olduğundan diyot olarak BYW29 kullanacağım ben. Birde malzemelerin arasından transformatör arayayım. Gerekli voltajda transformatör bulamazsam regüleli yapacağım.
470 ohm çok turlu trimpotum var. Birde benim tüm hoparlörlerim 4 ohm... devrede çıkış transistörlerinin emiterlerinde yer alan sigortalar yerine 022 ohm taş direnç kullansam 8 ohm hoparlör kullanma gereksinimi ortadan kalkar mı?

0.22 ohm fayda etmez.
4 ohm ile çalışır, öncelikle max sınır düşük tutulmalı.
Aksi halde çıkışların fazla yüklenmesi THD değerlerini olumsuz etkiler
ve ısı kontrolu zorlaşır.
hamist
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen olc technics » 12 Tem 2013, 20:26

Orjinal trafosu 11v x2 çıkışlı. Manual in 1. sayfasında, Spec's kısmında"Leistungsaufnahme" karşılığı 75 VA yazılmış. Trafonun gücü bu olabilir.
Kullanıcı avatarı
olc technics
DIY Audio Gurusu

İl: tekirdağ
Meslek: ha ha ha, please

ÖncekiSonraki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi